2018 Pacific Coast Sectionals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 4 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
1 57.12 1 77.74 134.86
2 3 Jocelyn Haines, Buffalo SC
James Koszuta, Glacier Falls FSC
2 50.00 4 60.18 110.18
3 2 Alina Efimova, Peninsula SC
Alexander Petrov, Hershey FSC
3 47.40 2 62.56 109.96
4 1 Molly Cesanek, SC of Novi
Nikolay Usanov, SC of San Francisco
4 46.70 3 61.28 107.98
WD Amanda Miller, SC of San Francisco
Daniel Tsarik, SC Of Southern New Jersey

2017 JGP Italy Dance Preview

Carreira and Ponomarenko have qualified for the Final with 30 points, while Skoptcova/Aleshin, Lajoie/Lagha, and Shevchenko/Eremenko have all qualified with 28 points.  Konkina/Yakushev and Khudaiberdieva/Nazarov both have 24 points and will await the outcome of this event to see if they can qualify for the Final.

Polishchuk and Vakhnov won the gold medal at JGP Australia with a personal best short dance and total score.  They earned Level 4 on the first segment of the Cha Cha, their twizzles and their lift in the short dance.  They had all positive GOEs with program components in the 7s.  Their free dance earned Level 4 for their twizzles, spin, and lifts with all positive GOEs with program components in the high 7s.  They have the 4th best short dance, 5th best free dance, and 3rd best total scores.  They need a 1st-4th place finish to qualify for the Final.

Ushakova and Nekrasov won a bronze medal at JGP Belarus with personal best scores across the board. They earned Level 4 on everything in their short dance, except for the non touching step sequence.  Their GOEs were all positive but very slight and their program components were in the high 6s and low 7s.  Their free dance earned Level 4 on everything but their step sequence with positive GOEs earning almost 10 points.  Their program components were much higher with transitions being the weakest mark in the 6s but most of the others were in the mid 7s.  They have the 8th best short dance, 6th best free dance, and 7th best overall scores.  A gold medal will guarantee them a place in the Final.  They can also get in with a silver medal, if they score over 140.64 points.

Lewis and Bye finished 5th at JGP Australia, and are not in contention for the Final.  They earned Level 4 on the first segment of their Cha Cha, twizzles, and their lift, but they earned Level 2 on the other elements.  They earned all positive GOEs but they were very slight, only earning them 2 points.  Their program components were in the low to mid 6s and they lost a point for violation of the choreography restrictions.  Their free dance earned Level 4 for their lifts and spin but they received no credit for their twizzles, costing them as many as 6 points.  They received all positive GOEs with program components in the high 6s.

Fisher and Malette-Paque placed 5th in their debut at JGP Croatia.  Their free dance earned Level 4 on everything but their step sequence, which earned Level 2.  They had all positive GOEs and program components in the 6s.

 

My podium predictions:

Gold: Polishchuk/Vakhnov

Silver: Ushakova/Nekrasov

Bronze: Lewis/Bye

 

Bios of the competitors:

Zvezdova/Zaitsau, BLR: They finished 10th at JGP Austria.  Their personal best is 98.05.  She is 15 and he is 17.

Calhoun/Valdez: BRA: This is their international debut.  She is 17 and he is 20.

Bozhilova/Georgiev, BUL: They finished 31st at Junior Worlds.  They placed 11th at JGP Latvia.  Their personal best is 95.60.  She is 17 and he is 20.

Fabbri/Pietrantonio, CAN: They placed 5th at JGP Latvia.  Their personal best is 127.89.  She is 14 and he is 20.

Fisher/Malette-Paque, CAN: They finished 5th at JGP Croatia.  Their personal best is 122.00.  She is 16 and he is 19.

Burton/Ingall, CZE: They placed 14th at JGP Belarus.  Their personal best is 67.77.  She is 17 and he is 18.

Demougeot/Le Mercier, FRA: They finished 10th at JGP Latvia.  Their personal best is 118.17.  She is 15 and he is 17.

Viard/Manceau, FRA: This is their JGP debut.  She is 17 and he is 19.

Schwendinger/Wunderlich, GER: They finished 10th at Junior Worlds.  They placed 8th at JGP Croatia.  Their personal best is 131.77.  She is 19 and he is 21.

Calderone/Papetti, ITA: They placed 6th at JGP Croatia.  Their personal best is 112.01.  She is 18 and he is 18.

Portesi Peroni/Chrastecky, ITA: This is their international debut.  She is 16 and he is 18.

Polishchuk/Vakhnov, RUS: They won gold at JGP Australia.  Their personal best is 145.86.  She is 16 and he is 18.

Ushakova/Nekrasov, RUS: They won bronze at JGP Belarus.  Their personal best is 142.94.  She is 15 and he is 17.

Nichita-Basquin/Garcia, ESP: They placed 27th at Junior Worlds.  They finished 14th at JGP Croatia.  Their personal best is 71.79.  She is 17 and he is 20.

Zimmerli/Nakisko, SUI: This is their JGP debut.  She is 16 and he is 18.

Golubtsova/Belobrov, UKR: They finished 6th at JGP Latvia.  Their personal best is 131.23.  She is 16 and he is 16.

Lewis/Bye, USA: They placed 5th at JGP Australia.  Their personal best is 138.22.  She is 17 and he is 19.

Nguyen/Kolesnik, USA: They finished 5th at JGP Belarus.  Their personal best is 114.89.  She is 14 and he is 15.

2017 JGP Australia Dance Preview

This is a very small field with only nine teams, representing five countries, and it gives these teams a nice setup to make a run for the Junior Grand Prix Final.

Lajoie and Lagha are the top rated team from last season at this event.  They finished 6th at Junior Worlds where they set new personal bests in all segments of competition.  They showed steady improvement all season, scoring two points higher between JGP events and 10 points higher at Junior Worlds.  They’re going into their third season on the Junior Grand Prix, but have yet to win a medal on the circuit.  This looks to be their breakthrough year.

Polishchuk and Vakhnov were having a solid season last year, winning a bronze and then silver on the JGP and setting a new personal best at JGP Slovenia, outscoring themselves by 7 points.  However, they finished 4th at Russian nationals and were left off the Junior Worlds team.  They are going into their third season on the Junior Grand Prix circuit and have won three total medals, including the two from last season.

Lewis and Bye had their best finish at US Nationals last year, finishing 4th.  With two of the teams that finished ahead of them moving up to the senior ranks, this could be their big breakthrough season with a chance to make their first Junior Worlds team.  They won a bronze on the JGP circuit last season, but their personal best came back in 2015.  They are going into their 5th season on the Junior Grand Prix, but only have the one medal.

Khudaiberdieva and Nazarov are a dark horse at this event after winning gold at Mentor Torun Cup, a B event, last season.  They are making their Junior Grand Prix debut here.

 

My podium predictions:

Gold: Lajoie/Lagha

Silver: Polishchuk/Vakhnov

Bronze: Lewis/Bye

 

Bios of the competitors:

Cho/Meyer, AUS: This is their international debut.

Palfreyman/Doherty, AUS: The placed 14th at JGP Germany last season.  Their personal best is 77.70.  She is 17 and he is 19.

D’Alessandro/Waddell, CAN: This is their international debut.  She is 13 and he is 15.

Lajoie/Lagha, CAN: They finished 6th at Junior Worlds.  They placed 4th at JGP Japan and 4th at JGP Germany last season.  Their personal best is 148.26.  She is 16 and he is 18.

Fear/Waddell, GBR: This is their JGP debut.

Khudaiberdieva/Nazarov, RUS: This is their JGP debut.  She is 14 and he is 19.

Polishchuk/Vakhnov, RUS: They won bronze at JGP France and silver at JGP Slovenia last season.  Their personal best is 144.76.  She is 16 and he is 18.

Gropman/Somerville, USA: They placed 9th at JGP France last season.  Their personal best is 113.66.  She is 16 and he is 16.

Lewis/Bye, USA: They placed 6th at JGP Czech Republic and won bronze at JGP Estonia last season.  Their personal best is 138.22.  She is 17 and he is 19.

2017 US Nationals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 11 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
1 72.42 1 103.91 176.33
2 9 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
3 66.77 2 98.29 165.06
3 12 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
2 70.44 3 93.19 163.63
4 10 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
4 60.60 4 87.83 148.43
5 8 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
6 50.54 5 79.28 129.82
6 5 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
5 52.95 6 74.95 127.90
7 6 Alina Efimova, Peninsula SC
Alexander Petrov, Hershey FSC
7 50.27 7 68.63 118.90
8 7 Diana Avaz, Detroit SC
Val Katsman, Broadmoor SC
8 50.18 8 67.38 117.56
9 2 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
9 49.37 9 66.53 115.90
10 4 Elizabeth Addas, All Year FSC
Michael Valdez, All Year FSC
11 45.62 10 62.40 108.02
11 1 Lydia Erdman, Arctic FSC
Alexey Shchepetov, Philadelphia SC & HS
10 46.51 11 59.80 106.31
12 3 Cassidy Klopstock, Centennial 7k SC
Jacob Schedl, University of Delaware FSC
12 38.97 12 57.23 96.20
WD Heidi Washburn, Detroit SC
Ilya Yukhimuk, Detroit SC

2017 US Nationals Junior Dance Preview

This is the most competitive group competing in the junior division at nationals.  For the second year in a row, three US teams qualified for the Junior Grand Prix Final, and two of those teams won medals at the Final.

As a group they have won 25 nationals medals (with 7 going to McNamara and Carpenter and 5 going to Parsons and Parsons) and three World Junior medals.  Four teams combined to win nine JGP medals this season.  The 1st, 2nd, 4th, 6th, and 7th place teams from last season will be returning.  The novice 1st and 2nd place teams are moving up to compete here.  The short dance will be held on Wednesday, January 18th with the free dance on Friday, January 20th.

The depth in this event in the US is both a blessing and a curse.  Two of the three teams who went to Sochi are still competing as seniors and three US teams qualified for the Grand Prix Final this season.  Because it is hard to breakthrough as a senior, teams are staying at their level longer before moving up.  This goes all the way down the pipeline and more and more teams are staying put for several seasons.

Despite this, the US actually had to give up some spots on the Junior Grand Prix as they did not have enough age eligible teams to fill all the spots they were given.  One team from last season aged out and one moved up and several of the up and coming teams are not yet old enough to compete.

To be competitive internationally, these teams need to score above 57 points in the short dance, 86 points in the free dance, and 141 points overall.

McNamara and Carpenter are competing in the junior event for the 7th time, after winning gold each of the last two years and medaling each of the last 6 seasons.  They have come a long way from the tiny little things who first skated to These Boots Were Made for Walking.  They are the reigning World Junior Champions, but have found themselves struggling this season.  They dropped to 3rd overall at the Junior Grand Prix Final and have been surpassed by their training mates, the Parsons.  At the JGPF, they earned Level 4 on their twizzles, lifts and spin with Level 2 on their step sequences in the free dance.  Long known for their technical prowess, earning Level 2s is a big issue for them.  They did earn 9 points from GOE and had program components ranging from 7.86-7.96.  Their short dance had Level 4 twizzles and lift with Level 3 on the mid-line steps and Level 4 and Level 2 on the Blues.  They earned 5.5 points from GOE and had program components ranging from 7.61-7.92.  They have the 3rd best short dance, 4th best free dance and 3rd best total scores internationally.

The Parsons are having the best season of their career, taking home the gold medal from the Junior Grand Prix Final last month.  They’ve long sat in the shadow of McNamara and Carpenter and that was the first time they’ve beat them in head to head competition.  Their free dance at the Final featured Level 4 twizzles, lifts and spin with Level 3 step sequences.  They earned a whopping 10 points from GOE with program components ranging from 8.04-8.29.  Their short dance received Level 4 on the twizzles and lift with Level 3 on the midline steps and Level 4 on both segments of the Blues.  They earned 7 points from GOE and program components ranging from 7.79-8.07.  They have the 2nd best short dance, 2nd best free dance and best total scores internationally.

Carreira and Ponomarenko qualified for the Junior Grand Prix Final for the first time in their career this season and finished just behind McNamara and Carpenter.  They are the reigning Pewter Medalists at this event.  Their free dance at that event earned Level 4 for the spin, twizzles and lifts and Level 3 for the step sequences.  They earned 7.5 points in GOE and program components from 7.29-7.64.  Their short dance received a Level 4 on the lift and twizzles, Level 3 on the midline steps and Level 3 and Level 4 on the Blues.  They earned 4.5 points from GOE with program components ranging from 7.14-7.43.  They have the 4th best short dance, 3rd best free dance and 4th best total scores internationally.

Lewis and Bye won the bronze medal at JGP Estonia this season, the first of their career.  They finished 6th at nationals last year and will be looking to make the junior podium for the first time.  They had a very rough outing at Sectionals.  Their free dance there received Level 4 on their twizzles, lifts and spin, with Level 3 on one step sequence and Level 1 and a fall on the other step sequence.  They earned just 3 points from GOE with program components ranging from 5.17-5.92.  The fall on the step sequence is alone is a near fatal mistake.  The difference between Level 1 and Level 4 on the steps is 3 points, plus the one point deduction for the fall, negative GOEs and any downgrades in the program components.  Their short dance included a Level 4 lift, Level 1 twizzles (with a fall), Level 1 midline steps (fall), and Level 4 Blues sequences.  They earned about 1 point from GOE with program components ranging from 4.92-5.75.  It is rare to see one fall from an ice dance team, but three in one event is unheard of.  It is extremely unlikely that anything like this would happen to them again, and they should return to the caliber shown internationally this season.

Also looking for spots in the podium are three young up and coming teams.  They all start with Gs and they all train at the Wheaton Ice Skating Academy with the Parsons and McNamara and Carpenter.

Gropman and Somerville finished 7th last year in their first year competing as juniors.  Their free dance at sectionals received Level 4 on the lifts and spin, and Level 3 on the steps and twizzles.  They earned 6 points from GOE and had program components ranging from 5.58-6.08.  Their short dance had a Level 4 lift, Level 3 midline steps, Level 2 twizzles and Level 4 on the Blues.  They earned 3.5 points from GOE and had program components ranging from 5.75-6.08.

Gunter and Wein are the reigning Novice Silver Medalists.  They are making their junior debut nationally after competing on the Junior Grand Prix for the first time this season.  Their free dance earned Level 4 on the twizzles, lifts and spin, Level 3 on one step sequence, and Level 2 on the other step sequence.  They earned 6 points from GOE with program components ranging from 5.75-6.25.  Their short dance received Level 4 on the twizzles and lift, Level 3 on the midline steps and Level 4 on the Blues.  They earned 2.5 points from GOE and had program components ranging from 5.33-6.08.

Green and Green are making their long awaited junior debut.  They have won four national titles in a row, including back to back novice titles the last two seasons.  They are still too young to compete internationally as juniors, but have been given several international novice assignments over the past two years.  Most recently they were assigned to the NRW Trophy where they won gold in the novice division.  They set the best score in qualifying competition by 13 points.  Their free dance at sectionals earned Level 4 on the lifts and spin with Level 3 on the steps and twizzles.  They earned 8 points from GOE with program components ranging from 6.50-7.17.  Their short dance received Level 4 on the lift with Level 3 on the twizzles and midline step sequence with Level 4 and Level 3 on the Blues.  They earned 5.5 points from GOE with program components ranging from 6.33-7.08.

In Ice Dance, quality is the name of the game.  The Level you receive on your step sequence can make or break you and those with the highest GOEs and PCS scores will win.  The difference between levels on the step sequences is a full point and a half.  At the JGPF, McNamara and Carpenter received Level 2 on both of their step sequences, costing them 3 points compared to the Parsons.  For the Blues in the short dance, the difference between levels is only .6, so the hit isn’t as bad.  Looking at all the WISA teams, they all earned Level 4 on both segments of the Blues, except for Green and Green who earned one Level 3 and McNamara and Carpenter who earned one Level 2.  For the free dance, they all earned Level 3 on their steps, except for McNamara and Carpenter who earned 2s.  I would be shocked if they didn’t have their levels fixed before nationals given that they share the same coaching team, are the most senior team at their rink and they’ve routinely received these levels before.  However, their GOEs were between 1 and 1.5 points lower than the Parsons at the JGPF and they lost by 1.5 points on PCS in the free dance alone.  They might be able to close the technical gap, but this is looking like its going to be the Parsons event to lose.

My podium predictions:

Gold: Parsons/Parsons

Silver: McNamara/Carpenter

Bronze: Carreira/Ponomarenko

Pewter: Green/Green

 

Bios of the competitors:

Addas/Valdez: She is 17 and they represent the All Year Figure Skating Club.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Avaz/Katsman: She represents the Detroit Skating Club and he represents the Broadmoor Skating Club.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Carreira/Ponomarenko: She is 16 and represents the Skating Club of New York and he is 16 and represents the Skating Club of San Francisco.  They won silver at JGP France and silver at JGP Russia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they placed 4th.  They are the reigning Junior Pewter Medalists and placed 5th in juniors in 2015.

Efimova/Petrov: She represents the Peninsula Figure Skating Club and he represents the Hershey Figure Skating Club.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Erdman/Shchepetov: He is 19 and they represent the Philadelphia Skating Club and Humane Society.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Green/Green: She is 13 and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Champions, 2015 Novice Champions, 2014 Intermediate Champions, 2013 Juvenile Champions and finished 7th as juveniles in 2012.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gropman/Somerville: She is 15 and represents the Pavilion Skating Club of Cleveland Heights and he is 16 and represents the Washington Figure Skating Club.  They placed 9th at JGP France.  They placed 7th in juniors last season, are the 2014 Novice Silver Medalists, 2013 Intermediate Champions and 2012 Juvenile Champions.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gunter/Wein: She is 14 and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They placed 7th at JGP Japan.  They are the reigning Novice Silver Medalists, 2015 Novice Bronze Medalists and 2014 Intermediate Bronze Medalists.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Klopstock/Schedl: She represents the Centennial 7k Skating Club and he represents the University of Delaware Figure Skating Club.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Lewis/Bye: She is 16 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 18 and represents the Skating Club of New York.  They placed 6th at JGP Czech Republic and won bronze at JGP Estonia.  They finished 6th in juniors last season, 7th in juniors in 2015, 6th as juniors in 2014, are the 2013 Novice Champions, 2012 Novice Pewter Medalists and finished 6th in Intermediate in 2011.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

McNamara/Carpenter: She is 17 and represents the Peninsula Skating Club and he is 20 and represents the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Champions.  They won gold at JGP Czech Republic and gold at JGP Slovenia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won bronze.  They are the 2015 World Junior Silver Medalists.  They are the reigning Junior Champions, 2015 Junior Champions, 2014 Junior Silver Medalists, 2013 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Bronze Medalists, finished 9th in Junior in 2011, 6th in Novice in 2010, are the 2009 Intermediate Pewter Medalists and 2008 Juvenile Pewter Medalists.

Parsons/Parsons: She is 19 and he is 21 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won gold at JGP Japan and gold at JGP Germany to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won gold.  They are the reigning Junior Silver Medalists, 2015 Junior Silver Medalists, 2014 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Pewter Medalists and 2011 Novice Champions.

Washburn/Yukhimuk: They represent the Detroit Skating Club.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

2017 Eastern Sectionals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 3 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
1 59.12 1 84.43 143.55
2 4 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
2 53.70 2 76.80 130.50
3 2 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
3 53.70 3 75.77 129.47
4 1 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
4 42.32 4 68.60 110.92

2016 JGP Estonia Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 65.54 34.86 30.68 7.68 7.54 7.71 7.64 7.79 0.00 #15
2 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 62.53 33.07 29.46 7.36 7.21 7.46 7.32 7.46 0.00 #6
3 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 52.49 27.83 24.66 6.07 6.11 6.18 6.14 6.32 0.00 #10
4 Chloe LEWIS / Logan BYE USA 51.04 25.01 26.03 6.50 6.39 6.57 6.54 6.54 0.00 #1
5 Hannah WHITLEY / Elliott GRAHAM CAN 50.68 27.29 23.39 5.96 5.68 5.75 5.93 5.93 0.00 #16
6 Sarah Marine ROUFFANCHE / Geoffrey BRISSAUD FRA 50.44 25.21 25.23 6.25 6.14 6.29 6.32 6.54 0.00 #12
7 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 50.23 26.06 24.17 6.00 5.93 6.18 6.04 6.07 0.00 #14
8 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 47.79 24.51 23.28 5.75 5.64 5.89 5.82 6.00 0.00 #2
9 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 46.82 25.70 22.12 5.50 5.32 5.71 5.57 5.54 1.00 #8
10 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 44.36 25.33 19.03 4.82 4.68 4.71 4.86 4.71 0.00 #11
11 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 44.30 24.04 20.26 5.18 4.86 5.04 5.11 5.14 0.00 #7
12 Irina GALIYANOVA / Tommy TANG CAN 42.90 23.12 19.78 5.04 4.79 5.00 5.07 4.82 0.00 #5
13 Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI POL 41.53 21.94 19.59 4.96 4.89 4.89 4.96 4.79 0.00 #4
14 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 41.13 21.80 19.33 4.89 4.68 4.96 4.75 4.89 0.00 #13
15 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ GBR 39.24 18.96 20.28 5.07 4.89 5.11 5.14 5.14 0.00 #9
16 Anastasia OZEROVA / Nicholas MCCREARY AUS 31.71 17.82 14.89 3.75 3.50 3.82 3.75 3.79 1.00 #3

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 91.47 43.90 47.57 7.89 7.79 7.96 7.93 8.07 0.00 #16
2 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 85.92 40.92 45.00 7.43 7.36 7.64 7.46 7.61 0.00 #15
3 Chloe LEWIS / Logan BYE USA 81.09 39.49 41.60 6.89 6.82 7.00 6.89 7.07 0.00 #14
4 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 74.78 35.51 39.27 6.50 6.43 6.57 6.54 6.68 0.00 #13
5 Hannah WHITLEY / Elliott GRAHAM CAN 74.70 37.37 37.33 6.29 6.00 6.21 6.29 6.32 0.00 #11
6 Sarah Marine ROUFFANCHE / Geoffrey BRISSAUD FRA 73.20 34.15 39.05 6.50 6.36 6.64 6.50 6.54 0.00 #12
7 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 68.87 32.08 36.79 6.04 5.93 6.14 6.18 6.36 0.00 #10
8 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 68.39 32.04 36.35 6.14 5.96 6.11 6.04 6.04 0.00 #9
9 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 67.52 33.02 34.50 5.68 5.57 5.86 5.75 5.89 0.00 #6
10 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 67.25 33.62 33.63 5.54 5.39 5.57 5.71 5.82 0.00 #5
11 Irina GALIYANOVA / Tommy TANG CAN 66.61 35.07 31.54 5.29 5.07 5.32 5.29 5.32 0.00 #7
12 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 64.27 33.72 30.55 5.14 5.04 5.07 5.14 5.07 0.00 #8
13 Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI POL 60.31 30.21 30.10 5.00 4.86 5.00 5.04 5.18 0.00 #2
14 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ GBR 56.81 27.80 30.01 5.07 4.79 5.07 5.04 5.04 1.00 #1
15 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 55.23 27.38 27.85 4.79 4.43 4.57 4.71 4.71 0.00 #3
16 Anastasia OZEROVA / Nicholas MCCREARY AUS 47.25 24.63 22.62 3.89 3.57 3.79 3.89 3.71 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
157.01 1 1
2 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
RUS
148.45 2 2
3 Chloe LEWIS / Logan BYE
USA
132.13 4 3
4 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS
FRA
127.27 3 4
5 Hannah WHITLEY / Elliott GRAHAM
CAN
125.38 5 5
6 Sarah Marine ROUFFANCHE / Geoffrey BRISSAUD
FRA
123.64 6 6
7 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV
UKR
118.62 7 8
8 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH
GER
116.66 8 7
9 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV
EST
114.34 9 9
10 Rikako FUKASE / Aru TATENO
JPN
111.55 11 10
11 Irina GALIYANOVA / Tommy TANG
CAN
109.51 12 11
12 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI
BLR
108.63 10 12
13 Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI
POL
101.84 13 13
14 Katerina BUNINA / German FROLOV
EST
96.36 14 15
15 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ
GBR
96.05 15 14
16 Anastasia OZEROVA / Nicholas MCCREARY
AUS
78.96 16 16

2016 JGP Estonia Dance Preview

Loboda and Drozd won gold at JGP Russia, setting new personal bests across the board.  Their free dance was especially strong, receiving Level 4 on all of their elements except for the step sequences, which received Level 3.  They also earned all positive GOEs and had program components in the 8s.  They need a gold or silver medal to qualify for the Final while a bronze would keep them in contention.  They have the 3rd best short dance, best free dance and best total scores.

Skoptcova and Aleshin won bronze last week at JGP Slovenia.  They also received Level 4 on all of their elements in the free dance except for the step sequence, which received Level 3s, however their program components were much lower, in the 6s and 7s.  They need a gold medal to give themselves a chance to qualify for the Final.  They have the 9th best short dance, 9th best free dance and 8th best total scores.

Whitley and Graham finished 5th at JGP Czech Republic, setting new personal bests across the board.  They received Level 2 on the step sequences in their free dance with program components in the 6s.

Wagret and Couyras placed 5th at JGP Russia with new personal bests across the board.  They had Level 2 on both step sequences in their free dance along with a Level 3 on one lift with program components in the low 6s.

Lewis and Bye placed 6th, just behind Whitley and Graham, at JGP Czech Republic.  They set new personal bests in the short dance and total score.  They had Level 1 on the twizzles in their free dance and Level 2 and Level 3 on their step sequences, one with a negative GOE with program components in the high 6s.

 

My podium predictions:

Gold: Loboda/Drozd

Silver: Skoptcova/Aleshin

Bronze: Lewis/Bye

 

The competitors:

Ozerova/McCreary, AUS

Kalehanava/Palkhouski, BLR

Galiyanova/Tang, CAN

Whitley/Graham, CAN

Ning/Wang, CHN

Bunina/Frolov, EST

Semenjuk/Gruzdev, EST

Rouffanche/Brissaud, FRA

Wagret/Couyras, FRA

Schwendinger/Wunderlich, GER

Rose Brown/Hernandez, GBR

Fukase/Tateno, JPN

Hertenstein/Binkowski, POL

Loboda/Drozd, RUS

Skoptcova/Aleshin, RUS

Popova/Byelikov, UKR

Lewis/Bye, USA

 

2016 JGP Czech Republic Dance Preview

It would be a huge upset if anyone other than McNamara and Carpenter won this event.  Their personal best is nearly 30 points better than anyone else in this field.  They won every single event they entered last season, including the World Junior Championships.  It was a bit of a surprise to see them returning to the JGP circuit this year, but with the US senior ranks so crowded and many of the up and coming dance teams still too young to compete there were very few US teams eligible to compete as juniors this season.  This will be their 5th season on the JGP and they’ve medaled at their last 8 events, including two Finals.  They have a very unique style and had a memorable short dance the last time hip hop was an allowed rhythm so this should play to their strengths this year.

Lewis and Bye had a strong ending to their season last year, winning the silver medal at the Youth Olympic Games.  With both McNamara and Carpenter and the Parsons competing as juniors this year, there is likely only one spot open on the US Junior Worlds team.  They will want to medal at both of their events to give themselves a shot at that last spot.  This will be their 4th season on the Junior Grand Prix and they have yet to take home a medal.  They are fairly consistent, finishing 5th in 4 of their 5 events.

Kuzmich and Sinicyn finished just outside the top 10 at Junior Worlds last year, but had a strong showing to open their season last week at Junior Grand Prix France.  They finished in 4th place and set new personal bests in the short dance and total score.  Competing in back to back events can be difficult, however, as there isn’t a lot of time to make changes and fatigue from travel and being competition ready can be an issue.  They have yet to win a medal on the JGP.

Lopareva and Karpushov are making their international debut after finishing 9th at Russian nationals as juniors last season.  They could definitely be podium contenders here if they can score similarly in front of an international panel.

My podium predictions:

Gold: McNamara/Carpenter

Silver: Lewis/Bye

Bronze: Kuzmich/Sinicyn

Bios of the competitors:

Hollowey/Kharisov, AZE: This is their international debut.  She is 15 and he is 17.

Zvezdova/Zaitsau, BLR: This is their international debut.  She is 14 and he is 16.

Bozhilova/Georgiev, BUL: They finished 31st at Junior Worlds.  They placed 15th at JGP Slovakia and 18th at JGP Croatia last season.  Their personal best is 79.56.  She is 16 and he is 19.

Whitley/Graham, CAN: They finished 7th at JGP Latvia last season.  Their personal best is 115.54.  She is 16 and he is 18.

Wu/Mirzakhani, CAN: This is their JGP debut.  She is 18 and he is 20.

Kuzmich/Sinicyn, CZE: They finished 11th at Junior Worlds.  They placed 4th at JGP France.  Their personal best is 134.42.  She is 18 and he is 20.

Abdedou/Antunes, FRA: They finished 15th at JGP Spain last season.  Their personal best is 82.31.  She is 18 and he is 20.

Scache/Caffa, FRA: This is their JGP debut.  She is 17 and he is 17.

Jakucs/Illes, HUN: They placed 19th at JGP Austria and 13th at JGP Spain last season.  Their personal best is 95.08.  She is 16 and he is 20.

Borisova/Zawadzki, POL: They placed 20th at Junior Worlds.  They finished 11th at JGP France.  Their personal best is 101.38.  She is 17 and he is 19.

Lopareva/Karpushov, RUS: This is their international debut.  She is 16 and he is 19.

Ushakova/Nekrasov, RUS: This is their international debut.  She is 14 and he is 15.

Popova/Byelikov, UKR: This is their international debut.  She is 14 and he is 17.

Lewis/Bye, USA: They placed 5th at JGP USA and 5th at JGP Spain last season.  Their personal best is 138.22.  She is 16 and he is 18.

McNamara/Carpenter, USA: They are the reigning World Junior Champions.  They won gold at JGP USA and gold at JGP Poland last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won gold.  They are the 2015 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 163.65.  She is 17 and he is 20.

2016 Youth Olympic Games Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 SHPILEVAYA A / SMIRNOV G RUS 57.93 29.93 28.00 6.96 6.79 7.17 7.04 7.04 0.00 #12
2 SKOPTCOVA A / ALESHIN K RUS 57.75 29.78 27.97 6.92 6.83 7.13 7.13 6.96 0.00 #11
3 LEWIS Chloe / BYE Logan USA 55.07 27.40 27.67 6.88 6.67 6.96 7.08 7.00 0.00 #10
4 LAJOIE Marjorie / LAGHA Zachary CAN 51.06 26.52 24.54 6.04 5.96 6.21 6.25 6.21 0.00 #4
5 YURCHENKO A / BYELIKOV V UKR 48.00 25.02 22.98 5.83 5.58 5.83 5.75 5.75 0.00 #7
6 KALEHANAVA E / PALKHOUSKI U BLR 47.88 26.03 21.85 5.46 5.42 5.46 5.54 5.42 0.00 #8
7 DAMULEVICIUTE G / KIZALA D LTU 44.58 23.44 22.14 5.54 5.38 5.67 5.63 5.46 1.00 #6
8 WAGRET Julia / COUYRAS Mathieu FRA 44.50 24.32 21.18 5.38 5.08 5.33 5.38 5.33 1.00 #5
9 GOLUBTSOVA Maria / BELOBROV Kirill UKR 41.37 20.23 21.14 5.33 5.17 5.25 5.50 5.17 0.00 #9
10 SEMENJUK Viktoria / GRUZDEV Artur EST 40.06 22.67 18.39 4.75 4.46 4.83 4.63 4.33 1.00 #3
11 MATTHAEI C / PFISTERER M GER 39.29 21.21 18.08 4.46 4.21 4.67 4.75 4.50 0.00 #2
12 RIGHI Francesca / PAPETTI Pietro ITA 38.22 21.80 17.42 4.42 4.21 4.50 4.42 4.21 1.00 #1

Free Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 SHPILEVAYA A / SMIRNOV G RUS 83.95 41.65 43.30 7.21 7.00 7.42 7.25 7.21 1.00 #10
2 LEWIS Chloe / BYE Logan USA 81.30 38.88 42.42 6.88 6.92 7.25 7.17 7.13 0.00 #11
3 SKOPTCOVA A / ALESHIN K RUS 76.87 37.05 41.82 6.96 6.88 6.79 7.13 7.08 2.00 #12
4 LAJOIE Marjorie / LAGHA Zachary CAN 74.81 36.99 37.82 6.21 6.08 6.38 6.46 6.38 0.00 #9
5 YURCHENKO A / BYELIKOV V UKR 66.96 32.58 35.38 5.88 5.63 6.08 6.00 5.88 1.00 #5
6 GOLUBTSOVA Maria / BELOBROV Kirill UKR 66.29 35.23 31.06 5.13 5.00 5.25 5.29 5.21 0.00 #3
7 WAGRET Julia / COUYRAS Mathieu FRA 61.14 29.62 32.52 5.46 5.13 5.58 5.54 5.38 1.00 #7
8 DAMULEVICIUTE G / KIZALA D LTU 60.94 28.54 32.40 5.46 5.21 5.58 5.50 5.25 0.00 #6
9 KALEHANAVA E / PALKHOUSKI U BLR 60.24 27.72 32.52 5.38 5.08 5.54 5.63 5.46 0.00 #8
10 SEMENJUK Viktoria / GRUZDEV Artur EST 58.54 31.33 27.21 4.75 4.21 4.63 4.58 4.50 0.00 #2
11 RIGHI Francesca / PAPETTI Pietro ITA 57.32 30.82 26.50 4.50 4.17 4.58 4.54 4.29 0.00 #4
12 MATTHAEI C / PFISTERER M GER 57.11 29.61 27.50 4.54 4.33 4.79 4.71 4.54 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 SHPILEVAYA A / SMIRNOV G
RUS
141.88 1 1
2 LEWIS Chloe / BYE Logan
USA
136.37 3 2
3 SKOPTCOVA A / ALESHIN K
RUS
134.62 2 3
4 LAJOIE Marjorie / LAGHA Zachary
CAN
125.87 4 4
5 YURCHENKO A / BYELIKOV V
UKR
114.96 5 5
6 KALEHANAVA E / PALKHOUSKI U
BLR
108.12 6 9
7 GOLUBTSOVA Maria / BELOBROV Kirill
UKR
107.66 9 6
8 WAGRET Julia / COUYRAS Mathieu
FRA
105.64 8 7
9 DAMULEVICIUTE G / KIZALA D
LTU
105.52 7 8
10 SEMENJUK Viktoria / GRUZDEV Artur
EST
98.60 10 10
11 MATTHAEI C / PFISTERER M
GER
96.40 11 12
12 RIGHI Francesca / PAPETTI Pietro
ITA
95.54 12 11