2017 Pacific Coast Sectionals Senior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Angela Wang, Salt Lake Figure Skating 1 69.52 2 116.45 185.97
2 10 Caroline Zhang, All Year FSC 2 61.55 1 119.09 180.64
3 11 Livvy Shilling, Sun Valley FSC 3 58.79 3 111.05 169.84
4 14 Paige Rydberg, All Year FSC 4 57.99 4 94.73 152.72
5 8 Olivia Serafini, Los Angeles FSC 6 50.69 5 90.69 141.38
6 12 Vanna Giang, All Year FSC 5 56.71 6 82.32 139.03
7 7 Kristina Struthwolf-Leato, Utah FSC 9 34.87 7 75.44 110.31
8 9 Kaitlyn Doan, Sun Valley FSC 7 38.35 9 67.69 106.04
9 5 Sarah Lyle, Utah FSC 8 36.41 8 68.09 104.50
10 6 Elena Pulkinen, Coyotes SC of Arizona 10 34.22 10 65.44 99.66
11 2 Sarah Zhang, Peninsula SC 11 30.88 11 52.01 82.89
12 4 Sami Lew, St. Moritz ISC 12 24.80 12 47.48 72.28
13 3 Anna Teutsch, Seattle SC 14 21.67 13 39.44 61.11
14 1 Gabrielle Bargoot, Bellingham FSC 13 22.62 14 36.82 59.44

2017 Northwest Pacific Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 9 Abby Jurasin, Lilac City FSC 47.05
2 3 Elizabeth Qin, Highland SC 46.29
3 11 Hailey Sundstrom, Alaska Assoc of Figure Skaters 45.27
4 6 Evelyn Jackson, Seattle SC 42.72
5 10 Rhiana Bretl, Highland SC 42.06
6 5 Ashlyn Huber, Kingsgate SC 41.27
7 8 Maya Tang, Highland SC 40.81
8 12 Marina Black, Bozeman FSC 40.76
9 2 Claire Dickau, Lilac City FSC 40.29
10 7 Holly Zhu, Kingsgate SC 40.05
11 1 Riko Nakagawa, SC of Oregon 39.02
12 4 Tia Hilbelink, Portland ISC 37.37

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 19 Alena Budko, SC of Oregon 1 36.23 1 59.59 95.82
2 18 Da eun (Danika) Lee, Portland ISC 2 35.43 4 52.30 87.73
3 17 Kaizen Oudom, Portland ISC 6 28.25 2 58.58 86.83
4 21 Jenny Shyu, Kingsgate SC 3 31.42 5 52.10 83.52
5 20 Riona Kessler, Seattle SC 4 29.95 6 51.69 81.64
6 14 Anna Olson-Voss, Portland ISC 9 26.22 3 52.33 78.55
7 12 Kamryn Yee, Portland ISC 7 27.52 7 50.76 78.28
8 13 Hope Terpilowski, Highland SC 10 26.13 8 47.62 73.75
9 16 Hailey Bowman, Lakewood Winter Club 5 28.78 12 39.92 68.70
10 11 Sarah Mixsell, Alaska Assoc of Figure Skaters 11 25.61 10 42.69 68.30
11 10 Anastasia Tam, SC of Oregon 13 23.45 9 43.54 66.99
12 8 Isabelle Bergeron, Everett FSC 14 22.67 11 41.96 64.63
13 15 Joanna Peng, Kingsgate SC 8 26.65 16 35.71 62.36
14 9 Victoria Zhang, Cascade Valley FSC 15 22.05 13 37.58 59.63
15 7 Lily Scott, Lakewood Winter Club 16 21.72 18 34.53 56.25
16 3 Savannah Morrey, Bremerton FSC 18 19.65 17 35.66 55.31
17 4 Mia Matson, Seattle SC 19 19.12 15 36.09 55.21
18 5 Elise McMahon, Carousel Sherwood FSC 20 16.09 14 37.17 53.26
19 2 Kaysa Anderson, Everett FSC 17 20.74 19 30.29 51.03
WD Sarah Goertz, Seattle SC 12 24.10
WD Taylar Yuen, Everett FSC 21 14.14
WD Ayodele Lewis, SC of Oregon

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Grace Cohen, Seattle SC 1 34.87 1 68.33 103.20
2 15 Kaya Sasaki, Portland ISC 5 31.25 3 62.94 94.19
3 13 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 4 31.39 4 61.75 93.14
4 6 Mina Done, Highland SC 12 24.76 2 64.86 89.62
5 17 Sasha Lynette, Bellingham FSC 6 31.13 5 57.81 88.94
6 12 Lydia Marie Finch, SC of Oregon 2 33.26 8 55.28 88.54
7 14 Grace Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 3 31.48 7 56.10 87.58
8 10 Ashley Haywood, Lakewood Winter Club 8 27.35 6 56.66 84.01
9 9 Nira Barlow, Everett FSC 9 27.29 9 53.09 80.38
10 8 MacKenzie Kazandjian, SC of Oregon 7 30.51 11 47.40 77.91
11 11 Hannah Yi, Highland SC 11 25.91 10 51.51 77.42
12 7 Elana Klopfstein, Kingsgate SC 10 26.90 13 41.21 68.11
13 5 Ashlyn Pickering, Everett FSC 14 20.88 12 43.49 64.37
14 3 Sabrina Rust, Seattle SC 13 22.13 14 40.35 62.48
15 4 Makayla Bouwman, Lakewood Winter Club 15 19.70 17 35.02 54.72
16 2 Rachel Feaster, Alaska Assoc of Figure Skaters 16 16.37 16 37.69 54.06
17 1 Lily Brady, Bremerton FSC 17 14.73 15 38.37 53.10

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Raffaella Koncius, Sun Valley FSC 1 41.39 1 67.76 109.15
2 4 MacKenzie Caputo, Highland SC 2 41.01 2 64.76 105.77
3 6 Courtney Kirschke, Lilac City FSC 3 34.98 3 62.92 97.90
4 2 Laurinne Balstad, Juneau SC 6 26.76 4 60.17 86.93
5 5 Jiale Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 30.28 6 55.29 85.57
6 1 Kenzie Sacco, Highland SC 5 28.40 5 56.17 84.57
7 3 Sasha Desaunois-Mullen, Kent Valley FSC 7 25.13 7 53.04 78.17
WD Gabriella Lee, SC of Oregon

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Livvy Shilling, Sun Valley FSC 1 55.78 1 94.93 150.71
2 5 Kaitlyn Doan, Sun Valley FSC 2 42.53 2 57.83 100.36
3 4 Gabrielle Bargoot, Bellingham FSC 3 27.93 3 52.33 80.26
4 3 Anna Teutsch, Seattle SC 4 22.87 5 40.78 63.65
5 1 Nakira Kreofsky, SC of Oregon 5 20.42 4 42.84 63.26
6 2 Alanna Collins, Wenatchee FSC 6 13.52 6 29.42 42.94

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Liam Kapeikis, Wenatchee FSC 50.74
2 2 Andriy Kratyuk, SC of Oregon 41.61
3 3 Nikolai Kaldanian, Highland SC 29.57

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Samuel Mindra, Portland ISC 1 39.89 1 67.54 107.43
2 4 Andrew Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 2 27.71 2 50.42 78.13
3 1 Kamden Black, Seattle SC 3 24.29 3 38.92 63.21
4 2 Benjamin Klusewitz, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 13.89 4 37.50 51.39

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 1 56.48 1 102.21 158.69
2 2 Micah Lynette, Bellingham FSC 2 53.84 2 88.22 142.06
3 1 Ikaika Miyata, Everett FSC 3 37.10 3 76.56 113.66

2013 Eastern Great Lakes Regional Results

Novice Ladies
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 15 Livvy Shilling, Columbus FSC 2 36.28 1 67.85 104.13
2 14 Chloe Roslin, Detroit SC 1 37.39 5 58.56 95.95
3 11 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 5 32.60 2 59.85 92.45
4 13 Olivia Keils, Arctic FSC 4 33.09 3 59.11 92.20
5 12 Aya Takai, Detroit SC 3 36.06 7 54.73 90.79
6 9 Lauren Smith, Detroit SC 6 31.62 9 52.99 84.61
7 7 Maureen Wu, Detroit SC 9 27.75 6 55.36 83.11
8 10 Shannon Steiner, Plymouth FSC 10 27.48 8 53.23 80.71
9 3 Anya Cockerell, Winterhurst FSC 15 20.01 4 58.62 78.63
10 6 Gretta Gast, Lansing SC 7 29.97 13 48.11 78.08
11 8 Kimberly Berkovich, Pavilion SC of Cleveland Heights 8 28.42 15 47.47 75.89
12 5 Mollie Boswell, Detroit SC 12 27.01 12 48.35 75.36
13 1 Emma Black, Knoxville FSC 13 25.88 11 49.45 75.33
14 4 Kourtney Strong, Arctic FSC 11 27.17 14 47.49 74.66
15 2 Yukino Wada, Detroit SC 14 22.71 10 51.26 73.97
Junior Ladies
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Katia Shpilband, Ann Arbor FSC 1 44.00 1 85.82 129.82
2 8 Caitlyn Nemastil, Winterhurst FSC 2 41.99 3 68.75 110.74
3 12 Maria Fu, Northern Kentucky SC 3 36.80 2 70.58 107.38
4 11 Madison DeLuca, Arctic FSC 5 35.67 4 65.81 101.48
5 10 Kaitlin Budd, Detroit SC 4 35.97 5 64.50 100.47
6 7 Meghan Koehler, Detroit SC 6 34.50 6 61.94 96.44
7 1 Jessica Schilkey, St. Clair Shores FSC 7 33.71 7 59.45 93.16
8 5 Jamie Schreffler, Strongsville SC 8 32.60 8 59.08 91.68
9 6 Allyson Vander Klok, Greater Grand Rapids FSC 11 27.56 9 48.42 75.98
10 2 Sonja Boruszok, Detroit SC 10 27.67 11 46.74 74.41
11 3 Angelica Dabrowski, Indiana World Sk Acad FSC 12 26.00 10 47.40 73.40
WD Alexie Mieskoski, Columbus FSC 9 28.04
Senior Ladies
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Becky Bereswill, Detroit SC 1 48.07 1 97.68 145.75
2 6 Chelsea Christopher, Winterhurst FSC 3 46.54 2 95.83 142.37
3 9 Amber Walczyk, Detroit SC 2 47.65 3 79.20 126.85
4 8 Kacie Kotnik, Lincoln Center FSC 4 39.75 4 78.50 118.25
5 7 Alicia Hsu, Nashville FSC 5 38.91 5 75.35 114.26
6 4 Madeline Koehler, Detroit SC 6 35.17 6 66.95 102.12
7 5 Ann Hulme, Cleveland SC 8 30.27 8 59.26 89.53
8 1 Caroline Nickerson, Columbus FSC 9 28.99 7 59.97 88.96
9 3 Sarah Salomone, Pavilion SC of Cleveland Heights 7 32.88 9 53.66 86.54
10 2 Rachel Jones, Winterhurst FSC 10 24.60 10 53.11 77.71
WD Ashton Miller, Lansing SC
WD Farah Sheikh, Detroit SC
Novice Men
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Brian Johnson, Detroit SC 2 42.52 1 77.47 119.99
2 3 Daniel Takayama, Detroit SC 1 44.75 2 67.55 112.30
3 2 Jason Cohn, Detroit SC 3 30.78 3 60.09 90.87
4 1 Nicholas Anderson, Indiana World Sk Acad FSC 4 26.13 4 41.39 67.52
Junior Men
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Ryan Hartley, Queen City FSC 2 48.31 1 94.13 142.44
2 4 Troy Tomasello, Strongsville SC 1 54.21 2 84.34 138.55
3 2 Justin Highgate-Brutman, St. Clair Shores FSC 3 45.80 3 80.59 126.39
4 1 Konstantin Chizhikov, Detroit SC 4 37.82 4 67.21 105.03