2018 Bavarian Open Junior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 52.54 31.26 21.28 5.42 5.25 5.25 5.50 5.17 0.00 #4
2 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 47.37 26.83 21.54 5.42 5.08 5.50 5.67 5.25 1.00 #1
3 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 41.60 23.00 18.60 4.58 4.42 4.67 4.83 4.75 0.00 #7
4 Sara CARLI / Marco PAULETTI ITA 39.09 23.03 16.06 4.17 4.00 3.83 4.33 3.75 0.00 #6
5 Emilia DRURY / Aidan BROWN GBR 35.67 18.87 16.80 4.50 4.00 4.17 4.25 4.08 0.00 #2
6 Cirinia GILLETT / Zachary FREEDMAN PHI 30.73 18.33 14.40 3.92 3.33 3.50 3.75 3.50 2.00 #3

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 88.38 46.04 43.34 5.42 5.33 5.42 5.50 5.42 1.00 #5
2 Sara CARLI / Marco PAULETTI ITA 76.64 39.43 37.21 4.75 4.50 4.67 4.67 4.67 0.00 #3
3 Emilia DRURY / Aidan BROWN GBR 70.04 35.10 34.94 4.42 4.17 4.50 4.42 4.33 0.00 #2
4 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 66.20 32.53 34.67 4.42 4.33 4.00 4.50 4.42 1.00 #4
5 Cirinia GILLETT / Zachary FREEDMAN PHI 58.96 29.36 29.60 3.92 3.50 3.75 3.75 3.58 0.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 135.75 2 1
2 Sara CARLI / Marco PAULETTI ITA 115.73 4 2
3 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 107.80 3 4
4 Emilia DRURY / Aidan BROWN GBR 105.71 5 3
5 Cirinia GILLETT / Zachary FREEDMAN PHI 89.69 6 5
WD Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER
WD Nadine WANG / Spencer HOWE USA

2018 US Nationals Junior Pairs Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Audrey Lu, Dallas FSC
Misha Mitrofanov, Dallas FSC
1 60.80 1 112.51 173.31
2 10 Sarah Feng, SC of San Francisco
TJ Nyman, Broadmoor SC
3 58.37 2 97.20 155.57
3 13 Laiken Lockley, DuPage FSC
Keenan Prochnow, DuPage FSC
2 58.67 3 94.37 153.04
4 7 Nadine Wang, SC of New York
Spencer Howe, Los Angeles FSC
5 46.58 4 89.38 135.96
5 12 Elli Kopmar, Southwest Florida FSC
Jonah Barrett, Southwest Florida FSC
4 52.18 5 80.72 132.90
6 8 Ainsley Peterson, All Year FSC
Griffin Schwab, SC of New York
6 45.86 6 78.35 124.21
7 5 Sarah Rose, Southwest Florida FSC
Ian Meyh, Southwest Florida FSC
9 39.48 7 76.06 115.54
8 9 Evelyn Grace Hanns, Broadmoor SC
Kristofer Ogren, Kansas City FSC
7 43.85 9 70.77 114.62
9 4 Meiryla Findley, Broadmoor SC
Matthew Rounis, Los Angeles FSC
8 40.74 8 73.08 113.82
10 6 Eliana Secunda, Rocky Mountain FSC
Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC
10 37.14 10 63.60 100.74
11 2 Sapphire Jaeckel, Los Angeles FSC
Matthew Scoralle, Los Angeles FSC
11 35.35 12 53.57 88.92
12 3 Cora DeWyre, Ice House Skating Academy
Jacob Nussle, Ice House Skating Academy
12 27.56 11 57.88 85.44
13 1 Juliette Erickson, SC of Boston
Nathan Grundhofer, St. Moritz ISC
13 24.67 13 40.19 64.86

2018 US Nationals Junior Pairs Preview

As a group, they’ve won 9 national medals but no Junior Grand Prix medals this season.  The 2nd and 5th place junior finishers from last year are returning, and the novice 4th and 8th place finishers are moving up to compete here.  Seven of the teams are competing at nationals for the first time as a team.  The short program will be held on Sunday, December 31st with the free skate on Tuesday, January 2nd.

For the short program, there are two ways for these teams to set themselves apart.  The first is that the required solo jump is either a double loop or a double axel.  The double flip is worth 1.80 points while the double axel is worth 3.30 points.  The required throw jump is a toe, flip or lutz.  A throw double lutz is worth 3.00 points while the throw triple flip is 5.50 points.  For the free skate, landing two throw triple jumps will give teams an edge as will a triple twist.

To compete internationally, the teams will need to score above 52 points in the short program, 98 points in the free skate and 150 points overall.

Lockley and Prochnow placed 5th at both of their JGP events and scored top ten scores internationally in the short program, free skate, and overall.  Their short program includes a throw triple loop and side by side double lutzes (although they received edge calls at all of their events).  They earned Level 4 on everything and had positive GOEs on everything except for the lutzes.  Their program components were in the high 5s to low 6s, both nationally and internationally.  In their free skate, they had double axel + double toe and triple salchows (under-rotated at all of their events) as their solo jumps.  Their throw jumps are triple loop and triple salchow.  They have a triple twist which earned a Level 4.  They also earned Level 4 on their lifts and pairs spin.  They had three total falls in the program, costing them three points.  This did effect their program components, as they were in the mid 5s.

Lu and Mitrofanov finished both of their JGP events in 5th place but have top ten scores in all aspects of competition.  However, they weren’t able to skate their personal bests in the same event.  Their short program includes a throw triple loop and side by side double lutzes.  They earned Level 4 on everything but their death spiral, but they only have a double twist (although they did a triple twist at JGP Poland).  They earned all positive GOEs, netting five points overall and had program components in the low 6s.  Both of these were an improvement over JGP Belarus where their levels were lower and their program components were all in the 5s.  Their free skate has a throw triple loop and throw triple salchow.  They also have side by side triple salchow + single toe + single toe and triple toes (combo missed at JGP Belarus).  They hit the combo correctly at JGP Poland which is intended to be a triple salchow + double toe + double toe.  They again only had a double twist, but earned Level 4.  In fact, they earned Level 4 on everything but the death spiral.  At JGP Belarus and JGP Poland they did complete a triple twist in their free skate, earning Level 2 but also had negative GOEs.  Their program components ranged from the mid to high 5s.

Feng and Nyman set the highest scores in qualifying, far outpacing their 8th place finish at JGP Croatia.  Their short program includes side by side double lutzes and a throw triple loop.  They have a triple twist and earned Level 4 on their lift and pairs spin.  They received all positive GOEs with program components in the low to mid 6s.  Their free skate has side by side triple salchows and triple toe + double toe + double with a throw double loop and throw triple salchow.  They received Level 4 for their side by side spin and group 3 lift with program components in the low to mid 6s.

Peterson and Schwab set the 4th highest scores in qualifying despite not having competed internationally yet.  Their short program includes side by side double lutzes and a throw double loop.  They earned Level 4 on their spin and lift with program components in the mid to high 5s.  Their free skate has a side by side double loop and double flip but they missed their sequence.  They landed a throw double salchow and throw double loop.  They received Level 4 for their lifts and side by side spin with program component in the mid to high 5s.

Kopmar and Barrett have not competed nationally yet this season, but they did finish 7th at JGP Belarus.  Their short program there included a throw triple loop and side by side double lutzes (with a fall).  They have a triple twist, but it only received a basic level.  They earned Level 4 on their lift.  They earned mostly negative GOEs and actually lost two points.  Their program components were in the high 4s to low 5s.  Their free skate included a side by side triple salchow which was downgraded, had a fall, and missed the combo.  They actually lost points on the element after the deduction for the fall was taken into account.  Their other side by side jump was a double axel.  Their throw jumps include a triple salchow and triple loop.  They again did a triple twist but only earned a basic level and they earned Level 4 on their group 3 lift and their pairs spin.  Their program components were in the high 4s.

Secunda and Eisenach are the reigning Novice Pewter Medalists.  They had a major issue in their short program at sectionals when they missed their side by side lutzes.  They also only have a throw double loop and a double twist.  They earned Level 4 on their twist, lift, spin, and step sequence.  They earned positive GOEs on everything but the step sequence and had program components in the high 4s to mid 5s.  Their free skate includes a double flip + double axel sequence and side by side double flips.  They have a throw double salchow and throw double loop.  They earned a Level 4 on both of their saints and had program components in the mid to high 4s.

Hanns and Ogren had top five scores from qualifying but have not competed internationally yet as a team.  Their short program includes a throw triple loop and side by side double lutzes.  They earned Level 4 on their step sequence and spin and they only have a double twist.  Their program components ranged from the low to mid 5s.  Their free skate has a throw triple loop and throw double flip.  Their solo jumps are double lutz and double flip + double toe.  They earned Level 4 on their side by side spin.  Their program components ranged from the high 4s to low 5s.

Internationally Lockley/Prochnow and Lu/Mitrofonav are very close to each other with personal best short program scores about .3 points apart, free skate scores .5 points apart, and total scores also within a half a point.  In head to head competition at sectionals, however, Lu and Mitrofonav came out ahead by 9 points. More importantly, these teams both have a shot at making the top 8 at Junior Worlds, as five of the top ten teams are from Russia and only three can compete there.

Lockley and Prochnow scored 98.63 points in their free skate at JGP Latvia, but earned only 87.80 points at Sectionals.  They had three falls at Sectionals, costing them three points.  They had a fall on their throw triple loop at sectionals costing them 2.10 points in GOE and while they earned a negative GOE at JGP Latvia, it only cost them .40 points.  They also suffered a -1.38 GOE on their choreographic sequence, while the same element earned them .70 points in Latvia.  When you take into account those specific mistakes, their scores nationally would only be four points lower than in Latvia.  However, they also scored 5 points lower in program components, which makes up the rest of the deficit.

In contrast, Lu and Mitrofanov started off their season with a rough free skate, earning only 79.19 points with four falls and lost 6 points from GOE.  At Midwestern Sectionals, they earned 96.72 points for the same program, completing their combination, earning three points from GOEs and had no falls.  Their program components were also slightly higher, earning then an additional point and a half, which seems a bit low considering how much better the program was skated.

Feng and Nyman have made huge strides this season.  In their short program they scored 42.42 points at JGP Croatia but 57.14 points at Pacific Coast Sectionals.  They improved from a double twist to a triple twist, earning an extra 1.40 points.  They also went from a throw double loop to a throw triple loop, earning an additional 2.20 points.  They improved their levels on everything but their step sequence and their program components went up five points.  Their free skate also showed improvements, going from a double twist to a triple twist earning 1.80 points.  Their biggest improvement came in the program components, improving by nearly 11 points.

Lu and Mitrofanov had a successful outing at Sectionals without the triple twist, scoring better than they had internationally with it.  However, they are capable of doing it which would improve their scores even more.  A basic level triple twist is worth 5.0 points, while a Level 4 double twist is worth 4.0 points, giving teams who do the triple twist at least a one point advantage.  Lockley and Prochnow, Feng and Nyman, and Kopmar and Barrett all completed the triple twist at sectionals or their international events.  Lockley and Prochnow have consistently earned Level 4 on their twist, giving them a base value of 6.60 points.

In the short program, all teams are doing side by side double lutzes, which is the required solo jump, and none of them are completing triples.  Lockley and Prochnow received an edge call on this jump at all of their events, lowering their base value by .60 points and giving them an automatic negative GOE.

The other big differentiator in the short program is the throw jump.  It is a required throw loop and most teams are doing a double with a base value of 2.8 points.  However, the teams that are doing a triple have a base value of 5.0 points.  Most of the top teams are going for the triple.

In the free skate, Feng and Nyman and Lu and Mitrofanov have the advantage as they are both attempting difficult three jump combinations with triples and a second solo triple jump, while other teams have two jump combos and doubles.  Lu and Mitrofanov and Lockley and Prochnow both have two throw jumps while other teams only have one or less.

 

My podium predictions:

Gold: Lu/Mitrofanov

Silver: Lockley/Prochnow

Bronze: Feng/Nyman

Pewter: Kopmar/Barrett

 

Bios of the competitors:

DeWyre/Nussle: They represent the Ice House Skating Academy.  They finished 8th as novices last season.  They finished 5th at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the best free skate and best total scores.  They have the 10th best short program, 10th best free skate, and 10th best total scores from qualifying.

Erickson/Grundhofer: She represents the Skating Club of Boston and he represents the St. Moritz Ice Skating Club.  They finished 12th as novices in 2015.  They placed 5th at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Feng/Nyman:  She is 18 and represents the Skating Club of San Francisco and he is 17 and represents the Broadmoor Skating Club.  They placed 8th at JGP Croatia.  They won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 3rd best short program, best free skate, and best total scores from qualifying.

Findley/Rounis: She represents the Broadmoor Skating Club and he represents the Los Angeles Figure Skating Club.  They won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 7th best short program, 5th best free skate, and 6th best total scores from qualifying.

Hanns/Ogren: She represents the Broadmoor Skating Club and he represents the Kansas City Figure Skating Club.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 5th best short program, 6th best free skate, and 5th best total scores from qualifying.

Jaeckel/Scoralle: They represent the Los Angeles Figure Skating Club.  They are the 2016 Novice Bronze Medalists and finished 9th in novice in 2015.  They won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Kopmar/Barrett: She is 14 and he is 20 and they represent the Southwest Florida Figure Skating Club.  They finished 7th at JGP Belarus.  They are the reigning Junior Silver Medalists, 2016 Novice Champions, and 2015 Intermediate Champions.

Lockley/Prochnow: She is 15 and he is 20 and they represent the DuPage Figure Skating Club.  They placed 5th at JGP Latvia and 5th at JGP Croatia.  They placed 5th as juniors last season and 5th in novice in 2016.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best short program,  10th best free skate and 9th best total scores internationally.  They have the best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores from qualifying.

Lu/Mitrofonav: They represent the Dallas Figure Skating Club.  They placed 5th at JGP Belarus and 5th at JGP Poland.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 8th best short program, 9th best free skate, and 10th best total scores internationally.  They have the 2nd best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores from qualifying.

Peterson/Schwab: She represents the All Year Figure Skating Club and he represents the Skating Club of New York.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 4th best short program, 4th best free skate, and 4th best total scores from qualifying.

Rose/Meyh: They represent the Southwest Florida Figure Skating Club.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 8th best short program, 9th best free skate, and 9th best total scores from qualifying.

Secunda/Eisenach: They represent the Rocky Mountain Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Pewter Medalists, 2016 Intermediate Silver Medalists, and finished 9th in juvenile in 2015.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 6th best short program, 8th best free skate, and 7th best total scores from qualifying.

Wang/Howe: She represents the Skating Club of New York and he represents the Los Angeles Figure Skating Club.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best short program, 7th best free skate, and 8th best total scores from qualifying.

2018 Midwestern Sectionals Junior Pairs Results

Place Start Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 4 Audrey Lu, Dallas FSC
Misha Mitrofanov, Dallas FSC
2 57.39 1 96.72 154.11
2 3 Laiken Lockley, DuPage FSC
Keenan Prochnow, DuPage FSC
1 57.83 2 87.80 145.63
3 5 Evelyn Grace Hanns, Broadmoor SC
Kristofer Ogren, Kansas City FSC
3 46.38 3 78.76 125.14
4 2 Eliana Secunda, Rocky Mountain FSC
Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC
4 44.80 4 75.31 120.11
5 1 Cora DeWyre, Ice House Skating Academy
Jacob Nussle, Ice House Skating Academy
5 37.25 5 62.76 100.01

2017 JGP Croatia Pairs Preview

While there are only two events left this season for the pairs on the Junior Grand Prix, it is the most up in the air.  With only four events total, it is possible to finish as low as 5th place and still make the Final by having a great second event.  With so few events and match ups repeated, the qualification scenarios often become muddled.  This year is also complicated by 4 teams from countries with strong pair programs competing at this event for the first time this season and finishing up next week in Poland.

Boikova and Kozlovskii took home the silver medal from JGP Latvia.  Their only mistake in the short program was a fall on the throw triple loop but they earned Level 4 on all of their elements, except for the twist.  They had two falls in the free skate at that event, both on their side by side jumps.  The base value for those jumps should have been 9.40 (higher as they did not get credit for a combo) and they only earned 5.20 points.  They didn’t land a clean jump in the whole program, and ended up losing points from the base value once the GOE was taken into consideration.  They have the 3rd best short program, 6th best free skate and 4th best total scores this season.  They can qualify for the Final with a gold or silver medal while a bronze will keep them in the running.

Walsh and Michaud won the bronze medal at JGP Latvia.  Their short program was a bit messy with an edge call on their side by side double lutzes, a messy twist, and a negative GOE on the throw triple loop.  They also lost a point for going over time.  Their free skate was much better with a throw triple salchow and a throw triple toe along with a triple twist.  They only had two elements earn a slight negative GOE while the rest was positive.  They have the 9th best short program, 3rd best free skate, and 5th best total scores.  They can qualify with a gold medal.

Lockley and Prochnow showed big improvements over last season in their 5th place finish at JGP Latvia.  They placed 4th in the short program and 3rd in the free skate, so each individual program was better than the overall placement indicates.  They lost ground when they got an edge call on their side by side double lutzes in the short program and their step sequence only received Level 1.  Their free skate has a throw triple loop and a throw triple salchow and they earned Level 4 on their triple twist.  They lost some points when their side by side triple salchow was deemed under-rotated, netting just 1.20 points for that element.  They have the 8th best short program, 5th best free skate, and 7th best total scores.  They need a gold medal to stay in the hunt, but even then they would need help from other teams to make the Final.

Three Chinese teams (Sui/Guo, Zhang/Jia, and Gao/Xie) are competing here for the first time this season, and if they do well, they can all earn a chance at the Final in Poland.  Gao and Xie are the reigning World Junior Bronze Medalists, and are the most likely of the three teams to land on the podium at this event, however, they have never finished higher than 5th at a JGP event.

Kostiukovich and Ialin also are competing for the first time this season with a chance to qualify for the Final next week.

 

My podium predictions:

Gold: Boikova/Kozlovskii

Silver: Walsh/Michaud

Bronze: Gao/Xie

 

Bios of the competitors:

Boys-Eddy/Boys-Eddy, CAN: This is their international debut.  She is 14 and he is 19.

Choinard/Ostiguy, CAN: They placed 7th at JGP Latvia.  Their personal best is 121.27.  She is 15 and he is 20.

Walsh/Michaud, CAN: They placed 5th at Junior Worlds.  They won bronze at JGP Latvia.  Their personal best is 153.73.  She is 16 and he is 21.

Gao/Xie, CHN: They are the reigning World Junior Bronze Medalists.  They placed 5th at JGP Czech Republic and 5th at JGP Russia last season.  Their personal best is 161.09.  She is 16 and he is 19.

Sui/Guo, CHN: This is their international debut.  She is 15 and he is 18.

Zhang/Jia, CHN: This is their international debut.  She is 13 and he is 17.

Kops/Tsoglin, ISR: They placed 11th at Junior Worlds.  They finished 9th at JGP Russia and 14th at JGP Germany last season.  Their personal best is 126.06.  She is 15 and he is 19.

Boikova/Kozlovskii, RUS:  They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won silver at JGP Latvia.  Their personal best is 161.93.  She is 15 and he is 17.

Kostiukovich/Ialin, RUS: This is their international debut.  She is 14 and he is 19.

Kvartalova/Sviatchenko, RUS: This is their JGP debut.  She is 14 and he is 18.

Gamez/Consul, ESP: This is their international debut.  She is 18 and he is 19.

Feng/Nyman, USA

Lockley/Prochnow, USA:  They finished 5th at JGP Latvia.  Their personal best is 151.27.  She is 15 and he is 19.

2017 US Nationals Junior Pairs Preview

As a group, they’ve won 8 national medals but no Junior Grand Prix medals this season.  The 2nd place junior finishers are returning, and are the only contestants from this event last season after the withdrawal of Rose and Goodpaster.  The novice 1st, 2nd, 4th, 5th, and 7th place finishers are moving up to compete here.  The short program will be held on Tuesday, January 17th with the free skate on Thursday, January 19th.

For the short program, there are two ways for these teams to set themselves apart.  The first is that the required solo jump is either a double loop or a double axel.  The double flip is worth 1.80 points while the double axel is worth 3.30 points.  The required throw jump is a toe, flip or lutz.  A throw double lutz is worth 3.00 points while the throw triple flip is 5.50 points.  For the free skate, landing two throw triple jumps will give teams an edge as will a triple twist.

To compete internationally, the teams will need to score above 52 points in the short program, 94 points in the free skate and 143 points overall.  At the international level, pairs skaters are attempting all triples and even some quads with difficult side by side jumping combinations.  This is a bit of a rebuilding year for the US junior pairs program as there are several new teams competing as well as a large amount of novice teams from last season moving up as juniors for the first time.

Weinstein and Simon are the reigning silver medalists at this event and earned a top 10 finish at Junior Worlds last season.  However they placed 10th at JGP Czech Republic, their worst finish on the JGP to date.  Only their short program score ranks among the top 10 but they had several missed elements in their free skate at sectionals.  Their free skate includes a double twist (singled), double axel (downgraded), throw triple salchow, Group 5 Axel lift, double flip + double toe + double toe (did not complete third jump), throw triple loop and Group 4 lift.  That gives them a base value of 28.20, but it might be higher as they did not receive a level for their lifts or the twist as it was not completed and with each increase in level, there is an increase in points.  They received Level 3 and Level 4 on their spins but did not complete a death spiral. They lost a half a point in GOE and had program components ranging from 4.05-4.95.  Their short program includes a Level 3 double twist, side by side double axel (singled), throw triple flip and Level 3 Group 5 Axel lift, giving them a base value for those elements of 19.50.

Marvaldi and Villeneuve are a new team this season.  They finished 7th and 11th at their two JGP assignments, but less than a point separated their two competitions.  They set the 3rd best total score in qualifying, but it was just slightly higher than their international outings.  Their free skate includes a Level 1 triple twist, throw triple flip, Level 4 Group 5 Axel lift, side by side double loops, throw triple toe (fall at sectionals), side by side double flip + double toe (under-rotated) + double toe (missed third jump), and Level 2 Group 3 lift giving them a base value on these elements of 32.70.  They earned Level 4 on their spins and Level 2 on the death spiral.  They lost 2 points from GOE and earned 5.30-5.80 on program components.  Their short program includes a Level 1 triple twist, throw triple flip, Level 4 Group 5 Axel lift and a side by side double loop, earning them 20.20 points in base value.

Digerness and Neudecker placed just 7th at nationals as novices last season, however they come into this event with the 2nd best score from qualifying.  They finished 6th and 13th at their two JGP assignments.  Their free skate includes a Level 2 triple twist, side by side double axel, throw triple salchow (fall at sectionals), Level 3 Group 5 Axel lift, side by side double lutz + double toe (missed second jump), Level 4 Group 4 lift, and throw triple loop (doubled), giving them a base value of 33.50, the highest of the event.  They earned Level 4 and Level 3 on their spins and Level 2 on the death spiral.  They lost 1 point from GOEs and earned program components between 5.65 and 5.95.  Their short program includes a Level 3 triple twist, side by side double axels, throw triple toe and Level 3 Group 5 Axel lift, giving them a base value for these elements of 21.00, also the highest of the event.

Yao and Hale are a new team this season, but he is no stranger to the nationals scene.  He won the bronze medal at this level in 2015 with Olivia Allan and the bronze medal last season with Meiryla Findley.  They come into this event with the top score from sectionals.  They have a Level 4 double twist, Level 4 Group 5 Step in Lasso lift, throw double loop, side by side double salchows, side by side double flip + double toe, Level 4 Group 4 lift and throw double lutz in their free skate giving them a base value of 25.30.  They earned Level 3 on their spins and Level 2 on their death spiral.  They earned an impressive 5 points from GOE with program components ranging from 5.88-6.50, the highest of the event.  Their short program includes a Level 4 Group 5 Step in Lasso lift, throw double lutz, side by side double axel (under-rotated at sectionals), and a Level 3 double twist, earning them 16.50 in base value.

Lockley and Prochnow are competing as juniors for the first time after placing 5th as novices last season.  They finished 12th at their JGP debut in Germany.  They set the 7th best total score at sectionals, but it was 7 points lower than the mark they set in their international assignment.  Their free skate includes a throw triple salchow (fall at sectionals), side by side double axel (downgraded) + double toe (missed second jump), Level 4 double twist, Level 4 Group 3 lift, side by side double flip, Level 3 Group 5 Axel lift,  and throw double flip for a base value of 29.50.  They earned Level 4 on their spins and Level 2 on their death spiral.  They earned just about 2 points from GOE and had program components ranging from 4.80-5.15.  Their short program includes a Level 4 double twist, side by side double axel, throw double flip, and Level 4 Group 5 Axel lift, but they received no credit for their death spiral.  This gave them a base value of 17.80 on their jumps and lifts.

Kopmar and Barrett are the reigning novice champions, and they have won national titles each of the last two years.  They set the 4th highest score at sectionals.  Their free skate includes a Level 3 double twist, throw triple flip, side by side double axel (under-rotated at sectionals), Level 4 Group 5 Axel lift, side by side double lutz + double loop, throw triple loop, and Level 3 Group 4 lift for a base value of 32.90.  They earned Level 2 and Level 3 on their spins and Level 3 on their death spiral.  They lost 3 points from GOE and had program components ranging from 4.90-5.35.  Their short program includes a Level 3 double twist, throw triple flip, side by side double axel, and Level 4 Group 5 Axel lift giving them a base value on these elements of 20.00.

Despite their low base value, Yao and Hale have put together their programs in a way that makes them extremely competitive.  While their free skate jump and lift base value was only 25.3, they earned 5 points from GOE giving them over 30 points.  Digerness and Neudecker have a base value of 33.50, the highest of the event.  They made several mistakes at sectionals, with a fall and missing a jump and doubling another so they did not achieve their full base value.  But even assuming that they did, they lost one point from GOE, giving them a little over 32 points.  That puts these teams within 2 points of each other, even though Digerness and Neudecker have an over 8 point technical advantage when you’re looking at jumps and lifts alone.  Yao and Hale also received the highest program components, outscoring Digerness and Neudecker by 3.5 points in that segment.

A big question for this event is whether Weinstein and Simon show up at the level they were at last season for nationals.  They left a lot of points on the table at sectionals, but they posted the highest international score out of this group and are the only team competing at this level that’s been to junior worlds.  Among so many young teams, they definitely have the most experience.

Another factor these teams can use to upgrade their point value is by increasing levels.  This lets them keep the same elements and add a feature or two which can end up being key.  Internationally, most of these teams were only within 3 or 4 points of each other.  For a double twist, it is an additional .3 points per Level, while a triple twist adds .4 points per level.  For the Group 5 lift which is a required element in the short program, each increase in Level adds .5 points to the base value.

 

My podium predictions:

Gold: Weinstein/Simon

Silver: Yao/Hale

Bronze: Digerness/Neudecker

Pewter: Marvaldi/Villeneuve

 

Bios of the competitors:

Chen/Hartley: She represents the Peninsula Skating Club and he represents the Queen City Figure Skating Club.  They placed 10th at JGP Estonia.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 5th best short program, 9th best free skate and 6th best total scores.

Coppess/Hennings: She represents the All Year Figure Skating Club and he is 20 and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Pewter Medalists.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 6th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.

Digerness/Neudecker: She is 16 and represents the Broadmoor Skating Club and he is 20 and represents the Seattle Skating Club.  They placed 6th at JGP Russia and 13th at JGP Germany.  They placed 7th in novice last season.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Gamez/Schwab: She represents the Los Angeles Figure Skating Club and he represents the Skating Club of New York.  They are the reigning Novice Silver Medalists.  They won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 5th best free skate and 9th best total scores.

Finster/Kozlowski: She represents the Northern Kentucky Figure Skating Club and he is 21 and represents the Atlanta Figure Skating Club.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 10th best short program score.

Klopstock/Arsenault: She represents the Los Angeles Figure Skating Club and he represents the Colorado Skating Club.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Kopmar/Barrett: He is 19 and they represent the Southwest Florida Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Champions and 2015 Intermediate Champions.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 4th best short program, 8th best free skate and 4th best total scores.

Lockley/Prochnow: She is 14 and he is 19 and they represent the DuPage Figure Skating Club.  They placed 12th at JGP Germany.  They placed 5th in novice last season.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 8th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Marvaldi/Villeneuve: She is 16 and they represent the Skating Club of Southern New Jersey.  They placed 7th at JGP Estonia and 11th at JGP Germany.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals. They have the 2nd best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.

Smart/Rounis: They represent the Skating Club of New York.  They placed 5th at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Weinstein/Simon: She is 16 and represents the DuPage Figure Skating Club and he is 19 and represents the Skokie Valley Figure Skating Club.  They placed 9th at Junior Worlds last season.  They finished 10th at JGP Czech Republic.  They are the reigning Junior Silver Medalists and 2015 Junior Pewter Medalists and 2014 Novice Pewter Medalists. They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best short program score.

Yao/Hale: She represents the Peninsula Skating Club and he is 20 and represents the Fort Wayne Ice Skating Club.  They won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 3rd best short program, best free skate and best total scores.

2017 Midwestern Sectionals Junior Pairs Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Nica Digerness, Broadmoor SC
Danny Neudecker, Seattle SC
1 54.02 1 86.22 140.24
2 4 Laiken Lockley, DuPage FSC
Keenan Prochnow, DuPage FSC
2 42.90 2 80.06 122.96
3 1 Lindsay Weinstein, DuPage FSC
Jacob Simon, Skokie Valley SC
3 41.84 3 59.04 100.88
4 2 Hannah Klopstock, Los Angeles FSC
Daniel Arsenault, Colorado SC
4 25.58 4 49.40 74.98
WD Audrey Lu, Dallas FSC
Misha Mitrofanov, Dallas FSC

2016 US Nationals Novice Pairs Preview

There are quite a few new teams competing in this event.  As a group, they’ve won 5 nationals medals, however, 4 of those have been won by the Hubbart siblings.  Only Jaeckel and Scoralle who finished 9th at this event last year are returning, while the intermediate 1st, 3rd, 7th and 8th place finishers have moved up.  The short program will be held on Sunday, January 17th with the free skate on Monday, January 18th.

Most of these teams are competing the same elements, however, there are a few variations which if done successfully can set some teams apart from the rest of the field.  For solo jumps a double flip is worth 1.90 points, with a double lutz worth 2.10 and a double axel worth 3.30.  For throw jumps, a double salchow is worth 2.50, double loop is 2.80, double lutz and double flip are 3.00 and triple salchow is 4.50.

Digerness and Neudecker set the highest score at sectionals.  Their short program has a double flip (edge call) and a throw double salchow.  They received Level 4s on their step sequence and lift and Level 3 on their twist.  Their program components ranged from 4.19-4.69.  For the free skate, their solo jumps included a double axel and a double flip + double toe (edge call).  They landed a throw double loop and a throw double salchow.  They received Level 4s on their lifts and a Level 3 on their twist and pair combination spin.  Their program components ranged from 4.25-5.06.

Kopmar and Barrett set the 2nd highest mark at sectionals.  They are the only ones attempting a throw triple at this event and it is in both of their programs.  Their short program has a throw triple salchow and a double flip.  They received a Level 4 on their lift and Level 3 on their steps.  Their program components ranged from 4.30-4.70.  Their free skate has a throw triple salchow and double loop and solo double flip + double loop (missed combo and fall) and a double lutz.  They received Level 4 on a lift and Level 3 on their side by side spin.  Their program components ranged from 4.40-4.70.

Lockley and Prochnow have the 3rd highest score from qualifying.  They have a double flip and throw double salchow in their short program.  They received a Level 4 for their lift but received no credit for their death spiral, costing them at least 3 points.  Their program components ranged from 4.30-4.60.  Their free skate has a double flip + double toe and a double lutz (edge call).  Their throws include a double loop and double salchow.  They received a Level 4 on one lift.  Their program components ranged from 4.70-4.95.

Gamez and Schwab have the 4th highest score from sectionals.  They have a throw double flip and throw double salchow in their short program.  They received a Level 3 on their lift.  Their program components ranged from 4.25-4.81.  Their free skate has a double flip and double flip + 1/2 loop + double toe (under-rotated) and their throws include a double loop and double salchow.  They received Level 3s on both of their lifts, their side by side spin and their pair spin.  Their program components ranged from 4.25-4.81.

Peterson and Ogren set the 5th highest score during qualifying.  Their short program has a throw double salchow and a double flip.  They received a Level 3 on their lift and twist.  Their program components ranged from 4.20-4.55.  Their free skate has a double flip + double loop combo and a solo double flip.  Their throw jumps include a double salchow and double loop.  They received a Level 4 on one lift and a Level 3 on the other lift and twist.  They received a 1 point deduction for a time violation.  Their program components ranged from 4.30-4.85.

Coppess and Hennings put up the 6th highest score during sectionals.  Their short program has a throw double salchow and a double axel.  They received a Level 4 on their lift and a Level 3 on their twist, but received no credit for their death spiral.  Their program components ranged from 4.19-4.69.  Their free skate has a double flip + double loop and a double axel with a throw double salchow and throw double lutz.   They received Level 4 on both lifts and the side by side spin with a Level 3 on their twist and death spiral They did have one fall and a time violation.  Their program components ranged from 3.94-4.69.

Jaeckel and Scoralle set the 7th highest score at sectionals.  Their short program has a double flip and throw double salchow.  They received a Level 4 on their lift but did have a fall in their program.  Their program components ranged from 3.88-4.19.  Their free skate has a double flip and double loop + double toe with a throw double loop and throw double flip.  They received Level 4 on both lifts and their pair spin with a Level 3 on their death spiral and side by side spin.  Again, they had a fall in their program.  Their program components ranged from 3.69-4.50.

While Raymond and Mitrofanov did not break 100 points at sectionals, they scored 112 points at the US Challenge Skate, higher than any team achieved at sectionals.  Their short program has a double flip and throw double salchow.  They received a Level 4 for their step sequence and a Level 3 for their twist and lift. They received no credit for their death spiral.  Their program components ranged from 3.75-4.15.  Their free skate has a double flip and a double flip + double toe with a  throw double salchow and a throw double loop (singled at sectionals).  They received a Level 4 on one lift and a Level 3 on their twist, side by side spin and death spiral.  Their program components ranged from 4.00-4.20.  At the Challenge Skate, their solo jumps included double axels in both programs and their program components were much higher, in the 5s.

 

My podium predictions:

Gold: Kopmar/Barrett

Silver: Digerness/Neudecker

Bronze: Lockley/Prochnow

Pewter: Coppess/Hennings

 

Bios of the competitors: 

Coppess/Hennings: She represents the All Year Figure Skating Club and he is 19 and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  They won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 7th best short program, 4th best free skate and 6th best total scores.

Digerness/Neudecker: She represents the Broadmoor Skating Club and he represents the Seattle Skating Club.  They won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Frantz/Frantz: They represent the Skating Club of New Jersey.  They finished 6th in juvenile in 2014 and 20th in juvenile in 2012.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 10th best short program, 9th best free skate and 9th best total scores.

Gamez/Schwab: She represents the Los Angeles Figure Skating Club and he represents the Skating Club of New York.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Hubbart/Hubbart: She is 16 and he is 17 and the represent the Fort Wayne Ice Skating Club.  They are the reigning Intermediate Bronze Medalists, 2014 Intermediate Pewter Medalists, 2013 Juvenile Champions and 2012 Juvenile Bronze Medalists.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 10th best free skate score.

Jaeckel/Scoralle: She is 14 and he is 18 and they represent the All Year Figure Skating Club.  They finished 9th as novices last season.  They won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 6th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Kim/Kim: They represent the Skating Club of Southern New Jersey.  They finished 8th in intermediate last season and 10th in intermediate in 2014.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Kopmar/Barrett: He is 18 and they represent the Southwest Florida Figure Skating Club.  They are the reigning Intermediate Champions.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the best short program, 6th best free skate and 2nd best total scores.

Lockley/Prochnow: They represent the DuPage Figure Skating Club.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 5th best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Peterson/Ogren: She represents the All Year Figure Skating Club and he represents the Kansas City Figure Skating Club.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 3rd best short program, 5th best free skate and 5th best total scores.

Piliero/Dennier: She represents the Skating Club of Boston and he represents the Colonial Figure Skating Club.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Raymond/Mitrofanov: They represent the Dallas Figure Skating Club.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best short program, 8th best free skate and 8th best total scores.

Midwestern Sectionals Novice Pairs Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Laiken Lockley, DuPage FSC
Keenan Prochnow, DuPage FSC
2 33.14 1 75.04 108.18
2 7 Ainsley Peterson, All Year FSC
Kristofer Ogren, Kansas City FSC
1 34.88 2 71.14 106.02
3 6 Ashlee Raymond, Dallas FSC
Misha Mitrofanov, Dallas FSC
3 31.22 3 68.02 99.24
4 5 Joanna Hubbart, Fort Wayne ISC
William Hubbart, Fort Wayne ISC
4 27.22 4 62.64 89.86
5 3 Devin Pascoe, Lansing SC
Samuel Parks, Lansing SC
6 22.47 5 48.12 70.59
6 1 Cora DeWyre, Ice House Skating Academy
Jacob Nussle, Ice House Skating Academy
5 22.73 6 43.78 66.51
7 2 Sonoma Colasanti, Ice House Skating Academy
Stanley Mackey, Westland FSC
7 16.58 7 37.86 54.44