2018 US Nationals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Goku Endo, Los Angeles FSC 2 54.11 2 102.03 156.14
2 12 Max Lake, All Year FSC 3 52.66 1 103.11 155.77
3 7 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington 1 56.75 6 94.89 151.64
4 11 Lucas Altieri, Panthers FSC 4 48.65 4 95.98 144.63
5 5 Chase Finster, Northern Kentucky SC 9 41.40 3 101.04 142.44
6 4 Nathan Chapple, Shaker FSC 7 44.74 5 95.86 140.60
7 9 Jordan Evans, University of Delaware FSC 5 45.39 8 91.35 136.74
8 8 Jonathan Yang, St. Paul FSC 6 44.85 7 91.65 136.50
9 3 Henry Privett-Mendoza, Pasadena FSC 8 42.88 10 76.20 119.08
10 1 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 12 36.04 9 80.79 116.83
11 2 Joshua Simkin, FSC of Southern California 11 36.75 11 75.34 112.09
12 6 Eric Prober, Pines FSC 10 40.21 12 64.93 105.14

2018 Eastern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington 3 49.07 1 97.81 146.88
2 12 Eric Prober, Pines FSC 4 47.64 2 94.03 141.67
3 9 Lucas Altieri, Panthers FSC 2 49.08 3 89.72 138.80
4 11 Jordan Evans, University of Delaware FSC 1 49.20 5 87.12 136.32
5 8 Ilia Malinin, Washington FSC 6 45.57 4 87.83 133.40
6 13 Nick Hubbart, Champions Edge SC 5 46.03 6 75.26 121.29
7 7 Jedidiah Isbell, SC of Boston 7 33.35 7 62.56 95.91
8 2 Matthew Kennedy, IceWorks SC 10 32.04 8 60.12 92.16
9 5 Charles Liu, Georgia FSC 9 32.37 9 59.28 91.65
10 1 Nicholas Bausenwein, Jersey Coast FSC 13 28.43 10 58.39 86.82
11 4 Seungil ( Rick) Lee, SC of Boston 12 31.96 11 54.05 86.01
12 3 Jacob Fitzpatrick, University of Delaware FSC 11 31.97 12 49.02 80.99
13 6 Konrad Marut, Ice House Of New Jersey FSC 8 33.19 13 40.28 73.47

2018 South Atlantic Regionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Lucas Altieri, Panthers FSC 1 51.92 3 98.48 150.40
2 8 Ilia Malinin, Washington FSC 4 39.15 1 110.91 150.06
3 10 Jordan Evans, University of Delaware FSC 2 47.36 2 98.85 146.21
4 1 Eric Prober, Pines FSC 6 35.43 4 89.53 124.96
5 7 Nick Hubbart, Champions Edge SC 3 39.85 5 83.19 123.04
6 9 Matthew Kennedy, IceWorks SC 5 38.12 7 64.61 102.73
7 3 Jacob Fitzpatrick, University of Delaware FSC 7 32.49 6 69.08 101.57
8 4 Charles Liu, Georgia FSC 9 30.36 8 59.06 89.42
9 2 Kenneth Thomsen, Washington FSC 8 30.42 9 57.11 87.53
10 5 Codie Hazen, SC of Wilmington 10 26.62 10 44.14 70.76

2017 US Nationals Novice Men’s Preview

As a group, they have won 10 nationals medals.  Every single competitor here has qualified for nationals at least once previously.  The 3rd and 10th place finishers from last year’s novice event are returning and the 1st-6th place intermediate finishers will also be competing here.  The short program will be held on Monday, January 16th with the free skate on Tuesday, January 17th .

Novice skaters receive a bonus for completing different varieties of triple jumps as well as triple + triple combinations.  Missing those triples can be costly as they not only lose the base value but also the one point bonus.  There also will be a clear gap between those that can complete a full arsenal of triples and those that cannot, as the one point bonus pushes the scores even higher.

Joseph Kang comes into this event with the 3rd best total score, but it was set at regionals.  He was the most consistent skater, however, setting the 3rd and 5th best scores overall with only 6 points separating his two performances.  If you take his best short program and his best free skate into consideration, he has the potential to score even higher.  He is the reigning Intermediate Champion and has medaled at each of his last two nationals.  His free skate features a triple lutz + double toe, triple toe, triple salchow, triple loop, triple lutz (doubled at sectionals), triple loop + double toe (singled) + double loop and a double axel + double axel sequence giving him a base value on his jumps of 45.91.  He earned Level 4 on two spins at sectionals, but only a Level 2 on his step sequence.  He earned 4 points from GOE and his program components were decent ranging from 4.90-5.15.

Maxim Naumov has the best total score, also set at regionals.  His sectionals performance showed some cracks in the armor, as he scored over 30 points less than the mark he set earlier in the season.  He won bronze at this event last year, and should be the favorite with the highest score entering the competition and the highest ranked competitor returning from last year.  His free skate has a triple lutz + double toe, triple flip + single loop + double salchow (edge call on the flip and did not complete the last two jumps at sectionals), double axel, triple loop (doubled), triple lutz (under-rotated), triple toe + double toe, and triple salchow giving him a base value of 45.00 on jumps.  Two of his spins earned Level 3 as did his steps.  At sectionals he lost around .75 points from GOE and his program components ranged from 4.50-4.95.  With a cleaner jumping performance, those are likely to go much higher.

Paul Yeung has the second best total score, scoring 38 points better at sectionals than he did at regionals.  He finished just 10th at this event last year, and has made great strides in his capabilities, putting him in contention for the podium this season.  His jump layout includes a double axel, triple lutz + double toe, triple flip + triple toe, triple salchow, triple flip, double axel + single loop + double toe and triple lutz, giving him a base jumping value of 47.74.  He earned Level 3 on all of his spins but only a Level 1 on the step sequence.  He did not earn or lose any points from GOE and his program components were very good for this group, ranging from 5.25-5.63.  He is performing double duty at this event, as he is also competing in intermediate pairs.

Jonathan Yang has the 4th best total score, set at regionals.  He scored 13 points less at sectionals.  He just missed the podium last season as an intermediate, but finds himself in the mix this season at the next level up.  His free skate jump layout includes a triple lutz, triple toe + double toe, triple salchow (under-rotated at sectionals), triple toe + double toe, double axel + double loop, double lutz and double axel.  His base jumping value is significantly lower at only 36.71.  He earned a Level 4 and Level 3 on two of his spins and Level 3 on his steps.  His GOE at sectionals cost him 1.5 points and his program components ranged from 4.80-5.45.

Dinh Tran has the 5th best total score but only competed at sectionals.  His free skate layout includes a triple lutz + triple toe (singled at sectionals), triple flip, double axel, triple lutz, triple toe, triple flip + double toe, and a triple salchow + single loop + double salchow.  He is attempting the most difficult jumping pass at this event and his base jumping value reflects this at 47.51.  He earned Level 4 and Level 3 on two of his spins and Level 3 on his steps.  His GOE was a wash and his program components ranged from 4.44-5.13.

Lucas Alieri has the 6th best total score, set at regionals.  He scored about 7 points less at sectionals.  He has the most difficult content planned with a triple lutz, triple salchow + triple toe, triple flip (under-rotated at sectionals), double axel, triple loop + double toe (singled) + double loop, double axel + triple toe (downgraded), and a triple salchow.  His base jumping value adds up to a whopping 51.67, giving him a 4 point advantage over the rest of the field if he skates cleanly.  However, at sectionals he lost 5 points from GOE in addition to his jump errors and his program components were fairly low, ranging from 4.00-4.50.  He also got dinged with a Level 1 spin and Level 2 steps.  He won a pewter medal as an Intermediate last season and definitely could wind up on the podium again this year but I think he might need another year to put the whole package together.

Several other competitors are within a few points of each other but the podium might be too much of a stretch for them without perfectly clean programs and a little help.  Joonsoo Kim has the 9th best total score, set at regionals, but he was fairly consistent, scoring within 2 points at his two events.  Alex Wellman has the 10th best total score, scoring 6 points better at sectionals than at regionals.  Patrick Frohling has the 7th best total score.

Many novice events have a surprise outcome as skaters either under or over perform their qualifying events based on a variety of factors: growth spurts, nerves, performing at the “big” nationals for the first time can all effect these competitors in a variety of ways.  But ultimately it will come down to who can hit the triple jumps and earn the one point bonuses on the day of the competition.  They’ll also want to see their Levels at least in the 3 range and program components 5 or higher.  The jump bonus will not help unless they can land their jumps cleanly, as negative GOEs can negate any bonuses they are earning.

 

My podium predictions:

Gold: Maxim Naumov

Silver: Joseph Kang

Bronze: Paul Yeung

Pewter: Dinh Tran

 

Bios of the competitors:

Lucas Altieri: He is 15 years old and represents the Panthers Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Pewter Medalist.  He won silver at South Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 8th best short program, 8th best free skate and 6th best total scores.

Jordan Evans: He is 15 years old and represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Bronze Medalist, finished 11th in intermediate in 2015 and 9th in juvenile in 2014.  He won bronze at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Patrick Frohling: He represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 11th in intermediate in 2014.  He won pewter at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Joseph Kang: He is 13 years old and represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Champion and the 2015 Juvenile Bronze Medalist.  He won gold at South Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Joonsoo Kim: He is 16 years old and represents the DuPage Figure Skating Club.  He finished 6th in juvenile in 2014.  He won silver at Upper Great Lakes Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best free skate and 9th best total scores.

Maxim Naumov: He is 15 years old and represents the Charter Oak Figure Skating Club.  He is the reigning Novice Bronze Medalist, finished 5th in intermediate in 2014, is the 2013 Juvenile Boys Champion, and finished 7th in juvenile in 2012.  He won gold at New England Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Dinh Tran: He is 15 years old and represents the Skating Club of San Francisco.  He is the 2015 Intermediate Silver Medalist, finished 6th in intermediate in 2014, and is the 2013 Juvenile Boys Pewter Medalist.  He won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best free skate and 5th best total scores.

Max Wang: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He finished 6th in intermediate last season and 6th in intermediate in 2015.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program score.

Alex Wellman: He is 16 years old and represents the Central Illinois Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Silver Medalist and finished 10th in juvenile in 2014.  He won bronze at Upper Great Lakes Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best short program, 10th best free skate and 10th best total scores.

Alan Wong: He placed 5th at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Jonathan Yang: He is 15 and represents the St. Paul Figure Skating Club.  He finished 5th in intermediate last season.  He won gold at Upper Great Lakes regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Paul Yeung: He is 17 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 10th as a novice last season, 9th as an intermediate in 2015 and is the 2014 Juvenile Boys Silver Medalist.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, 3rd best free skate and 2nd best total scores.

2017 Eastern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Joseph Kang, University of Delaware FSC 2 50.58 1 102.42 153.00
2 9 Maxim Naumov, Charter Oak FSC 1 51.72 3 87.17 138.89
3 7 Lucas Altieri, Panthers FSC 3 48.41 2 88.39 136.80
4 10 Jordan Evans, University of Delaware FSC 5 44.40 4 76.96 121.36
5 8 Eric Prober, Panthers FSC 4 46.22 5 74.83 121.05
6 3 Ryan VanDoren, Colonial FSC 7 40.24 7 70.26 110.50
7 4 David Shapiro, SC of Wilmington 8 33.93 6 72.70 106.63
8 11 Nick Hubbart, Southwest Florida FSC 6 40.53 8 62.76 103.29
9 1 Dylan Varghese, Washington FSC 9 32.71 9 56.33 89.04
10 2 Brendt Wang, Colonial FSC 12 25.68 10 54.91 80.59
11 5 Franz-Peter Jerosch, Colonial FSC 10 29.87 11 50.20 80.07
12 6 Nathaniel Dennler, Colonial FSC 11 29.77 12 49.50 79.27

2016 US Nationals Intermediate Men’s Free Skate Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Joseph Kang, University of Delaware FSC 1 45.14 1 78.47 123.61
2 8 Alex Wellman, Central Illinois FSC 2 41.33 3 70.69 112.02
3 11 Jordan Evans, University of Delaware FSC 4 37.49 2 73.25 110.74
4 12 Lucas Altieri, Panthers FSC 3 38.15 4 67.10 105.25
5 7 Jonathan Yang, St. Paul FSC 5 35.75 5 62.37 98.12
6 9 Max Wang, Glacier Falls FSC 6 35.15 6 61.49 96.64
7 6 Joshua Fendi, Los Angeles FSC 7 30.70 7 55.78 86.48
8 1 Dylan Hylander, Dallas FSC 10 27.66 8 54.13 81.79
9 5 Maxwell Gart, Charter Oak FSC 8 30.68 10 49.99 80.67
10 3 Joshua Simkin, FSC of Southern California 9 30.52 11 46.42 76.94
11 2 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 12 23.39 9 50.00 73.39
12 4 Henry Privett-Mendoza, Pasadena FSC 11 26.13 12 43.46 69.59

Eastern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Joseph Kang, University of Delaware FSC 2 36.34 1 67.72 104.06
2 10 Jordan Evans, University of Delaware FSC 1 39.35 2 63.12 102.47
3 7 Lucas Altieri, Panthers FSC 4 31.17 3 62.87 94.04
4 12 Maxwell Gart, Charter Oak FSC 5 30.83 4 54.95 85.78
5 11 Brendt Wang, Colonial FSC 6 28.04 5 54.55 82.59
6 8 Eric Prober, Panthers FSC 3 35.06 10 42.93 77.99
7 2 Elliot Jang, North Jersey FSC 7 25.52 7 47.54 73.06
8 6 Ian Meyh, SC Of Southern New Jersey 10 24.22 6 48.50 72.72
9 4 Nicholas Bausenwein, Jersey Coast FSC 8 24.41 8 45.43 69.84
10 5 Konrad Marut, Ice House Of New Jersey FSC 11 23.82 9 43.80 67.62
11 1 Franz-Peter Jerosch, SC of Boston 9 24.33 11 34.28 58.61
12 3 Sam Dexter, Yarmouth Ice Club 12 18.15 12 33.74 51.89

2016 South Atlantic Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 12 Alexa Binder, Panthers FSC 55.86
2 15 Jill Heiner, FSC Of Southern Maryland 54.93
3 16 Reagan Scott, Hershey FSC 54.19
4 21 Aleksandra Novoseltsev, Panthers FSC 52.86
5 19 Danielle Carvella, Tampa Bay SC 48.36
6 1 Elli Kopmar, Southwest Florida FSC 46.57
7 18 Madelyn Jordan, Carolinas FSC 45.08
8 2 Georgia Bolocan, Georgia FSC 44.94
9 5 Lindsey Scurlock, Washington FSC 44.43
10 4 Tatiana Johnson, Frederick FSC 43.78
11 3 Miabella Lovell, Frederick FSC 43.54
12 7 Anna Maria Bella, University of Delaware FSC 43.37
13 20 Olivia Tennant, Frederick FSC 43.36
14 11 Anna Sieron, Palm Beach FSC 43.16
15 8 Deana Torgashev, Panthers FSC 42.54
16 14 Julia Snader, University of Delaware FSC 42.45
17 24 Mariah Mele, City of Palms FSC 41.92
18 17 Anastasia Russ, Florida Goldcoast FSC 40.78
19 22 Maria Wrazen, Palm Beach FSC 38.89
20 9 Lucia Porosnicu Hopinca, Summit FSC Of NC 37.65
21 13 Haley Scott, First Coast FSC 36.68
22 6 Alena Ottley, FSC of Charleston 36.12
23 10 Carlin Trevisan, Washington FSC 34.91
24 23 Megan Mui, Panthers FSC 34.48

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 19 Paxton James, Panthers FSC 1 39.18 1 71.15 110.33
2 23 Sophia Chouinard, Panthers FSC 2 36.96 2 67.14 104.10
3 22 Emily Zhang, Richmond FSC 3 33.15 3 60.32 93.47
4 24 Erin Coleman, Panthers FSC 6 30.84 4 60.11 90.95
5 21 Isabella Vanderlaat, Panthers FSC 4 33.12 5 57.01 90.13
6 20 Ivy Liu, Carolinas FSC 5 31.34 7 55.35 86.69
7 18 Grace Stulman, Baltimore FSC 10 28.48 6 56.85 85.33
8 16 Ashley Easterly, City of Palms FSC 7 30.68 9 53.03 83.71
9 15 Gabriela Godin, Wissahickon SC 9 29.00 8 54.05 83.05
10 13 Montana Ignacio, Columbia FSC (MD) 12 27.50 10 52.63 80.13
11 10 Megan Burghdorf, University of Delaware FSC 14 27.27 11 51.62 78.89
12 8 Alexandra Hoethke, Carolinas FSC 16 26.39 12 51.38 77.77
13 14 Ellie McClellan, Carolinas FSC 8 29.04 14 46.89 75.93
14 12 Hannah Rotman, SC of North Carolina 15 26.41 13 49.33 75.74
15 11 Elicia Wang, First Coast FSC 13 27.41 15 46.33 73.74
16 17 Pauka Sy, IceWorks SC 11 28.06 21 43.61 71.67
17 7 Beatrice Neal, SC of New York 18 25.38 16 45.24 70.62
18 3 Kennedy Foster, Tampa Bay SC 21 24.15 17 44.95 69.10
19 1 Alexis Martyn, Pittsburgh FSC 20 24.86 19 44.03 68.89
20 5 Francesca Buchowski, Panthers FSC 24 22.26 18 44.89 67.15
21 2 Michelle Belousova, Colonial SC of Pennsylvania 22 23.04 20 43.75 66.79
22 9 Sydney Horenstein, Philadelphia SC & HS 17 25.56 22 40.92 66.48
23 6 Ava Dimmick, Frederick FSC 19 25.28 24 38.80 64.08
24 4 Emma Ferwerda, SC of Wilmington 23 22.92 23 39.29 62.21

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 17 Haley Beavers, Washington FSC 1 40.75 1 76.50 117.25
2 13 Hannah Jo, University of Delaware FSC 3 36.72 2 69.55 106.27
3 16 Lara Annunziata, SC of Florida 2 38.86 3 65.41 104.27
4 12 Mary-Katharine Mulera, Washington FSC 7 32.32 4 65.38 97.70
5 14 Julia Biechler, SC of Wilmington 4 36.11 7 58.37 94.48
6 11 Ting Cui, Baltimore FSC 8 32.20 5 62.23 94.43
7 8 Sasha Hayes, Triangle FSC 10 31.16 6 59.92 91.08
8 15 Abigail Colvin, Central Florida FSC 5 34.05 9 54.64 88.69
9 18 Grace Regan, Triangle FSC 6 33.14 11 53.48 86.62
10 10 Scarlett Granger, Washington FSC 12 30.08 8 54.71 84.79
11 9 Tambra Wenger, Southwest Florida FSC 11 30.44 10 53.87 84.31
12 7 Gabrielle Carl, Central Florida FSC 9 31.22 13 51.77 82.99
13 1 Madelyn Crawford, Washington FSC 13 29.92 12 52.96 82.88
14 6 Katelyn Mamrick, Greenville FSC 16 28.29 14 51.60 79.89
15 3 Gwyneth Collins, Washington FSC 15 29.19 15 50.46 79.65
16 2 Grace Knoop, Southwest Florida FSC 14 29.20 16 49.33 78.53
17 5 Hannah Kim, Individual Member 17 27.82 17 48.45 76.27
18 4 Dania Fernandez, Miami FSC 18 26.24 18 42.32 68.56

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 19 Carly Berrios, Greenville FSC 1 51.11 3 77.65 128.76
2 23 Elise Romola, Washington FSC 3 43.38 1 84.49 127.87
3 20 Cailey Weaver, Panthers FSC 5 40.07 2 83.47 123.54
4 22 Lindsay Rosenberg, Panthers FSC 4 42.18 4 73.74 115.92
5 21 Alice Qiao, Atlanta FSC 2 43.43 5 71.99 115.42
6 24 Madisyn Stanley, Washington FSC 6 38.40 6 65.08 103.48
7 16 Cirinia Gillett, Southwest Florida FSC 9 34.02 8 62.34 96.36
8 14 Janie Wu, Washington FSC 7 36.97 9 59.16 96.13
9 18 Emily Monaghan, Washington FSC 11 33.42 7 62.49 95.91
10 15 Morgan Leighow, Washington FSC 8 34.84 10 57.56 92.40
11 11 Taylor Aruanno, University of Delaware FSC 13 32.04 11 55.88 87.92
12 13 Sarah Godwin, Triangle FSC 10 33.91 13 53.82 87.73
13 8 Anna Marie Seifert, IceWorks SC 15 31.44 12 55.73 87.17
14 17 Rachel Metzner, Panthers FSC 12 32.79 14 52.41 85.20
15 10 Nicole Farinella, Delaware County SC 18 26.42 16 49.10 75.52
16 6 Madeleine Stallworth, Washington FSC 19 25.71 15 49.67 75.38
17 7 Phuong Dao, Richmond FSC 16 27.62 17 47.26 74.88
18 12 Anna Teutsch, Washington FSC 17 26.94 19 45.13 72.07
19 4 Cara Murphy, Pittsburgh FSC 20 25.33 18 46.16 71.49
20 9 Mackenzie Garlick, Carolinas FSC 14 31.84 21 38.48 70.32
21 3 Madeline Plank, Central Pennsylvania FSC 21 24.76 20 39.07 63.83
22 1 Sarah Fuller, Tampa Bay SC 22 21.10 22 37.26 58.36
23 5 Christina Hall, SC of Northern Virginia 24 17.00 23 32.46 49.46
WD Lavanya Ramesh, SC of Wilmington 23 19.59
WD Alicia Mitchell, Frederick FSC

Senior Ladies

lace Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Franchesca Chiera, Panthers FSC 1 50.02 1 85.83 135.85
2 11 Kathryn Wen, Washington FSC 3 41.53 2 81.68 123.21
3 13 Kristine Levitina, Pines FSC 2 42.58 5 70.23 112.81
4 10 Kendal Buckalew, Carolinas FSC 4 39.12 3 73.67 112.79
5 14 Stefanie Page, Washington FSC 5 35.04 4 71.12 106.16
6 8 Camilla Zhang, SC of Northern Virginia 7 34.01 6 64.93 98.94
7 7 Victoria Williams, Atlanta FSC 6 34.44 8 61.54 95.98
8 5 Grace Moyer, Penguin FSC 8 31.53 7 63.00 94.53
9 9 Ana Shimeall, Columbia FSC (MD) 10 28.26 9 58.21 86.47
10 6 Irina Gonzalez-Sigler, Orlando FSC 9 30.49 10 55.85 86.34
11 4 Naomi Ghebremichael, SC of North Carolina 11 26.29 12 53.15 79.44
12 3 Rebecca Chan, Washington FSC 12 23.20 11 55.24 78.44
13 2 Gabrielle Bargoot, Palm Beach FSC 13 23.18 13 50.10 73.28
14 1 Lindsay Sudbrink, Red Rose FSC 14 19.30 14 46.24 65.54
WD Hannah Kimberly, University of Delaware FSC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 7 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington 53.59
2 1 Ilia Malinin, Washington FSC 51.54
3 5 Zachary Yaninek, Hershey FSC 41.20
4 9 Ian Kang, SC of North Carolina 31.99
5 8 Antonio Maravilla, SC of Northern Virginia 28.75
6 2 Llewelyn Sannajust, Philadelphia SC & HS 27.76
7 4 Luke Wang, Columbia FSC (MD) 23.37
8 3 Christopher Shields, Palm Beach FSC 21.90
9 6 Maxwell Demsky, Penguin FSC 16.98

 

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Lucas Altieri, Panthers FSC 4 34.79 1 65.02 99.81
2 10 Joseph Kang, University of Delaware FSC 1 39.86 3 59.54 99.40
3 13 Eric Prober, Panthers FSC 3 35.00 2 62.05 97.05
4 12 Jordan Evans, University of Delaware FSC 2 39.26 5 55.38 94.64
5 14 Dylan Varghese, Washington FSC 5 33.27 4 57.63 90.90
6 6 Chase Donelson, University of Delaware FSC 6 28.92 6 52.21 81.13
7 9 Collin Motley, DuPage FSC 7 27.98 7 46.28 74.26
8 7 Matthew Kennedy, IceWorks SC 8 24.15 9 41.13 65.28
9 5 Timmy Chapman, Central Florida FSC 10 20.47 8 41.94 62.41
10 8 Benjamin McLemore, Pittsburgh FSC 9 20.74 11 35.49 56.23
11 3 Jacob Fitzpatrick, Pond FSC 11 19.52 12 35.22 54.74
12 2 Charles Liu, Georgia FSC 13 15.58 10 36.77 52.35
13 4 Ken Thomsen, Tidewater FSC 12 18.00 13 30.47 48.47
14 1 Seiji Urano, Washington FSC 14 11.43 14 23.54 34.97

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Ryan Dunk, Baltimore FSC 1 50.58 1 101.90 152.48
2 3 Peter Liu, SC of Wilmington 3 44.45 2 90.09 134.54
3 4 TJ Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 2 45.60 3 76.07 121.67
4 2 David Shapiro, SC of Wilmington 4 40.24 4 69.47 109.71
5 1 Shiloh Judd, Charlottesville FSC 5 30.92 5 52.96 83.88