2018 Midwestern Sectionals Junior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 1 65.21 1 124.26 189.47
2 5 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 2 57.78 2 106.95 164.73
3 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 3 48.78 3 98.48 147.26
4 4 Justin Wichmann, Dallas FSC 4 47.23 5 72.00 119.23
5 2 Thomas Schwappach, Colorado SC 6 35.93 4 73.00 108.93
6 1 Henry Lai, Northern Ice SC 7 34.70 6 62.56 97.26
WD Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 5 42.39

2017 Midwestern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Alex Wellman, Central Illinois FSC 1 50.74 3 89.44 140.18
2 7 Jonathan Yang, St. Paul FSC 2 49.82 2 90.34 140.16
3 4 Joonsoo Kim, DuPage FSC 7 39.53 1 99.06 138.59
4 10 Luke Ferrante, SC of Huntsville 5 44.99 4 86.97 131.96
5 11 Alan Wong, Dallas FSC 4 46.99 6 80.72 127.71
6 12 Chase Finster, Northern Kentucky SC 6 42.68 5 82.50 125.18
7 8 Justin Wichmann, Dallas FSC 3 47.30 7 71.04 118.34
8 3 Nathan Chapple, Shaker FSC 9 33.57 8 66.47 100.04
9 1 Mikhail Gumba, Broadmoor SC 8 34.58 9 61.09 95.67
10 6 Jacob DeWolfe, Traverse City FSC 10 32.94 10 59.65 92.59
11 2 Henry Lai, Northern Ice SC 11 31.83 11 50.58 82.41
12 5 Matthew Cangelose, Brazos Valley FSC 12 18.60 12 45.92 64.52

2017 Eastern Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 19 Jadyn Bortman, Detroit SC 52.93
2 20 Sophia Zou, FSC of Cincinnati 50.32
3 17 Sydney Flaum, Broadmoor SC 47.78
4 18 Samantha Lee, Columbus FSC 47.75
5 14 Isabelle Goldstein, Detroit SC 44.59
6 13 Baleigh Costello, Lansing SC 44.53
7 10 Kendall Erne, Indiana World Sk Acad FSC 44.19
8 16 Megan Ulewicz, Onyx-Suburban Skating Academy 41.95
9 11 Ava Zarewych, Detroit SC 39.68
10 1 Jamie McSweeney, Pavilion SC of Cleveland Heights 39.30
11 8 Zoe Krantz, Shaker FSC 39.25
12 12 Grace Caicco, Arctic FSC 38.64
13 7 Lilah Gibson, Columbus FSC 38.58
14 3 Toni Miano, St. Clair Shores FSC 38.50
15 9 Sloane Huey, Northern Kentucky SC 38.02
16 2 Briley Socha, Onyx-Suburban Skating Academy 37.02
17 5 Jasmine Tedjo, Detroit SC 35.97
18 6 Gabrielle Yakovlev, Detroit SC 35.15
19 15 Amanda Melling, Lansing SC 34.99
20 4 Abigail Harper, Cleveland SC 34.51

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 17 Lily Yu, Columbus FSC 1 35.85 1 66.28 102.13
2 20 Emily Saari, Onyx-Suburban Skating Academy 5 32.95 2 62.67 95.62
3 16 Alexa Gasparotto, Arctic FSC 3 34.72 3 60.42 95.14
4 18 Finley Hawk, Glenwood FSC 2 34.82 5 55.56 90.38
5 19 Josephine Hagan, Louisville Skating Academy 4 34.40 7 51.62 86.02
6 6 Frances Rossiter, Traverse City FSC 12 28.50 4 56.60 85.10
7 13 Charlene Hsiung, Onyx-Suburban Skating Academy 6 32.13 9 50.59 82.72
8 10 Alison Yan, Columbus FSC 11 28.75 6 52.12 80.87
9 15 Molly Schelosky, St. Clair Shores FSC 7 29.71 12 48.13 77.84
10 14 Grace VanZanten, Greater Grand Rapids FSC 9 29.35 13 47.84 77.19
11 8 Kendall Hackler, Columbus FSC 14 27.09 10 50.02 77.11
12 12 Delaney Ratliff, Arctic FSC 10 28.92 14 46.18 75.10
13 4 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 16 24.05 8 50.72 74.77
14 7 Elizabeth Hammill, Lansing SC 13 28.28 15 45.93 74.21
15 11 Catherine Sukpraphrute, Arctic FSC 8 29.36 17 44.83 74.19
16 3 Kamryn Keller, Columbus FSC 17 23.90 11 48.47 72.37
17 2 Sasha Klein, FSC of Birmingham MI 20 22.76 16 45.65 68.41
18 5 Giselle Miller, Lansing SC 19 23.21 18 42.40 65.61
19 1 Claire Rivas, Birmingham FSC 18 23.79 19 41.29 65.08
20 9 Olivia Wheeler, Lansing SC 15 24.14 20 38.91 63.05

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Jenna Shi, Arctic FSC 4 39.36 1 82.92 122.28
2 12 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 5 38.77 2 76.78 115.55
3 10 Tori Bennett, Mentor FSC 1 44.25 4 66.15 110.40
4 11 Samantha Lang, Detroit SC 2 39.76 3 69.75 109.51
5 8 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 3 39.74 5 66.11 105.85
6 7 Winter Deardorff, Northern Kentucky SC 6 37.43 7 62.30 99.73
7 2 Braedyn Miller, Lansing SC 7 34.66 6 64.10 98.76
8 1 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 9 29.33 8 56.08 85.41
9 3 Kaya Chakrabortty, Detroit SC 8 31.72 10 51.46 83.18
10 5 Vanessa Jasiewicz, Winterhurst FSC 11 26.05 9 52.20 78.25
11 4 Abigail Schmitt, Strongsville SC 10 27.65 12 46.15 73.80
12 6 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 12 25.62 11 47.50 73.12

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 15 Ani Kahaian, Columbus FSC 6 36.72 1 77.11 113.83
2 14 Meiryla Findley, Detroit SC 3 39.01 2 72.29 111.30
3 18 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 1 42.22 4 67.28 109.50
4 17 Melissa Murray, Arctic FSC 4 38.65 3 67.30 105.95
5 13 Alexis Proudlock, Arctic FSC 2 39.35 6 61.08 100.43
6 8 Chloe Mitchell, Detroit SC 7 34.40 5 61.60 96.00
7 11 Kamryn Lorenzen, Center Ice SC 8 31.26 7 60.76 92.02
8 12 Mikaela Manoogian, Detroit SC 12 30.29 9 60.59 90.88
9 2 Alisha Wang, ISC of Indianapolis 13 28.70 8 60.64 89.34
10 9 Dorothy Wilson, Strongsville SC 9 30.98 10 56.84 87.82
11 16 Elise Wellman, Fort Wayne ISC 5 37.92 16 45.93 83.85
12 10 Tori Weingarten, Detroit SC 10 30.76 13 51.52 82.28
13 7 Aubyn Herbison, Arctic FSC 11 30.30 14 51.40 81.70
14 4 Emily Scott, Greater Grand Rapids FSC 16 23.46 11 55.99 79.45
15 1 Marina Nesbitt, Columbus FSC 15 26.93 12 52.36 79.29
16 3 Hope Manley, Lincoln Center FSC 14 27.66 15 49.88 77.54
17 5 Andrea Mendez, Detroit SC 18 17.32 17 35.02 52.34
WD Jolie Vassel-Beasley, Detroit SC 17 22.02
WD Alyson Pekkola, Winterhurst FSC
WD Emma Wolak, Arctic FSC

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Hannah Miller, Lansing SC 1 51.85 1 103.44 155.29
2 8 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 3 44.46 2 75.24 119.70
3 9 Chloe Roslin, Detroit SC 2 49.33 3 65.65 114.98
4 6 Caitlyn Nemastil, Winterhurst FSC 4 39.24 4 64.61 103.85
5 10 Ashlyn Olson, Ice House Skating Academy 5 31.50 6 63.49 94.99
6 1 Quinn Herbison, Arctic FSC 6 30.18 7 62.91 93.09
7 4 Regan Landman, Greater Grand Rapids FSC 7 28.56 5 63.64 92.20
8 3 Lyndsay Ream, Columbus FSC 8 27.83 8 59.11 86.94
9 2 Isabel Kalafatis, Shaker FSC 9 27.52 9 54.50 82.02
10 5 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 10 25.69 10 52.68 78.37
WD Jessica Pierce, Onyx-Suburban Skating Academy
WD Brenna Sandles, Onyx-Suburban Skating Academy

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Alexei Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 36.05
2 2 Matthew Mlachak, Gilmour Academy FSC 28.93
3 3 Lake Liao, International Center For Excellence In Skating 25.31

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Matthew Nielsen, Strongsville SC 2 30.43 1 60.74 91.17
2 3 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 1 38.03 2 50.70 88.73
3 1 Jake Pagano, Nashville FSC 3 27.02 3 45.33 72.35

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Luke Ferrante, SC of Huntsville 1 49.63 1 92.17 141.80
2 4 Chase Finster, Northern Kentucky SC 2 37.50 3 73.27 110.77
3 5 Nathan Chapple, Shaker FSC 3 34.74 2 73.35 108.09
4 1 Jacob DeWolfe, Traverse City FSC 4 31.55 4 57.88 89.43
5 2 Dylan Wajda, Strongsville SC 5 24.63 5 51.75 76.38

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Dennis Phan, Birmingham FSC 1 48.22 1 108.81 157.03
2 1 Alexander Newman, Detroit SC 2 43.40 2 74.40 117.80

US Nationals: Intermediate Men’s Short Program Results

Place Start Name Score
1 6 TJ Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 37.35
2 12 Dinh Tran, SC of San Francisco 36.26
3 8 Luke Ferrante, SC of Huntsville 35.50
4 7 Ryan Dunk, Baltimore FSC 35.14
5 3 Alan Wong, Dallas FSC 34.42
6 2 David Shapiro, University of Delaware FSC 31.06
7 9 Jordan Evans, University of Delaware FSC 30.11
8 4 Max Wang, Glacier Falls FSC 29.97
9 10 Ryan Bedard, Northern Ice SC 29.74
10 5 Paul Yeung, All Year FSC 29.16
11 1 Max Lake, La Jolla FSC 27.00
12 11 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 22.63

Midwestern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Luke Ferrante, SC of Huntsville 1 35.12 1 66.80 101.92
2 9 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 2 34.43 2 60.72 95.15
3 12 Alan Wong, Dallas FSC 6 27.85 3 58.98 86.83
4 7 Ryan Bedard, Northern Ice SC 3 32.83 6 51.92 84.75
5 8 Joonsoo Kim, Eastern Iowa FSC 5 29.50 5 53.50 83.00
6 4 David Kaufmann, Rochester FSC 7 27.06 4 53.60 80.66
7 11 Alex Wellman, Central Illinois FSC 4 30.50 8 47.21 77.71
8 6 Jacob DeWolfe, Individual Member 12 21.63 7 48.66 70.29
9 2 Samuel Parks, Lansing SC 8 25.55 9 43.82 69.37
10 1 Jacob Sedlar, Detroit SC 9 25.00 12 39.03 64.03
11 5 Ian Smith, St Joseph FSC 10 23.45 11 39.97 63.42
12 3 Nathan Chapple, Shaker FSC 11 22.29 10 40.25 62.54

2015 Eastern Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 2 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 44.70
2 8 Frances Rossiter, Traverse City FSC 43.18
3 18 Cienna Baka, Columbus FSC 42.24
4 17 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 41.88
5 6 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 41.84
6 9 Kamryn Keller, Columbus FSC 41.10
7 10 Lauren Kim, Arctic FSC 40.60
8 14 Linzy Fitzpatrick, Detroit SC 40.48
9 12 Katherina Frantz, Fort Wayne ISC 39.96
10 1 Caroline Harris, Nashville FSC 39.93
11 11 Grace VanZanten, Greater Grand Rapids FSC 39.88
12 4 Kaya Chakrabortty, Detroit SC 36.86
13 13 Julianna Stanley, Individual Member 34.77
14 7 Elizabeth Schaffran, Onyx-Suburban Skating Academy 33.69
15 16 Ching Ching Zhang, Nashville FSC 31.45
16 5 Jadyn Bortman, Detroit SC 31.33
17 3 Rhea Dhar, Detroit SC 30.88
18 15 Kate Capper, Coliseum FSC Of Michigan 26.10

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 1 34.36 4 57.55 91.91
2 15 Tori Bennett, Mentor FSC 2 32.43 2 57.97 90.40
3 13 Jenna Shi, Arctic FSC 3 32.23 3 57.71 89.94
4 7 Molly Davies, Traverse City FSC 10 28.20 1 59.83 88.03
5 17 Braedyn Miller, Lansing SC 4 32.03 6 53.40 85.43
6 12 Lynn Kim, Arctic FSC 8 28.89 5 56.41 85.30
7 14 Selina Shi, Detroit SC 6 29.93 8 52.02 81.95
8 8 Katelyn Pothoff, Onyx-Suburban Skating Academy 7 28.95 7 52.34 81.29
9 9 Valeria Olano, Nashville FSC 11 26.96 9 51.18 78.14
10 11 Megan Kehrig, Onyx-Suburban Skating Academy 9 28.37 12 49.23 77.60
11 16 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 5 30.51 13 46.74 77.25
12 4 Kayla Stein, Arctic FSC 15 25.10 10 50.28 75.38
13 2 Mira Tasich, Detroit SC 14 25.17 11 49.64 74.81
14 10 Courtney Luck, Detroit SC 12 26.22 14 45.44 71.66
15 5 Sara Abee, Arctic FSC 13 25.18 15 43.51 68.69
16 3 Amy Bruder, Indiana World Sk Acad FSC 17 22.76 16 41.56 64.32
17 1 Carly Williams, Arctic FSC 16 23.64 17 39.69 63.33
18 6 Abigail Schmitt, Kent SC 18 20.98 18 31.75 52.73

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Chloe Roslin, Detroit SC 2 36.98 1 69.91 106.89
2 15 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 1 37.79 3 68.45 106.24
3 17 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 4 35.11 2 69.88 104.99
4 14 Sarah Liberatore, Arctic FSC 3 35.76 4 67.75 103.51
5 16 Emma Wolak, Arctic FSC 6 34.09 5 67.49 101.58
6 2 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 13 30.07 6 67.10 97.17
7 18 Melissa Murray, Arctic FSC 5 34.86 8 57.40 92.26
8 10 Angela Wang, Arctic FSC 7 32.98 9 56.39 89.37
9 6 Aubyn Herbison, Arctic FSC 15 29.77 7 59.11 88.88
10 8 Reagan Liberatore, Arctic FSC 12 30.25 10 56.27 86.52
11 12 Alexis Proudlock, Arctic FSC 10 31.52 11 54.53 86.05
12 11 Anna Kallmeyer, Pavilion SC of Cleveland Heights 11 30.37 12 54.37 84.74
13 3 Rebecca Dashevsky, Columbus FSC 14 29.91 13 54.23 84.14
14 7 Sarah Miller, Lansing SC 8 32.83 16 46.44 79.27
15 4 Emily Scott, Greater Grand Rapids FSC 17 27.97 14 51.06 79.03
16 5 Alisha Wang, ISC of Indianapolis 16 28.63 15 47.72 76.35
17 9 Lyndsay Ream, Columbus FSC 9 31.69 17 44.02 75.71
18 1 Helena Golden, Strongsville SC 18 26.84 18 43.51 70.35

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Natalie Motley, Winterhurst FSC 2 41.54 1 75.36 116.90
2 12 Livvy Shilling, Columbus FSC 1 42.68 2 73.46 116.14
3 15 Vivian Chen, Columbus FSC 3 41.14 3 68.65 109.79
4 17 Isabella Falsetti, Detroit SC 5 36.26 4 65.13 101.39
5 16 Yukino Wada, Detroit SC 4 37.57 6 62.18 99.75
6 13 Amy Hu, Detroit SC 6 33.10 5 64.83 97.93
7 10 Mollie Boswell, Detroit SC 8 30.31 7 61.81 92.12
8 6 Peyton Lee, Detroit SC 7 31.30 10 54.26 85.56
9 9 Regan Landman, Greater Grand Rapids FSC 9 28.47 9 56.61 85.08
10 8 Quinn Herbison, Arctic FSC 11 27.37 8 57.58 84.95
11 7 Kiersten Overton, Northern Kentucky SC 12 26.09 11 54.21 80.30
12 4 Isabel Kalafatis, Shaker FSC 14 24.05 12 50.75 74.80
13 11 Maureen Wu, Detroit SC 10 27.82 16 43.32 71.14
14 5 Rachael Bachman, Columbus FSC 15 23.98 13 45.10 69.08
15 1 Edith Lui, Bowling Green SC 13 24.37 15 43.59 67.96
16 3 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 17 20.96 14 44.03 64.99
17 2 Lexi Smith, Miami University 16 22.32 17 27.99 50.31

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Kacie Kotnik, Northern Kentucky SC 2 45.28 1 84.19 129.47
2 5 Alexie Mieskoski, Columbus FSC 1 48.34 3 76.24 124.58
3 7 Christina Cleveland, Strongsville SC 3 40.16 2 82.63 122.79
4 6 Isabelle Daskas, Onyx-Suburban Skating Academy 4 34.82 4 63.79 98.61
5 1 Taylor Sirset, Columbus FSC 5 31.35 5 61.26 92.61
6 2 Allyson Vander Klok, Greater Grand Rapids FSC 6 26.03 6 57.43 83.46
7 3 Elanor Bolles, Indiana World Sk Acad FSC 7 25.00 7 54.36 79.36
WD Lexi Petkovic, Lansing SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 2 Chase Finster, Louisville Skating Academy 44.66
2 1 Levon Davis, Queen City FSC 34.47
3 3 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 32.19
4 6 Albert Tedjo, Detroit SC 26.80
5 5 Matthew Mlachak, Gilmour Academy FSC 21.15
6 4 Kimichika Wada, Detroit SC 18.92
WD Will Shawver, Louisville Skating Academy

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 1 36.43 1 58.74 95.17
2 9 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 2 30.13 2 49.02 79.15
3 7 Samuel Parks, Lansing SC 4 26.04 3 45.29 71.33
4 10 Nathan Chapple, Shaker FSC 3 26.28 4 41.74 68.02
5 8 Jacob Sedlar, Detroit SC 5 23.74 6 38.14 61.88
6 2 Louis Zheng, Strongsville SC 7 18.63 5 40.82 59.45
7 4 Nicolas Frantz, Fort Wayne ISC 6 20.31 7 35.14 55.45
8 5 Dylan Wajda, Strongsville SC 9 16.00 8 32.85 48.85
9 3 Andrew Spagnola, Strongsville SC 8 17.08 9 29.31 46.39
10 1 Patrick Ronan, Mt Pleasant FSC 10 12.58 10 21.78 34.36

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Ivan Mokhov, Lansing SC 2 39.01 1 83.98 122.99
2 4 Eric Hartley, Queen City FSC 1 45.07 2 75.69 120.76
3 5 Jason Cohn, Detroit SC 3 33.43 3 72.06 105.49
4 1 Alex Magnuson, Columbus FSC 4 33.11 4 56.56 89.67
5 2 Stanley Mackey, Westland FSC 5 24.41 5 45.25 69.66

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Ryan Hartley, Queen City FSC 1 46.47 1 75.46 121.93
2 1 Alexander Newman, Detroit SC 2 42.49 2 73.73 116.22

2014 US Nationals Juvenile Boys Results

Place Start Name Score
1 10 Tommy-Jo Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 49.48
2 5 Paul Yeung, All Year FSC 48.41
3 1 Max Lake, La Jolla FSC 48.40
4 11 Jeffrey Chen, Peninsula SC 46.31
5 4 Luke Ferrante, SC of Huntsville 46.00
6 6 Joonsoo Kim, Hawkeye SC 44.59
7 12 Joshua Fendi, Los Angeles FSC 43.56
8 9 Franz-Peter Jerosch, SC Of Boston 43.23
9 7 Jordan Evans, University of Delaware FSC 43.22
10 8 Alex Wellman, Central Illinois FSC 41.54
11 2 Ryan Dunk, Baltimore FSC 36.15
12 3 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 34.69