NHK Trophy Pairs Short Program Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS 65.61 34.67 30.94 7.75 7.54 7.93 7.75 7.71 0.00 #7
2 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN 65.14 35.12 30.02 7.46 7.14 7.54 7.71 7.68 0.00 #6
3 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA 61.85 33.64 28.21 6.86 6.86 7.25 7.07 7.21 0.00 #5
4 Anastasia MARTIUSHEVA / Alexei ROGONOV RUS 57.07 31.07 26.00 6.75 6.21 6.61 6.68 6.25 0.00 #3
5 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 54.41 30.77 23.64 6.11 5.50 6.11 5.96 5.86 0.00 #1
6 Lindsay DAVIS / Mark LADWIG USA 45.61 22.44 23.17 6.04 5.57 5.71 5.89 5.75 0.00 #2
7 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 42.14 20.21 22.93 5.96 5.68 5.46 5.93 5.64 1.00 #4

NHK Trophy Pairs Preview

Pang/Tong, Volosozhar/Trankov, Kavaguti/Smirnov and Duhamel/Radford have all earned their tickets to Sochi while Denney/Coughlin and Berton/Hotarek await the outcome of this event.

Bazarova and Larionov started off their season with a silver medal at home at Rostelecom Cup.  They have struggled to put together two clean programs and land the side by side jumps but in this field they should be able to claim the top spot.  They need a 4th place finish or higher to qualify for the Final.

Moore-Towers and Moscovitch have approached the season with a new vigor, determined to reclaim their spot at the top Canadian pairs team.  They finished a disappointing 4th at Cup of China and will need a silver medal or better to qualify for the Final, which they should be able to do in this field.

Castelli/Shnapir and Martiusheva/Rogonov can qualify if they win the gold medal.  While this would be a tall order, Castelli and Shnapir have been gaining confidence all season and if they can sneak past Moore-Towers and Moscovitch for the silver medal, they can send their teammates Denney and Coughlin to the Final.

Scimeca and Knierim earned their spot at this event by winning Cup of Nice earlier this season.  They are still a relatively new team in their first season together but could be a spoiler at this event if they can clean up their free skate.

My podium predictions:
Gold: Bazarova/Larionov
Silver: Moore-Towers/Moscovitch
Bronze: Castelli/Shnapir

Bios of the competitors:
Moore-Towers/Moscovitch, CAN: They placed 4th at Cup of China.  Their personal best is 177.43.  She is 20 and he is 28.

Della Monica/Guarise, ITA: They placed 15th at Worlds.  They finished 7th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 142.53.  She is 23 and he is 24.

Bazarova/Larionov, RUS: They finished 6th at Worlds and are the reigning European Silver Medalists.  They won silver at Rostelecom Cup.  They are the 2011 European Bronze Medalists and 2007 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 193.79.  She is 19 and he is 26.

Martiusheva/Rogonov, RUS: They placed 5th at Rostelecom Cup.  They are the 2009 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 151.10.  She is 17 and he is 24.

Castelli/Shnapir, USA: They placed 5th at Skate America.  They are the 2009 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 164.19.  She is 22 and he is 25.

Davis/Ladwig, USA: They placed 7th at Skate Canada.  Their personal best is 122.26.  She is 20 and he is 32.

Scimeca/Knierim, USA: This is their Grand Prix debut.  She is 21 and he is 25.

Ondrej Nepela Pairs Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 49.28 27.80 22.48 5.67 5.50 5.50 5.67 5.75 1.00 #3
2 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 45.56 25.64 20.92 5.25 5.08 5.25 5.25 5.33 1.00 #1
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 39.28 21.14 19.14 5.00 4.67 4.75 4.75 4.75 1.00 #2
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 97.30 50.84 47.46 6.08 5.75 5.83 6.08 5.92 1.00 #3
2 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 87.84 47.43 42.41 5.67 5.25 4.92 5.50 5.17 2.00 #2
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 77.86 41.13 37.73 4.83 4.50 4.75 4.83 4.67 1.00 #1
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 142.86 2 1
2 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 137.12 1 2
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 117.14 3 3

Russian Nationals Pairs Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
A Vera Bazarova / Yuri Larionov MPAs 68.83 35.71 33.12 8.36 4.8 8.32 8.43 8.25 0.00 # 6
2 Anastasia MARTYUSHEVA / Alex ROGONOV MOS 60.25 32.19 6.28 7.00 6.86 7.00 7.18 4.7 0.00 # 2
3 Xenia Stolbova / Feodor Klimov SPB 58.46 29.48 28.98 7.36 4.7 7.21 7.25 7.36 0.00 # 9
4 Love Ilyushechkin / Nodari Maisuradze MOS 57.00 27.45 29.55 7.46 7.29 7.25 7.61 7.32 0.00 # 1
5 Katarina Gerboldt / Alexander ENBERT SPB 56.67 28.15 28.52 7.18 6.86 7.11 7.29 7.21 0.00 # 7
6 Tatyana Novikov / Andrew NOVOSELOV MOS 54.09 28.15 25.94 6.54 6.21 6.50 6.68 6.50 0.00 # 12
7 Vasilisa DAVANKOVA / Andrew MP MOS 53.32 29.86 23.46 6.4 5.71 5.89 5.86 5.82 0.00 # 3
8 Catherine PETAYKINA / Maxim Kurdyukov MOS 51.25 28.65 22.60 5.82 5.43 5.64 5.75 5.61 0.00 # 5
9 Tatiana TUDVASEVA / Sergey LISEV PfP 49.00 25.86 23.14 5.89 5.50 5.82 5.89 5.82 0.00 # 11
10 Oksana NAGALATY / Konstantin Bezmaternykh SPB 45.34 23.74 22.60 5.89 5.43 5.61 5.75 5.57 1.00 # 10
11 Maria VYGALOVA / Egor will close PfP 42.90 25.67 18.23 4.68 4.36 4.64 4.57 4.54 1.00 # 8
12 Yana Volkova / Alex PETRYANIN PfP 33.08 17.53 16.55 4.29 4.4 4.11 4.21 4.4 1.00 # 4

Russian Championship 2012

Pairs – Free Skating

Result Details

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
A Vera Bazarova / Yuri Larionov MPAs 126.03 60.48 65.55 8.29 8.00 8.18 8.29 8.21 0.00 # 11
2 Xenia Stolbova / Feodor Klimov SPB 123.67 59.86 63.81 7.75 7.79 7.8 8.14 8.14 0.00 # 12
3 Anastasia MARTYUSHEVA / Alex ROGONOV MOS 119.69 58.49 61.20 7.71 7.39 7.68 7.79 7.68 0.00 # 9
4 Katarina Gerboldt / Alexander ENBERT SPB 117.72 58.72 59.00 7.36 7.11 7.43 7.54 7.43 0.00 # 6
5 Vasilisa DAVANKOVA / Andrew MP MOS 115.47 61.18 54.29 6.93 6.50 6.86 6.89 6.75 0.00 # 7
6 Love Ilyushechkin / Nodari Maisuradze MOS 110.74 52.64 59.10 7.50 7.36 7.21 7.50 7.36 1.00 # 10
7 Catherine PETAYKINA / Maxim Kurdyukov MOS 106.21 53.79 52.42 6.61 6.43 6.57 6.61 6.54 0.00 # 8
8 Tatyana Novikov / Andrew NOVOSELOV MOS 101.87 50.10 51.77 6.61 6.29 6.50 6.57 6.39 0.00 # 5
9 Tatiana TUDVASEVA / Sergey LISEV PfP 93.78 51.15 42.63 5.46 5.18 5.43 5.32 5.25 0.00 # 3
10 Maria VYGALOVA / Egor will close PfP 93.08 53.00 41.08 5.18 4.96 5.21 5.18 5.14 1.00 # 2
11 Yana Volkova / Alex PETRYANIN PfP 81.26 44.48 36.78 4.75 4.46 4.64 4.57 4.57 0.00 # 4
12 Oksana NAGALATY / Konstantin Bezmaternykh SPB 77.64 38.34 41.30 5.39 5.4 5.00 5.25 5.14 2.00 # 1

Golden Spin of Zagreb Results

Men

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Tatsuki MACHIDA JPN 228.63 2 1
2 Denis TEN KAZ 220.47 1 2
3 Ivan BARIEV RUS 210.43 3 3
4 Artem BORODULIN RUS 179.83 6 4
5 Javier RAYA BUENACHE ESP 178.11 4 6
6 Maciej CIEPLUCHA POL 174.21 5 5
7 Vladislav SEZGANOV RUS 164.74 9 7
8 Oleksii BYCHENKO ISR 164.04 8 8
9 Denis WIECZOREK GER 159.46 7 9
10 Dmytro IGNATENKO UKR 151.12 10 10
11 Jordan Yu-Chia JU TPE 134.44 13 12
12 Jono PARTRIDGE GBR 134.03 14 11
13 David RICHARDSON GBR 134.02 12 13
14 Iakiv GODOROZHA UKR 127.60 11 14
15 Girts JEKABSONS LAT 100.74 15 15
WD Ivan TRETYAKOV RUS

Ladies

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Adelina SOTNIKOVA RUS 162.47 2 1
2 Haruna SUZUKI JPN 148.30 1 2
3 Maria ARTEMYEVA RUS 140.18 3 3
4 Jenna MCCORKELL GBR 136.97 5 4
5 Sonia LaFUENTE ESP 135.31 7 5
6 Patricija GLESCIC SLO 129.91 4 6
7 Fleur MAXWELL LUX 120.80 8 11
8 Anne Line GJERSEM NOR 119.91 9 12
9 Carol BRESSANUTTI ITA 119.60 11 7
10 Yukiko FUJISAWA JPN 118.16 6 17
11 Victoria MUNIZ PUR 118.05 15 8
12 Nicole RAJICOVA SVK 117.93 13 10
13 Anna NOVICHKINA RUS 116.78 10 14
14 Alexandra KUNOVA SVK 115.33 16 9
15 Isabelle PIEMAN BEL 112.43 12 15
16 Nika CERIC SLO 109.29 14 16
17 Mirna LIBRIC CRO 105.30 19 13
18 Daša GRM SLO 97.18 17 21
19 Viktoria PAVUK HUN 95.96 20 18
20 Marina SEEH SRB 95.29 18 20
21 Daniela STOEVA BUL 90.68 24 19
22 Nika ZAFRAN CRO 87.38 23 22
23 Ema LIPOVSCAK CRO 86.44 21 24
24 Petra JURIC CRO 83.01 25 23
25 Christina ERDEL GER 81.52 22 25

Dance

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 154.05 1 1
2 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 147.58 2 2
3 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 136.00 3 3
4 Nadezhda FROLENKOVA / Mykhailo KASALO UKR 130.43 6 4
5 Lorenza ALESSANDRINI / Simone VATURI ITA 130.34 4 5
6 Tanja KOLBE / Stefano CARUSO GER 123.86 5 6
7 Karolina PROCHAZKOVA / Michal CESKA CZE 108.11 8 7
8 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP 107.50 7 9
9 Alisa AGFONOVA / Alper UCAR TUR 105.87 9 8
10 Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN CZE 104.38 10 10
11 Jana WERNER / Artem KUDASHEV RUS 98.96 11 11
12 Corene BRUNHS ALONSO / Ryan VAN NATTEN MEX 87.65 12 12

Pairs

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 147.69 1 1
2 Katarina GIEROK / Florian JUST GER 127.30 2 2
3 Danielle MONTALBANO / Evgeny KRASNAPOLSKY ISR 119.78 3 3
4 Sally HOOLIN / James HUNT GBR 101.48 5 4
5 Stina MARTINI / Severin KIEFER AUT 98.89 4 5
6 Anjelika ILIEVA / Pavel SAVINOV BUL 72.73 6 6
WD Mary VARTMAN / Aaron Van CLEAVE GER

Warsaw Cup Senior Pairs Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 46.60 26.80 20.80 5.42 5.00 4.92 5.33 5.33 1.00 #1
2 Lubov BAKIROVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 39.87 20.87 19.00 4.92 4.58 4.67 4.83 4.75 0.00 #2
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 92.11 49.57 44.54 5.83 5.42 5.67 5.42 5.50 2.00 #2
2 Lubov BAKIROVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 77.03 40.51 36.52 4.83 4.33 4.58 4.58 4.50 0.00 #1
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 138.71 1 1
2 Lubov BAKIROVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 116.90 2 2