2017 Warsaw Cup Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 75.64 41.39 35.25 6.90 6.80 7.10 7.15 7.30 1.00 #9
2 Stephane WALKER SUI 68.92 34.57 34.35 6.85 6.45 6.95 6.95 7.15 0.00 #15
3 Liam FIRUS CAN 66.58 31.58 35.00 7.10 6.75 6.90 7.05 7.20 0.00 #16
4 Roman SAVOSIN RUS 64.93 33.93 31.00 6.35 5.90 6.30 6.25 6.20 0.00 #6
5 Igor REZNICHENKO POL 64.73 34.08 30.65 6.35 5.70 6.20 6.25 6.15 0.00 #13
6 Andrew TORGASHEV USA 61.52 31.97 31.55 6.50 6.40 5.90 6.50 6.25 2.00 #4
7 Mark WEBSTER AUS 60.38 32.13 29.25 5.85 5.65 5.90 6.10 5.75 1.00 #14
8 Harry MATTICK GBR 60.28 29.48 30.80 6.40 6.05 6.00 6.25 6.10 0.00 #11
9 Paul FENTZ GER 60.18 29.68 31.50 6.45 6.15 6.00 6.45 6.45 1.00 #3
10 Adrien BANNISTER ITA 58.65 29.65 29.00 5.80 5.50 5.85 5.90 5.95 0.00 #2
11 Kai Xiang CHEW MAS 58.14 28.89 30.25 5.85 5.70 6.05 6.20 6.45 1.00 #19
12 Jan KURNIK CZE 57.90 29.00 28.90 5.70 5.50 5.90 5.80 6.00 0.00 #1
13 Lukas BRITSCHGI SUI 57.51 28.16 30.35 5.95 5.70 6.15 6.25 6.30 1.00 #17
14 Abzal RAKIMGALIEV KAZ 51.10 24.75 26.35 5.35 4.90 5.15 5.55 5.40 0.00 #12
15 Leslie Man Cheuk IP HKG 50.18 24.63 25.55 5.30 4.95 5.10 5.15 5.05 0.00 #7
16 Erik MATYSIAK POL 45.33 21.28 25.05 5.10 4.90 5.00 5.00 5.05 1.00 #8
17 Lukasz KEDZIERSKI POL 45.16 18.06 27.10 5.45 5.35 5.25 5.55 5.50 0.00 #5
18 Jakub KRSNAK SVK 44.73 21.53 24.20 5.00 4.65 4.80 4.90 4.85 1.00 #18
19 Alexander MASZLJANKO HUN 41.38 16.33 25.05 5.20 4.90 4.75 5.00 5.20 0.00 #10

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 157.34 82.24 75.10 7.40 7.25 7.70 7.50 7.70 0.00 #17
2 Stephane WALKER SUI 135.56 63.46 72.10 7.15 7.00 7.20 7.25 7.45 0.00 #18
3 Liam FIRUS CAN 134.13 65.73 72.40 7.45 7.15 7.00 7.25 7.35 4.00 #19
4 Roman SAVOSIN RUS 132.22 70.02 63.20 6.60 5.80 6.35 6.50 6.35 1.00 #16
5 Igor REZNICHENKO POL 131.14 66.94 64.20 6.55 6.20 6.40 6.55 6.40 0.00 #15
6 Andrew TORGASHEV USA 121.26 54.86 67.40 6.90 6.70 6.40 6.85 6.85 1.00 #13
7 Paul FENTZ GER 120.66 59.56 63.10 6.55 6.15 6.20 6.40 6.25 2.00 #10
8 Mark WEBSTER AUS 115.84 57.94 58.90 6.15 5.65 5.80 5.90 5.95 1.00 #14
9 Adrien BANNISTER ITA 115.45 56.15 60.30 6.10 5.70 6.05 6.15 6.15 1.00 #11
10 Lukas BRITSCHGI SUI 114.30 56.00 59.30 6.00 5.75 5.85 5.90 6.15 1.00 #5
11 Kai Xiang CHEW MAS 114.04 56.34 57.70 5.90 5.70 5.85 5.75 5.65 0.00 #6
12 Abzal RAKIMGALIEV KAZ 112.45 57.85 54.60 5.80 5.20 5.45 5.60 5.25 0.00 #8
13 Harry MATTICK GBR 111.65 48.15 65.50 6.50 6.25 6.45 6.65 6.90 2.00 #12
14 Jan KURNIK CZE 97.58 43.88 55.70 5.70 5.35 5.50 5.75 5.55 2.00 #7
15 Alexander MASZLJANKO HUN 95.47 47.07 48.40 5.10 4.85 4.70 5.00 4.55 0.00 #2
16 Leslie Man Cheuk IP HKG 93.76 41.06 52.70 5.40 5.05 5.35 5.45 5.10 0.00 #9
17 Erik MATYSIAK POL 89.93 41.13 49.80 5.30 4.70 5.00 5.05 4.85 1.00 #3
18 Lukasz KEDZIERSKI POL 85.73 31.53 55.20 5.60 5.45 5.25 5.60 5.70 1.00 #4
19 Jakub KRSNAK SVK 81.00 35.80 47.20 5.00 4.40 4.70 4.80 4.70 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Matteo RIZZO ITA 232.98 1 1
2 Stephane WALKER SUI 204.48 2 2
3 Liam FIRUS CAN 200.71 3 3
4 Roman SAVOSIN RUS 197.15 4 4
5 Igor REZNICHENKO POL 195.87 5 5
6 Andrew TORGASHEV USA 182.78 6 6
7 Paul FENTZ GER 180.84 9 7
8 Mark WEBSTER AUS 176.22 7 8
9 Adrien BANNISTER ITA 174.10 10 9
10 Kai Xiang CHEW MAS 172.18 11 11
11 Harry MATTICK GBR 171.93 8 13
12 Lukas BRITSCHGI SUI 171.81 13 10
13 Abzal RAKIMGALIEV KAZ 163.55 14 12
14 Jan KURNIK CZE 155.48 12 14
15 Leslie Man Cheuk IP HKG 143.94 15 16
16 Alexander MASZLJANKO HUN 136.85 19 15
17 Erik MATYSIAK POL 135.26 16 17
18 Lukasz KEDZIERSKI POL 130.89 17 18
19 Jakub KRSNAK SVK 125.73 18 19

2017 JGP Italy Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Vladimir SAMOILOV RUS 77.65 43.01 34.64 7.18 6.68 7.00 6.82 6.96 0.00 #15
2 Matteo RIZZO ITA 77.24 43.45 33.79 6.79 6.50 6.86 6.71 6.93 0.00 #2
3 Tomoki HIWATASHI USA 73.28 40.89 32.39 6.57 6.25 6.57 6.50 6.50 0.00 #7
4 Andrew TORGASHEV USA 69.03 34.35 34.68 7.07 6.82 6.82 6.86 7.11 0.00 #12
5 Ivan PAVLOV UKR 66.71 35.32 31.39 6.46 6.07 6.32 6.18 6.36 0.00 #14
6 Tatsuya TSUBOI JPN 65.98 35.10 30.88 6.39 5.89 6.25 6.21 6.14 0.00 #22
7 Egor MURASHOV RUS 65.54 36.75 28.79 5.89 5.54 5.75 5.75 5.86 0.00 #1
8 Daniel GRASSL ITA 61.92 34.03 28.89 5.68 5.57 5.86 5.82 5.96 1.00 #13
9 Adam SIAO HIM FA FRA 59.96 31.61 28.35 5.82 5.46 5.64 5.75 5.68 0.00 #9
10 Jan KURNIK CZE 56.30 30.12 26.18 5.29 4.96 5.29 5.25 5.39 0.00 #4
11 Sihyeong LEE KOR 54.17 28.77 26.40 5.50 5.07 5.18 5.29 5.36 1.00 #17
12 Maxence COLLET FRA 53.87 25.47 28.40 5.75 5.43 5.54 5.79 5.89 0.00 #19
13 Eric LIU CAN 52.18 27.04 26.14 5.43 5.11 5.21 5.21 5.18 1.00 #21
14 Gabriel FOLKESSON SWE 50.39 27.10 24.29 5.04 4.71 4.89 4.86 4.79 1.00 #5
15 Young Hyun CHA KOR 50.35 26.13 25.22 5.29 4.86 4.93 5.07 5.07 1.00 #20
16 Luc MAIERHOFER AUT 49.80 26.07 23.73 4.79 4.61 4.75 4.79 4.79 0.00 #8
17 Davide LEWTON BRAIN MON 49.20 24.27 25.93 5.43 5.00 5.11 5.14 5.25 1.00 #3
18 Aleksandr SELEVKO EST 49.09 22.23 27.86 5.82 5.36 5.43 5.64 5.61 1.00 #6
19 Marco ZANDRON ITA 44.23 21.82 23.41 4.93 4.54 4.54 4.79 4.61 1.00 #24
20 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 42.87 21.64 24.23 4.96 4.71 4.71 4.96 4.89 3.00 #23
21 Luke DIGBY GBR 41.84 20.13 22.71 4.71 4.50 4.43 4.61 4.46 1.00 #16
22 Evan WRENSCH RSA 40.69 21.43 19.26 4.04 3.89 3.79 3.86 3.68 0.00 #18
23 Kai JAGODA GER 39.88 19.91 21.97 4.68 4.25 4.25 4.43 4.36 2.00 #25
24 Samuel MCALLISTER IRL 38.60 19.13 20.47 4.25 4.04 3.89 4.18 4.11 1.00 #11
25 Alexander ZLATKOV BUL 37.58 19.37 19.21 4.14 3.89 3.50 4.00 3.68 1.00 #26
26 Brian LEE NZL 35.87 16.98 18.89 3.89 3.75 3.68 3.89 3.68 0.00 #27
27 Mauro CALCAGNO ARG 35.75 14.36 21.39 4.25 4.11 4.39 4.25 4.39 0.00 #10

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 151.94 78.50 73.44 7.21 7.07 7.54 7.36 7.54 0.00 #27
2 Andrew TORGASHEV USA 136.53 69.31 68.22 7.00 6.57 6.79 6.89 6.86 1.00 #22
3 Vladimir SAMOILOV RUS 134.09 68.95 66.14 7.04 6.32 6.50 6.64 6.57 1.00 #25
4 Tomoki HIWATASHI USA 133.00 66.22 66.78 6.71 6.61 6.54 6.82 6.71 0.00 #26
5 Tatsuya TSUBOI JPN 132.46 68.60 64.86 6.71 6.29 6.50 6.54 6.39 1.00 #24
6 Daniel GRASSL ITA 126.12 66.00 60.12 5.82 5.71 6.21 6.11 6.21 0.00 #21
7 Ivan PAVLOV UKR 122.24 59.58 63.66 6.57 6.11 6.43 6.36 6.36 1.00 #23
8 Sihyeong LEE KOR 121.99 65.13 56.86 5.79 5.54 5.75 5.71 5.64 0.00 #16
9 Adam SIAO HIM FA FRA 121.06 63.56 58.50 6.07 5.50 5.86 5.86 5.96 1.00 #20
10 Egor MURASHOV RUS 115.81 62.45 55.36 5.79 5.21 5.43 5.50 5.75 2.00 #19
11 Gabriel FOLKESSON SWE 107.22 58.86 49.36 4.96 4.79 4.89 5.04 5.00 1.00 #11
12 Eric LIU CAN 105.39 54.23 53.16 5.54 5.14 5.18 5.36 5.36 2.00 #15
13 Maxence COLLET FRA 103.54 46.16 58.38 5.93 5.61 5.75 5.86 6.04 1.00 #18
14 Aleksandr SELEVKO EST 102.86 50.78 53.08 5.39 5.07 5.29 5.36 5.43 1.00 #10
15 Young Hyun CHA KOR 101.01 50.43 52.58 5.50 5.04 5.14 5.32 5.29 2.00 #13
16 Jan KURNIK CZE 99.00 47.50 53.50 5.39 5.29 5.18 5.43 5.46 2.00 #17
17 Luke DIGBY GBR 94.42 50.18 44.24 4.64 4.29 4.29 4.54 4.36 0.00 #6
18 Luc MAIERHOFER AUT 93.11 46.97 49.14 4.89 4.82 4.79 5.07 5.00 3.00 #12
19 Alexander ZLATKOV BUL 91.64 49.28 42.36 4.54 4.07 4.11 4.25 4.21 0.00 #4
20 Marco ZANDRON ITA 90.44 44.56 45.88 4.79 4.39 4.54 4.68 4.54 0.00 #9
21 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 87.83 46.11 42.72 4.61 4.04 4.25 4.25 4.21 1.00 #7
22 Davide LEWTON BRAIN MON 82.46 39.24 46.22 5.04 4.00 4.57 4.71 4.79 3.00 #14
23 Kai JAGODA GER 78.85 38.79 41.06 4.39 3.96 4.11 4.18 3.89 1.00 #3
24 Samuel MCALLISTER IRL 75.55 37.85 37.70 4.14 3.43 3.82 3.82 3.64 0.00 #2
25 Brian LEE NZL 72.07 33.93 39.14 3.96 3.71 4.00 4.04 3.86 1.00 #5
26 Mauro CALCAGNO ARG 63.84 24.78 40.06 4.00 3.75 4.14 3.96 4.18 1.00 #1
27 Evan WRENSCH RSA 61.15 27.95 35.20 3.71 3.57 3.32 3.64 3.36 2.00 #8

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Matteo RIZZO
ITA
229.18 2 1
2 Vladimir SAMOILOV
RUS
211.74 1 3
3 Tomoki HIWATASHI
USA
206.28 3 4
4 Andrew TORGASHEV
USA
205.56 4 2
5 Tatsuya TSUBOI
JPN
198.44 6 5
6 Ivan PAVLOV
UKR
188.95 5 7
7 Daniel GRASSL
ITA
188.04 8 6
8 Egor MURASHOV
RUS
181.35 7 10
9 Adam SIAO HIM FA
FRA
181.02 9 9
10 Sihyeong LEE
KOR
176.16 11 8
11 Gabriel FOLKESSON
SWE
157.61 14 11
12 Eric LIU
CAN
157.57 13 12
13 Maxence COLLET
FRA
157.41 12 13
14 Jan KURNIK
CZE
155.30 10 16
15 Aleksandr SELEVKO
EST
151.95 18 14
16 Young Hyun CHA
KOR
151.36 15 15
17 Luc MAIERHOFER
AUT
142.91 16 18
18 Luke DIGBY
GBR
136.26 21 17
19 Marco ZANDRON
ITA
134.67 19 20
20 Davide LEWTON BRAIN
MON
131.66 17 22
21 Tomas Llorenc GUARINO SABATE
SUI
130.70 20 21
22 Alexander ZLATKOV
BUL
129.22 25 19
23 Kai JAGODA
GER
118.73 23 23
24 Samuel MCALLISTER
IRL
114.15 24 24
25 Brian LEE
NZL
107.94 26 25
26 Evan WRENSCH
RSA
101.84 22 27
27 Mauro CALCAGNO
ARG
99.59 27 26

2017 JGP Italy Men’s Preview

Alexei Krasnozhon and Alexey Erokhov have qualified for the Junior Grand Prix Final with 30 points each and Camden Pulkinen has qualified with 28 points.  Mitsuki Sumoto has 24 points, but has qualified with the tie breaker of a gold medal.  Makar Ignatov also has 24 points and are next in line pending the outcome of this week’s event with Joseph Phan at 22 points.

Andrew Torgashev won a silver medal at JGP Belarus.  His short program combination is triple flip + triple toe.  He only went for the double axel in the short.  He earned Level 4 on all of his spins and his step sequence with program components in the 7s.  His free skate opened with a quad toe which he received positive GOEs on, netting him 11.44 points.  Again, he does not have a triple axel in his free skate, and he singled one of his intended triple + triple combinations and a solo loop.  He only has four jumps planned in the bonus and he made mistakes on two of them in Belarus.  He earned Level 4 on all of his spins with program components in the 7s.  What he is lacking in the technical side, he is really making up for with program components, but he will need to land the jumps he has cleanly to stay competitive.  He has the 6th best short program, 7th best free skate, and 5th best total scores.   He needs a gold or silver medal to guarantee a spot in the Final.  A bronze medal can also qualify him if he scores 203.40 or higher.

Tomoki Hiwatshi won the bronze medal at JGP Latvia.  His short program combination is a triple flip + triple toe which was under-rotated.  He also only completed a double axel and a double lutz.  He earned Level 4 for only one of his spins, and had program components in the 6s.  His free skate also does not have a triple axel and he only completed one triple + triple combination.  He does have 6 jumping passes in the bonus.  One of his spins earned Level 4 and his program components were in the mid 6s.  While his mostly clean program was enough to place him ahead of skaters landing three quads, as they get more consistent with their jumps as the season goes on, the lack of triple axels is really going to hurt him.  He needs a gold medal to guarantee a spot in the Final.  He can get in with a silver medal if he scores 226.22 points or higher.

Egor Murashov won a bronze medal at JGP Austria.  His free skate includes one triple axel and two triple + triple combinations with 6 jumping passes in the bonus.  He earned Level 4 on two of his spins and had program components in the 6s and even in the 5s for his transitions.  He has the 9th best free skate score.  He needs a gold medal to qualify for the Final.  He can also qualify with a silver medal if he scores 229.35 or higher.

Matteo Rizzo had a great showing at Nebelhorn to earn an Olympic spot, but stumbled last week at JGP Poland where he placed 6th overall and he cannot qualify for the Final.  He has a triple flip + triple toe in his short program.  He earned positive GOEs on everything except for a very slight negative GOE on his camel spin.  His program components were in the mid to high 6s.  His free skate had a lot of issues and he did not finish in the top 6 in that segment in Poland.  He has the 5th best short program score.

Tatsuya Tsuboi placed 5th at JGP Belarus.  His short program combination is a triple flip + triple toe.  He has two jumping passes in the bonus, but he only completed a double axel.  He earned Level 4 on two of his spins with program components mostly in the 6s.  His free skate included a triple axel attempt but it was downgraded and he fell, so he earned only 1.80 points for the element.  He also received edge calls on both of his triple flips.  He earned Level 4 on all of his spins and had program components in the high 5s and low 6s.

Ivan Pavlov finished 5th at JGP Latvia.  His short program combination is a triple flip + triple toe and his only error came on a fall on his opening triple axel.  He earned Level 4 on two of his spins and had program components in the low 6s and one in the 5s.  His free skate was full of errors as he popped his opening quad attempt into a double, singled both of his axels, and singled a salchow in combination at the end of the program.  He earned Level 4 on all of his spins but his program components were mostly in the 5s with some judges even giving him marks in the 4s.

 

My podium predictions:

Gold: Andrew Torgashev

Silver: Matteo Rizzo

Bronze: Egor Murashov

 

Bios of the competitors:

Mauro Calcagno, ARG: He finished 20th at JGP Japan last season.  His personal best is 82.89.  He is 17 years old.

Luc Maierhofer, AUT: He placed 14th at JGP Austria.  His personal best is 153.00.  He is 15 years old.

Alexander Zlatkov, BUL: He finished 22nd at JGP Latvia.  His personal best is 128.06.  He is 16 years old.

Eric Liu, CAN: He placed 15th at JGP France and 14th at JGP Japan last season.  His personal best is 148.82.  He is 16 years old.

Jan Kurnik, CZE: His personal best is 158.99.  He is 18 years old.

Aleksandr Selevko, EST: He placed 11th at JGP Poland.  His personal best is 184.93.  He is 16 years old.

Maxence Collet, FRA: He finished 10th at JGP Latvia.  His personal best is 160.23.  He is 17 years old.

Adam Siao Him Fa, FRA: He finished 9th at JGP Croatia.  His personal best is 183.46.  He is 16 years old.

Kai Jagoda, GER: This is his JGP debut.  He is 17 years old.

Luke Digby, GBR: This is his JGP debut.  He is 16 years old.

Samuel McAllister, IRL: He placed 23rd at JGP Latvia.  His personal best is 122.31.  He is 18 years old.

Daniel Grassl, ITA: He placed 6th at JGP Australia.  His personal best is 177.36.  He is 15 years old.

Matteo Rizzo, ITA: He placed 30th at Worlds and 11th at Junior Worlds last season.  He finished 6th at JGP Poland.  His personal best is 227.02.  He is 19 years old.

Marco Zandron, ITA: This is his JGP debut.  His personal best is 133.49.  He is 19 years old.

Tatsuya Tsuboi, JPN: He finished 5th at JGP Belarus.  His personal best is 185.19.  He is 14 years old.

Davide Lewton Brain, MON: He placed 43rd at Junior Worlds.  He finished 12th at JGP Croatia.  His personal best is 154.25.  He is 18 years old.

Brian Lee, NZL: His personal best is 89.19.  He is 17 years old.

Young Hyun Cha, KOR: This is his international debut.  He is 14 years old.

Sihyeong Lee, KOR: He placed 16th at Four Continents and 16th at Junior Worlds.  He placed 9th at JGP Belarus.  His personal best is 195.72.  He is 16 years old.

Egor Murashov, RUS: He won bronze at JGP Austria.  His personal best is 186.76.  He is 17 years old.

Vladimir Samoilov, RUS: His personal best is 172.91.  He is 18 years old.

Evan Wrensch, RSA: He placed 24th at JGP Latvia.  His personal best is 113.28.  He is 17 years old.

Aleix Gabara, ESP: He finished 38th at Junior Worlds.  He placed 18th at JGP Croatia.  His personal best is 162.30.  He is 18 years old.

Gabriel Folkesson, SWE: He finished 8th at JGP Belarus.  His personal best is 165.00.  He is 15 years old.

Tomas Llorenc Guarino Sabate, SUI: This is his JGP debut.  He is 18 years old.

Ivan Pavlov, UKR: He placed 25th at Worlds and 14th at Europeans.  He finished 5th at JGP Latvia.  His personal best is 202.87.  He is 19 years old.

Tomoki Hiwatshi, USA: He won bronze at JGP Latvia.  He is the 2016 World Junior Bronze Medalist.  His personal best is 222.52.  He is 17 years old.

Andrew Torgashev, USA: He finished 25th at Junior Worlds.  He won silver at JGP Belarus.  His personal best is 212.71.  He is 16 years old.

2017 JGP Poland Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alexey EROKHOV RUS 78.83 43.55 35.28 7.07 6.93 7.21 7.07 7.00 0.00 #2
2 Matteo RIZZO ITA 74.51 40.94 33.57 6.68 6.46 6.75 6.79 6.89 0.00 #11
3 Luc ECONOMIDES FRA 71.04 38.04 33.00 6.50 6.36 6.64 6.71 6.79 0.00 #10
4 Camden PULKINEN USA 68.52 36.23 33.29 6.57 6.54 6.50 6.79 6.89 1.00 #14
5 Igor EFIMCHUK RUS 66.48 35.05 32.43 6.61 6.39 6.50 6.54 6.39 1.00 #25
6 Yan HAO CHN 65.64 33.78 31.86 6.36 6.11 6.50 6.39 6.50 0.00 #17
7 Kai Xiang CHEW MAS 61.81 32.70 29.11 5.86 5.57 5.96 5.79 5.93 0.00 #18
8 Jiri BELOHRADSKY CZE 61.13 31.49 29.64 6.00 5.75 5.96 5.93 6.00 0.00 #12
9 Conrad ORZEL CAN 61.07 31.85 30.22 6.07 6.00 5.93 6.18 6.04 1.00 #22
10 Dinh TRAN USA 60.53 31.86 28.67 5.89 5.39 5.96 5.79 5.64 0.00 #15
11 Ivan SHMURATKO UKR 60.30 31.70 28.60 5.57 5.71 5.64 5.82 5.86 0.00 #23
12 Koshiro SHIMADA JPN 59.47 29.00 30.47 6.25 5.89 6.18 6.04 6.11 0.00 #20
13 Mark GORODNITSKY ISR 56.96 31.46 25.50 5.25 4.93 5.14 5.14 5.04 0.00 #6
14 Larry LOUPOLOVER AZE 55.59 28.99 26.60 5.43 5.07 5.25 5.39 5.46 0.00 #1
15 Aleksandr SELEVKO EST 54.95 26.31 29.64 5.96 5.86 5.82 5.96 6.04 1.00 #8
16 Kims Georgs PAVLOVS LAT 51.84 29.16 22.68 4.71 4.36 4.54 4.64 4.43 0.00 #3
17 Sunghoon PARK KOR 50.34 24.24 27.10 5.64 5.29 5.39 5.46 5.32 1.00 #26
18 Nurullah SAHAKA SUI 50.05 24.91 26.14 5.46 5.07 5.18 5.25 5.18 1.00 #24
19 Denis GURDZHI GER 49.78 24.70 25.08 5.14 4.75 5.11 5.04 5.04 0.00 #27
20 Ryszard GURTLER POL 49.23 26.55 22.68 4.71 4.29 4.75 4.54 4.39 0.00 #9
21 Alexander BOROVOJ HUN 48.20 22.95 25.25 5.14 4.82 5.14 5.11 5.04 0.00 #21
22 Erik MATYSIAK POL 46.88 22.01 24.87 5.11 4.68 5.04 5.04 5.00 0.00 #28
23 Artur PANIKHIN KAZ 42.22 19.82 24.40 5.04 4.68 4.79 5.07 4.82 2.00 #5
24 Jakub KRSNAK SVK 37.85 19.25 20.60 4.14 3.96 4.14 4.18 4.18 2.00 #7
25 Alp Eren OZKAN TUR 36.95 16.56 20.39 4.11 3.82 4.07 4.14 4.25 0.00 #13
26 Mikalai KAZLOU BLR 35.49 17.34 19.15 3.86 3.57 4.04 3.86 3.82 1.00 #16
27 Milosz WITKOWSKI POL 33.63 15.38 20.25 4.25 3.75 3.93 4.14 4.18 2.00 #4
28 Nikhil PINGLE IND 21.91 7.77 14.14 2.93 2.64 2.82 3.00 2.75 0.00 #19

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alexey EROKHOV RUS 143.06 73.70 70.36 7.29 6.86 6.96 7.14 6.93 1.00 #28
2 Camden PULKINEN USA 140.83 71.29 69.54 7.04 6.61 7.04 7.04 7.04 0.00 #23
3 Conrad ORZEL CAN 134.98 71.62 64.36 6.64 6.00 6.64 6.54 6.36 1.00 #22
4 Koshiro SHIMADA JPN 130.99 66.27 64.72 6.54 6.11 6.68 6.57 6.46 0.00 #18
5 Igor EFIMCHUK RUS 127.96 61.40 66.56 6.75 6.50 6.71 6.75 6.57 0.00 #25
6 Luc ECONOMIDES FRA 124.92 61.54 66.38 6.61 6.54 6.36 6.79 6.89 3.00 #26
7 Jiri BELOHRADSKY CZE 120.39 59.47 62.92 6.39 6.07 6.46 6.29 6.25 2.00 #20
8 Aleksandr SELEVKO EST 119.32 60.24 59.08 5.89 5.64 6.04 5.93 6.04 0.00 #16
9 Mark GORODNITSKY ISR 118.33 62.25 56.08 5.61 5.36 5.71 5.68 5.68 0.00 #15
10 Matteo RIZZO ITA 118.28 54.14 64.14 6.50 6.21 6.25 6.54 6.57 0.00 #27
11 Yan HAO CHN 116.92 53.06 64.86 6.61 6.32 6.39 6.61 6.50 1.00 #24
12 Dinh TRAN USA 112.38 53.74 58.64 5.96 5.61 5.93 6.00 5.82 0.00 #19
13 Kai Xiang CHEW MAS 110.12 53.62 57.50 5.82 5.57 5.86 5.75 5.75 1.00 #21
14 Nurullah SAHAKA SUI 107.76 54.00 55.76 5.46 5.46 5.61 5.64 5.71 2.00 #11
15 Sunghoon PARK KOR 105.68 54.18 53.50 5.50 5.21 5.36 5.39 5.29 2.00 #14
16 Kims Georgs PAVLOVS LAT 100.20 52.34 47.86 4.79 4.57 4.93 4.82 4.82 0.00 #13
17 Ivan SHMURATKO UKR 96.31 46.87 51.44 5.18 4.93 5.18 5.29 5.14 2.00 #17
18 Erik MATYSIAK POL 95.39 47.23 49.16 5.07 4.61 5.04 5.00 4.86 1.00 #9
19 Artur PANIKHIN KAZ 94.81 50.23 46.58 4.93 4.29 4.71 4.79 4.57 2.00 #7
20 Larry LOUPOLOVER AZE 92.11 42.89 50.22 5.29 4.86 4.93 5.07 4.96 1.00 #12
21 Ryszard GURTLER POL 90.43 45.01 45.42 4.71 4.36 4.64 4.61 4.39 0.00 #10
22 Denis GURDZHI GER 88.14 42.62 47.52 4.89 4.54 4.61 4.86 4.86 2.00 #6
23 Milosz WITKOWSKI POL 83.24 41.60 41.64 4.25 3.82 4.32 4.18 4.25 0.00 #4
24 Alexander BOROVOJ HUN 82.34 38.54 46.80 4.86 4.54 4.54 4.82 4.64 3.00 #8
25 Jakub KRSNAK SVK 69.70 33.48 37.22 3.89 3.61 3.61 3.82 3.68 1.00 #5
26 Alp Eren OZKAN TUR 63.24 27.68 36.56 3.82 3.50 3.68 3.71 3.57 1.00 #2
27 Mikalai KAZLOU BLR 61.91 31.41 34.50 3.64 3.46 3.18 3.54 3.43 4.00 #1
28 Nikhil PINGLE IND 42.20 16.90 26.30 2.75 2.43 2.54 2.82 2.61 1.00 #3

Total

Pl. Name Nation Points SP FS
1 Alexey EROKHOV
RUS
221.89 1 1
2 Camden PULKINEN
USA
209.35 4 2
3 Conrad ORZEL
CAN
196.05 9 3
4 Luc ECONOMIDES
FRA
195.96 3 6
5 Igor EFIMCHUK
RUS
194.44 5 5
6 Matteo RIZZO
ITA
192.79 2 10
7 Koshiro SHIMADA
JPN
190.46 12 4
8 Yan HAO
CHN
182.56 6 11
9 Jiri BELOHRADSKY
CZE
181.52 8 7
10 Mark GORODNITSKY
ISR
175.29 13 9
11 Aleksandr SELEVKO
EST
174.27 15 8
12 Dinh TRAN
USA
172.91 10 12
13 Kai Xiang CHEW
MAS
171.93 7 13
14 Nurullah SAHAKA
SUI
157.81 18 14
15 Ivan SHMURATKO
UKR
156.61 11 17
16 Sunghoon PARK
KOR
156.02 17 15
17 Kims Georgs PAVLOVS
LAT
152.04 16 16
18 Larry LOUPOLOVER
AZE
147.70 14 20
19 Erik MATYSIAK
POL
142.27 22 18
20 Ryszard GURTLER
POL
139.66 20 21
21 Denis GURDZHI
GER
137.92 19 22
22 Artur PANIKHIN
KAZ
137.03 23 19
23 Alexander BOROVOJ
HUN
130.54 21 24
24 Milosz WITKOWSKI
POL
116.87 27 23
25 Jakub KRSNAK
SVK
107.55 24 25
26 Alp Eren OZKAN
TUR
100.19 25 26
27 Mikalai KAZLOU
BLR
97.40 26 27
28 Nikhil PINGLE
IND
64.11 28 28

2017 JGP Poland Men’s Preview

Four men are still in the running for the Junior Grand Prix Final, while one is making his season debut, hoping he can secure his spot in front of the home crowd next week.  Alexei Krasnozhon has already secured his spot in the Final, with 30 points overall.  Mitsuki Sumoto and Makar Ignatov each have 24 points while Roman Savosin and Joseph Phan have 22.

This event also promises lots of quads, and it is likely that we’ll see all the medalists over the 200 point mark.

Alexey Erokhov has set the bar this season, and no one has come close to matching it.  He took home the gold medal from JGP Belarus.  His short program includes a triple flip + triple toe combination with two jumps in the bonus.  He earned all positive GOEs, but he did have one spin that earned Level 2.  His program components all averaged 7s or high 6s.  His free skate included two quads, the salchow and the toe, both which he received full credit for and stood up on.  He even received positive GOEs on the quad salchow.  After GOEs were taken into account, these two elements netted him almost 21 points.  He also has a third quad (toe) in the bonus that he did land, but received less credit because it was not completed in combination.  In addition to the quads, he has two triple + triple combinations.  Two of his spins only earned Level 3, and his program components slightly suffered compared to the short program, so there is still room to grow with this program.  He needs a medal of any color to guarantee a spot in the Junior Grand Prix Final, while a 4th place finish would keep him in the running.  He has the best short program, free skate, and total scores for the season.

Camden Pulkinen won his first career JGP medal, a gold, at JGP Austria.  His short program combination is a triple flip + triple toe and he only has one jump in the bonus.  He had two falls in his program, including on the combination jump.  His free skate does not have a quad, but he has two triple + triple combinations and two triple axels.  He has five jumping passes planned in the bonus.  He could bring his levels up more by upgrading all of his spins to Level 4 and the step sequence to at least a Level 3.  He also had fairly strong program components for this level, with everything in the 6 range, and some individual judges giving him marks as high as 7.50.  He needs to win a medal here to qualify for the Final, but he could stay in the mix with a 4th place finish.  He has the 10th best short program, 4th best free skate, and 4th best total scores.

Luc Economides also won his first JGP medal, a silver, in Austria.  His short program combination is a triple flip + triple toe.  He had one fall on his opening triple axel, but the rest of the program earned positive GOEs.  His free skate at that event was a bit messier, with singled jumps, invalid jumps, and a fall.  He has five jumping passes in the bonus, but had errors on two of them.  He does not have a quad, and did not land a clean triple + triple combination in his program in Austria.  He also had two spins that received Level 2.  He needs a gold or silver medal to qualify for the Final.  He has the 9th best total score.

Igor Efimchuk won a bronze medal at JGP Belarus.  His short program includes a triple loop + triple toe and he has two jumps in the bonus.  He only earned a slight negative GOE on one of his spins.  He fell on his opening quad toe in the free skate and both of his triple axels earned negative GOEs.  He also popped both of his lutzes, one into a single and one into a double.  He only has four jumping passes in the bonus, so he needs to make them all count.  He needs a gold medal to qualify for the Final.  He has the 2nd best short program and 8th best total scores.

Koshiro Shimada is out of the running for the Final after a 5th place finish last week in Croatia.  He only executed a double axel in his short program, and he earned negative GOEs on one of his spin combinations.  His program components were on the lower side, with transitions averaging in the 5 range.  He only has a double axel in his free skate and only one triple + triple combination.  However, he earned all positive GOEs, and had all Level 4 spins and steps.

Yan Hao made his JGP debut last week in Croatia, where he finished 8th overall.  He fell on the triple axel and the triple toe + triple toe combination in his short program and only did a double lutz.  While his program components averaged in the 5 range, he did receive 7 marks from some of the judges.  While he has a bit more difficult technical content than Shimada, his program was on the messier side and his program components were lower.

Jiri Belohradsky cannot qualify for the Final after a 6th place finish in a deep field at JGP Belarus.  However, he does have a shot at a medal here, with a strong performance.  His free skate does not have any particularly difficult content, and several jumps could be upgraded to triples, however, he can skate it very cleanly.  He only received a negative GOE on his final jumping pass, the double axel, and it was very minor.  While he is working on upgrading the difficulty, he could gain higher results this season with improved artistic scores, as his scores were all in the low 6 range, with some marks as low as 5.50.  His combination in the short program is a triple flip + triple toe and he has one jumping pass in the bonus.

Matteo Rizzo is making his JGP season debut.  If he medals here, he has a chance to qualify for the Final next week in Italy.  He has competed on the Junior Grand Prix since 2013, but his highest finish was 5th back in 2015.  He has had a great start to his senior season, however.  He set a personal best score of 227.02 at Lombardia Trophy where he finished 5th overall.  And just last weekend, he placed 4th at Nebelhorn Trophy, earning a spot at the Olympics.

 

My podium predictions:

Gold: Alexey Erokhov

Silver: Matteo Rizzo

Bronze: Camden Pulkinen

 

Bios of the competitors:

Larry Loupolover, AZE: He finished 36th at Worlds and 31st at Europeans.  He placed 10th at JGP Belarus.  His personal best is 180.22.  He is 18 years old.

Mikalai Kazlou, BLR: He placed 20th at JGP Belarus.  His personal best is 114.52.  He is 13 years old.

Conrad Orzel, CAN: He placed 13th at Junior Worlds.  He finished 7th at JGP Austria.  His personal best is 196.30.  He is 17 years old.

Yan Hao, CHN: He finished 8th at JGP Croatia.  His personal best is 187.48.  He is 14 years old.

Jiri Belohradsky, CZE: He finished 20th at Europeans.  He placed 6th at JGP Belarus.  His personal best is 184.17.  He is 18 years old.

Aleksandr Selevko, EST: He placed 11th at JGP Germany last season.  His personal best is 184.93.  He is 16 years old.

Luc Economides, FRA: He placed 30th at Junior Worlds.  He won silver at JGP Austria.  His personal best is 190.59.  He is 18 years old.

Denis Gurdzhi, GER: He finished 20th at JGP Germany last season.  His personal best is 138.77.  He is 14 years old.

Alexander Borovoj, HUN: He placed 27th at Europeans and 40th at Junior Worlds.  He finished 17th at JGP Latvia.  His personal best is 137.49.  He is 18 years old.

Nikhil Pingle, IND: His personal best is 38.13.  He is 18 years old.

Mark Gorodnitsky, ISR: He placed 30th at Europeans and 22nd at Junior Worlds.  He finished 5th at JGP Austria.  His personal best is 186.02.  He is 16 years old.

Matteo Rizzo, ITA: He placed 30th at Worlds and 11th at Junior Worlds last season.  He finished 12th at JGP Germany last season.  His personal best is 227.02.  He is 19 years old.

Koshiro Shimada, JPN: He finished 14th at Junior Worlds.  He placed 5th at JGP Croatia.  His personal best is 203.29.  He is 16 years old.

Artur Panikhin, KAZ: He placed 32nd at Junior Worlds.  He finished 16th at JGP France and 16th at JGP Estonia last season.  His personal best is 141.47.  He is 17 years old.

Kims Georgs Pavlovs, LAT: He placed 16th at JGP Latvia.  His personal best is 138.80.  He is 14 years old.

Kai Ziang Chew, MAS: He finished 23rd at Europeans and 42nd at Junior Worlds.  He placed 9th at JGP Latvia.  His personal best is 161.41.  He is 18 years old.

Ryszard Gurtler, POL: He finished 41st at Junior Worlds.  He placed 16th at JGP Belarus.  His personal best is 132.00.  He is 18 years old.

Erik Matysiak, POL: His personal best is 109.26.  He is 18 years old.

Milosz Witowski, POL: This is his JGP debut.

Sunghoon Park, KOR: He placed 15th at JGP Estonia last season.  His personal best is 146.01.  He is 14 years old.

Igor Efimchuk, RUS: He won bronze at JGP Belarus.  His personal best is 195.63.  He is 18 years old.

Alexey Erokhov, RUS: He won gold at JGP Austria.  His personal best is 232.79.  He is 18 years old.

Jakub Krsnak, SVK: He placed 36th at Junior Worlds.  He finished 21st at JGP Croatia.  His personal best is 146.89.  He is 18 years old.

Nurullah Sahaka, SUI: He placed 34th at Junior Worlds.  He finished 16th at JGP Austria.  His personal best is 154.55.  He is 17 years old.

Alp Eren Ozkan, TUR: He finished 23rd at JGP Belarus.  His personal best is 96.30.  He is 14 years old.

Ivan Shmuratko, UKR: He finished 15th at JGP Austria.  His personal best is 152.69.  He is 15 years old.

Camden Pulkinen, USA: He won gold at JGP Austria.  His personal best is 203.80.  He is 17 years old.

Dinh Tran, USA:

2017 Mentor Nestle Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 73.00 39.67 33.33 6.58 6.25 6.92 6.75 6.83 0.00 #11
2 Franz STREUBEL GER 71.09 37.84 33.25 6.67 6.42 6.75 6.58 6.83 0.00 #4
3 Peter LIEBERS GER 70.41 34.91 35.50 7.08 6.92 7.00 7.17 7.33 0.00 #1
4 Paul FENTZ GER 66.04 31.12 34.92 6.92 7.00 6.92 7.00 7.08 0.00 #15
5 Graham NEWBERRY GBR 65.63 36.12 29.51 6.00 5.67 5.92 6.00 5.92 0.00 #12
6 Valtter VIRTANEN FIN 65.11 32.37 32.74 6.50 6.25 6.58 6.58 6.83 0.00 #10
7 Petr KOTLARIK CZE 63.30 33.06 31.24 6.08 6.08 6.42 6.33 6.33 1.00 #16
8 Dario BETTI ITA 60.54 32.80 28.74 5.83 5.42 5.83 5.83 5.83 1.00 #5
9 Slavik HAYRAPETYAN ARM 59.44 32.10 27.34 5.75 5.17 5.50 5.42 5.50 0.00 #19
10 Harrison Jon Yen WONG HKG 58.53 29.36 29.17 5.75 5.58 6.00 5.92 5.92 0.00 #8
11 Krzysztof GALA POL 55.85 29.43 27.42 5.67 5.25 5.58 5.50 5.42 1.00 #2
12 Lukasz KEDZIERSKI POL 55.19 25.86 30.33 6.08 5.75 6.25 6.08 6.17 1.00 #9
13 Michael NEUMAN SVK 55.03 28.53 26.50 5.25 5.00 5.50 5.42 5.33 0.00 #7
14 Jari KESSLER ITA 50.75 22.84 28.91 5.75 5.58 5.83 5.83 5.92 1.00 #18
15 Sondre ODDVOLL BOE NOR 49.99 22.07 27.92 5.67 5.33 5.58 5.67 5.67 0.00 #13
16 Micah TANG TPE 49.65 25.81 23.84 4.92 4.50 4.75 5.00 4.67 0.00 #14
17 Kai Xiang CHEW MAS 48.53 25.37 24.16 5.00 4.58 4.83 4.83 4.92 1.00 #17
18 Marcus BJORK SWE 47.84 24.17 24.67 5.08 4.67 4.92 5.08 4.92 1.00 #6
19 Alberto VANZ ITA 46.48 21.39 26.09 5.00 4.92 5.25 5.42 5.50 1.00 #21

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 136.21 65.39 70.82 7.08 6.75 7.25 7.08 7.25 0.00 #19
2 Peter LIEBERS GER 133.58 61.92 72.66 7.25 7.00 7.25 7.33 7.50 1.00 #17
3 Paul FENTZ GER 132.35 69.17 67.18 7.00 6.50 6.50 6.92 6.67 4.00 #16
4 Petr KOTLARIK CZE 121.06 62.24 58.82 6.08 5.50 6.08 5.83 5.92 0.00 #13
5 Graham NEWBERRY GBR 120.59 60.27 61.32 6.25 5.83 6.33 6.08 6.17 1.00 #15
6 Sondre ODDVOLL BOE NOR 114.33 55.85 58.48 5.75 5.50 6.08 5.83 6.08 0.00 #5
7 Valtter VIRTANEN FIN 112.87 53.53 60.34 6.25 5.75 6.00 6.00 6.17 1.00 #14
8 Slavik HAYRAPETYAN ARM 112.68 58.18 55.50 5.83 5.17 5.67 5.58 5.50 1.00 #11
9 Franz STREUBEL GER 109.40 47.56 63.84 6.67 6.17 6.33 6.33 6.42 2.00 #18
10 Krzysztof GALA POL 105.09 50.75 54.34 5.58 5.33 5.42 5.42 5.42 0.00 #9
11 Harrison Jon Yen WONG HKG 104.98 51.00 54.98 5.83 5.33 5.50 5.50 5.33 1.00 #10
12 Marcus BJORK SWE 102.08 53.24 50.84 5.25 4.92 5.00 5.17 5.08 2.00 #2
13 Kai Xiang CHEW MAS 95.38 50.56 44.82 4.75 4.33 4.50 4.50 4.33 0.00 #3
14 Jari KESSLER ITA 93.99 40.51 55.48 5.58 5.58 5.42 5.58 5.58 2.00 #6
15 Dario BETTI ITA 92.98 48.14 50.84 5.50 4.92 4.83 5.17 5.00 6.00 #12
16 Alberto VANZ ITA 90.57 40.57 52.00 5.08 5.00 5.17 5.25 5.50 2.00 #1
17 Michael NEUMAN SVK 90.23 39.73 51.50 5.50 4.92 5.08 5.17 5.08 1.00 #7
18 Micah TANG TPE 89.87 47.03 44.84 4.75 4.25 4.42 4.58 4.42 2.00 #4
19 Lukasz KEDZIERSKI POL 86.71 33.89 54.82 5.67 5.33 5.33 5.50 5.58 2.00 #8

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Matteo RIZZO ITA 209.21 1 1
2 Peter LIEBERS GER 203.99 3 2
3 Paul FENTZ GER 198.39 4 3
4 Graham NEWBERRY GBR 186.22 5 5
5 Petr KOTLARIK CZE 184.36 7 4
6 Franz STREUBEL GER 180.49 2 9
7 Valtter VIRTANEN FIN 177.98 6 7
8 Slavik HAYRAPETYAN ARM 172.12 9 8
9 Sondre ODDVOLL BOE NOR 164.32 15 6
10 Harrison Jon Yen WONG HKG 163.51 10 11
11 Krzysztof GALA POL 160.94 11 10
12 Dario BETTI ITA 153.52 8 15
13 Marcus BJORK SWE 149.92 18 12
14 Michael NEUMAN SVK 145.26 13 17
15 Jari KESSLER ITA 144.74 14 14
16 Kai Xiang CHEW MAS 143.91 17 13
17 Lukasz KEDZIERSKI POL 141.90 12 19
18 Micah TANG TPE 139.52 16 18
19 Alberto VANZ ITA 137.05 19 16
WD Mario-Rafael IONIAN AUT
WD Alessandro FADINI ITA

JGP Spain Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Nathan CHEN USA 77.94 42.48 35.46 6.96 7.00 7.21 7.11 7.18 0.00 #5
2 Daniel SAMOHIN ISR 67.96 35.55 32.41 6.54 6.18 6.61 6.54 6.54 0.00 #17
3 He ZHANG CHN 63.93 31.64 32.29 6.50 6.29 6.25 6.61 6.64 0.00 #8
4 Vladimir SAMOILOV RUS 61.63 33.17 28.46 5.82 5.43 5.71 5.71 5.79 0.00 #9
5 Julian Zhi Jie YEE MAS 59.34 31.55 27.79 5.68 5.25 5.68 5.54 5.64 0.00 #21
6 Matteo RIZZO ITA 58.89 31.57 27.32 5.46 5.18 5.61 5.46 5.61 0.00 #11
7 Niko ULANOVSKY GER 56.79 31.15 26.64 5.50 5.21 5.25 5.39 5.29 1.00 #12
8 Andrei LAZUKIN RUS 54.24 26.53 28.71 5.96 5.54 5.71 5.79 5.71 1.00 #18
9 Se Jong BYUN KOR 52.69 27.58 26.11 5.36 5.04 5.18 5.32 5.21 1.00 #23
10 Aleix GABARA ESP 52.20 27.42 24.78 4.96 4.71 5.11 5.07 4.93 0.00 #4
11 Yuto KISHINA JPN 51.25 26.18 26.07 5.54 4.96 5.14 5.29 5.14 1.00 #1
12 Ton CONSUL ESP 50.88 25.02 25.86 5.11 4.93 5.25 5.25 5.32 0.00 #16
13 Hector ALONSO SERRANO ESP 50.30 25.56 25.74 5.14 4.89 5.14 5.36 5.21 1.00 #24
14 Denis MARGALIK ARG 48.98 22.05 26.93 5.50 5.21 5.29 5.43 5.50 0.00 #7
15 Daniel Albert NAURITS FRA 48.77 22.03 28.74 5.71 5.39 5.79 5.89 5.96 2.00 #22
16 Taichiro YAMAKUMA JPN 48.17 21.14 27.03 5.71 5.25 5.32 5.46 5.29 0.00 #6
17 Irakli MAYSURADZE GEO 47.75 23.97 26.78 5.57 5.21 5.21 5.50 5.29 3.00 #20
18 Nicola TODESCHINI SUI 45.20 19.45 25.75 5.43 5.07 5.00 5.25 5.00 0.00 #10
19 Josh BROWN GBR 44.79 21.36 23.43 4.79 4.57 4.75 4.71 4.61 0.00 #13
20 Jegor ZELENJAK EST 41.54 21.39 21.15 4.32 4.11 4.25 4.29 4.18 1.00 #3
21 Darian KAPTICH AUS 36.57 19.28 18.29 3.75 3.61 3.71 3.68 3.54 1.00 #15
22 Timothee MANAND BEL 34.07 14.74 20.33 4.29 3.93 3.96 4.11 4.04 1.00 #2
23 Ancio VAN TONDER RSA 32.37 11.73 21.64 4.39 4.14 4.32 4.43 4.36 1.00 #14
24 Davide LEWTON BRAIN MON 31.31 13.06 18.25 3.86 3.46 3.54 3.82 3.57 0.00 #19

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Daniel SAMOHIN ISR 159.23 87.35 72.88 7.36 6.93 7.54 7.29 7.32 1.00 #20
2 Nathan CHEN USA 158.43 85.87 73.56 7.43 7.21 7.36 7.46 7.32 1.00 #22
3 He ZHANG CHN 129.38 65.74 64.64 6.68 6.29 6.46 6.46 6.43 1.00 #21
4 Julian Zhi Jie YEE MAS 120.51 62.07 58.44 5.96 5.61 5.86 5.93 5.86 0.00 #24
5 Matteo RIZZO ITA 115.35 56.21 60.14 6.14 5.82 6.00 6.07 6.04 1.00 #23
6 Vladimir SAMOILOV RUS 111.28 54.20 57.08 6.04 5.46 5.71 5.79 5.54 0.00 #19
7 Aleix GABARA ESP 110.10 56.24 53.86 5.43 5.18 5.50 5.46 5.36 0.00 #13
8 Denis MARGALIK ARG 108.51 55.39 53.12 5.46 5.14 5.32 5.32 5.32 0.00 #8
9 Hector ALONSO SERRANO ESP 102.05 51.61 51.44 5.18 4.79 5.21 5.29 5.25 1.00 #9
10 Daniel Albert NAURITS FRA 100.98 48.38 52.60 5.36 4.75 5.36 5.29 5.54 0.00 #7
11 Andrei LAZUKIN RUS 98.73 44.59 55.14 5.79 5.46 5.32 5.61 5.39 1.00 #18
12 Yuto KISHINA JPN 98.56 47.98 51.58 5.36 4.93 5.07 5.36 5.07 1.00 #14
13 Nicola TODESCHINI SUI 97.81 47.33 51.48 5.39 4.96 5.11 5.21 5.07 1.00 #12
14 Se Jong BYUN KOR 96.14 44.66 53.48 5.64 5.25 5.25 5.39 5.21 2.00 #16
15 Niko ULANOVSKY GER 96.10 43.58 53.52 5.54 5.11 5.32 5.50 5.29 1.00 #17
16 Ton CONSUL ESP 95.91 42.35 53.56 5.50 4.96 5.43 5.46 5.43 0.00 #15
17 Jegor ZELENJAK EST 89.04 48.10 40.94 4.32 4.00 4.11 4.18 3.86 0.00 #3
18 Josh BROWN GBR 83.64 41.50 44.14 4.61 4.25 4.32 4.50 4.39 2.00 #6
19 Taichiro YAMAKUMA JPN 83.57 35.05 48.52 5.11 4.79 4.54 5.07 4.75 0.00 #10
20 Ancio VAN TONDER RSA 76.82 33.32 43.50 4.43 4.11 4.36 4.39 4.46 0.00 #4
21 Irakli MAYSURADZE GEO 69.33 29.47 45.86 4.89 4.50 4.04 4.79 4.71 6.00 #11
22 Darian KAPTICH AUS 64.62 27.70 37.92 3.86 3.64 3.86 3.89 3.71 1.00 #5
23 Timothee MANAND BEL 57.19 23.41 36.78 4.00 3.36 3.61 3.71 3.71 3.00 #1
24 Davide LEWTON BRAIN MON 57.18 23.74 35.44 3.68 3.43 3.43 3.64 3.54 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Nathan CHEN
USA
236.37 1 2
2 Daniel SAMOHIN
ISR
227.19 2 1
3 He ZHANG
CHN
193.31 3 3
4 Julian Zhi Jie YEE
MAS
179.85 5 4
5 Matteo RIZZO
ITA
174.24 6 5
6 Vladimir SAMOILOV
RUS
172.91 4 6
7 Aleix GABARA
ESP
162.30 10 7
8 Denis MARGALIK
ARG
157.49 14 8
9 Andrei LAZUKIN
RUS
152.97 8 11
10 Niko ULANOVSKY
GER
152.89 7 15
11 Hector ALONSO SERRANO
ESP
152.35 13 9
12 Yuto KISHINA
JPN
149.81 11 12
13 Daniel Albert NAURITS
FRA
149.75 15 10
14 Se Jong BYUN
KOR
148.83 9 14
15 Ton CONSUL
ESP
146.79 12 16
16 Nicola TODESCHINI
SUI
143.01 18 13
17 Taichiro YAMAKUMA
JPN
131.74 16 19
18 Jegor ZELENJAK
EST
130.58 20 17
19 Josh BROWN
GBR
128.43 19 18
20 Irakli MAYSURADZE
GEO
117.08 17 21
21 Ancio VAN TONDER
RSA
109.19 23 20
22 Darian KAPTICH
AUS
101.19 21 22
23 Timothee MANAND
BEL
91.26 22 23
24 Davide LEWTON BRAIN
MON
88.49 24 24

JGP Austria Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 75.61 41.79 33.82 6.75 6.46 6.86 6.86 6.89 0.00 #13
2 Ivan PAVLOV UKR 67.43 37.78 30.65 6.18 5.86 6.25 6.07 6.29 1.00 #8
3 Vincent ZHOU USA 66.59 36.48 30.11 6.04 5.71 6.07 6.18 6.11 0.00 #9
4 Roman GALAY FIN 59.59 33.34 26.25 5.50 5.00 5.25 5.29 5.21 0.00 #24
5 Tangxu LI CHN 58.41 32.28 26.13 5.50 5.14 5.21 5.21 5.07 0.00 #22
6 Oleksiy MELNYK USA 57.39 27.93 29.46 5.93 5.86 5.75 5.96 5.96 0.00 #5
7 Shu NAKAMURA JPN 55.84 30.16 27.68 5.79 5.29 5.39 5.64 5.57 2.00 #11
8 Yunda LU CHN 53.96 26.60 27.36 5.61 5.21 5.32 5.68 5.54 0.00 #6
9 Matteo RIZZO ITA 53.37 25.87 27.50 5.50 5.25 5.50 5.68 5.57 0.00 #21
10 Nicola TODESCHINI SUI 53.19 28.04 25.15 5.18 4.71 5.04 5.11 5.11 0.00 #17
11 Niko ULANOVSKY GER 52.08 25.97 26.11 5.36 5.04 5.21 5.29 5.21 0.00 #25
12 Geon Hyeong AN KOR 49.89 26.32 23.57 5.00 4.43 4.75 4.68 4.71 0.00 #15
13 Luc MAIERHOFER AUT 49.88 25.42 24.46 4.54 4.57 5.07 5.07 5.21 0.00 #12
14 Taichi HONDA JPN 49.34 25.87 23.47 4.82 4.54 4.79 4.68 4.64 0.00 #16
15 Jiri BELOHRADSKY CZE 48.02 25.03 23.99 5.07 4.71 4.75 4.75 4.71 1.00 #19
16 Aleix GABARA ESP 47.44 22.86 24.58 4.82 4.61 5.07 5.04 5.04 0.00 #20
17 Edrian Paul CELESTINO CAN 46.55 20.30 27.25 5.71 5.25 5.29 5.50 5.50 1.00 #1
18 Yakau ZENKO BLR 45.65 23.43 24.22 4.89 4.54 4.68 5.07 5.04 2.00 #7
19 Artur PANIKHIN KAZ 44.23 22.02 22.21 4.61 4.21 4.50 4.50 4.39 0.00 #23
20 Kai Xiang CHEW MAS 41.79 21.61 21.18 4.57 4.04 4.14 4.29 4.14 1.00 #14
21 Michel TSIBA NED 33.60 14.09 20.51 4.29 3.89 4.04 4.18 4.11 1.00 #3
22 Simon FUKAS SVK 33.18 13.38 19.80 4.18 3.79 3.86 4.11 3.86 0.00 #4
23 Johannes MAIERHOFER AUT 31.66 13.23 19.43 4.07 3.64 3.86 3.93 3.93 1.00 #18
24 Davide LEWTON BRAIN MON 29.62 11.72 18.90 3.79 3.57 3.79 3.79 3.96 1.00 #10
WD Chih-I TSAO TPE #2

 

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 150.33 78.77 71.56 7.25 6.96 7.14 7.18 7.25 0.00 #23
2 Vincent ZHOU USA 145.37 75.29 70.08 6.79 6.82 7.18 7.11 7.14 0.00 #22
3 Ivan PAVLOV UKR 128.30 63.20 65.10 6.54 6.32 6.54 6.54 6.61 0.00 #24
4 Matteo RIZZO ITA 119.08 60.38 59.70 5.64 5.82 6.14 6.04 6.21 1.00 #16
5 Tangxu LI CHN 116.76 58.18 58.58 6.11 5.68 5.75 5.96 5.79 0.00 #20
6 Niko ULANOVSKY GER 113.77 57.49 56.28 5.61 5.46 5.61 5.75 5.71 0.00 #14
7 Oleksiy MELNYK USA 113.00 50.34 62.66 6.18 6.11 6.25 6.36 6.43 0.00 #21
8 Roman GALAY FIN 111.72 53.36 58.36 5.93 5.61 5.79 5.96 5.89 0.00 #19
9 Yunda LU CHN 106.94 53.92 53.02 5.36 5.11 5.29 5.36 5.39 0.00 #18
10 Shu NAKAMURA JPN 103.70 49.48 54.22 5.82 5.18 5.25 5.43 5.43 0.00 #15
11 Luc MAIERHOFER AUT 101.90 51.70 50.20 4.75 4.64 5.21 5.11 5.39 0.00 #10
12 Geon Hyeong AN KOR 100.15 50.43 50.72 5.29 4.89 5.04 5.21 4.93 1.00 #17
13 Edrian Paul CELESTINO CAN 97.89 44.25 54.64 5.71 5.50 5.18 5.54 5.39 1.00 #12
14 Aleix GABARA ESP 95.89 48.11 48.78 4.96 4.57 5.00 4.93 4.93 1.00 #7
15 Yakau ZENKO BLR 94.07 49.07 48.00 4.82 4.64 4.36 5.11 5.07 3.00 #9
16 Jiri BELOHRADSKY CZE 91.29 46.41 45.88 5.04 4.18 4.61 4.68 4.43 1.00 #11
17 Taichi HONDA JPN 90.08 45.24 45.84 5.04 4.21 4.57 4.64 4.46 1.00 #8
18 Nicola TODESCHINI SUI 87.17 39.81 48.36 5.50 4.46 4.61 4.82 4.79 1.00 #13
19 Kai Xiang CHEW MAS 78.17 40.45 38.72 4.36 3.54 3.71 3.89 3.86 1.00 #4
20 Michel TSIBA NED 71.86 34.88 36.98 3.89 3.39 3.71 3.79 3.71 0.00 #1
21 Artur PANIKHIN KAZ 70.71 33.99 38.72 4.25 3.75 3.79 3.86 3.71 2.00 #3
22 Simon FUKAS SVK 65.04 23.32 41.72 4.18 4.00 4.21 4.29 4.18 0.00 #6
23 Johannes MAIERHOFER AUT 64.11 27.35 37.76 3.71 3.75 3.57 3.96 3.89 1.00 #5
24 Davide LEWTON BRAIN MON 59.07 23.35 35.72 3.61 3.43 3.82 3.54 3.46 0.00 #2

 

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Dmitri ALIEV
RUS
225.94 1 1
2 Vincent ZHOU
USA
211.96 3 2
3 Ivan PAVLOV
UKR
195.73 2 3
4 Tangxu LI
CHN
175.17 5 5
5 Matteo RIZZO
ITA
172.45 9 4
6 Roman GALAY
FIN
171.31 4 8
7 Oleksiy MELNYK
USA
170.39 6 7
8 Niko ULANOVSKY
GER
165.85 11 6
9 Yunda LU
CHN
160.90 8 9
10 Shu NAKAMURA
JPN
159.54 7 10
11 Luc MAIERHOFER
AUT
151.78 13 11
12 Geon Hyeong AN
KOR
150.04 12 12
13 Edrian Paul CELESTINO
CAN
144.44 17 13
14 Aleix GABARA
ESP
143.33 16 14
15 Nicola TODESCHINI
SUI
140.36 10 18
16 Yakau ZENKO
BLR
139.72 18 15
17 Taichi HONDA
JPN
139.42 14 17
18 Jiri BELOHRADSKY
CZE
139.31 15 16
19 Kai Xiang CHEW
MAS
119.96 20 19
20 Artur PANIKHIN
KAZ
114.94 19 21
21 Michel TSIBA
NED
105.46 21 20
22 Simon FUKAS
SVK
98.22 22 22
23 Johannes MAIERHOFER
AUT
95.77 23 23
24 Davide LEWTON BRAIN
MON
88.69 24 24
WD Chih-I TSAO
TPE

Denkova-Staviski Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Strid JUSTUS DEN 56.68 29.93 28.75 5.83 5.50 5.67 5.75 6.00 2.00 #5
2 Matteo RIZZO ITA 53.16 25.82 27.34 5.42 5.17 5.50 5.58 5.67 0.00 #2
3 Adrien BANNISTER ITA 50.47 25.80 25.67 5.25 4.92 5.25 5.17 5.08 1.00 #4
4 Giorgio SETTEMBRINI ITA 45.68 20.60 26.08 5.33 5.08 5.25 5.25 5.17 1.00 #6
5 Alessandro FADINI ITA 40.27 17.10 24.17 4.92 4.75 4.75 5.00 4.75 1.00 #3
6 Iassen PETKOV BUL 36.84 14.99 22.85 4.67 4.42 4.42 4.67 4.67 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 118.98 59.32 59.66 6.00 5.75 6.00 6.08 6.00 0.00 #5
2 Adrien BANNISTER ITA 107.15 52.81 55.34 5.58 5.25 5.67 5.50 5.67 1.00 #4
3 Strid JUSTUS DEN 105.27 46.27 60.00 6.17 5.58 6.00 6.08 6.17 1.00 #6
4 Alessandro FADINI ITA 96.91 45.73 51.18 5.17 4.83 5.25 5.17 5.17 0.00 #1
5 Giorgio SETTEMBRINI ITA 93.58 41.26 52.32 5.33 5.00 5.08 5.42 5.33 0.00 #2
6 Iassen PETKOV BUL 71.81 25.29 46.52 4.67 4.42 4.67 4.83 4.67 0.00 #3

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Matteo RIZZO ITA 172.14 2 1
2 Strid JUSTUS DEN 161.95 1 3
3 Adrien BANNISTER ITA 157.62 3 2
4 Giorgio SETTEMBRINI ITA 139.26 4 5
5 Alessandro FADINI ITA 137.18 5 4
6 Iassen PETKOV BUL 108.65 6 6
WD Maurizio ZANDRON ITA
WD Engin Ali ARTAN TUR

Italian Nationals Results

Senior Ladies

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Valentina MARCHEI ITA 162.49 1 1
2 Francesca RIO ITA 146.65 2 3
3 Roberta RODEGHIERO ITA 146.13 4 2
4 Carol BRESSANUTTI ITA 134.76 6 4
5 Giada RUSSO ITA 127.43 5 5
6 Micol CRISTINI ITA 120.45 3 7
7 Ilaria NOGARO ITA 112.98 7 8
8 Caterina ANDERMARCHER ITA 105.52 9 6
9 Martina ZOLA ITA 102.32 8 9
10 Naomi DE SIMONE ITA 90.35 10 10
11 Mariangela CASSETTA ITA 83.60 11 11
WD Deborah SACCHI ITA

Senior Men

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ivan RIGHINI ITA 199.49 1 2
2 Paul PARKINSON BONIFACIO ITA 194.82 3 1
3 Paolo BACCHINI ITA 178.05 2 3
4 Maurizio ZANDRON ITA 160.42 4 4
5 Antonio PANFILI ITA 148.88 5 5
6 Giorgio SETTEMBRINI ITA 142.89 6 7
7 Dario BETTI ITA 141.84 8 6
8 Carlo Vittorio PALERMO ITA 138.91 7 8
WD Nikita REVINE ITA

Senior Pairs

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 203.43 1 1
2 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 155.85 2 2
3 Giulia FORESTI / Luca DEMATTE’ ITA 143.44 3 3

Senior Dance

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 183.35 1 1
2 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 157.40 2 2
3 Lorenza ALESSANDRINI / Simone VATURI ITA 148.55 3 3
WD Federica BERNARDI / Christopher MIOR ITA

Junior Ladies

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 144.47 1 1
2 Rebecca GHILARDI ITA 121.41 2 4
3 Bogdana SEMYRYAZHKO ITA 117.55 6 2
4 Chiara CALDERONE ITA 116.40 4 3
5 Doris PIRCHER ITA 111.86 9 5
6 Lisa BARBIERI ITA 105.77 3 11
7 Briley PIZZELANTI ITA 105.59 8 7
8 Matilde BATTAGIN ITA 103.62 17 6
9 Martina MANZO ITA 102.84 5 13
10 Silvia MARTINELLI ITA 102.60 13 9
11 Isabella BALESTRI ITA 101.59 12 12
12 Jana SAVINA ITA 101.41 15 8
13 Alice LUCCISANO ITA 100.45 14 10
14 Francesca ZAZZA ITA 98.31 7 17
15 Delia PAPARELLA ITA 98.12 11 16
16 Alessia ZARDIN ITA 95.09 19 15
17 Polina SOBOLEVA ITA 93.08 30 14
18 Alice BONETTI ITA 92.61 16 18
19 Valentina BARBERINI ITA 90.25 23 19
20 Silvia GHERARDI ITA 89.32 10 26
21 Francesca POLITA ITA 87.82 24 21
22 Martina Elisa ROTA ITA 87.60 26 20
23 Pamela CROCE ITA 85.54 22 23
24 Alice STRIPPARO ITA 84.11 28 24
25 Francesca FORTIN ITA 83.87 32 22
26 Camilla CAPPELLIN ITA 82.99 29 25
27 Martina SCOCCIMARRO ITA 82.42 27 27
28 Antonella PALMISANO ITA 82.28 18 31
29 Valentina BARBIERI ITA 81.70 21 32
30 Valeria VERGA ITA 81.36 25 29
31 Sofia DELLA VALLE ITA 80.14 20 33
32 Anna GIANMARIA ITA 78.98 35 28
33 Damiana Alessandra CELI ITA 78.83 34 30
34 Laura CASSIS ITA 70.40 33 34
WD Gaia MELILLO ITA
WD Isabella COMINOTTI ITA

Junior Men

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Matteo RIZZO ITA 159.07 1 1
2 Adrien BANNISTER ITA 148.21 2 3
3 Mattia DALLA TORRE ITA 145.28 9 2
4 Alessandro FADINI ITA 138.49 3 4
5 Olgierd FEBBI ITA 134.57 5 5
6 Marco ZANDRON ITA 128.71 4 6
7 Alberto VANZ ITA 128.08 6 7
8 Paolo BALESTRI ITA 126.19 7 10
9 Nik FOLINI ITA 125.84 8 8
10 Marco BOZZUTO ITA 120.25 11 9
11 Simone CERVI ITA 117.76 13 11
12 Marco PAULETTI ITA 111.61 10 12
13 Edoardo CAPUTO ITA 101.79 12 13
14 Jari KESSLER ITA 98.31 14 14
15 Daniele SAVOGIN ITA 89.93 16 15
16 Davide GARDENER ITA 87.07 15 16

Junior Pairs

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Bianca MANACORDA / Niccolò MACII ITA 125.40 2 1
2 Alessandra CERNUSCHI / Filippo AMBROSINI ITA 124.42 1 2

Junior Dance

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Valentina GABUSI / Nik MIRZAKHANI ITA 113.65 3 1
2 Sofia Lucrezia SFORZA / Leo Luca SFORZA ITA 113.08 2 2
3 Jasmine TESSARI / Stefano COLAFATO ITA 107.71 1 3
4 Federica MADASCHI / Alessio GALLI ITA 83.20 4 5
5 Maddalena ROSSIGNOLI / Samuele ROSSIGNOLI ITA 76.91 6 4
6 Benedetta BIFFI / Lorenzo GIOSSI ITA 76.54 5 6
7 Sara BALDELLI / Andrea ALCHIERI ITA 58.35 7 7
WD Sara GHISLANDI / Giona Terzo ORTENZI ITA