2017 World Championships Men’s Results

Short Program

Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Javier FERNANDEZ ESP 109.05 60.79 48.26 9.43 9.36 9.79 9.75 9.93 0.00 #34
2 Q Shoma UNO JPN 104.86 59.16 45.70 9.21 8.96 9.21 9.07 9.25 0.00 #32
3 Q Patrick CHAN CAN 102.13 54.11 48.02 9.71 9.46 9.64 9.57 9.64 0.00 #35
4 Q Boyang JIN CHN 98.64 57.65 40.99 8.25 7.96 8.46 8.07 8.25 0.00 #26
5 Q Yuzuru HANYU JPN 98.39 52.04 47.35 9.50 9.21 9.57 9.50 9.57 1.00 #31
6 Q Nathan CHEN USA 97.33 55.22 43.11 8.64 8.43 8.61 8.68 8.75 1.00 #28
7 Q Mikhail KOLYADA RUS 93.28 50.77 42.51 8.57 8.29 8.61 8.43 8.61 0.00 #25
8 Q Jason BROWN USA 93.10 48.00 45.10 8.96 8.96 9.07 9.00 9.11 0.00 #36
9 Q Denis TEN KAZ 90.18 47.59 42.59 8.64 8.21 8.64 8.46 8.64 0.00 #27
10 Q Maxim KOVTUN RUS 89.38 48.45 41.93 8.54 8.18 8.36 8.39 8.46 1.00 #33
11 Q Alexei BYCHENKO ISR 85.28 45.82 39.46 7.89 7.54 8.11 7.96 7.96 0.00 #29
12 Q Kevin REYNOLDS CAN 84.44 48.48 35.96 7.21 6.93 7.25 7.25 7.32 0.00 #6
13 Q Brendan KERRY AUS 83.11 47.61 35.50 7.18 6.79 7.25 7.07 7.21 0.00 #14
14 Q Deniss VASILJEVS LAT 81.73 44.05 37.68 7.54 7.36 7.71 7.57 7.50 0.00 #19
15 Q Michal BREZINA CZE 80.02 40.05 39.97 8.07 7.79 8.04 7.96 8.11 0.00 #30
16 Q Misha GE UZB 79.91 40.76 39.15 7.79 7.57 7.86 7.89 8.04 0.00 #24
17 Q Chafik BESSEGHIER FRA 78.82 42.42 36.40 7.29 7.04 7.46 7.32 7.29 0.00 #23
18 Q Alexander MAJOROV SWE 77.23 41.99 35.24 7.21 6.68 7.18 6.96 7.21 0.00 #7
19 Q Moris KVITELASHVILI GEO 76.34 42.56 33.78 6.89 6.61 6.96 6.64 6.68 0.00 #8
20 Q Paul FENTZ GER 73.89 40.11 33.78 6.82 6.57 6.82 6.71 6.86 0.00 #18
21 Q Jorik HENDRICKX BEL 73.68 36.72 37.96 7.68 7.46 7.50 7.61 7.71 1.00 #20
22 Q Keiji TANAKA JPN 73.45 37.78 36.67 7.57 7.14 7.21 7.39 7.36 1.00 #22
23 Q Julian Zhi Jie YEE MAS 69.74 39.20 30.54 6.25 5.86 6.25 6.07 6.11 0.00 #5
24 Q Michael Christian MARTINEZ PHI 69.32 37.36 31.96 6.54 6.14 6.39 6.43 6.46 0.00 #15
25 Ivan PAVLOV UKR 69.26 38.62 30.64 6.29 5.89 6.21 6.04 6.21 0.00 #10
26 Jinseo KIM KOR 68.66 38.38 30.28 6.14 5.75 6.14 6.00 6.25 0.00 #4
27 Javier RAYA ESP 66.88 35.41 32.47 6.54 6.39 6.39 6.61 6.54 1.00 #9
28 Stephane WALKER SUI 64.04 34.28 30.76 6.36 5.89 6.11 6.29 6.11 1.00 #11
29 Igor REZNICHENKO POL 63.88 35.73 28.15 5.96 5.29 5.61 5.68 5.61 0.00 #13
30 Matteo RIZZO ITA 63.14 31.47 31.67 6.39 6.07 6.43 6.39 6.39 0.00 #21
31 Graham NEWBERRY GBR 62.04 33.90 29.14 6.07 5.64 5.71 5.93 5.79 1.00 #12
32 Chih-I TSAO TPE 61.52 34.17 27.35 5.57 5.21 5.46 5.57 5.54 0.00 #3
33 Valtter VIRTANEN FIN 59.45 30.67 29.78 6.14 5.79 5.89 6.00 5.96 1.00 #16
34 Nicholas VRDOLJAK CRO 57.28 32.55 24.73 5.04 4.79 4.86 5.04 5.00 0.00 #2
35 Slavik HAYRAPETYAN ARM 57.14 31.68 26.46 5.57 5.07 5.39 5.25 5.18 1.00 #17
36 Larry LOUPOLOVER AZE 38.97 18.43 22.54 4.79 4.25 4.32 4.68 4.50 2.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 223.20 126.12 97.08 9.68 9.46 9.86 9.75 9.79 0.00 #19
2 Shoma UNO JPN 214.45 120.03 94.42 9.46 9.21 9.54 9.54 9.46 0.00 #23
3 Boyang JIN CHN 204.94 118.94 86.00 8.71 8.36 8.68 8.64 8.61 0.00 #21
4 Nathan CHEN USA 193.39 110.61 84.78 8.54 8.39 8.32 8.64 8.50 2.00 #20
5 Patrick CHAN CAN 193.03 98.11 94.92 9.57 9.46 9.36 9.57 9.50 0.00 #22
6 Javier FERNANDEZ ESP 192.14 98.62 94.52 9.43 9.36 9.36 9.57 9.54 1.00 #24
7 Jason BROWN USA 176.47 88.27 89.20 8.89 8.71 9.07 8.86 9.07 1.00 #17
8 Kevin REYNOLDS CAN 169.40 91.06 78.34 7.71 7.64 8.04 7.89 7.89 0.00 #15
9 Mikhail KOLYADA RUS 164.19 82.49 82.70 8.46 8.07 8.21 8.29 8.32 1.00 #16
10 Misha GE UZB 163.54 83.74 79.80 7.79 7.61 8.14 8.00 8.36 0.00 #8
11 Moris KVITELASHVILI GEO 162.90 90.90 72.00 7.21 6.89 7.29 7.29 7.32 0.00 #6
12 Alexei BYCHENKO ISR 160.68 84.26 76.42 7.68 7.43 7.71 7.75 7.64 0.00 #14
13 Deniss VASILJEVS LAT 157.27 79.41 78.86 7.89 7.64 7.82 8.04 8.04 1.00 #10
14 Maxim KOVTUN RUS 156.46 77.60 78.86 8.07 7.64 7.86 7.93 7.93 0.00 #13
15 Brendan KERRY AUS 153.13 80.13 73.00 7.36 7.07 7.32 7.39 7.36 0.00 #11
16 Chafik BESSEGHIER FRA 151.31 81.67 69.64 7.07 6.68 7.00 7.11 6.96 0.00 #7
17 Keiji TANAKA JPN 148.89 77.11 72.78 7.46 7.04 7.18 7.39 7.32 1.00 #3
18 Michal BREZINA CZE 146.24 70.24 77.00 7.93 7.54 7.57 7.82 7.64 1.00 #9
19 Julian Zhi Jie YEE MAS 144.25 74.25 70.00 6.75 6.79 7.21 7.07 7.18 0.00 #5
20 Denis TEN KAZ 144.13 65.79 80.34 8.21 7.89 7.79 8.21 8.07 2.00 #18
21 Paul FENTZ GER 144.02 74.94 70.08 7.18 6.79 6.96 7.07 7.04 1.00 #4
22 Jorik HENDRICKX BEL 140.34 71.26 71.08 7.25 6.93 6.89 7.29 7.18 2.00 #2
23 Alexander MAJOROV SWE 127.81 60.31 68.50 7.11 6.71 6.68 6.89 6.86 1.00 #12
24 Michael Christian MARTINEZ PHI 127.47 65.03 62.44 6.39 5.93 6.25 6.36 6.29 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru HANYU
JPN
321.59 5 1
2 Shoma UNO
JPN
319.31 2 2
3 Boyang JIN
CHN
303.58 4 3
4 Javier FERNANDEZ
ESP
301.19 1 6
5 Patrick CHAN
CAN
295.16 3 5
6 Nathan CHEN
USA
290.72 6 4
7 Jason BROWN
USA
269.57 8 7
8 Mikhail KOLYADA
RUS
257.47 7 9
9 Kevin REYNOLDS
CAN
253.84 12 8
10 Alexei BYCHENKO
ISR
245.96 11 12
11 Maxim KOVTUN
RUS
245.84 10 14
12 Misha GE
UZB
243.45 16 10
13 Moris KVITELASHVILI
GEO
239.24 19 11
14 Deniss VASILJEVS
LAT
239.00 14 13
15 Brendan KERRY
AUS
236.24 13 15
16 Denis TEN
KAZ
234.31 9 20
17 Chafik BESSEGHIER
FRA
230.13 17 16
18 Michal BREZINA
CZE
226.26 15 18
19 Keiji TANAKA
JPN
222.34 22 17
20 Paul FENTZ
GER
217.91 20 21
21 Jorik HENDRICKX
BEL
214.02 21 22
22 Julian Zhi Jie YEE
MAS
213.99 23 19
23 Alexander MAJOROV
SWE
205.04 18 23
24 Michael Christian MARTINEZ
PHI
196.79 24 24
Ivan PAVLOV
UKR
FNR 25
Jinseo KIM
KOR
FNR 26
Javier RAYA
ESP
FNR 27
Stephane WALKER
SUI
FNR 28
Igor REZNICHENKO
POL
FNR 29
Matteo RIZZO
ITA
FNR 30
Graham NEWBERRY
GBR
FNR 31
Chih-I TSAO
TPE
FNR 32
Valtter VIRTANEN
FIN
FNR 33
Nicholas VRDOLJAK
CRO
FNR 34
Slavik HAYRAPETYAN
ARM
FNR 35
Larry LOUPOLOVER
AZE
FNR 36

2017 World Championships Men’s Preview

It’s all about the quads, bout the quads, no triples should be the motto of the men’s event at the World Championships in Helsinki.  Nathan Chen made history at the US Championships and again at Four Continents when he became the first man to land five quads in a free program.  Several skaters are attempting quad lutzes and quad flips and even quad loops.

Javier Fernandez enters this event as the reigning two-time World Champion and five-time European Champion. He set a personal best defending his World title last season, scoring an impressive 314.93 points.  He has had a less than stellar season this year, placing 4th at the Grand Prix Final and failing to score over 300 points.  Most of this can be attributed to his technical performances which have not been clean this season.  His program components have been strong, with his best short program performance equal to that of Yuzuru Hanyu.  He has the highest program components score in the free skate this season, besting Hanyu.  In the short program he has a very slight technical disadvantage as he has the easier quad salchow and quad toe.  In the free skate, he only has three quads, putting him 10 or even 15 points behind the other top men in the field in planned jump content.  He has to skate perfectly clean if he wants to hold on to his World title.  He has the 2nd best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Yuzuru Hanyu is the two-time reigning World Silver Medalist.  He competed at Four Continents for the first time since 2013 and walked away with the silver medal.  He started his season with a silver medal at Skate Canada but was able to take home gold from the Grand Prix Final.  He was the first skater to score over 300 points and currently holds the record of 330.43.  However, he has not come close to that mark this season, scoring in the low 300s.  He is the first skater to land a quad loop and has it in both of his programs this season.  His short program includes a quad loop and a quad salchow.  He has five planned quads in his free skate, including the quad loop, two quad salchows, and two quad toes.  His jump content base value in the free skate is 90 points.  His biggest issue is skating his programs cleanly, and he hasn’t been able to skate a clean program, let alone two clean programs in competition this season.  He also has been bested on the program components this season by Patrick Chan and Fernandez.  He has the best short program, best free skate, and 2nd best total scores.

Shoma Uno is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  He won a gold and silver on the Grand Prix circuit and took home bronze from the Grand Prix Final.  Last season, he finished a disappointing 7th at Worlds after he won bronze at the Grand Prix Final in his first senior season.  His personal best score is 288.05, set at Four Continents, however he crossed the 300 point threshold a few weeks ago at Coupe de Printemps, a senior B event.  These events are often overscored and thus do not count towards personal best scores, but it will be interesting to see how close he can get to that mark.  His short program includes a quad flip and a quad toe.  His free skate includes four quads, including a quad loop (new at Four Continents), quad flip, and two quad toes.  His planned base value of 84 for his jumps is well below the 90 point threshold that several other top competitors are aiming for, however, he has the best program components of any of the younger skaters.  For both of his programs, he is only within 3-4 points of the top program component scores handed out this season.  He has the 4th best short program, 5th best free skate, and 4th best total scores.

Nathan Chen is the reigning Four Continents Champion.  He won a silver medal at the NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where he won the silver medal.  In just his first senior season, he has been setting record after record and making history with his programs.  His personal best was set at Four Continents and is 307.46, making him one of only three skaters to score above 300 points in major competition.  What is most impressive about him, is that he has the ability to land five quads in a program cleanly and receive positive GOEs on all of his elements.  He showed a bit of a crack in his armor at Four Continents but was still able to hold off some formidable competition to take home his first championship gold medal.  As expected, he has the best TES scores for the short program and free skate.  His short program includes a quad lutz and a quad flip, giving him the highest jump base value of the competition.  His free skate has a quad lutz, quad flip, two quad toes and a quad salchow.  His program components have been improving throughout the season, going from 40 points in the short program to 43 and from 79 to 88 in the free skate.  He has been working with Marina Zoueva this season, but he’s also a classically trained ballet dancer and it is likely that the increase in his scores is partially based on reputation as he’s made his mark in his first senior season.  His program components at Four Continents, were much higher than they were earlier in the season, and he admitted that he was focused on the technical elements and wasn’t able to put out as strong as an artistic performance as he has in the past.  He is definitely a sleeper for the gold medal, as he has the most difficult content and is the only one who’s been able to skate two clean programs this season, but the program components may hold him back if skaters like Hanyu are relatively clean and have a several point lead on him in that segment.  He has the 3rd best short program, 2nd best free skate, and best total scores.

Boyang Jin was the surprise bronze medalist at last year’s World Championships.  He was the first man to land a quad lutz+triple toe combination in competition.  He won a silver medal at Cup of China this season, but failed to qualify for the Grand Prix Final and he finished off the podium at Four Continents.  He has made strides in the performance quality of his skating, but he’s still behind the rest of the top men in this field.  His other main issue has been landing his jumps and completing them cleanly.  He gives a lot of points away with negative grades of execution.  His personal best came at last year’s Four Continents, where he scored 289.83.  His short program includes a quad lutz and a quad toe, while his free skate has a quad lutz, quad loop, quad salchow and two quad toes.  He has the most difficult free skate planned with the base value for the jumps over 95 points.  However, at Four Continents, where he first debuted his new free skate layout, his TES was only 100 points.  With missed jumps and negative GOEs he lost enough points that he was only able to gain 5 points over his planned jump base value with GOEs, three spins, a step sequence and a choreographic sequence.  And his program components really cost him points, as he’s scoring 10 points behind Nathan Chen in that segment.  Unfortunately, even if he landed a perfectly clean program, he might not have enough technical value to offset the deficits on the artistic side.  He has the 6th best short program, 7th best free skate, and 6th best total scores.

Patrick Chan finished 5th at Worlds last year and 4th at Four Continents last month.  He qualified for the Grand Prix Final after winning a pair of gold medals, but only finished 5th overall.  He takes a calculated risk with his short program, only going for one quad toe, which gives him a base value for his jumps 10 points less than Nathan Chen.  That’s a large gap to overcome, but he’s banking on a clean program and strong program components to make up the gap.  Unfortunately, Hanyu, Fernandez, Uno, and Chan can all put out clean short programs with two quads with strong program components.  This strategy works if other’s falter, but if they hit their jumps he might be out of contention for the podium before the free skate even begins.  He only plans two quads in his free skate, both quad toes.  His jump base value is 77 points, just below Fernandez, but nearly 15 points lower than Hanyu and Chen.  Between two programs he has 25 points to make up just in jumps to try and catch Hanyu and Chen.  His skating is effortless and he earns the high program components and GOEs he receives.  His personal best is just under 300 at 295.27 but that was set way back in 2013.  He has the 5th best short program, 4th best free skate, and 5th best total scores.

Jason Brown is in a similar boat to Patrick Chan.  He doesn’t have the technical firepower to compete with the top skaters, but is relying on superior spins, step sequences, and skating skills to push him into contention.  He suffered an injury that kept him out of US Nationals and didn’t allow him to attempt a single quad at Four Continents where he finished 6th.  His personal best is 268.38, set at Skate America this year where he landed a quad in competition for the first time.  His most difficult layout was at Skate America, where he attempted one quad toe in each program.  By pushing his combination to the second half of the short program, he has a slight technical advantage on Patrick Chan, but is still well below the rest of the field. Even with all of his gifts, his free skate planned jump content is 10 points less than Chan’s, 25 points less than Hanyu and Chen.  To try and make it to the podium he needs to find 35 points these skaters don’t have, or he needs a lot of mistakes at the top.  Plus, he’s losing ground in his sweet spot, the program component marks, with Chen beating him on program components in the short program.  Brown is still one of the few skaters to score above 90 in PCS in the free skate.  He has the 6th best free skate and 8th best total scores.

Denis Ten has missed a good chunk of the season due to injury.  He only was able to compete at one Grand Prix event, Trophee de France, where he won silver.  He wasn’t able to compete at Four Continents and he finished just 10th at the Asian Winter Games.  He was 11th at Worlds last season, his worst finish since 2011.  He has one quad toe in his short program and one quad toe in his free skate.  His personal best was set at Four Continents in 2015 when he scored 289.46.  He had the 9th best short program, 9th best free skate, and 7th best total scores.

Maxim Kovtun is the reigning European Silver Medalist.  He finished 18th at Worlds last season.  He finished 7th at his two Grand Prix assignments this season.  His personal best came at Europeans, where he scored 266.80.  He has two quads in each program, one toe and one salchow.  However, the rest of his free skate content is just not strong enough to compete with the top men, and he very rarely puts two clean programs together.  He has the 7th best short program, 10th best free skate, and 10th best total scores.

Mikhail Kolyada is the reigning European Bronze Medalist.  His personal best is 267.97, set at Worlds last year where he placed 4th.  He has a quad toe in his short program and a quad lutz and quad toe in his free skate.  He has the 8th best short program score.

Other skaters looking to crack the top ten at Worlds include Misha Ge (7th at Four Continents), Kevin Reynolds (3rd at Skate Canada), Alexei Bychenko (3rd at Rostelecom Cup), Jorik Hendrickx (4th at Europeans), and Keiji Tanaka (3rd at NHK Trophy).

Adam Rippon currently has the 10th best short program, 8th best free skate and 9th best total scores for the season and placed 6th at the Grand Prix Final, however, suffered an injury that took him out of US Nationals and the rest of this season.

 

My podium predictions:

Gold: Yuzuru Hanyu

Silver: Nathan Chen

Bronze: Javier Fernandez

 

The competitors:

Slavik Hayrapetyan, ARM:

Brendan Kerry, AUS:

Larry Loupolover, AZE:

Jorik Hendrickx, BEL:

Patrick Chan, CAN:

Kevin Reynolds, CAN:

Boyang Jin, CHN:

Chih-I Tsao, TPE:

Nicholas Vrdoljak, CRO:

Michal Brezina, CZE:

Valtter Virtanen, FIN:

Chafik Besseghier, FRA:

Moris Kvitelashvili, GEO:

Paul Fentz, GER:

Graham Newberry, GBR:

Alexei Bychenko, ISR:

Matteo Rizzo, ITA:

Yuzuru Hanyu, JPN:

Keiji Tanaka, JPN:

Shoma Uno, JPN:

Denis Ten, KAZ:

Deniss Vasiljevs, LAT:

Julian Zhi Jie Yee, MAS:

Michael Christian Martinez, PHI:

Igor Reznichenko, POL:

Jinseo Kim, KOR:

Mikhail Kolyada, RUS:

Maxim Kovtun, RUS:

Javier Fernandez, ESP:

Javier Raya, ESP:

Alexander Majorov, SWE:

Stephane Walker, SUI:

Ivan Pavlov, UKR:

Jason Brown, USA:

Nathan Chen, USA:

Misha Ge, UZB:

2017 Four Continents Championships Men’s Results

Short Program

 Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Nathan CHEN USA 103.12 59.58 43.54 8.68 8.50 8.93 8.75 8.68 0.00 #19
2 Q Shoma UNO JPN 100.28 56.07 44.21 8.96 8.64 8.89 8.79 8.93 0.00 #23
3 Q Yuzuru HANYU JPN 97.04 50.11 46.93 9.46 9.25 9.29 9.39 9.54 0.00 #22
4 Q Boyang JIN CHN 91.33 51.26 40.07 8.18 7.68 8.21 7.93 8.07 0.00 #26
5 Q Patrick CHAN CAN 88.46 43.70 45.76 9.18 9.11 8.93 9.25 9.29 1.00 #24
6 Q Han YAN CHN 84.08 44.61 39.47 8.04 7.61 7.89 7.86 8.07 0.00 #15
7 Q Grant HOCHSTEIN USA 81.94 42.34 39.60 7.89 7.71 7.96 7.93 8.11 0.00 #20
8 Q Misha GE UZB 81.85 42.27 40.58 7.96 7.79 8.29 8.18 8.36 1.00 #25
9 Q Jason BROWN USA 80.77 38.77 43.00 8.50 8.50 8.57 8.64 8.79 1.00 #21
10 Q Brendan KERRY AUS 78.11 43.07 36.04 7.18 7.00 7.18 7.36 7.32 1.00 #5
11 Q Keiji TANAKA JPN 77.55 38.90 38.65 7.82 7.54 7.79 7.79 7.71 0.00 #16
12 Q Kevin REYNOLDS CAN 76.36 39.57 37.79 7.57 7.39 7.54 7.68 7.61 1.00 #14
13 Q Nam NGUYEN CAN 72.99 35.38 37.61 7.50 7.36 7.57 7.57 7.61 0.00 #17
14 Q Michael Christian MARTINEZ PHI 72.47 37.23 35.24 7.00 6.71 7.21 7.07 7.25 0.00 #18
15 Q Julian Zhi Jie YEE MAS 72.21 38.92 33.29 6.79 6.43 6.79 6.64 6.64 0.00 #11
16 Q June Hyoung LEE KOR 67.55 35.10 32.45 6.57 6.21 6.57 6.46 6.64 0.00 #8
17 Q Sihyeong LEE KOR 65.40 34.62 30.78 6.18 5.93 6.25 6.21 6.21 0.00 #7
18 Q Jinseo KIM KOR 64.26 31.83 32.43 6.57 6.18 6.43 6.57 6.68 0.00 #10
19 Q Andrew DODDS AUS 60.17 28.02 32.15 6.43 6.04 6.46 6.61 6.61 0.00 #13
20 Q Mark WEBSTER AUS 54.92 29.50 25.42 5.14 4.93 4.96 5.21 5.18 0.00 #2
21 Q Leslie Man Cheuk IP HKG 52.86 27.22 25.64 5.25 4.89 5.21 5.11 5.18 0.00 #9
22 Q Chih-I TSAO TPE 51.02 24.49 28.53 5.89 5.43 5.57 5.82 5.82 2.00 #6
23 Q Kai Xiang CHEW MAS 47.38 25.48 21.90 4.57 4.25 4.25 4.54 4.29 0.00 #4
24 Q Micah TANG TPE 46.41 24.65 21.76 4.61 4.11 4.36 4.43 4.25 0.00 #1
25 Harry Hau Yin LEE HKG 45.27 21.81 23.46 4.89 4.57 4.64 4.79 4.57 0.00 #12
26 Harrison Jon-Yen WONG HKG 45.12 22.54 23.58 4.75 4.54 4.68 4.82 4.79 1.00 #3

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 206.67 112.33 94.34 9.46 9.25 9.54 9.46 9.46 0.00 #23
2 Nathan CHEN USA 204.34 115.48 88.86 9.00 8.75 8.89 8.93 8.86 0.00 #24
3 Shoma UNO JPN 187.77 98.69 91.08 9.11 8.96 9.04 9.18 9.25 2.00 #22
4 Patrick CHAN CAN 179.52 88.94 92.58 9.25 9.18 9.14 9.29 9.43 2.00 #20
5 Boyang JIN CHN 176.18 100.74 77.44 8.04 7.43 7.64 7.82 7.79 2.00 #19
6 Jason BROWN USA 165.08 79.36 85.72 8.43 8.43 8.64 8.61 8.75 0.00 #16
7 Nam NGUYEN CAN 164.09 92.57 72.52 7.32 7.04 7.29 7.29 7.32 1.00 #7
8 Misha GE UZB 157.56 80.64 76.92 7.68 7.46 7.75 7.71 7.86 0.00 #17
9 Grant HOCHSTEIN USA 153.78 77.00 77.78 7.82 7.64 7.75 7.79 7.89 1.00 #18
10 Han YAN CHN 151.37 73.09 78.28 8.00 7.68 7.71 7.93 7.82 0.00 #21
11 Brendan KERRY AUS 149.28 76.70 72.58 7.39 7.00 7.29 7.29 7.32 0.00 #15
12 Kevin REYNOLDS CAN 145.95 72.31 74.64 7.50 7.29 7.46 7.50 7.57 1.00 #14
13 Keiji TANAKA JPN 142.63 68.71 73.92 7.54 7.21 7.29 7.46 7.46 0.00 #13
14 Michael Christian MARTINEZ PHI 141.68 71.56 71.12 7.07 6.82 7.21 7.25 7.21 1.00 #9
15 Jinseo KIM KOR 130.79 63.95 67.84 6.82 6.46 6.82 6.89 6.93 1.00 #11
16 Julian Zhi Jie YEE MAS 130.46 63.96 67.50 6.75 6.50 6.82 6.75 6.93 1.00 #10
17 Sihyeong LEE KOR 130.32 64.04 66.28 6.61 6.50 6.71 6.68 6.64 0.00 #8
18 June Hyoung LEE KOR 120.03 56.11 64.92 6.61 6.32 6.46 6.61 6.46 1.00 #12
19 Chih-I TSAO TPE 118.61 64.25 56.36 5.93 5.46 5.61 5.68 5.50 2.00 #6
20 Mark WEBSTER AUS 105.11 51.41 54.70 5.46 5.29 5.39 5.64 5.57 1.00 #4
21 Andrew DODDS AUS 101.88 48.04 54.84 5.79 5.21 5.46 5.50 5.46 1.00 #2
22 Leslie Man Cheuk IP HKG 93.88 52.32 45.56 4.89 4.25 4.50 4.68 4.46 4.00 #1
23 Kai Xiang CHEW MAS 91.08 46.88 45.20 4.82 4.21 4.50 4.64 4.43 1.00 #5
24 Micah TANG TPE 89.38 46.24 44.14 4.61 4.18 4.39 4.57 4.32 1.00 #3

Total

Pl. Name Nation Points SP FS
1 Nathan CHEN
USA
307.46 1 2
2 Yuzuru HANYU
JPN
303.71 3 1
3 Shoma UNO
JPN
288.05 2 3
4 Patrick CHAN
CAN
267.98 5 4
5 Boyang JIN
CHN
267.51 4 5
6 Jason BROWN
USA
245.85 9 6
7 Misha GE
UZB
239.41 8 8
8 Nam NGUYEN
CAN
237.08 13 7
9 Grant HOCHSTEIN
USA
235.72 7 9
10 Han YAN
CHN
235.45 6 10
11 Brendan KERRY
AUS
227.39 10 11
12 Kevin REYNOLDS
CAN
222.31 12 12
13 Keiji TANAKA
JPN
220.18 11 13
14 Michael Christian MARTINEZ
PHI
214.15 14 14
15 Julian Zhi Jie YEE
MAS
202.67 15 16
16 Sihyeong LEE
KOR
195.72 17 17
17 Jinseo KIM
KOR
195.05 18 15
18 June Hyoung LEE
KOR
187.58 16 18
19 Chih-I TSAO
TPE
169.63 22 19
20 Andrew DODDS
AUS
162.05 19 21
21 Mark WEBSTER
AUS
160.03 20 20
22 Leslie Man Cheuk IP
HKG
146.74 21 22
23 Kai Xiang CHEW
MAS
138.46 23 23
24 Micah TANG
TPE
135.79 24 24

2017 US Nationals Senior Men’s Preview

As a group, these men have won 60 national medals.  They have earned one medal at Four Continents and five World Junior medals.  They won 3 medals on the Grand Prix and 3 medals on the Junior Grand Prix this season in addition to 7 medals in the Challenger Series.  The 2nd-14th and 16th place finishers from last year are returning along with the 1st and 5th place junior finishers.

For these men to compete at the international level, they need a quad in their short program and at least two in their free skate in addition to consistent triple axels, solid spins and program components in the 8s or higher.  Internationally, they need 90+ points in the short program, 180+ in the free skate and 270+ total.  The short program will be held on Friday, January 20th with the free skate on Sunday, January 22nd.

Unfortunately, the US men will only have two spots at Worlds this season, despite the fact that all three US men finished in the top 10 last season.

Nathan Chen is setting the standard internationally on a technical level.  He became the first man to land four quads in a free program last season.  He was attempting as many as five earlier this season.  Only two men in the world have landed a quad lutz + triple toe and a quad flip in competition and he is the only one to do both.  He became the youngest US man to medal at a Grand Prix event this season and he won the silver medal at the Grand Prix Final.  He has the 6th best short program, 3rd best free skate, and 4th best total scores internationally.  This event is truly his to lose as he has the technical scores to outpace the field.  His program components are improving and he is a trained ballet dancer (he performed with Ballet West when he was younger) and has worked with Marina Zoueva on his programs.  His best free skate came at Trophee de France where he landed a quad lutz + triple toe, quad flip and double axel.  The axel is intended to be a triple, but that has always been his most problematic jump.  The base value of the jumps in his short program is 39.55 points.  He has been changing up his free skate layout throughout the season, and his best free skate came at the Grand Prix Final.  He landed quad lutz + triple toe, quad flip, quad toe + double toe + double loop, quad toe, triple axel, triple loop, triple flip + triple toe, and triple lutz to earn a base jump value of 86.02.  He received Level 4, Level 4, and Level 3 on his spins with Level 3 on his steps.  He earned a whopping 12 points from GOE with no elements receiving a negative GOE.  His program components ranged from 8.11-8.79.

Jason Brown has been struggling with the quad, but has received credit for it a few times this season.  After a rough outing at NHK Trophy, he discovered he had a stress fracture and has been off the ice.  He has really only been allowed to train the jumps for a few weeks at this point and it is unclear if he will be healthy enough to attempt a quad.  He has the 6th best free skate and 8th best total scores internationally.  His best short program came at Skate America where he landed a quad toe (fall), triple axel, and triple lutz + triple toe.  His base value for the jumps was 30.13 points.  He received no credit for one of his spins at that event.  His free skate included a quad toe (under-rotated), triple axel + double toe, triple axel, triple lutz, triple flip + triple toe, double axel, triple loop, and triple lutz + single loop + triple salchow giving him a base value of 67.84 in planned jumps.  He received Level 4, 4, and 3 on his spins and Level 4 on his steps.  He earned 11.5 points from GOE and his program components ranged from 8.79 to 9.18.

Max Aaron is coming to nationals with a new matador themed short program.  He has long been known for his speed and power on the ice which gives him great jumps, but he is still working to develop the artistic side of his skating.  The matador should be a perfect vehicle for him as it is all about the attitude and power against a bull.  Even though his program will be different, it is likely his jump content will remain the same.  His best short program came at Cup of China, where he landed quad salchow + triple toe, triple axel, and triple lutz, giving him a base jump value of 29.90.  His best free skate came at Rostelecom Cup, although his scores were very similar.  He landed a quad salchow + double toe, quad salchow, triple axel + double toe , triple loop, triple axel, triple lutz + single loop + triple salchow, triple toe, and double axel.  At Cup of China, he changed the three jump combo to start with a triple toe and did the lutz as a solo jump.  He earned Level 3 on all of his spins at Rostelecom Cup, but Level 4 at Cup of China and he upgraded his steps from Level 2 to Level 3.  He earned between 3.5 and 5 points on GOE.  His program components at Rostelecom Cup ranged from 7.39 to 7.82.

Timothy Dolensky competed at Skate America this season, and currently holds the 28th best international score for juniors and seniors combined.  His short program included a triple lutz, triple axel, and triple flip + triple toe (under-rotated), giving him a base jump value of 24.10.  His free skate included a double salchow (intended quad), triple axel + single toe (intended double or triple), triple lutz, triple axel, triple lutz + double toe, double axel + single loop + triple salchow, triple flip, and triple loop, giving him a base jump value of at least 64.14.  He earned Level 4 on all of his spins, but only Level 2 on the steps and he earned 3.5 points from GOE.  His program components ranged from 7.25-7.57.

Ross Miner skated his best skates at Cup of China.  His short program included a triple flip, triple axel, and triple lutz + double toe, giving him a base jump value of 21.83 points.  His free skate included a double salchow (intended quad), triple axel + double toe, triple lutz + triple toe, single axel (intended triple), double loop (intended triple), triple lutz + single loop + triple salchow (under-rotated), triple flip (edge call), and double axel.  This gives him a base value for planned jump content of

Grant Hochstein finished in the top 10 at Worlds last year and earned two 4th place finishes on the Grand Prix.  He is the reigning pewter medalist, but he has been suffering some setbacks this season.  His best short program came at NHK Trophy where he landed a quad toe (fall), triple axel, and triple lutz + double toe giving him a base jump value of 26.83.  His free skate was best at Skate Canada but he went for a different jump layout at NHK Trophy.  At NHK Trophy he went for a quad toe, triple axel (singled) + double toe, triple toe, triple loop + double toe, triple lutz (edge and under-rotated) + single loop (under-rotated) + triple salchow, triple flip, triple loop (under-rotated), and triple lutz (edge call), giving him a base jump value of 61.47 for his planned content.  He earned Level 4, Level 3 and Level 3 for his spins and Level 3 for his steps.  His program components ranged from 7.54-7.82.

Vincent Zhou has the 3rd best short program, 6th best free skate and 4th best total scores internationally as a junior, and the 29th best score overall.  He won two medals on the Junior Grand Prix circuit and finished 8th in his senior debut last season.  His best international event came at JGP Japan.  He had a triple axel, triple loop and triple lutz + triple toe in his short program.  Juniors are not allowed to attempt a quad in their short program and are required to do a loop as their solo jump.  It is likely that he would upgrade these jumps at nationals to acquire more points.  Zhou went for two quads in his nationals free skate last season, but has not attempted that this season.  At JGP Japan, he had a triple lutz, quad salchow (under-rotated), triple axel + triple toe, triple axel, double axel, triple lutz + single loop + triple salchow, triple loop (under-rotated) + double toe, and triple flip.  He earned Level 3s and 4s on his spins with Level 3 on his steps.  His program components ranged from 6.82 to 7.21.

Andrew Torgashev has the 7th best short program and 9th best free skate scores internationally as a junior.  He took home the silver medal at JGP Russia and won the bronze medal at his senior international debut at Tallinn Trophy.  He has yet to cross the 200 point threshold, however, and it will be tough to find a place on the podium without scoring closer to 220.

There are a few question marks headed into this event.  Will Brown be healthy enough and have enough mileage on his jumps to maximize his element scores?  Will he attempt the quad?  Will Aaron’s new short program boost his program components?  And will any of these other skaters hit the quads or triple axels that have escaped them this season?

Nathan Chen has the three highest short program total element scores out of the men competing here.  He earned 51.74 points for his technical score at Trophee de France.  Vincent Zhou score 44.60 points at JGP Japan with a quad less short program.  Aaron and Brown were within tenths of a point of each other at their best event, but still behind Chen’s worst outing.

For short program program components, Jason Brown has the best mark with 43.43 and his outing at NHK Trophy which was very rough technically, still carries the 2nd highest short program PCS mark.  Chen’s ranked next, ranging from 40-41.

The free skate has the ability to separate the men from the boys.  Chen’s best free skate had an astounding technical score of 113.13, 20 points higher than Brown’s best effort.  Chen’s worst technical outing was Trophee de France where he scored 94.59 but he was attempting five quads at that event and it seemed to be a bit more than he could handle.  Aaron who is known for his quads and has two in his free skate, in his best effort finished 9 points behind Chen’s worst effort on the technical side.

Unsurprisingly, the best free skate components belong to Jason Brown with a score of 90.02.  However, Chen isn’t that far behind, scoring 84.42 points at the Grand Prix Final.  Behind Brown and Chen is Hochstein who was just tenths of a point ahead of Aaron.

So far, Brown has been able to get away without quads on the strength of his grades of executions, program components, spins and steps.  As his coach Kori Ade urged him before Skate America, he is able to go out onto the ice and gobble up points.  However, he starts off at a disadvantage: In the free skate he is nearly 20 points below Chen’s start value on the jumps.  And while the jumps aren’t everything, Chen has the ability to execute with the same quality as Brown.  At the Grand Prix Final Chen earned a GOE of +12 for his free skate.  Brown earned 11.5 points at Skate America.  Chen actually has the ability to outperform Brown on the GOE side and further expand his lead.  With GOE, Chen’s first element, the quad lutz + triple toe, earned him 19.90 points at the Grand Prix Final.  Chen still doesn’t have the program components that Brown does, but they have been steadily improving throughout the season.  He might only lose on program components by 5 or 6 points and it’s not outside of the realm of possibility for Chen to win the free skate by 15 points or more.

Even though he has a quad planned in his short and two in the free, he still could finish behind Brown.  If Brown goes for the quad and receives credit for it, he actually has a base jump value higher than Aaron’s and he’s more likely to achieve positive GOEs.  Brown also has about a 5-6 point cushion on program components over Aaron in the short program.  Again, in the free skate, if Brown goes for the quad and receives credit, his base jump value is better than Aaron’s.

However, not executing the quad is not deadly for Brown. He plans a quad toe in his programs.  If he falls (like he did at Skate America), the jump is worth 10.30 but he receives -3 on GOE making it worth 6.30 points.  After the one point deduction it comes out to 5.30 points.  In the short program, he would likely change this jump to a triple flip which is worth a base value of 5.30 points.  He twice received under-rotation calls on the quad toe, once with a fall, earning him 3.00 points and 6.97 points.  Once he received a downgrade call and a fall, earning a measly 1.20 points.  Even with these failed quads, Brown outscored Aaron, comparing best events to best events.  If he replaced the quad with a triple that could earn him a positive GOE, it could be a net positive for him.  But while it might be enough to get him onto the podium and onto the World team, it will not be enough to compete for a medal at Worlds.

My podium predictions:

Gold: Nathan Chen

Silver: Jason Brown

Bronze: Max Aaron

Pewter: Vincent Zhou

 

Bios of the competitors:

Max Aaron: He is 24 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 8th at Worlds and 7th at Four Continents last season.  He placed 5th at Rostelecom Cup and 4th at Cup of China.  He won bronze at the Lombardia Trophy and bronze at the Autumn Classic International.  He is the reigning Silver Medalist, 2015 Pewter Medalist, 2014 Bronze Medalist, 2013 Champion, finished 8th in seniors in 2012, is the 2011 Junior Champion, 2010 Junior Bronze Medalist, finished 13th in juniors in 2008, 5th in novice in 2007, is the 2006 Intermediate Bronze Medalist and the 2005 Juvenile Champion.

Jason Brown: He is 22 and represents the Skokie Valley Skating Club.  He won silver at Skate America and placed 7th at NHK Trophy.  He won silver at Lombardia Trophy and gold at the US International Figure Skating Classic.  He is the 2013 Junior Worlds Silver Medalist and the 2012 Junior Worlds Bronze Medalist.  He is the 2015 Champion, 2014 Silver Medalist, finished 8th in 2013, 9th in 2012, 7th in 2011, is the 2010 Junior Champion, 2009 Novice Bronze Medalist, 2008 Intermediate Silver Medalist and 2007 Juvenile Champion.

Nathan Chen: He is 17 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  He placed 4th at Trophee de France and won silver at NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where he won silver.  He won gold at Finlandia Trophy.  He is the 2014 World Junior Bronze Medalist.  He is the reigning Silver Medalist, finished 8th in 2015, is the 2014 Junior Champion, 2013 Junior Bronze Medalist, 2012 Junior Champion, 2011 Novice Champion, 201o Novice Champion, 2009 Intermediate Silver Medalist, 2008 Juvenile Bronze Medalist and placed 10th as a juvenile in 2007.  Internationally as a junior he has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Timothy Dolensky: He is 24 and represents the Atlanta Figure Skating Club.  He finished 8th at Skate America.  He placed 7th at the Nebelhorn Trophy and 6th at Golden Spin.  He finished 7th last season, 14th in 2015, 13th in 2014, is the 2012 Junior Silver Medalist, 2010 Novice Bronze Medalist, finished 15th in intermediate in 2007, 15th in intermediate in 2006 and 9th in juvenile in 2005.

Scott Dyer: He is 25 and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 11th last season, 18th in 2014, 10th in 2012, 13th in 2011, is the 2010 Junior Pewter Medalist, the 2007 Novice Pewter Medalist and the 2006 Novice Pewter Medalist.  He won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program, 6th best free skate and 4th best total score from qualifying.

Tomoki Hiwatshi: He is 16 years old and competes for the DuPage Figure Skating Club.  He is the reigning World Junior Bronze Medalist.  He placed 6th at JGP France.  He finished 9th at Warsaw Cup.  He is the reigning Junior Champion, finished 5th in juniors in 2015, is the 2013 Novice Champion, 2012 Intermediate Champion, the 2011 Juvenile Champion and finished 6th in Juvenile Boys in 2010.

Grant Hochstein: He is 26 and represents the Skating Club of New York.  He finished 10th at Worlds and 8th at Four Continents last season.  He placed 11th at Skate Canada and 11th at NHK Trophy.  He placed 5th at Lombardia Trophy and won bronze at Nebelhorn Trophy.  He is the reigning Pewter Medalist, finished 9th in 2015, 11th in 2014, 15th in 2013, 12th in 2012, 12th in 2011, 7th in 2010, is the 2009 Junior Pewter Medalist, finished 11th in junior in 2008, 12th in juniors in 2007, 8th in novice in 2005, is the 2004 Intermediate Pewter Medalist, and finished 10th in juvenile in 2003.

Alexander Johnson: He is 26 and represents the Braemar-City of Lakes Figure Skating Club.  He placed 6th at Ondrej Nepela.  He finished 6th last season, 11th in 2015, 7th in 2013, 15th in 2012, 17th in 2010, is the 2009 Junior Bronze Medalist, finished 7th in juniors in 2008, is the 2007 Novice Silver Medalist, finished 9th in novice in 2006, 5th in intermediate in 2005, 13th in intermediate in 2004, 12th in juvenile in 2003 and 16th in juvenile in 2002.  He won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the best short program, 9th best free skate and 6th best total scores.

Daniel Kulenkamp: He is 21 years old and competes for the Sun Valley Figure Skating Club.  He finished 10th last season, 8th in juniors in 2015, 13th as a junior in 2014, 5th as a novice in 2013 and 12th in intermediates in 2011.  He won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best short program and 10th best total scores from qualifying.

Jimmy Ma: He is 21 years old and represents the Ice House of New Jersey Figure Skating Club.  He finished 16th last season, 18th in 2015, is the 2014 Junior Bronze Medalist, 2013 Junior Pewter Medalist, finished 5th as a novice in 2012 and 14th as an intermediate in 2010.  He won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally he has the 5th best short program, 8th best free skate and 8th best total scores.

Oleksiy Melnyk: He is 19 years old and competes on behalf of the Washington Figure Skating Club.  He placed 9th at JGP France.  He finished 5th in juniors last season, 7th in 2015, is the 2013 Novice Silver Medalist, 2011 Intermediate Silver Medalist, finished 11th in novice in 2012 and 7th in juvenile in 2009.  He won pewter at Eastern Sectionals to qualify for Nationals.  He has the 9th best short program, 7th best free skate and 9th best total scores.

Ross Miner: He is 25 and represents the Skating Club of Boston.  He placed 14th at Four Continents last season.  He finished 12th at Skate Canada and 9th at Cup of China.  He placed 6th at the US International Figure Skating Classic.  He is the 2012 Four Continents Bronze Medalist.  He finished 5th last season, 6th in 2015, 7th in 2014, is the 2013 Silver Medalist, 2012 Bronze Medalist, 2011 Bronze Medalist, 2009 Junior Champion, 2008 Novice Silver Medalist, 2006 Intermediate Champion and finished 8th in intermediate in 2005.

Jordan Moeller: He is 21 years old and represents the Northern Ice Skating Club.  He finished 13th in 2015, is the 2014 Junior Silver Medalist, 2013 Junior Pewter Medalist, finished 5th as a novice in 2012 and 14th as an intermediate in 2010.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Shotaro Omori: He is 21 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  He is the 2013 World Junior Bronze Medalist.  He finished 12th last season, 17th in 2015, is the 2013 Junior Silver Medalist, finished 9th in juniors in 2011, 9th in novice in 2010, is the 2009 Juvenile Bronze Medalist, and finished 5th in juvenile in 2008.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Sebastien Payannet: He is 22 and represents the Rocky Mountain Figure Skating Club.  He finished 14th last season and 20th in 2015.  He won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Dennis Phan: He represents the Birmingham Figure Skating Club.

Sean Rabbitt: He is 26 and represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He placed 7th at the Autumn Classic International.  He finished 9th last season, 12th in 2015, 14th in 2014 and 19th in 2013.  He won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 2ndd best short program, 4th best free skate and best total scores.

Emmanuel Savary: He is 19 years old and represents the Skating Club of New York.  He finished 13th last season, 12th in juniors in 2012, 5th in juniors in 2011, is the 2010 Novice Silver Medalist, 2009 Intermediate Champion and 6th in Juvenile in 2007.  He won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 8th best short program, 5th best free skate and 7th best total scores.

Andrew Torgashev: He is 15 years old and represents the Panthers Figure Skating Club.  He won silver at JGP Russia and placed 4th at JGP Germany.  He won bronze at the Tallinn Trophy.  He is the 2015 Junior Champion, 2014 Novice Pewter Medalist, 2013 Intermediate Men’s Champion, 2012 Juvenile Boys Champion and 2011 Juvenile Boys Bronze Medalist.

Vincent Zhou: He is 16 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  He finished 5th at Junior Worlds last season.  He won silver at JGP Japan and bronze at JGP Estonia.  He finished 8th last season, is the 2013 Junior Champion, 2012 Novice Champion, 2011 Intermediate Champion and placed 5th in juvenile in 2010.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

2016 Grand Prix Final Men’s Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 106.53 59.18 47.35 9.39 9.25 9.64 9.50 9.57 0.00 #6
2 Patrick CHAN CAN 99.76 52.66 47.10 9.43 9.36 9.46 9.39 9.46 0.00 #2
3 Javier FERNANDEZ ESP 91.76 47.45 45.31 9.07 9.00 8.71 9.21 9.32 1.00 #1
4 Shoma UNO JPN 86.82 44.38 43.44 8.82 8.43 8.61 8.79 8.79 1.00 #3
5 Nathan CHEN USA 85.30 45.62 40.68 8.18 7.96 8.04 8.32 8.18 1.00 #4
6 Adam RIPPON USA 83.93 41.37 42.56 8.39 8.14 8.82 8.46 8.75 0.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Nathan CHEN USA 197.55 113.13 84.42 8.46 8.11 8.79 8.46 8.39 0.00 #3
2 Shoma UNO JPN 195.69 104.75 90.94 8.93 8.79 9.32 9.14 9.29 0.00 #1
3 Yuzuru HANYU JPN 187.37 96.01 92.36 9.36 9.11 9.07 9.32 9.32 1.00 #4
4 Javier FERNANDEZ ESP 177.01 86.17 91.84 9.14 9.14 8.93 9.39 9.32 1.00 #5
5 Patrick CHAN CAN 166.99 80.21 90.78 9.32 9.11 8.57 9.18 9.21 4.00 #6
6 Adam RIPPON USA 149.17 67.97 83.20 8.32 8.07 8.07 8.50 8.64 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru HANYU
JPN
293.90 1 3
2 Nathan CHEN
USA
282.85 5 1
3 Shoma UNO
JPN
282.51 4 2
4 Javier FERNANDEZ
ESP
268.77 3 4
5 Patrick CHAN
CAN
266.75 2 5
6 Adam RIPPON
USA
233.10 6 6

2016-2017 Top Senior Men’s U.S. Qualifying Scores

Short Program

  1. Nathan Chen: 106.39 (US Nationals)
  2. Ross Miner: 88.67 (US Nationals)
  3. Vincent Zhou: 87.85 (US Nationals)
  4. Jason Brown: 79.23 (US Nationals)
  5. Grant Hochstein: 79.10 (US Nationals)
  6. Timothy Dolensky: 78.86 (US Nationals)
  7. Andrew Torgashev: 77.82 (US Nationals)
  8. Jordan Moeller: 76.24 (US Nationals)
  9. Alexander Johnson: 75.38 (Midwestern Sectional)
  10. Sean Rabbitt: 75.15 (Pacific Coast Sectional)

Free Skate

  1. Kevin Shum: 143.54 (Eastern Sectional)
  2. Shotaro Omori: 139.92 (Pacific Coast Sectional)
  3. Jordan Moeller: 138.46 (Midwestern Sectional)
  4. Sean Rabbitt: 138.35 (Pacific Coast Sectional)
  5. Emmanuel Savary: 137.82 (Eastern Sectional)
  6. Scott Dyer: 136.15 (Pacific Coast Sectional)
  7. Oleksiy Melnyk: 130.08 (Eastern Sectional)
  8. Jimmy Ma: 128.45 (Eastern Sectional)
  9. Alexander Johnson: 125.94 (Midwestern Sectional)
  10. Curran Oi: 115.43 (Eastern Sectional)

Total (one score per skater listed)

  1. Sean Rabbitt: 213.50 (Pacific Coast Sectional)
  2. Shotaro Omori: 212.34 (Pacific Coast Sectional)
  3. Kevin Shum: 211.83 (Eastern Sectional)
  4. Scott Dyer: 204.57 (Pacific Coast Sectional)
  5. Jordan Moeller: 202.99 (Midwestern Sectional)
  6. Alexander Johnson: 201.32 (Midwestern Sectional)
  7. Emmanuel Savary: 200.82 (Eastern Sectional)
  8. Jimmy Ma: 196.74 (Eastern Sectional)
  9. Oleksiy Melnyk: 192.67 (Eastern Sectional)
  10. Daniel Kulenkamp: 178.64 (Pacific Coast Sectional)

Total (multiple scores per skater listed)

  1. Sean Rabbitt: 213.50 (Pacific Coast Sectional)
  2. Shotaro Omori: 212.34 (Pacific Coast Sectional)
  3. Kevin Shum: 211.83 (Eastern Sectional)
  4. Scott Dyer: 204.57 (Pacific Coast Sectional)
  5. Jordan Moeller: 202.99 (Midwestern Sectional)
  6. Alexander Johnson: 201.32 (Midwestern Sectional)
  7. Emmanuel Savary: 200.82 (Eastern Sectional)
  8. Shotaro Omori: 200.20 (Southwest Pacific Regional)
  9. Jimmy Ma: 196.74 (Eastern Sectional)
  10. Oleksiy Melnyk: 192.67 (Eastern Sectional)
  11. Daniel Kulenkamp: 178.64 (Pacific Coast Sectional)
  12. Curran Oi: 170.64 (Eastern Sectional)
  13. Christopher Aaron Singletary: 167.05 (Eastern Sectional)
  14. Dennis Phan: 163.35 (Midwestern Sectional)
  15. Sebastien Payannet: 162.34 (Midwestern Sectional)
  16. Dennis Phan: 157.03 (Eastern Great Lakes Regional)
  17. Ben Jalovick: 153.29 (Eastern Sectional)
  18. Sean Conlon: 149.74 (Southwest Pacific Regional)
  19. Robert Przepioski: 137.11 (Midwestern Sectional)
  20. Sean Conlon: 134.12 (Pacific Coast Sectional)

2016 NHK Trophy Men’s Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 103.89 57.35 46.54 9.39 9.04 9.29 9.36 9.46 0.00 #9
2 Nathan CHEN USA 87.94 48.55 40.39 8.18 8.04 7.89 8.14 8.14 1.00 #3
3 Keiji TANAKA JPN 80.49 42.14 38.35 7.75 7.50 7.64 7.71 7.75 0.00 #4
4 Mikhail KOLYADA RUS 78.18 37.63 40.55 8.21 7.96 7.96 8.21 8.21 0.00 #1
5 Elladj BALDE CAN 76.29 38.18 38.11 7.57 7.36 7.68 7.61 7.89 0.00 #8
6 Nam NGUYEN CAN 75.33 40.04 36.29 7.21 7.07 7.29 7.29 7.43 1.00 #11
7 Alexei BYCHENKO ISR 75.13 35.81 39.32 7.93 7.54 7.93 7.96 7.96 0.00 #6
8 Jason BROWN USA 74.33 31.80 42.53 8.36 8.54 8.21 8.71 8.71 0.00 #5
9 Ryuju HINO JPN 72.50 37.82 34.68 7.11 6.71 7.04 7.00 6.82 0.00 #7
10 Deniss VASILJEVS LAT 70.50 33.82 36.68 7.32 7.14 7.50 7.36 7.36 0.00 #2
11 Grant HOCHSTEIN USA 68.31 33.64 35.67 7.14 7.07 7.07 7.14 7.25 1.00 #10

Free Skate

Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 197.58 106.06 92.52 9.36 9.07 9.18 9.29 9.36 1.00 #10
2 Nathan CHEN USA 180.97 97.91 84.06 8.54 8.32 8.25 8.46 8.46 1.00 #11
3 Keiji TANAKA JPN 167.95 87.79 80.16 8.04 7.71 8.11 8.04 8.18 0.00 #9
4 Alexei BYCHENKO ISR 154.74 78.26 76.48 7.89 7.46 7.79 7.64 7.46 0.00 #5
5 Deniss VASILJEVS LAT 153.23 79.09 74.14 7.54 6.96 7.57 7.50 7.50 0.00 #2
6 Mikhail KOLYADA RUS 147.51 67.99 81.52 8.32 7.79 8.04 8.25 8.36 2.00 #6
7 Jason BROWN USA 144.14 62.44 82.70 8.07 8.39 8.00 8.43 8.46 1.00 #3
8 Nam NGUYEN CAN 137.10 64.40 73.70 7.39 7.25 7.29 7.46 7.46 1.00 #8
9 Ryuju HINO JPN 134.65 66.37 69.28 7.32 6.64 6.86 6.93 6.89 1.00 #4
10 Grant HOCHSTEIN USA 123.09 54.07 70.02 7.04 6.79 6.79 7.07 7.32 1.00 #1
11 Elladj BALDE CAN 119.03 45.89 74.14 7.57 7.36 7.14 7.54 7.46 1.00 #7

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru HANYU
JPN
301.47 1 1
2 Nathan CHEN
USA
268.91 2 2
3 Keiji TANAKA
JPN
248.44 3 3
4 Alexei BYCHENKO
ISR
229.87 7 4
5 Mikhail KOLYADA
RUS
225.69 4 6
6 Deniss VASILJEVS
LAT
223.73 10 5
7 Jason BROWN
USA
218.47 8 7
8 Nam NGUYEN
CAN
212.43 6 8
9 Ryuju HINO
JPN
207.15 9 9
10 Elladj BALDE
CAN
195.32 5 11
11 Grant HOCHSTEIN
USA
191.40 11 10

2016 NHK Trophy Men’s Preview

This is the final stop on the Grand Prix series and will decide the last three qualifiers to make it to the Grand Prix Final.  Already qualified are Javier Fernandez (30 points), Patrick Chan (30), and Shoma Uno (28).

Waiting in 4th-6th positions are Adam Rippon (22 points), Boyang Jin (20) and Sergei Voronov (20).  Five skaters have the chance to qualify at this event.

Jason Brown took home a silver medal from Skater America where he set new personal best free skate and total scores and landed the first clean quad of his career.  He needs a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  He has the 5th best free skate and 6th best total scores.

Yuzuru Hanyu had a very disappointing showing at Skate Canada where he won the silver.  He had a similar first outing last year before eclipsing the 300 point mark in his second event.  He is more than capable of blowing away the field here and has a quad loop in his arsenal this season.  He needs a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  He has the 8th best short program, 4th best free skate and 9th best total scores.

Alexei Bychenko won the bronze medal at Rostelecom Cup where he set new personal best scores across the board.  He can qualify for the Final with a gold or silver medal here.  He has the 10th best total scores.

Mikhail Kolyada finished 4th at Rostelecom Cup where he set a new personal best short program score.  He needs gold medal to qualify for the Final.  He has the 6th best short program score.

Nathan Chen is the only man in the world attempting five quads in his free skate and he has the most difficult short program attempted with a quad lutz + triple toe combination and a quad flip.  He has yet to hit everything at a competition but when he does, his TES will be through the roof.  He finished 4th at his Grand Prix debut in Trophee de France and needs a gold medal to qualify for the Final.  He has the 4th best short program, 9th best free skate and 8th best total scores.

The best short program score of the season is 98.59 with the top 10 all scoring above 87 points.  The best free skate score is 201.43 with the top 10 scoring above 170.  The best total score is 292.98 with the top 10 scoring above 255.

 

My podium predictions:

Gold: Yuzuru Hanyu

Silver: Nathan Chen

Bronze: Jason Brown

 

The competitors:

Elladj Balde, CAN:

Nam Nguyen, CAN:

Alexei Bychenko, ISR:

Yuzuru Hanyu, JPN:

Ryuju Hino, JPN:

Keiji Tanaka, JPN:

Deniss Vasiljevs, LAT:

Mikhail Kolyada, RUS:

Jason Brown, USA:

Nathan Chen, USA:

Grant Hochstein, USA:

2016 Trophee de France Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Javier FERNANDEZ ESP 96.57 51.68 45.89 9.07 9.07 9.00 9.32 9.43 1.00 #6
2 Nathan CHEN USA 92.85 51.74 41.11 8.18 7.89 8.43 8.36 8.25 0.00 #10
3 Denis TEN KAZ 89.21 47.40 41.81 8.57 7.96 8.39 8.32 8.57 0.00 #8
4 Adam RIPPON USA 85.25 43.33 41.92 8.39 8.14 8.50 8.39 8.50 0.00 #1
5 Jorik HENDRICKX BEL 80.34 41.30 39.04 7.75 7.57 7.86 7.86 8.00 0.00 #11
6 Takahito MURA JPN 78.38 39.92 39.46 8.25 7.64 7.79 7.89 7.89 1.00 #4
7 Chafik BESSEGHIER FRA 77.00 40.11 36.89 7.43 7.11 7.46 7.46 7.43 0.00 #3
8 Misha GE UZB 72.49 35.32 38.17 7.57 7.36 7.64 7.71 7.89 1.00 #7
9 Brendan KERRY AUS 70.67 35.67 36.00 7.25 6.96 7.11 7.39 7.29 1.00 #2
10 Ivan RIGHINI ITA 68.42 31.32 37.10 7.43 7.14 7.46 7.50 7.57 0.00 #9
11 Artur DMITRIEV RUS 64.48 29.45 35.03 7.29 6.75 6.96 7.07 6.96 0.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Javier FERNANDEZ ESP 188.81 97.53 92.28 9.18 9.14 9.04 9.39 9.39 1.00 #11
2 Adam RIPPON USA 182.28 94.64 87.64 8.68 8.32 8.96 8.75 9.11 0.00 #6
3 Denis TEN KAZ 180.05 93.39 86.66 8.79 8.07 8.93 8.68 8.86 0.00 #10
4 Nathan CHEN USA 171.95 94.59 79.36 8.11 7.61 7.96 8.07 7.93 2.00 #9
5 Takahito MURA JPN 170.04 89.84 81.20 8.46 7.79 8.21 8.07 8.07 1.00 #7
6 Misha GE UZB 156.57 77.63 79.94 7.79 7.61 8.14 8.11 8.32 1.00 #5
7 Artur DMITRIEV RUS 154.22 84.78 69.44 7.25 6.68 6.86 7.07 6.86 0.00 #1
8 Jorik HENDRICKX BEL 150.13 73.13 78.00 7.79 7.54 7.82 7.96 7.89 1.00 #8
9 Chafik BESSEGHIER FRA 148.02 75.66 72.36 7.39 6.93 7.29 7.25 7.32 0.00 #3
10 Brendan KERRY AUS 128.73 58.53 70.20 7.21 6.82 6.89 7.11 7.07 0.00 #4
11 Ivan RIGHINI ITA 117.39 47.81 71.58 7.36 7.04 6.82 7.18 7.39 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Javier FERNANDEZ
ESP
285.38 1 1
2 Denis TEN
KAZ
269.26 3 3
3 Adam RIPPON
USA
267.53 4 2
4 Nathan CHEN
USA
264.80 2 4
5 Takahito MURA
JPN
248.42 6 5
6 Jorik HENDRICKX
BEL
230.47 5 8
7 Misha GE
UZB
229.06 8 6
8 Chafik BESSEGHIER
FRA
225.02 7 9
9 Artur DMITRIEV
RUS
218.70 11 7
10 Brendan KERRY
AUS
199.40 9 10
11 Ivan RIGHINI
ITA
185.81 10 11

2016 Finlandia Trophy Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Maxim KOVTUN RUS 88.26 49.67 38.59 7.88 7.38 7.83 7.71 7.79 0.00 #13
2 Nathan CHEN USA 87.50 50.75 37.75 7.58 7.25 7.54 7.71 7.67 1.00 #3
3 Patrick CHAN CAN 84.59 41.67 42.92 8.63 8.54 8.33 8.67 8.75 0.00 #10
4 Mikhail KOLYADA RUS 80.20 42.89 38.31 7.88 7.38 7.63 7.71 7.71 1.00 #14
5 Jorik HENDRICKX BEL 79.22 43.93 35.29 6.92 6.75 7.29 7.08 7.25 0.00 #8
6 Alexei BYCHENKO ISR 74.17 40.46 33.71 6.75 6.46 6.79 6.83 6.88 0.00 #6
7 Alexander PETROV RUS 69.71 35.42 34.29 6.83 6.50 7.00 7.04 6.92 0.00 #9
8 Paul FENTZ GER 62.36 30.35 32.01 6.38 6.25 6.38 6.58 6.42 0.00 #7
9 Ivan RIGHINI ITA 61.73 29.98 33.75 6.92 6.50 6.50 6.83 7.00 2.00 #12
10 Jiri BELOHRADSKY CZE 61.59 33.62 27.97 5.63 5.38 5.67 5.71 5.58 0.00 #2
11 Daniel Albert NAURITS EST 56.84 29.51 28.33 5.83 5.33 5.75 5.75 5.67 1.00 #15
12 Alexander MAJOROV SWE 56.06 24.39 31.67 6.33 6.17 6.25 6.38 6.54 0.00 #4
13 Ryuju HINO JPN 55.91 27.33 30.58 6.46 5.83 5.83 6.25 6.21 2.00 #16
14 Daniel SAMOHIN ISR 52.03 26.43 29.60 6.21 5.63 5.63 6.00 6.13 4.00 #5
15 Bela PAPP FIN 47.18 23.30 24.88 5.17 4.75 4.83 5.17 4.96 1.00 #1
16 Samuel KOPPEL EST 46.38 20.13 26.25 5.38 5.08 5.08 5.38 5.33 0.00 #11

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Nathan CHEN USA 168.94 96.08 74.86 7.71 7.17 7.46 7.63 7.46 2.00 #15
2 Patrick CHAN CAN 164.14 77.06 88.08 8.83 8.58 8.67 8.96 9.00 1.00 #14
3 Alexander PETROV RUS 142.09 71.23 70.86 7.00 6.88 7.17 7.13 7.25 0.00 #10
4 Maxim KOVTUN RUS 141.31 64.89 76.42 7.79 7.29 7.63 7.75 7.75 0.00 #16
5 Mikhail KOLYADA RUS 139.35 64.11 76.24 7.67 7.33 7.58 7.75 7.79 1.00 #13
6 Jorik HENDRICKX BEL 139.10 69.24 70.86 7.17 6.96 6.96 7.13 7.21 1.00 #12
7 Alexander MAJOROV SWE 137.72 72.80 64.92 6.50 6.25 6.54 6.54 6.63 0.00 #5
8 Paul FENTZ GER 133.76 67.92 65.84 6.75 6.33 6.54 6.67 6.63 0.00 #9
9 Ivan RIGHINI ITA 130.08 61.26 68.82 6.79 6.54 6.92 7.08 7.08 0.00 #8
10 Alexei BYCHENKO ISR 129.58 64.74 65.84 6.83 6.25 6.67 6.67 6.50 1.00 #11
11 Ryuju HINO JPN 125.34 68.90 60.44 6.38 5.88 5.79 6.21 5.96 4.00 #4
12 Jiri BELOHRADSKY CZE 114.04 56.80 58.24 6.04 5.54 5.83 5.92 5.79 1.00 #7
13 Daniel SAMOHIN ISR 108.94 54.02 58.92 6.25 5.54 5.67 6.04 5.96 4.00 #3
14 Bela PAPP FIN 101.66 51.24 51.42 5.25 4.96 5.04 5.25 5.21 1.00 #2
15 Samuel KOPPEL EST 96.94 49.68 51.26 5.25 4.96 5.00 5.29 5.13 4.00 #1
16 Daniel Albert NAURITS EST 95.57 41.41 56.16 5.83 5.25 5.58 5.67 5.75 2.00 #6

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Nathan CHEN USA 256.44 2 1
2 Patrick CHAN CAN 248.73 3 2
3 Maxim KOVTUN RUS 229.57 1 4
4 Mikhail KOLYADA RUS 219.55 4 5
5 Jorik HENDRICKX BEL 218.32 5 6
6 Alexander PETROV RUS 211.80 7 3
7 Alexei BYCHENKO ISR 203.75 6 10
8 Paul FENTZ GER 196.12 8 8
9 Alexander MAJOROV SWE 193.78 12 7
10 Ivan RIGHINI ITA 191.81 9 9
11 Ryuju HINO JPN 181.25 13 11
12 Jiri BELOHRADSKY CZE 175.63 10 12
13 Daniel SAMOHIN ISR 160.97 14 13
14 Daniel Albert NAURITS EST 152.41 11 16
15 Bela PAPP FIN 148.84 15 14
16 Samuel KOPPEL EST 143.32 16 15