2017 Rostelecom Cup Dance Preview

Three of the ten teams are making their Grand Prix debut at this event, including reigning World Junior Champions the Parsons.  Rachel Parsons is the youngest competitor at this event at only 19, while the oldest female in this event is 28.  The youngest male is 21 and the oldest is 32.  One team has scored over 190 points, while three other teams have scored over 180.

The Shibutanis are going into their 8th season on the Grand Prix and have only finished off the podium once, back at this event in 2012.  They have won gold at their last three events and have qualified for the Final four times, including for the last three years.  Last year was the first time they medaled at the Final, taking home a bronze medal.  They have not competed yet this season, and while their program components and overall performance was strong last season, they never quite got the levels they normally achieved as a highly technical team.  By the end of the season it’s not uncommon to see them routinely receive Level 4s on their step sequences, and that did not happen last year.  They are returning to Coldplay for their free dance (but a different song), and that might help them recreate some of the magic that returned them to the World podium two years ago.

Bobrova and Soloviev are starting their 11th season on the Grand Prix.  They have not missed the podium since 2009 and have qualified for the Final six times, including each of the last two seasons.  However, they have never medaled at the Final.  They kicked off their season with a gold medal at Ondrej Nepela Trophy.  Their short dance earned Level 4 for the rhumba and their lift with Level 3 on the twizzles, non touching step sequence and their partial step sequence.  They had all positive GOEs, but only earned 6 points, and their program components were in the high 8s and low 9s.  Their free dance received Level 4 for the twizzles, lifts, and spin, with Level 3 on the step sequences.  They had all positive GOEs, netting 13 points and had program components in the low to mid 9s.  They have the 5th best short dance, 2nd best free dance, and 3rd best total scores.

Gilles and Poirier will be competing in their 6th Grand Prix season as a team.  They have medaled at every Grand Prix event they have entered the last three seasons, but have only made the Final once, back in 2014.  They won bronze at Autumn Classic International to start their season.  Their short dance earned Level 4 for the twizzles and lift and Level 3 for the partial and non touching step sequences.  They had all positive GOEs, gaining 7 points.  Their program components were in the high 7s to mid 8s.  Their free dance had a Level 4 spin, lifts, and twizzles, with Level 3 on the step sequences.  They had all positive GOEs, totaling 10 points and had program components in the mid 8s.  They have the 9th best short dance, 7th best free dance, and 7th best total scores.

Guignard and Fabbri are entering their 6th Grand Prix season, and while they have never won a medal, they have finished 4th at each of their last four events.  They started their season with a gold medal at Lombardia Trophy.  They earned Level 4 for their twizzles and lift in the short dance with a Level 3 on the rhumba and non touching step sequence.  They had all positive GOEs, totaling 8 points and had program components in the mid 8s.  Their free dance had Level 4 twizzles, spin, and one lift, with Level 3 on their circular steps and one additional lift.  They earned a negative GOE on one of their lifts, but other wise earned 11 points.  Their program components were again in the mid 8s.They have the 7th best short dance, 9th best free dance, and 8th best total scores.

Stepanova and Bukin will compete for the 5th season on the Grand Prix and have three bronze medals on their resume.  They won silver at Finlandia Trophy to start their season.  Their short dance received Level 4 for their twizzles and lift with Level 3 on the partial and non touching step sequences, but they received a shocking Level 1 on their rhumba.  They had all positive GOEs, receiving 7 points.  Their program components were in the mid to high 8s.  Their free dance earned Level 4 for their straight line and rotational lifts, twizzles, and spin, with Level 3 on their curve lift.  They again earned all positive GOEs and had program components in the low to mid 8s.  They have the 6th best short dance and 9th best total scores.

The Parsons are making their Grand Prix debut after winning the World Junior title last season.  They started their first senior season with a silver medal at Ondrej Nepela Trophy.  Their short dance earned Level 4 on the non touching step sequence, lift, and twizzles, with Level 3 on the rhumba and partial step sequence.  They had all positive GOEs, totaling 5 points and program components in the mid to high 7s.  They actually beat Bobrova and Soloviev on the technical score at Nepela, but lost ground on the program components.  Their free dance received Level 4 on their lifts, spin, and twizzles, with Level 3 on one of the step sequences.  They had all positive GOEs and their program components were better, all in the high 7s and low 8s.  They have the 10th best short dance score.

 

My podium predictions:

Gold: Shibutani/Shibutani

Silver: Bobrova/Soloviev

Bronze: Gilles/Poirier

 

Bios of the competitors:

Gilles/Poirier, CAN: They placed 8th at Worlds and 6th at Four Continents.  They won bronze at Skate Canada and bronze at Trophee de France last season.  They are the 2014 Four Continents Silver Medalists. Their personal best is 182.57.  She is 25 and he is 25.

Kuzmichova/Sinicyn, CZE: They placed 26th at Worlds, 26th at Europeans, and 9th at Junior Worlds.  They finished 4th at JGP France and won silver at JGP Czech Republic last season.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 142.69.  She is 20 and he is 21.

Lauriault/Le Gac, FRA: They finished 21st at Worlds and 12th at Europeans.  They placed 6th at Trophee de France and 6th at NHK Trophy last season.  Their personal best is 154.36.  She is 20 and he is 22.

Guignard/Fabbri, ITA: They placed 11th at Worlds and 6th at Europeans.  They finished 4th at Skate America and 4th at Rostelecom Cup last season.  Their personal best is 180.30.  She is 28 and he is 29.

Bobrova/Soloviev, RUS: They finished 5th at Worlds and are the reigning European Bronze Medalists.  They won bronze at Skate America and gold at Rostelecom Cup last season to qualify for the Grand Prix Final where they placed 4th.  They are the 2013 World Bronze Medalists, 2013 European Champions, 2011 and 2012 European Silver Medalists, 2016 European Bronze Medalists, and 2007 World Junior Champions.  Their personal best is 186.68.  She is 27 and he is 28.

Popova/Mozgov, RUS: This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 161.92.  She is 20 and he is 22.

Stepanova/Bukin, RUS: They placed 10th at Worlds and 5th at Europeans.  They finished 5th at Skate Canada and won bronze at Cup of China last season.  They are the 2015 European Bronze Medalists, 2013 World Junior Champions, and 2012 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 177.41.  She is 22 and he is 24.

Agafonova/Ucar, TUR: They finished 16th at Worlds and 11th at Europeans.  They placed 9th at Skate America and 8th at Rostelecom Cup last season.  Their personal best is 163.00.  She is 26 and he is 32.

Parsons/Parsons, USA: They are the reigning World Junior Champions.  They won gold at JGP Japan and gold at JGP Germany last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won gold.  This is their Grand Prix debut.  They are the 2016 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 164.83.  She is 19 and he is 22.

Shibutani/Shibutani, USA: They are the reigning World Bronze Medalists and reigning Four Continents Silver Medalists.  They won gold at Skate America and gold at Cup of China last season to qualify for the Grand Prix Final where they won bronze.  They are the 2016 World Silver Medalists, 2011 World Bronze Medalists, 2016 Four Continents Champions, 2011 Four Continents Silver Medalists, 2015 Four Continents Bronze Medalists, and 2009 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 191.85.  She is 23 and he is 26.

2017 World Junior Championships Dance Results

Short Dance

 Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 67.59 34.93 32.66 8.11 8.00 8.21 8.21 8.29 0.00 #31
2 Q Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 67.29 34.85 32.44 8.11 7.86 8.11 8.18 8.29 0.00 #30
3 Q Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 63.38 33.61 29.77 7.43 7.36 7.54 7.46 7.43 0.00 #23
4 Q Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 63.26 33.29 29.97 7.50 7.29 7.68 7.46 7.54 0.00 #29
5 Q Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 60.79 32.34 28.45 7.04 6.89 7.18 7.18 7.29 0.00 #22
6 Q Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 60.53 30.94 29.59 7.39 7.21 7.39 7.43 7.57 0.00 #25
7 Q Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 60.30 29.31 30.99 7.68 7.64 7.71 7.93 7.79 0.00 #27
8 Q Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER FRA 55.41 28.58 26.83 6.75 6.57 6.75 6.64 6.82 0.00 #16
9 Q Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 54.92 26.49 28.43 7.14 7.04 7.04 7.29 7.04 0.00 #28
10 Q Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 53.93 27.84 26.09 6.46 6.39 6.57 6.57 6.61 0.00 #24
11 Q Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 52.47 28.04 24.43 6.07 5.96 6.18 6.11 6.21 0.00 #14
12 Q Ashlynne STAIRS / Lee ROYER CAN 52.26 28.40 23.86 6.04 5.82 6.00 5.96 6.00 0.00 #19
13 Q Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 51.90 27.61 24.29 6.00 5.96 5.96 6.32 6.11 0.00 #26
14 Q Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 50.75 29.36 21.39 5.43 5.29 5.50 5.39 5.14 0.00 #17
15 Q Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 50.44 28.82 21.62 5.43 5.21 5.46 5.50 5.43 0.00 #18
16 Q Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 50.18 28.50 21.68 5.39 5.29 5.57 5.43 5.43 0.00 #15
17 Q Sasha FEAR / Elliot VERBURG GBR 49.19 26.04 23.15 5.89 5.61 5.82 5.75 5.86 0.00 #5
18 Q Eva KHACHATURIAN / Georgy REVIYA GEO 45.69 25.29 20.40 5.21 4.89 5.11 5.18 5.11 0.00 #9
19 Q Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 45.61 25.43 20.18 5.07 4.86 5.04 5.21 5.04 0.00 #20
20 Q Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 44.62 25.90 18.72 4.79 4.54 4.75 4.79 4.54 0.00 #2
21 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 44.51 24.83 19.68 4.93 4.89 4.93 5.00 4.86 0.00 #11
22 Hannah Grace COOK / Temirlan YERZHANOV KAZ 42.94 23.01 19.93 5.11 4.86 4.82 5.04 5.07 0.00 #3
23 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 42.20 22.67 19.53 5.00 4.75 4.89 4.89 4.89 0.00 #10
24 Flora MUEHLMEYER / Pietro PAPETTI ITA 41.24 21.95 19.29 4.93 4.57 4.86 4.93 4.82 0.00 #7
25 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 40.24 20.70 19.54 4.96 4.71 4.89 5.04 4.82 0.00 #21
26 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 39.34 18.89 20.45 5.21 4.89 5.07 5.18 5.21 0.00 #6
27 Malene NIQUITA-BASQUIN / Jamie GARCIA ESP 38.49 21.83 16.66 4.21 4.00 4.25 4.29 4.07 0.00 #1
28 Elizaveta ORLOVA / Stephano Valentino SCHUSTER AUT 38.14 19.39 18.75 4.82 4.57 4.61 4.79 4.64 0.00 #12
29 Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI POL 37.68 19.85 18.83 4.79 4.68 4.57 4.79 4.71 1.00 #13
30 Wing Yi Valerie SO / Marcus YAU HKG 35.31 19.59 15.72 3.82 3.61 4.07 3.96 4.18 0.00 #4
31 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 34.29 18.92 16.37 4.04 3.96 4.11 4.21 4.14 1.00 #8

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 97.54 47.27 50.27 8.36 8.32 8.39 8.39 8.43 0.00 #19
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 96.78 47.23 49.55 8.29 8.04 8.32 8.25 8.39 0.00 #18
3 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 94.15 46.11 48.04 7.82 7.86 8.07 8.11 8.18 0.00 #15
4 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 89.40 44.01 45.39 7.54 7.36 7.57 7.57 7.79 0.00 #17
5 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 89.15 43.81 45.34 7.61 7.36 7.54 7.57 7.71 0.00 #20
6 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 87.81 41.26 46.55 7.75 7.64 7.61 7.86 7.93 0.00 #14
7 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 87.47 43.50 43.97 7.39 7.14 7.36 7.32 7.43 0.00 #16
8 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 85.69 42.36 43.33 7.29 7.07 7.18 7.25 7.32 0.00 #12
9 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 80.24 40.39 39.85 6.57 6.39 6.75 6.75 6.75 0.00 #11
10 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 79.87 40.77 39.10 6.25 6.25 6.54 6.68 6.86 0.00 #9
11 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER FRA 74.67 34.85 39.82 6.64 6.54 6.57 6.79 6.64 0.00 #13
12 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 74.41 35.57 38.84 6.54 6.18 6.46 6.64 6.54 0.00 #8
13 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 73.59 38.10 35.49 5.93 5.79 5.89 6.00 5.96 0.00 #10
14 Sasha FEAR / Elliot VERBURG GBR 72.21 36.04 36.17 6.00 5.75 6.07 6.14 6.18 0.00 #5
15 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER CAN 70.28 33.51 36.77 6.14 5.86 6.14 6.25 6.25 0.00 #6
16 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 68.06 34.51 33.55 5.64 5.36 5.61 5.71 5.64 0.00 #7
17 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 61.01 29.47 31.54 5.39 4.93 5.32 5.43 5.21 0.00 #2
18 Eva KHACHATURIAN / Georgy REVIYA GEO 60.22 30.51 29.71 5.14 4.68 5.04 5.14 4.75 0.00 #1
19 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 58.04 27.79 30.25 5.04 4.86 4.96 5.21 5.14 0.00 #4
20 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 56.02 26.96 29.06 4.89 4.64 4.79 5.00 4.89 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
164.83 2 1
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
164.37 1 2
3 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
USA
154.68 6 3
4 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
152.66 4 4
5 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
RUS
152.53 3 5
6 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA
CAN
148.26 5 7
7 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER
USA
148.11 7 6
8 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
140.61 9 8
9 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN
CZE
134.17 10 9
10 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH
GER
131.77 13 10
11 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER
FRA
130.08 8 11
12 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV
UKR
126.88 11 12
13 Rikako FUKASE / Aru TATENO
JPN
124.03 15 13
14 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER
CAN
122.54 12 15
15 Sasha FEAR / Elliot VERBURG
GBR
121.40 17 14
16 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI
BLR
118.81 14 16
17 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA
LTU
111.19 16 17
18 Eva KHACHATURIAN / Georgy REVIYA
GEO
105.91 18 18
19 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN
FIN
102.66 20 19
20 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES
HUN
101.63 19 20
Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV
EST
FNR 21
Hannah Grace COOK / Temirlan YERZHANOV
KAZ
FNR 22
Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO
CHN
FNR 23
Flora MUEHLMEYER / Pietro PAPETTI
ITA
FNR 24
Matilda FRIEND / William BADAOUI
AUS
FNR 25
Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH
ISR
FNR 26
Malene NIQUITA-BASQUIN / Jamie GARCIA
ESP
FNR 27
Elizaveta ORLOVA / Stephano Valentino SCHUSTER
AUT
FNR 28
Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI
POL
FNR 29
Wing Yi Valerie SO / Marcus YAU
HKG
FNR 30
Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV
BUL
FNR 31

2017 US Nationals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 11 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
1 72.42 1 103.91 176.33
2 9 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
3 66.77 2 98.29 165.06
3 12 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
2 70.44 3 93.19 163.63
4 10 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
4 60.60 4 87.83 148.43
5 8 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
6 50.54 5 79.28 129.82
6 5 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
5 52.95 6 74.95 127.90
7 6 Alina Efimova, Peninsula SC
Alexander Petrov, Hershey FSC
7 50.27 7 68.63 118.90
8 7 Diana Avaz, Detroit SC
Val Katsman, Broadmoor SC
8 50.18 8 67.38 117.56
9 2 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
9 49.37 9 66.53 115.90
10 4 Elizabeth Addas, All Year FSC
Michael Valdez, All Year FSC
11 45.62 10 62.40 108.02
11 1 Lydia Erdman, Arctic FSC
Alexey Shchepetov, Philadelphia SC & HS
10 46.51 11 59.80 106.31
12 3 Cassidy Klopstock, Centennial 7k SC
Jacob Schedl, University of Delaware FSC
12 38.97 12 57.23 96.20
WD Heidi Washburn, Detroit SC
Ilya Yukhimuk, Detroit SC

2017 US Nationals Junior Dance Preview

This is the most competitive group competing in the junior division at nationals.  For the second year in a row, three US teams qualified for the Junior Grand Prix Final, and two of those teams won medals at the Final.

As a group they have won 25 nationals medals (with 7 going to McNamara and Carpenter and 5 going to Parsons and Parsons) and three World Junior medals.  Four teams combined to win nine JGP medals this season.  The 1st, 2nd, 4th, 6th, and 7th place teams from last season will be returning.  The novice 1st and 2nd place teams are moving up to compete here.  The short dance will be held on Wednesday, January 18th with the free dance on Friday, January 20th.

The depth in this event in the US is both a blessing and a curse.  Two of the three teams who went to Sochi are still competing as seniors and three US teams qualified for the Grand Prix Final this season.  Because it is hard to breakthrough as a senior, teams are staying at their level longer before moving up.  This goes all the way down the pipeline and more and more teams are staying put for several seasons.

Despite this, the US actually had to give up some spots on the Junior Grand Prix as they did not have enough age eligible teams to fill all the spots they were given.  One team from last season aged out and one moved up and several of the up and coming teams are not yet old enough to compete.

To be competitive internationally, these teams need to score above 57 points in the short dance, 86 points in the free dance, and 141 points overall.

McNamara and Carpenter are competing in the junior event for the 7th time, after winning gold each of the last two years and medaling each of the last 6 seasons.  They have come a long way from the tiny little things who first skated to These Boots Were Made for Walking.  They are the reigning World Junior Champions, but have found themselves struggling this season.  They dropped to 3rd overall at the Junior Grand Prix Final and have been surpassed by their training mates, the Parsons.  At the JGPF, they earned Level 4 on their twizzles, lifts and spin with Level 2 on their step sequences in the free dance.  Long known for their technical prowess, earning Level 2s is a big issue for them.  They did earn 9 points from GOE and had program components ranging from 7.86-7.96.  Their short dance had Level 4 twizzles and lift with Level 3 on the mid-line steps and Level 4 and Level 2 on the Blues.  They earned 5.5 points from GOE and had program components ranging from 7.61-7.92.  They have the 3rd best short dance, 4th best free dance and 3rd best total scores internationally.

The Parsons are having the best season of their career, taking home the gold medal from the Junior Grand Prix Final last month.  They’ve long sat in the shadow of McNamara and Carpenter and that was the first time they’ve beat them in head to head competition.  Their free dance at the Final featured Level 4 twizzles, lifts and spin with Level 3 step sequences.  They earned a whopping 10 points from GOE with program components ranging from 8.04-8.29.  Their short dance received Level 4 on the twizzles and lift with Level 3 on the midline steps and Level 4 on both segments of the Blues.  They earned 7 points from GOE and program components ranging from 7.79-8.07.  They have the 2nd best short dance, 2nd best free dance and best total scores internationally.

Carreira and Ponomarenko qualified for the Junior Grand Prix Final for the first time in their career this season and finished just behind McNamara and Carpenter.  They are the reigning Pewter Medalists at this event.  Their free dance at that event earned Level 4 for the spin, twizzles and lifts and Level 3 for the step sequences.  They earned 7.5 points in GOE and program components from 7.29-7.64.  Their short dance received a Level 4 on the lift and twizzles, Level 3 on the midline steps and Level 3 and Level 4 on the Blues.  They earned 4.5 points from GOE with program components ranging from 7.14-7.43.  They have the 4th best short dance, 3rd best free dance and 4th best total scores internationally.

Lewis and Bye won the bronze medal at JGP Estonia this season, the first of their career.  They finished 6th at nationals last year and will be looking to make the junior podium for the first time.  They had a very rough outing at Sectionals.  Their free dance there received Level 4 on their twizzles, lifts and spin, with Level 3 on one step sequence and Level 1 and a fall on the other step sequence.  They earned just 3 points from GOE with program components ranging from 5.17-5.92.  The fall on the step sequence is alone is a near fatal mistake.  The difference between Level 1 and Level 4 on the steps is 3 points, plus the one point deduction for the fall, negative GOEs and any downgrades in the program components.  Their short dance included a Level 4 lift, Level 1 twizzles (with a fall), Level 1 midline steps (fall), and Level 4 Blues sequences.  They earned about 1 point from GOE with program components ranging from 4.92-5.75.  It is rare to see one fall from an ice dance team, but three in one event is unheard of.  It is extremely unlikely that anything like this would happen to them again, and they should return to the caliber shown internationally this season.

Also looking for spots in the podium are three young up and coming teams.  They all start with Gs and they all train at the Wheaton Ice Skating Academy with the Parsons and McNamara and Carpenter.

Gropman and Somerville finished 7th last year in their first year competing as juniors.  Their free dance at sectionals received Level 4 on the lifts and spin, and Level 3 on the steps and twizzles.  They earned 6 points from GOE and had program components ranging from 5.58-6.08.  Their short dance had a Level 4 lift, Level 3 midline steps, Level 2 twizzles and Level 4 on the Blues.  They earned 3.5 points from GOE and had program components ranging from 5.75-6.08.

Gunter and Wein are the reigning Novice Silver Medalists.  They are making their junior debut nationally after competing on the Junior Grand Prix for the first time this season.  Their free dance earned Level 4 on the twizzles, lifts and spin, Level 3 on one step sequence, and Level 2 on the other step sequence.  They earned 6 points from GOE with program components ranging from 5.75-6.25.  Their short dance received Level 4 on the twizzles and lift, Level 3 on the midline steps and Level 4 on the Blues.  They earned 2.5 points from GOE and had program components ranging from 5.33-6.08.

Green and Green are making their long awaited junior debut.  They have won four national titles in a row, including back to back novice titles the last two seasons.  They are still too young to compete internationally as juniors, but have been given several international novice assignments over the past two years.  Most recently they were assigned to the NRW Trophy where they won gold in the novice division.  They set the best score in qualifying competition by 13 points.  Their free dance at sectionals earned Level 4 on the lifts and spin with Level 3 on the steps and twizzles.  They earned 8 points from GOE with program components ranging from 6.50-7.17.  Their short dance received Level 4 on the lift with Level 3 on the twizzles and midline step sequence with Level 4 and Level 3 on the Blues.  They earned 5.5 points from GOE with program components ranging from 6.33-7.08.

In Ice Dance, quality is the name of the game.  The Level you receive on your step sequence can make or break you and those with the highest GOEs and PCS scores will win.  The difference between levels on the step sequences is a full point and a half.  At the JGPF, McNamara and Carpenter received Level 2 on both of their step sequences, costing them 3 points compared to the Parsons.  For the Blues in the short dance, the difference between levels is only .6, so the hit isn’t as bad.  Looking at all the WISA teams, they all earned Level 4 on both segments of the Blues, except for Green and Green who earned one Level 3 and McNamara and Carpenter who earned one Level 2.  For the free dance, they all earned Level 3 on their steps, except for McNamara and Carpenter who earned 2s.  I would be shocked if they didn’t have their levels fixed before nationals given that they share the same coaching team, are the most senior team at their rink and they’ve routinely received these levels before.  However, their GOEs were between 1 and 1.5 points lower than the Parsons at the JGPF and they lost by 1.5 points on PCS in the free dance alone.  They might be able to close the technical gap, but this is looking like its going to be the Parsons event to lose.

My podium predictions:

Gold: Parsons/Parsons

Silver: McNamara/Carpenter

Bronze: Carreira/Ponomarenko

Pewter: Green/Green

 

Bios of the competitors:

Addas/Valdez: She is 17 and they represent the All Year Figure Skating Club.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Avaz/Katsman: She represents the Detroit Skating Club and he represents the Broadmoor Skating Club.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Carreira/Ponomarenko: She is 16 and represents the Skating Club of New York and he is 16 and represents the Skating Club of San Francisco.  They won silver at JGP France and silver at JGP Russia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they placed 4th.  They are the reigning Junior Pewter Medalists and placed 5th in juniors in 2015.

Efimova/Petrov: She represents the Peninsula Figure Skating Club and he represents the Hershey Figure Skating Club.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Erdman/Shchepetov: He is 19 and they represent the Philadelphia Skating Club and Humane Society.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Green/Green: She is 13 and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Champions, 2015 Novice Champions, 2014 Intermediate Champions, 2013 Juvenile Champions and finished 7th as juveniles in 2012.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gropman/Somerville: She is 15 and represents the Pavilion Skating Club of Cleveland Heights and he is 16 and represents the Washington Figure Skating Club.  They placed 9th at JGP France.  They placed 7th in juniors last season, are the 2014 Novice Silver Medalists, 2013 Intermediate Champions and 2012 Juvenile Champions.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gunter/Wein: She is 14 and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They placed 7th at JGP Japan.  They are the reigning Novice Silver Medalists, 2015 Novice Bronze Medalists and 2014 Intermediate Bronze Medalists.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Klopstock/Schedl: She represents the Centennial 7k Skating Club and he represents the University of Delaware Figure Skating Club.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Lewis/Bye: She is 16 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 18 and represents the Skating Club of New York.  They placed 6th at JGP Czech Republic and won bronze at JGP Estonia.  They finished 6th in juniors last season, 7th in juniors in 2015, 6th as juniors in 2014, are the 2013 Novice Champions, 2012 Novice Pewter Medalists and finished 6th in Intermediate in 2011.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

McNamara/Carpenter: She is 17 and represents the Peninsula Skating Club and he is 20 and represents the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Champions.  They won gold at JGP Czech Republic and gold at JGP Slovenia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won bronze.  They are the 2015 World Junior Silver Medalists.  They are the reigning Junior Champions, 2015 Junior Champions, 2014 Junior Silver Medalists, 2013 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Bronze Medalists, finished 9th in Junior in 2011, 6th in Novice in 2010, are the 2009 Intermediate Pewter Medalists and 2008 Juvenile Pewter Medalists.

Parsons/Parsons: She is 19 and he is 21 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won gold at JGP Japan and gold at JGP Germany to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won gold.  They are the reigning Junior Silver Medalists, 2015 Junior Silver Medalists, 2014 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Pewter Medalists and 2011 Novice Champions.

Washburn/Yukhimuk: They represent the Detroit Skating Club.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

2016 Junior Grand Prix Final Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 67.58 34.86 32.72 8.04 8.11 8.36 8.14 8.25 0.00 #6
2 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 66.91 35.11 31.80 7.96 7.79 7.96 7.96 8.07 0.00 #4
3 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 63.73 32.67 31.06 7.61 7.75 7.68 7.96 7.82 0.00 #2
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 61.39 32.09 29.30 7.21 7.14 7.43 7.43 7.43 0.00 #3
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 60.08 31.34 28.74 7.04 6.89 7.43 7.29 7.29 0.00 #5
6 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 59.29 30.75 28.54 7.07 7.00 7.14 7.29 7.18 0.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 95.59 46.39 49.20 8.21 8.04 8.21 8.29 8.25 0.00 #6
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 94.29 44.53 49.76 8.29 8.07 8.46 8.29 8.36 0.00 #5
3 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 89.74 42.22 47.52 7.89 7.86 7.96 7.96 7.93 0.00 #4
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 88.59 43.51 45.08 7.46 7.29 7.64 7.57 7.61 0.00 #3
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 86.04 41.92 44.12 7.29 7.07 7.54 7.43 7.43 0.00 #2
6 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 81.35 39.24 43.11 7.07 6.96 7.36 7.25 7.29 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
162.50 2 1
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
161.87 1 2
3 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER
USA
153.47 3 3
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
USA
149.98 4 4
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
146.12 5 5
6 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
140.64 6 6

2016-2017 Top Junior Dance U.S. Qualifying Scores

Short Dance

  1. Parsons/Parsons: 72.42 (US Nationals)
  2. McNamara/Carpenter: 70.44 (US Nationals)
  3. Carreira/Ponomarenko: 66.77 (US Nationals)
  4. Lewis/Bye: 60.60 (US Nationals)
  5. Green/Green: 59.12 (Eastern Sectional)
  6. Gunter/Wein: 53.70 (Eastern Sectional) & Gropman/Somerville: 53.70 (Eastern Sectional)
  7. Efimova/Petrov: 50.27 (US Nationals)
  8. Avaz/Katsman: 50.18 (US Nationals)
  9. Erdman/Shchepetov: 46.51 (US Nationals)
  10. Addaz/Valdez: 45.62 (US Nationals)

Free Dance

  1. Parsons/Parsons: 103.91 (US Nationals)
  2. Carreira/Ponomarenko: 98.29 (US Nationals)
  3. McNamara/Carpenter: 93.19 (US Nationals)
  4. Lewis/Bye: 87.83 (US Nationals)
  5. Green/Green: 84.43 (Eastern Sectional)
  6. Gunter/Wein: 76.80 (Eastern Sectional)
  7. Gropman/Somerville: 75.77 (Eastern Sectional)
  8. Efimova/Petrov: 68.63 (US Nationals)
  9. Avaz/Katsman: 67.38 (US Nationals)
  10. Addas/Valdez: 63.38 (Pacific Coast Sectional)

Total (one score per team listed)

  1. Parsons/Parsons: 176.33 (US Nationals)
  2. Carreira/Ponomarenko: 165.05 (US Nationals)
  3. McNamara/Carpenter: 163.63 (US Nationals)
  4. Lewis/Bye: 148.43 (US Nationals)
  5. Green/Green: 143.55 (Eastern Sectional)
  6. Gunter/Wein: 130.50 (Eastern Sectional)
  7. Gropman/Somerville: 129.47 (Eastern Sectional)
  8. Efimova/Petrov: 118.90 (US Nationals)
  9. Avaz/Katsman: 117.56 (US Nationals)
  10. Addas/Valdez: 108.02 (US Nationals)

Total (multiple scores per team listed)

  1. Parsons/Parsons: 176.33 (US Nationals)
  2. Carreira/Ponomarenko: 165.05 (US Nationals)
  3. McNamara/Carpenter: 163.63 (US Nationals)
  4. Lewis/Bye: 148.43 (US Nationals)
  5. Green/Green: 143.55 (Eastern Sectional)
  6. Gunter/Wein: 130.50 (Eastern Sectional)
  7. Green/Green: 129.82 (US Nationals)
  8. Gropman/Somerville: 129.47 (Eastern Sectional)
  9. Gropman/Somerville: 127.90 (US Nationals)
  10. Efimova/Petrov: 118.90 (US Nationals)
  11. Avaz/Katsman: 117.56 (US Nationals)
  12. Gunter/Wein: 115.90 (US Nationals)
  13. Lewis/Bye: 110.92 (Eastern Sectional)
  14. Addas/Valdez: 108.02 (US Nationals)
  15. Efimova/Petrov: 108.01 (Pacific Coast Sectional)
  16. Avaz/Katsman: 107.97 (Midwestern Sectional)
  17. Erdman/Shchepetov: 106.31 (US Nationals)
  18. Erdman/Shchepetov: 105.17 (Midwestern Sectional)
  19. Addas/Valdez: 99.83 (Pacific Coast Sectional)
  20. Klopstock/Schedl: 98.96 (Midwestern Sectional)

2016 JGP Germany Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 65.93 34.42 31.51 7.88 7.63 7.96 7.92 8.00 0.00 #12
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 61.00 31.57 29.43 7.33 7.13 7.46 7.38 7.50 0.00 #11
3 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 57.32 30.20 27.12 6.75 6.54 6.96 6.83 6.83 0.00 #2
4 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 57.13 29.97 27.16 6.79 6.63 6.83 6.92 6.79 0.00 #13
5 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 55.35 30.68 24.67 6.17 5.88 6.33 6.25 6.21 0.00 #14
6 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 54.51 30.40 24.11 6.00 5.75 6.17 6.25 5.96 0.00 #6
7 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 49.07 26.29 22.78 5.67 5.54 5.67 5.88 5.71 0.00 #4
8 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 44.51 24.62 20.89 5.29 4.92 5.33 5.33 5.25 1.00 #10
9 Leticia MARSH / Anton SPIRIDONOV GBR 42.97 22.23 20.74 5.29 4.96 5.21 5.29 5.17 0.00 #7
10 Salome ABDEDOU / Dylan ANTUNES FRA 42.71 24.06 19.65 4.92 4.75 4.96 4.92 5.00 1.00 #8
11 Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI POL 42.57 23.00 19.57 4.96 4.71 5.04 5.00 4.75 0.00 #3
12 Kristsina KAUNATSKAIA / Yuri HULITSKI BLR 40.88 20.60 20.28 5.17 5.00 5.00 5.21 4.96 0.00 #1
13 Sarah Michelle KNISPEL / Maximilian VOIGTLÄNDER GER 39.84 22.70 17.14 4.38 4.13 4.29 4.42 4.21 0.00 #9
14 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 30.63 16.57 15.06 3.88 3.58 3.79 3.96 3.63 1.00 #5

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 91.70 44.75 46.95 8.04 7.67 7.83 7.75 7.83 0.00 #12
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 87.02 41.66 46.36 7.58 7.46 7.79 7.88 7.92 1.00 #14
3 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 83.08 39.91 43.17 7.13 6.92 7.25 7.38 7.29 0.00 #11
4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 82.35 41.85 40.50 6.79 6.54 6.79 6.83 6.79 0.00 #13
5 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 76.72 38.55 38.17 6.38 6.04 6.42 6.58 6.38 0.00 #7
6 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 76.40 38.54 37.86 6.13 5.92 6.33 6.58 6.58 0.00 #8
7 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 70.81 35.65 35.16 6.08 5.79 5.63 6.00 5.79 0.00 #10
8 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 66.58 33.26 33.32 5.67 5.42 5.63 5.63 5.42 0.00 #9
9 Leticia MARSH / Anton SPIRIDONOV GBR 63.03 32.68 30.35 5.21 4.92 5.04 5.08 5.04 0.00 #5
10 Kristsina KAUNATSKAIA / Yuri HULITSKI BLR 59.30 28.99 30.31 5.13 4.92 5.04 5.21 4.96 0.00 #3
11 Salome ABDEDOU / Dylan ANTUNES FRA 56.11 27.30 28.81 4.92 4.58 4.83 4.88 4.79 0.00 #6
12 Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI POL 53.40 25.89 27.51 4.67 4.42 4.63 4.67 4.54 0.00 #4
13 Sarah Michelle KNISPEL / Maximilian VOIGTLÄNDER GER 50.02 27.09 23.93 4.04 3.88 3.88 4.13 4.00 1.00 #2
14 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 47.07 25.95 21.12 3.63 3.38 3.58 3.58 3.42 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
157.63 1 1
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
148.02 2 2
3 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV
RUS
140.21 4 3
4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA
CAN
139.67 3 4
5 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV
UKR
131.23 6 5
6 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO
CAN
126.16 5 7
7 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH
GER
125.47 7 6
8 Katerina BUNINA / German FROLOV
EST
111.09 8 8
9 Leticia MARSH / Anton SPIRIDONOV
GBR
106.00 9 9
10 Kristsina KAUNATSKAIA / Yuri HULITSKI
BLR
100.18 12 10
11 Salome ABDEDOU / Dylan ANTUNES
FRA
98.82 10 11
12 Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI
POL
95.97 11 12
13 Sarah Michelle KNISPEL / Maximilian VOIGTLÄNDER
GER
89.86 13 13
14 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY
AUS
77.70 14 14

2016 JGP Germany Dance Preview

Three teams have already punched their ticket to the Junior Grand Prix Final: Loboda and Drozd (30 points), McNamara and Carpenter (30), and Abachkina and Thauron (26).  Carriera/Ponomarenko (26), Skoptcova/Aleshin (24), and Polishchuk/Vakhnov (24) sit on the bubble.

Parsons and Parsons took home gold from their first event in Japan.  Their free dance showed lots of room for improvement in their free dance with Level 3 twizzles and Level 2 and Level 3 step sequences.  They received all positive GOEs and program components in the 8s.  They need a gold, silver, or bronze to qualify for the Final.  They can qualify with a 4th place finish if either Shpilevaya and Smirnov finish 3rd or lower or Ushakova and Nekrasov finish 2nd or lower.  They have the best short dance, 3rd best free dance and 2nd best total scores.

Shpilevaya and Smirnov won the silver at JGP Japan, nine points behind the Parsons, but they did set personal best scores across the board.  They received Level 4s on all the elements in their free dance, except for the step sequences.  They also had all positive GOEs but their program components averaged in the 7s.  They need a gold medal to qualify for the Final.  A silver medal will get them in if either the Parsons place 4th or lower or Ushakova and Nekrasov place 2nd or lower OR if they score higher than 154.07.  They can qualify with a bronze if the Parsons place lower than 5th or Ushakova and Nekrasov place lower than 3rd AND they score higher than 140.73.  They have the 7th best short dance, 6th best free dance and 6th best total scores.

Ushakova and Nekrasov won the bronze medal in their JGP debut in the Czech Republic.  They received Level 4 on all the elements in the free dance, except for the steps, but some of their program components were in the 6s.  They can qualify for the Final with a gold medal.  A silver medal will get them in if the Parsons place lower than 5th or Shpilevaya and Smirnov place lower than 4th AND they score higher than 157.43.

Lajoie and Lagha placed 4th at their first event in Japan with personal best scores across the board.  In their free dance they received Level 2 and 3 on their steps and Level 3 on one of their lifts.  They can qualify only with a gold medal and a little help.  The Parsons can finish no higher than 4th, Shpilevaya and Smirnov can place no higher than 3rd and Ushakova and Nekrasov can place no higher than 2nd.  They have the 9th best short dance score.

 

My podium predictions:

Gold: Parsons/Parsons

Silver: Shpilevaya/Smirnov

Bronze: Lajoie/Lagha

 

The competitors:

Palfreyman/Doherty, AUS

Kaunatskaia/Hulitski, BLR

Fabbri/Pietrantonio, CAN

Lajoie/Lagha, CAN

Bunina/Frolov, EST

Abdedou/Antunes, FRA

Knispel/Voightlander, GER

Schwendinger/Wunderlich, GER

Marsh/Spiridonov, GBR

Hertenstein/Bikowski, POL

Shpilevaya/Smirnov, RUS

Ushakova/Nekrasov, RUS

Golubtsova/Belobrov, UKR

Parsons/Parsons, USA

 

2016 JGP Japan Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 66.76 35.64 31.12 7.80 7.60 7.70 7.95 7.85 0.00 #3
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 60.88 31.44 29.44 7.35 7.30 7.50 7.30 7.35 0.00 #4
3 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 60.68 32.00 28.68 7.10 6.90 7.40 7.20 7.25 0.00 #2
4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 57.02 30.62 26.40 6.50 6.35 6.75 6.70 6.70 0.00 #6
5 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 51.12 28.36 22.76 5.65 5.55 5.75 5.80 5.70 0.00 #10
6 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 46.68 25.12 21.56 5.40 5.20 5.50 5.50 5.35 0.00 #8
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 46.48 26.08 20.40 4.90 4.85 5.20 5.30 5.25 0.00 #11
8 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 41.14 21.38 20.76 5.35 4.95 5.30 5.25 5.10 1.00 #5
9 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 33.50 17.66 16.84 4.45 4.10 4.25 4.25 4.00 1.00 #9
10 Kristsina KAUNATSKAIA / Yuri HULITSKI BLR 31.52 14.12 17.40 4.45 4.25 4.20 4.50 4.35 0.00 #7
11 Karolina E. CALHOUN / Logan T. LEONESIO BRA 25.54 13.30 14.24 3.55 3.45 3.35 3.85 3.60 2.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 93.66 44.04 49.62 8.25 8.10 8.35 8.40 8.25 0.00 #11
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 90.62 44.30 46.32 7.45 7.65 7.85 7.85 7.80 0.00 #10
3 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 88.08 43.14 44.94 7.40 7.25 7.65 7.55 7.60 0.00 #8
4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 80.12 39.44 40.68 6.70 6.50 6.95 6.80 6.95 0.00 #9
5 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 73.40 38.30 35.10 5.80 5.65 6.00 6.00 5.80 0.00 #6
6 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 66.68 34.86 32.82 5.40 5.25 5.55 5.50 5.65 1.00 #7
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 66.34 35.56 30.78 5.05 4.95 5.25 5.30 5.10 0.00 #4
8 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 57.88 28.00 29.88 5.20 4.80 4.95 5.00 4.95 0.00 #5
9 Karolina E. CALHOUN / Logan T. LEONESIO BRA 52.74 27.24 25.50 4.30 3.95 4.45 4.20 4.35 0.00 #3
10 Kristsina KAUNATSKAIA / Yuri HULITSKI BLR 50.66 23.54 27.12 4.65 4.30 4.55 4.60 4.50 0.00 #1
11 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 46.82 23.22 24.60 4.35 3.95 4.00 4.25 3.95 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
160.42 1 1
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
151.50 2 2
3 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
148.76 3 3
4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA
CAN
137.14 4 4
5 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV
RUS
124.52 5 5
6 Rikako FUKASE / Aru TATENO
JPN
113.36 6 6
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN
USA
112.82 7 7
8 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD
CAN
99.02 8 8
9 Kristsina KAUNATSKAIA / Yuri HULITSKI
BLR
82.18 10 10
10 Matilda FRIEND / William BADAOUI
AUS
80.32 9 11
11 Karolina E. CALHOUN / Logan T. LEONESIO
BRA
78.28 11 9

2016 JGP Japan Dance Preview

The Parsons medaled at Junior Worlds for the first time last season, taking home the silver medal.  In their five seasons on the Junior Grand Prix, they’ve medaled seven times and qualified for the Final twice.  Last season was their most successful, winning two gold medals and bronze at the Final.  Their scores were a bit up and down throughout the season but at their best they will be tough to beat here.  Their coaches do well with the out of the box routines so hip hop really plays into their strengths.

Abachkina and Thauron kicked off their season with a gold medal at Junior Grand Prix France.  A gold or silver medal will guarantee them a spot in the Final.  They set new personal bests in every segment of competition at that event and earned seven Level 4s across both programs.  Their score at JGP France would have been good enough for bronze at last year’s Junior World Championships, but they still have a ways to go to catch the Parsons.

Shpilevaya and Smirnov placed 5th at Junior Worlds, two spots above Abachkina and Thauron, but only bested them by just over a point.  This will be their third season on the Junior Grand Prix, but they only have one previous medal, a bronze in 2014.

The rest of the field has personal bests twenty points or more below the Russians and likely won’t be able to put up much of a challenge for the podium.  Gunter and Wein fall into this classification, but they are definitely a team to watch for the future.  They share the same coaches as McNamara/Carpenter and the Parsons and at only 14 and 15 have many years of junior eligibility left.

 

My podium predictions:

Gold: Parsons/Parsons

Silver: Abachkina/Thauron

Bronze: Shpilevaya/Smirnov

 

Bios of the competitors:

Friend/Badaoui, AUS: They placed 16th at Four Continents and 30th at Junior Worlds.  They finished 13th at JGP USA and 17th at JGP Croatia last season.  Their personal best is 86.57.  She is 17 and he is 18.

Kaunatskaia/Hulitski, BLR: This is their international debut.  She is 18 and he is 20.

Calhoun/Leonesio, BRA: They finished 16th at JGP France.  Their personal best is 82.95.  She is 16 and he is 17.

Han/Lochhead, CAN: This is their international debut.  She is 14 and he is 16.

Lajoie/Lagha, CAN: They finished 13th at Junior Worlds.  They placed 7th at JGP Spain last season.  Their personal best is 129.91.  She is 15 and he is 17.

Abachkina/Thauron, FRA: They placed 7th at Junior Worlds.  They won gold at JGP France.  Their personal best is 152.17.  She is 16 and he is 21.

Fukase/Tateno, JPN: They finished 19th at Junior Worlds.  They placed 11th at JGP Austria last season.  Their personal best is 103.60.  She is 19 and he is 19.

Ivanenko/Karpov, RUS: This is their JGP debut.  She is 14 and he is 16.

Shpilevaya/Smirnov, RUS: They placed 5th at Junior Worlds.  They placed 4th at JGP Spain last season.  Their personal best is 146.55.  She is 17 and he is 19.

Gunter/Wein, USA: This is their JGP debut.  She is 14 and he is 15.

Parsons/Parsons, USA: They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won gold at JGP Slovakia and gold at JGP Croatia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won bronze.  Their personal best is 162.74.  She is 18 and he is 20.