2017 European Youth Olympic Festival Junior Men’s Results

1 GUMENNIK Petr  RUS 1 0.00 6.30 6.05 6.20 6.30 6.20 62.10 65.55 127.65 195.21
2 GRASSL Daniel  ITA 2 0.00 5.85 5.75 6.00 6.10 6.00 59.40 55.49 114.89 178.24
3 EGADZE Nika  GEO 4 -2.00 5.50 5.10 5.25 5.30 5.30 52.90 50.57 101.47 155.18
4 OKTAR Basar  TUR 7 -2.00 5.40 5.10 5.20 5.40 5.20 52.60 41.31 91.91 154.11
5 ZENKO Yakau  BLR 5 0.00 5.55 5.15 5.25 5.35 5.20 53.00 45.35 98.35 152.43
6 SELEVKO Aleksandr  EST 6 -1.00 5.65 5.55 5.55 5.65 6.00 56.80 37.90 93.70 148.73
7 SIAO HIM FA Adam  FRA 3 -1.00 5.30 4.90 5.25 5.25 5.05 51.50 51.70 102.20 146.39
8 DIGBY Luke  GBR 8 -1.00 5.15 4.60 4.90 5.00 4.70 48.70 43.78 91.48 140.80
9 TKALYCH Yan  UKR 9 -1.00 5.15 4.50 4.85 4.85 4.90 48.50 40.67 88.17 136.14
10 MAJOROV Nikolaj  SWE 10 -2.00 5.35 4.60 4.00 4.60 4.40 45.90 37.12 81.02 124.97
11 FUKAS Simon  SVK 11 -2.00 5.05 4.60 4.85 4.85 4.95 48.60 33.91 80.51 123.35
12 ZLATKOV Aleksandar  BUL 12 -2.00 4.45 3.90 4.20 4.10 3.95 41.20 34.76 73.96 117.85
13 WITKOWSKI Kornel  POL 13 -6.00 3.90 3.55 3.60 3.95 3.65 37.30 25.85 57.15 98.31
14 TANASE Andrei  ROU 14 -1.00 2.80 2.35 2.50 2.80 2.60 26.10 18.84 43.94 69.95

2016 JGP Estonia Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Vincent ZHOU USA 78.10 43.10 36.00 7.07 7.04 7.21 7.25 7.43 1.00 #4
2 Alexander SAMARIN RUS 73.36 37.00 36.36 7.21 7.11 7.25 7.29 7.50 0.00 #19
3 Roman SADOVSKY CAN 71.96 38.75 34.21 6.96 6.50 6.75 6.82 7.18 1.00 #11
4 Koshiro SHIMADA JPN 70.48 37.05 33.43 6.79 6.32 6.68 6.71 6.93 0.00 #13
5 Graham NEWBERRY GBR 68.85 38.78 30.07 5.96 5.68 6.11 6.11 6.21 0.00 #25
6 Petr GUMENNIK RUS 68.27 37.24 31.03 6.07 6.11 6.39 6.14 6.32 0.00 #8
7 Irakli MAYSURADZE GEO 63.86 33.11 30.75 6.14 5.93 6.18 6.07 6.43 0.00 #21
8 Aleksandr SELEVKO EST 62.89 33.07 29.82 5.89 5.64 6.04 6.00 6.25 0.00 #17
9 Camden PULKINEN USA 60.44 30.70 29.74 6.18 5.71 5.96 5.93 5.96 0.00 #5
10 Yuheng LI CHN 55.04 28.82 26.22 5.50 5.00 5.11 5.25 5.36 0.00 #28
11 Samuel TURCOTTE CAN 54.89 28.14 27.75 5.54 5.25 5.57 5.57 5.82 1.00 #9
12 Nikolaj MAJOROV SWE 54.18 27.46 26.72 5.36 4.96 5.54 5.32 5.54 0.00 #18
13 Basar OKTAR TUR 53.63 29.84 24.79 4.93 4.79 5.04 4.96 5.07 1.00 #6
14 Sunghoon PARK KOR 53.47 26.48 26.99 5.68 5.21 5.25 5.39 5.46 0.00 #24
15 Ton CONSUL ESP 51.05 25.73 26.32 5.36 5.18 5.14 5.32 5.32 1.00 #3
16 Adam SIAO HIM FA FRA 51.01 26.76 24.25 4.82 4.61 4.93 4.82 5.07 0.00 #1
17 Daniel TSION DEN 49.48 25.62 23.86 4.96 4.54 4.68 4.82 4.86 0.00 #23
18 Mihhail SELEVKO EST 48.02 26.49 21.53 4.39 4.00 4.32 4.39 4.43 0.00 #14
19 Yan TKALICH UKR 47.65 23.37 24.28 4.82 4.68 4.96 4.89 4.93 0.00 #26
20 Artur PANIKHIN KAZ 46.44 23.16 23.28 4.71 4.57 4.57 4.68 4.75 0.00 #2
21 Jegor ZELENJAK EST 44.88 23.09 22.79 4.64 4.39 4.54 4.54 4.68 1.00 #15
22 Matthew SAMUELS RSA 41.65 19.15 22.50 4.68 4.29 4.50 4.46 4.57 0.00 #7
23 Yauhenii PUZANAU BLR 41.46 19.35 24.11 4.61 4.61 4.86 4.89 5.14 2.00 #27
24 Micah TANG TPE 41.26 19.59 21.67 4.57 4.18 4.21 4.39 4.32 0.00 #10
25 Glebs BASINS LAT 39.29 16.40 24.89 5.04 4.71 4.96 5.04 5.14 2.00 #12
26 Samuel MCALLISTER IRL 37.32 17.18 21.14 4.14 4.11 4.14 4.32 4.43 1.00 #16
27 Harrison BAIN NZL 34.97 15.97 20.00 4.04 3.79 3.96 4.07 4.14 1.00 #22
28 Giuseppe TRIULCIO AUS 31.35 13.49 17.86 3.86 3.50 3.46 3.61 3.43 0.00 #20

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alexander SAMARIN RUS 160.93 88.09 72.84 7.39 7.00 7.39 7.32 7.32 0.00 #26
2 Roman SADOVSKY CAN 149.25 79.19 71.06 7.25 6.89 7.11 7.14 7.14 1.00 #27
3 Vincent ZHOU USA 135.82 67.18 70.64 7.25 6.93 6.89 7.14 7.11 2.00 #28
4 Koshiro SHIMADA JPN 132.81 66.59 67.22 6.82 6.43 6.75 6.79 6.82 1.00 #24
5 Petr GUMENNIK RUS 129.55 66.85 62.70 6.11 6.21 6.36 6.46 6.21 0.00 #23
6 Aleksandr SELEVKO EST 122.04 59.64 62.40 6.18 5.89 6.46 6.21 6.46 0.00 #21
7 Irakli MAYSURADZE GEO 118.32 60.46 57.86 6.11 5.50 5.79 5.82 5.71 0.00 #20
8 Graham NEWBERRY GBR 111.48 51.98 60.50 6.18 5.82 6.00 6.18 6.07 1.00 #25
9 Camden PULKINEN USA 111.25 54.25 58.00 6.11 5.50 5.57 5.96 5.86 1.00 #22
10 Nikolaj MAJOROV SWE 109.13 51.49 57.64 5.64 5.75 5.75 5.82 5.86 0.00 #17
11 Adam SIAO HIM FA FRA 107.96 58.32 49.64 5.25 4.71 4.96 5.04 4.86 0.00 #14
12 Yuheng LI CHN 105.97 54.31 53.66 5.79 5.11 5.25 5.29 5.39 2.00 #19
13 Samuel TURCOTTE CAN 103.93 52.43 53.50 5.61 5.21 5.25 5.32 5.36 2.00 #18
14 Basar OKTAR TUR 99.14 51.20 47.94 4.82 4.57 4.79 4.86 4.93 0.00 #15
15 Artur PANIKHIN KAZ 95.03 49.75 46.28 4.82 4.39 4.61 4.75 4.57 1.00 #8
16 Glebs BASINS LAT 93.29 51.21 42.08 4.54 4.07 4.18 4.25 4.00 0.00 #4
17 Sunghoon PARK KOR 92.54 41.90 50.64 5.39 4.82 5.14 5.04 4.93 0.00 #16
18 Matthew SAMUELS RSA 90.18 48.74 41.44 4.29 3.86 4.21 4.18 4.18 0.00 #6
19 Jegor ZELENJAK EST 89.89 46.37 44.52 4.54 4.39 4.43 4.54 4.36 1.00 #10
20 Yauhenii PUZANAU BLR 87.94 40.08 47.86 4.61 4.54 4.96 4.86 4.96 0.00 #9
21 Yan TKALICH UKR 86.88 46.18 41.70 4.57 3.96 4.14 4.04 4.14 1.00 #7
22 Ton CONSUL ESP 82.73 36.59 48.14 5.14 4.57 4.75 4.93 4.68 2.00 #11
23 Micah TANG TPE 81.28 43.00 39.28 4.39 3.68 3.82 4.04 3.71 1.00 #3
24 Daniel TSION DEN 81.17 36.11 46.06 4.68 4.46 4.54 4.71 4.64 1.00 #12
25 Mihhail SELEVKO EST 80.56 37.70 43.86 4.36 4.32 4.18 4.64 4.43 1.00 #13
26 Samuel MCALLISTER IRL 66.68 29.12 39.56 4.14 3.86 3.96 4.00 3.82 2.00 #2
27 Giuseppe TRIULCIO AUS 65.10 32.52 32.58 3.68 3.11 3.25 3.29 2.96 0.00 #1
28 Harrison BAIN NZL 63.24 29.10 38.14 3.89 3.64 3.61 4.00 3.93 4.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alexander SAMARIN
RUS
234.29 2 1
2 Roman SADOVSKY
CAN
221.21 3 2
3 Vincent ZHOU
USA
213.92 1 3
4 Koshiro SHIMADA
JPN
203.29 4 4
5 Petr GUMENNIK
RUS
197.82 6 5
6 Aleksandr SELEVKO
EST
184.93 8 6
7 Irakli MAYSURADZE
GEO
182.18 7 7
8 Graham NEWBERRY
GBR
180.33 5 8
9 Camden PULKINEN
USA
171.69 9 9
10 Nikolaj MAJOROV
SWE
163.31 12 10
11 Yuheng LI
CHN
161.01 10 12
12 Adam SIAO HIM FA
FRA
158.97 16 11
13 Samuel TURCOTTE
CAN
158.82 11 13
14 Basar OKTAR
TUR
152.77 13 14
15 Sunghoon PARK
KOR
146.01 14 17
16 Artur PANIKHIN
KAZ
141.47 20 15
17 Jegor ZELENJAK
EST
134.77 21 19
18 Yan TKALICH
UKR
134.53 19 21
19 Ton CONSUL
ESP
133.78 15 22
20 Glebs BASINS
LAT
132.58 25 16
21 Matthew SAMUELS
RSA
131.83 22 18
22 Daniel TSION
DEN
130.65 17 24
23 Yauhenii PUZANAU
BLR
129.40 23 20
24 Mihhail SELEVKO
EST
128.58 18 25
25 Micah TANG
TPE
122.54 24 23
26 Samuel MCALLISTER
IRL
104.00 26 26
27 Harrison BAIN
NZL
98.21 27 28
28 Giuseppe TRIULCIO
AUS
96.45 28 27

2016 JGP Estonia Men’s Preview

Alexander Samarin already took a gold home from JGP Russia where he set new personal bests in the free skate and total scores.  He needs a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  His free skate content is impressive including a quad toe, two triple axels, and a triple lutz + half loop + triple flip in the bonus.  He has the 6th best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.

Vincent Zhou had a strong free program at JGP Japan but had some problems in his free skate and walked away with the silver medal.  He set new personal bests across the board at that event.  He needs gold medal to guarantee a spot in the Final while a silver would keep him in contention.  His quad salchow in the free skate was under-rotated, plus he under-rotated another jump and had a very messy double axel.  He has the best short program, 5th best free skate and 4th best total scores.

Koshiro Shimada last competed in the first event of the season, JGP France, where he won the bronze medal.  He set new personal bests in the free skate and total score at that event.  He needs a gold medal to qualify for the Final.  He does not have a quad or a triple axel and he is at a technical disadvantage.  He does not have a top 10 score this season and has not broken the 200 point mark.

Petr Gumennik placed 4th in his debut at JGP Russia.  He needs a gold medal to keep himself in the conversation for the Final and without a quad or triple axel, it will be difficult for him to do so.

Roman Sadovsky placed 5th at his first event in Japan where he set new personal bests in the free skate and total scores.  Unfortunately, that was a very strong event and he scored over 200 points, better than many of the medalists this season.  Even with a gold medal it is unlikely he can qualify for the Final.  He has a quad salchow and a triple axel, although he under-rotated it in Japan.  He has the 7th best free skate and 8th best total scores.

 

My podium predictions:

Gold: Alexander Samarin

Silver: Vincent Zhou

Bronze: Roman Sadovsky

 

The competitors:

Giuseppe Triulcio, AUS

Yauhenii Puzanau, BLR

Roman Sadovsky, CAN

Samuel Turcotte, CAN

Yuheng Li, CHN

Micah Tang, TPE

Daniel Tsion, DEN

Aleksandr Selevko, EST

Mihhail Selevko, EST

Jegor Zelenjak, EST

Adam Siao Him Fa, FRA

Irakli Maysuradze, GEO

Graham Newberry, GBR

Samuel McAllister, IRL

Koshiro Shimada, JPN

Artur Panikhin, KAZ

Glebs Basins, LAT

Harrison Bain, NZL

Sunghoon Park, KOR

Petr Gumnennik, RUS

Alexander Samarin, RUS

Matthew Samuels, RSA

Ton Consul, ESP

Nikolaj Majorov, SWE

Basar Oktar, TUR

Yan Tkalich, UKR

Camden Pulkinen, USA

Vincent Zhou, USA

2016 JGP Russia Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alexander SAMARIN RUS 73.34 38.63 35.71 7.17 6.92 7.00 7.33 7.29 1.00 #8
2 Matyas BELOHRADSKY CZE 66.31 36.46 29.85 5.88 5.88 6.00 5.96 6.13 0.00 #2
3 Andrew TORGASHEV USA 65.47 32.96 32.51 6.58 6.38 6.25 6.63 6.67 0.00 #15
4 Irakli MAYSURADZE GEO 64.67 36.29 28.38 5.92 5.50 5.71 5.58 5.67 0.00 #12
5 Tangxu LI CHN 62.16 33.91 28.25 5.96 5.46 5.67 5.58 5.58 0.00 #4
6 Eric SJOBERG USA 59.72 29.92 29.80 5.92 5.71 6.00 6.13 6.04 0.00 #5
7 Petr GUMENNIK RUS 58.43 28.31 30.12 6.04 6.00 6.00 6.08 6.00 0.00 #1
8 Si Hyeong LEE KOR 55.11 29.93 26.18 5.42 5.17 5.13 5.38 5.08 1.00 #6
9 Luc ECONOMIDES FRA 53.60 26.39 28.21 5.50 5.46 5.67 5.75 5.83 1.00 #9
10 Adrien BANNISTER ITA 50.68 24.42 26.26 5.42 4.92 5.29 5.25 5.38 0.00 #11
11 Alexander MASZLJANKO HUN 50.44 26.06 25.38 5.13 4.83 5.00 5.21 5.21 1.00 #7
12 Edrian Paul CELESTINO CAN 50.39 22.13 28.26 5.79 5.71 5.38 5.63 5.75 0.00 #14
13 Yauhenii PUZANAU BLR 46.24 22.15 25.09 4.88 4.83 5.04 5.13 5.21 1.00 #10
14 Alexander ZLATKOV BUL 43.83 21.20 22.63 4.54 4.46 4.50 4.63 4.50 0.00 #13
15 Melis KHAKIMOV KAZ 39.28 18.15 21.13 4.38 4.08 4.13 4.29 4.25 0.00 #16
16 Charlton DOHERTY AUS 39.14 18.31 20.83 4.29 4.13 4.08 4.25 4.08 0.00 #3
17 Jegor ZELENJAK EST 37.58 18.12 20.46 4.25 4.04 3.96 4.17 4.04 1.00 #17

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alexander SAMARIN RUS 154.99 81.97 73.02 7.38 7.13 7.33 7.38 7.29 0.00 #16
2 Andrew TORGASHEV USA 139.44 72.50 67.94 6.92 6.58 6.67 6.88 6.92 1.00 #17
3 Petr GUMENNIK RUS 132.63 68.89 63.74 6.17 6.33 6.54 6.50 6.33 0.00 #11
4 Matyas BELOHRADSKY CZE 126.29 60.85 65.44 6.25 6.50 6.67 6.67 6.63 0.00 #15
5 Tangxu LI CHN 121.86 63.68 58.18 6.00 5.42 6.00 6.00 5.67 0.00 #12
6 Si Hyeong LEE KOR 119.17 63.41 55.76 5.63 5.50 5.75 5.58 5.42 0.00 #9
7 Irakli MAYSURADZE GEO 117.94 57.08 60.86 6.17 5.88 6.17 6.13 6.08 0.00 #13
8 Eric SJOBERG USA 117.49 57.83 60.66 6.08 5.92 6.04 6.25 6.04 1.00 #14
9 Edrian Paul CELESTINO CAN 111.30 53.06 59.24 6.04 5.79 5.83 6.00 5.96 1.00 #7
10 Luc ECONOMIDES FRA 102.96 50.04 52.92 5.42 5.04 5.29 5.33 5.38 0.00 #10
11 Adrien BANNISTER ITA 102.16 50.66 52.50 5.46 5.08 5.17 5.21 5.33 1.00 #6
12 Alexander MASZLJANKO HUN 98.78 49.20 51.58 5.29 5.08 5.04 5.25 5.13 2.00 #8
13 Jegor ZELENJAK EST 93.06 52.86 41.20 4.25 3.88 4.13 4.21 4.13 1.00 #1
14 Charlton DOHERTY AUS 81.48 40.46 41.02 4.38 3.92 4.08 4.13 4.00 0.00 #3
15 Yauhenii PUZANAU BLR 68.51 27.03 44.48 4.58 4.33 4.21 4.58 4.54 3.00 #5
16 Melis KHAKIMOV KAZ 66.60 28.76 39.84 4.21 3.75 3.96 4.08 3.92 2.00 #4
WD Alexander ZLATKOV BUL #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alexander SAMARIN
RUS
228.33 1 1
2 Andrew TORGASHEV
USA
204.91 3 2
3 Matyas BELOHRADSKY
CZE
192.60 2 4
4 Petr GUMENNIK
RUS
191.06 7 3
5 Tangxu LI
CHN
184.02 5 5
6 Irakli MAYSURADZE
GEO
182.61 4 7
7 Eric SJOBERG
USA
177.21 6 8
8 Si Hyeong LEE
KOR
174.28 8 6
9 Edrian Paul CELESTINO
CAN
161.69 12 9
10 Luc ECONOMIDES
FRA
156.56 9 10
11 Adrien BANNISTER
ITA
152.84 10 11
12 Alexander MASZLJANKO
HUN
149.22 11 12
13 Jegor ZELENJAK
EST
130.64 17 13
14 Charlton DOHERTY
AUS
120.62 16 14
15 Yauhenii PUZANAU
BLR
114.75 13 15
16 Melis KHAKIMOV
KAZ
105.88 15 16
WD Alexander ZLATKOV
BUL
14

2016 Sportland Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 62.17 34.50 27.67 5.33 5.17 5.50 5.75 5.92 0.00 #3
2 Alexander MASZLJANKO HUN 44.16 21.99 23.17 4.75 4.42 4.42 4.83 4.75 1.00 #5
3 Darian KAPTICH AUS 40.99 22.49 18.50 3.75 3.50 3.92 3.75 3.58 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 121.77 62.43 60.34 5.92 5.50 6.17 6.33 6.25 1.00 #3
2 Alexander MASZLJANKO HUN 87.89 45.87 44.02 4.50 4.17 4.42 4.50 4.42 2.00 #2
3 Darian KAPTICH AUS 76.89 38.87 38.02 4.00 3.50 3.92 3.92 3.67 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Petr GUMENNIK RUS 183.94 1 1
2 Alexander MASZLJANKO HUN 132.05 2 2
3 Darian KAPTICH AUS 117.88 3 3
WD Olgied FEBBI ITA
WD Guido Alberto OFFSASS ITA

Leo Scheu Memorial Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 65.91 36.50 29.41 5.83 5.50 6.08 5.92 6.08 0.00 #1
2 Catalin DIMITRESCU GER 59.54 31.37 28.17 5.67 5.25 5.83 5.67 5.75 0.00 #11
3 Lukas BRITSCHGI SUI 51.09 25.76 25.33 5.08 4.83 5.00 5.17 5.25 0.00 #10
4 Daniel GRASSL ITA 50.65 25.56 25.09 4.75 4.92 4.92 5.33 5.17 0.00 #9
5 Matyas BELOHRADSKY CZE 47.12 22.79 25.33 5.17 4.83 5.25 5.00 5.08 1.00 #3
6 Isaak DROYSEN GER 47.07 23.73 23.34 4.92 4.50 4.75 4.75 4.42 0.00 #8
7 Alexander BOROVOJ HUN 39.64 18.89 22.75 4.83 4.33 4.42 4.67 4.50 2.00 #7
8 Artur PANIKHIN KAZ 39.41 19.16 21.25 4.75 3.92 4.33 4.17 4.08 1.00 #6
9 Daniil ZURAV EST 39.36 15.77 24.59 5.17 4.67 4.75 5.08 4.92 1.00 #12
10 Jari KESSLER ITA 39.19 16.76 24.43 4.92 4.92 4.67 4.92 5.00 2.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 127.40 65.90 62.50 6.25 6.00 6.50 6.25 6.25 1.00 #10
2 Daniel GRASSL ITA 107.40 55.42 51.98 5.08 5.08 5.25 5.33 5.25 0.00 #7
3 Matyas BELOHRADSKY CZE 103.49 49.47 55.02 5.75 5.25 5.67 5.42 5.42 1.00 #6
4 Catalin DIMITRESCU GER 96.91 45.41 52.50 5.33 5.17 5.00 5.42 5.33 1.00 #9
5 Lukas BRITSCHGI SUI 93.02 42.00 51.02 5.17 5.08 4.92 5.17 5.17 0.00 #8
6 Isaak DROYSEN GER 90.40 42.90 47.50 4.83 4.50 4.75 4.92 4.75 0.00 #5
7 Daniil ZURAV EST 88.71 38.39 51.32 5.25 4.83 5.33 5.17 5.08 1.00 #2
8 Alexander BOROVOJ HUN 82.90 34.88 49.02 4.92 4.67 4.92 5.08 4.92 1.00 #4
9 Jari KESSLER ITA 79.61 31.93 49.68 5.17 5.00 4.67 5.08 4.92 2.00 #1
10 Artur PANIKHIN KAZ 77.07 38.21 43.86 4.67 4.17 4.42 4.42 4.25 5.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Petr GUMENNIK RUS 193.31 1 1
2 Daniel GRASSL ITA 158.05 4 2
3 Catalin DIMITRESCU GER 156.45 2 4
4 Matyas BELOHRADSKY CZE 150.61 5 3
5 Lukas BRITSCHGI SUI 144.11 3 5
6 Isaak DROYSEN GER 137.47 6 6
7 Daniil ZURAV EST 128.07 9 7
8 Alexander BOROVOJ HUN 122.54 7 8
9 Jari KESSLER ITA 118.80 10 9
10 Artur PANIKHIN KAZ 116.48 8 10
WD Alexander MASZLJANKÓ HUN
WD Dortkol AGAHAN BERK TUR

Cup of Nice Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 67.97 38.27 29.70 6.05 5.90 5.75 6.05 5.95 0.00 #2
2 Egor MURASHOV RUS 54.42 27.57 26.85 5.45 5.10 5.20 5.55 5.55 0.00 #9
3 Petr KOTLARIK CZE 53.00 29.70 25.30 5.15 4.80 5.00 5.20 5.15 2.00 #7
4 Nurullah SAHAKA SUI 49.02 25.67 24.35 4.90 4.60 4.75 5.10 5.00 1.00 #6
5 Nikolaj MAJOROV SWE 46.50 21.85 24.65 5.05 4.70 5.05 4.95 4.90 0.00 #3
6 John Olof HALLMAN SWE 45.60 23.65 21.95 4.60 4.30 4.30 4.40 4.35 0.00 #8
7 Arthur RIBES FRA 45.50 22.75 22.75 4.60 4.40 4.60 4.55 4.60 0.00 #4
8 Kai JAGODA GER 44.43 22.73 21.70 4.45 4.15 4.35 4.40 4.35 0.00 #15
9 Adam SIAO HIM FA FRA 43.32 20.52 22.80 4.70 4.30 4.55 4.60 4.65 0.00 #14
10 Luc MAIERHOFER AUT 42.86 21.56 22.30 4.25 4.45 4.40 4.70 4.50 1.00 #10
11 Thomas STOLL GER 41.04 19.94 22.10 4.65 4.25 4.35 4.50 4.35 1.00 #1
12 Maxence COLLET FRA 41.02 17.67 23.35 4.75 4.70 4.60 4.75 4.55 0.00 #11
13 Michaël DURHAM NZL 39.83 18.83 21.00 4.40 4.10 4.10 4.20 4.20 0.00 #12

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 132.75 70.65 63.10 6.30 6.15 6.35 6.45 6.30 1.00 #13
2 Egor MURASHOV RUS 120.30 61.40 58.90 5.95 5.65 5.85 6.00 6.00 0.00 #12
3 Petr KOTLARIK CZE 112.37 59.97 52.40 5.50 4.95 5.15 5.35 5.25 0.00 #11
4 Adam SIAO HIM FA FRA 94.50 51.60 44.90 4.85 4.25 4.40 4.50 4.45 2.00 #5
5 Arthur RIBES FRA 88.95 44.75 44.20 4.75 4.05 4.45 4.40 4.45 0.00 #7
6 Thomas STOLL GER 88.91 44.91 44.00 4.60 4.30 4.30 4.40 4.40 0.00 #3
7 Nikolaj MAJOROV SWE 87.61 39.31 49.30 5.05 4.85 4.85 5.00 4.90 1.00 #9
8 Maxence COLLET FRA 86.32 40.82 45.50 4.75 4.25 4.55 4.50 4.70 0.00 #2
9 Nurullah SAHAKA SUI 81.46 38.06 46.40 4.90 4.45 4.35 4.85 4.65 3.00 #10
10 Kai JAGODA GER 77.10 34.00 44.10 4.50 4.35 4.25 4.50 4.45 1.00 #6
11 Michaël DURHAM NZL 73.79 35.09 38.70 4.20 3.80 3.75 3.95 3.65 0.00 #1
12 John Olof HALLMAN SWE 72.83 30.23 43.60 4.45 4.15 4.35 4.45 4.40 1.00 #8

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Petr GUMENNIK RUS 200.72 1 1
2 Egor MURASHOV RUS 174.72 2 2
3 Petr KOTLARIK CZE 165.37 3 3
4 Adam SIAO HIM FA FRA 137.82 9 4
5 Arthur RIBES FRA 134.45 7 5
6 Nikolaj MAJOROV SWE 134.11 5 7
7 Nurullah SAHAKA SUI 130.48 4 9
8 Thomas STOLL GER 129.95 11 6
9 Maxence COLLET FRA 127.34 12 8
10 Kai JAGODA GER 121.53 8 10
11 John Olof HALLMAN SWE 118.43 6 12
12 Michaël DURHAM NZL 113.62 13 11
WD Johannes MAIERHOFER AUT
WD Luc MAIERHOFER AUT
WD Ludovic BOSSARD FRA
WD Daniel Albert NAURITS FRA

JGP Poland Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Sota YAMAMOTO JPN 75.16 41.95 33.21 6.96 6.46 6.68 6.61 6.50 0.00 #1
2 Roman SADOVSKY CAN 71.13 37.55 33.58 6.89 6.36 6.68 6.79 6.86 0.00 #4
3 Deniss VASILJEVS LAT 69.40 35.47 33.93 6.82 6.54 6.75 6.82 7.00 0.00 #21
4 Petr GUMENNIK RUS 67.84 37.91 29.93 5.96 5.86 6.04 6.07 6.00 0.00 #17
5 Alexei KRASNOZHON USA 62.44 32.66 29.78 6.07 5.68 5.96 6.00 6.07 0.00 #3
6 Tony LU USA 61.69 34.68 27.01 5.79 5.32 5.36 5.43 5.11 0.00 #9
7 Hidetsugu KAMATA JPN 61.46 31.21 30.25 6.18 5.82 6.11 6.00 6.14 0.00 #2
8 Sondre ODDVOLL BOE NOR 57.53 31.07 26.46 5.25 5.00 5.39 5.43 5.39 0.00 #12
9 Yakau ZENKO BLR 54.82 29.76 25.06 4.89 4.71 5.21 5.07 5.18 0.00 #13
10 Jiri BELOHRADSKY CZE 54.48 29.44 26.04 5.32 4.86 5.29 5.18 5.39 1.00 #10
11 Adrien BANNISTER ITA 52.81 28.27 25.54 5.32 4.79 5.14 5.18 5.11 1.00 #8
12 Irakli MAYSURADZE GEO 51.90 26.32 26.58 5.54 4.93 5.39 5.36 5.36 1.00 #22
13 Adrien TESSON FRA 50.66 26.22 26.44 5.29 5.04 5.29 5.32 5.50 2.00 #23
14 Vladislav TARASENKO RUS 50.39 21.50 29.89 6.21 5.86 5.68 6.14 6.00 1.00 #19
15 Graham NEWBERRY GBR 48.90 23.25 25.65 5.29 4.86 5.07 5.11 5.32 0.00 #20
16 Thomas STOLL GER 48.22 25.07 23.15 4.82 4.54 4.61 4.64 4.54 0.00 #25
17 Roman GALAY FIN 47.76 23.01 25.75 5.46 4.93 5.00 5.18 5.18 1.00 #7
18 Jegor ZELENJAK EST 46.04 24.21 21.83 4.50 4.32 4.29 4.43 4.29 0.00 #5
19 Mikhail MEDUNITSA UKR 45.58 22.86 22.72 4.75 4.32 4.54 4.57 4.54 0.00 #18
20 Marco KLEPOCH SVK 41.47 19.41 22.06 4.61 4.21 4.32 4.46 4.46 0.00 #6
21 Michal WOZNIAK POL 35.49 16.56 18.93 4.07 3.50 3.68 3.82 3.86 0.00 #24
22 Eryk MATUSIAK POL 34.41 17.41 17.00 3.68 3.29 3.43 3.46 3.14 0.00 #16
23 Wayne Wing Yin CHUNG HKG 31.64 14.97 17.67 3.82 3.32 3.43 3.64 3.46 1.00 #14
24 Matthew SAMUELS RSA 30.83 14.43 17.40 3.75 3.29 3.46 3.54 3.36 1.00 #15
25 Ryszard GURTLER POL 30.66 13.01 18.65 4.04 3.54 3.61 3.82 3.64 1.00 #11

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Sota YAMAMOTO JPN 157.26 86.74 70.52 7.43 6.86 7.00 7.04 6.93 0.00 #22
2 Deniss VASILJEVS LAT 138.43 67.71 70.72 7.07 6.86 7.14 7.11 7.18 0.00 #23
3 Alexei KRASNOZHON USA 132.14 68.42 63.72 6.50 6.18 6.43 6.50 6.25 0.00 #25
4 Petr GUMENNIK RUS 129.70 66.84 62.86 6.14 6.29 6.43 6.32 6.25 0.00 #24
5 Roman SADOVSKY CAN 127.25 59.95 68.30 6.93 6.57 6.82 6.79 7.04 1.00 #21
6 Yakau ZENKO BLR 122.07 64.59 57.48 5.57 5.46 5.82 5.89 6.00 0.00 #18
7 Tony LU USA 120.57 64.65 55.92 6.11 5.46 5.46 5.64 5.29 0.00 #17
8 Vladislav TARASENKO RUS 116.78 57.30 60.48 6.46 5.57 6.07 6.07 6.07 1.00 #11
9 Hidetsugu KAMATA JPN 115.94 54.28 62.66 6.39 6.04 6.25 6.29 6.36 1.00 #20
10 Sondre ODDVOLL BOE NOR 107.68 51.62 57.06 5.71 5.39 5.75 5.75 5.93 1.00 #19
11 Roman GALAY FIN 103.41 50.99 52.42 5.68 4.96 5.21 5.32 5.04 0.00 #10
12 Adrien TESSON FRA 98.46 45.04 55.42 5.32 5.43 5.43 5.71 5.82 2.00 #13
13 Irakli MAYSURADZE GEO 98.44 48.16 52.28 5.46 5.14 5.11 5.29 5.14 2.00 #12
14 Jiri BELOHRADSKY CZE 96.71 49.61 49.10 5.29 4.61 4.86 4.93 4.86 2.00 #16
15 Graham NEWBERRY GBR 94.23 43.71 51.52 5.29 5.04 5.07 5.29 5.07 1.00 #14
16 Jegor ZELENJAK EST 93.68 49.82 44.86 4.68 4.36 4.32 4.64 4.43 1.00 #7
17 Adrien BANNISTER ITA 86.82 41.04 47.78 5.07 4.61 4.71 4.79 4.71 2.00 #15
18 Mikhail MEDUNITSA UKR 85.05 38.07 46.98 4.71 4.43 4.75 4.89 4.71 0.00 #9
19 Marco KLEPOCH SVK 84.14 41.64 43.50 4.57 4.32 4.32 4.29 4.25 1.00 #6
20 Thomas STOLL GER 77.58 34.66 44.92 4.61 4.46 4.39 4.61 4.39 2.00 #8
21 Eryk MATUSIAK POL 74.85 36.85 38.00 4.14 3.82 3.61 3.86 3.57 0.00 #4
22 Matthew SAMUELS RSA 68.63 30.15 38.48 3.96 3.57 3.93 3.96 3.82 0.00 #5
23 Ryszard GURTLER POL 67.19 34.39 34.80 3.86 3.39 3.29 3.61 3.25 2.00 #2
24 Wayne Wing Yin CHUNG HKG 61.05 28.11 33.94 3.79 3.29 3.18 3.46 3.25 1.00 #3
25 Michal WOZNIAK POL 58.42 25.14 35.28 3.75 3.29 3.39 3.71 3.50 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Sota YAMAMOTO
JPN
232.42 1 1
2 Deniss VASILJEVS
LAT
207.83 3 2
3 Roman SADOVSKY
CAN
198.38 2 5
4 Petr GUMENNIK
RUS
197.54 4 4
5 Alexei KRASNOZHON
USA
194.58 5 3
6 Tony LU
USA
182.26 6 7
7 Hidetsugu KAMATA
JPN
177.40 7 9
8 Yakau ZENKO
BLR
176.89 9 6
9 Vladislav TARASENKO
RUS
167.17 14 8
10 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
165.21 8 10
11 Jiri BELOHRADSKY
CZE
151.19 10 14
12 Roman GALAY
FIN
151.17 17 11
13 Irakli MAYSURADZE
GEO
150.34 12 13
14 Adrien TESSON
FRA
149.12 13 12
15 Graham NEWBERRY
GBR
143.13 15 15
16 Jegor ZELENJAK
EST
139.72 18 16
17 Adrien BANNISTER
ITA
139.63 11 17
18 Mikhail MEDUNITSA
UKR
130.63 19 18
19 Thomas STOLL
GER
125.80 16 20
20 Marco KLEPOCH
SVK
125.61 20 19
21 Eryk MATUSIAK
POL
109.26 22 21
22 Matthew SAMUELS
RSA
99.46 24 22
23 Ryszard GURTLER
POL
97.85 25 23
24 Michal WOZNIAK
POL
93.91 21 25
25 Wayne Wing Yin CHUNG
HKG
92.69 23 24

JGP Latvia Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Deniss VASILJEVS LAT 68.84 36.83 33.01 6.61 6.32 6.61 6.68 6.79 1.00 #13
2 Nicolas NADEAU CAN 68.04 35.15 32.89 6.57 6.32 6.57 6.68 6.75 0.00 #9
3 Alexei KRASNOZHON USA 67.53 37.32 30.21 6.21 5.75 6.14 6.11 6.00 0.00 #20
4 Kevin AYMOZ FRA 63.76 32.76 32.00 6.39 6.04 6.36 6.46 6.75 1.00 #19
5 Petr GUMENNIK RUS 62.35 35.53 26.82 5.36 5.21 5.54 5.39 5.32 0.00 #10
6 Dmitri ALIEV RUS 60.10 29.21 31.89 6.50 6.21 6.21 6.43 6.54 1.00 #26
7 Julian Zhi Jie YEE MAS 59.10 32.00 27.10 5.50 5.07 5.50 5.46 5.57 0.00 #21
8 Paolo BORROMEO USA 58.92 30.92 28.00 5.61 5.46 5.75 5.61 5.57 0.00 #12
9 Sondre ODDVOLL BOE NOR 57.06 32.45 24.61 4.86 4.68 4.96 5.11 5.00 0.00 #4
10 Sena MIYAKE JPN 55.88 28.99 26.89 5.64 5.29 5.32 5.32 5.32 0.00 #25
11 Kazuki TOMONO JPN 51.78 26.49 26.29 5.54 5.07 5.11 5.36 5.21 1.00 #17
12 Yunda LU CHN 51.62 26.76 24.86 5.00 4.82 4.93 5.04 5.07 0.00 #2
13 Se Jong BYUN KOR 50.36 23.00 27.36 5.68 5.39 5.29 5.61 5.39 0.00 #16
14 Tangxu LI CHN 46.77 21.66 25.11 5.32 4.82 5.00 5.11 4.86 0.00 #23
15 Mikhail MEDUNITSA UKR 45.19 23.50 21.69 4.54 4.07 4.43 4.36 4.29 0.00 #3
16 Aleksandr SELEVKO EST 43.78 19.35 24.43 4.89 4.68 4.86 4.89 5.11 0.00 #24
17 John-Olof HALLMAN SWE 43.42 21.60 21.82 4.39 4.21 4.18 4.50 4.54 0.00 #1
18 Armen AGAIAN GEO 42.70 21.88 21.82 4.50 4.07 4.36 4.46 4.43 1.00 #7
19 Glebs BASINS LAT 42.55 22.20 21.35 4.39 4.11 4.21 4.32 4.32 1.00 #8
20 Anton KARPUK BLR 41.91 20.55 21.36 4.43 4.14 4.25 4.29 4.25 0.00 #14
21 Lukas BRITSCHGI SUI 40.57 20.07 21.50 4.39 4.18 4.14 4.50 4.29 1.00 #11
22 Michel TSIBA NED 39.55 19.40 20.15 4.25 3.79 4.04 4.11 3.96 0.00 #22
23 Artur PANIKHIN KAZ 37.57 18.89 19.68 4.25 3.82 3.86 4.00 3.75 1.00 #6
24 Mehmet CAKIR TUR 34.56 15.83 18.73 4.11 3.61 3.61 3.79 3.61 0.00 #15
WD Timothee MANAND BEL #18
WD Daniels ROSCIKS LAT #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 149.82 82.44 68.38 7.04 6.61 6.79 6.89 6.86 1.00 #19
2 Deniss VASILJEVS LAT 135.76 67.48 69.28 6.93 6.82 7.00 6.93 6.96 1.00 #20
3 Alexei KRASNOZHON USA 127.15 66.35 62.80 6.50 6.04 6.25 6.32 6.29 2.00 #24
4 Kevin AYMOZ FRA 123.24 55.68 67.56 6.64 6.50 6.82 6.82 7.00 0.00 #22
5 Petr GUMENNIK RUS 120.35 62.71 58.64 5.79 5.75 5.96 5.89 5.93 1.00 #23
6 Julian Zhi Jie YEE MAS 117.69 66.83 51.86 5.43 4.93 5.21 5.11 5.25 1.00 #13
7 Nicolas NADEAU CAN 116.92 53.28 65.64 6.64 6.39 6.50 6.68 6.61 2.00 #21
8 Sena MIYAKE JPN 112.85 58.07 54.78 5.71 5.21 5.54 5.54 5.39 0.00 #16
9 Se Jong BYUN KOR 110.89 57.53 53.36 5.46 5.11 5.43 5.32 5.36 0.00 #8
10 Tangxu LI CHN 105.03 55.59 50.44 5.43 4.82 5.04 5.04 4.89 1.00 #11
11 Sondre ODDVOLL BOE NOR 103.64 49.80 53.84 5.39 5.14 5.36 5.46 5.57 0.00 #15
12 Paolo BORROMEO USA 100.27 46.03 55.24 5.54 5.43 5.54 5.57 5.54 1.00 #17
13 Kazuki TOMONO JPN 96.15 47.31 50.84 5.46 4.86 5.00 5.14 4.96 2.00 #14
14 Yunda LU CHN 93.03 45.89 48.14 5.14 4.75 4.75 4.79 4.64 1.00 #18
15 Lukas BRITSCHGI SUI 89.46 46.62 43.84 4.39 4.18 4.39 4.46 4.50 1.00 #4
16 Armen AGAIAN GEO 82.20 39.92 44.28 4.86 4.14 4.46 4.36 4.32 2.00 #9
17 Anton KARPUK BLR 80.71 40.71 40.00 4.29 3.79 3.89 4.07 3.96 0.00 #3
18 Glebs BASINS LAT 79.90 42.02 39.88 4.36 3.79 3.93 4.07 3.79 2.00 #6
19 Mikhail MEDUNITSA UKR 78.44 34.66 43.78 4.57 4.07 4.43 4.50 4.32 0.00 #7
20 Aleksandr SELEVKO EST 74.32 30.46 45.86 4.54 4.32 4.50 4.68 4.89 2.00 #12
21 John-Olof HALLMAN SWE 73.52 31.60 42.92 4.50 4.21 4.04 4.39 4.32 1.00 #10
22 Michel TSIBA NED 70.43 32.43 38.00 4.14 3.54 3.71 3.82 3.79 0.00 #5
23 Artur PANIKHIN KAZ 67.42 34.76 35.66 4.00 3.54 3.29 3.64 3.36 3.00 #1
24 Mehmet CAKIR TUR 66.49 32.55 33.94 3.79 3.32 3.36 3.32 3.18 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Dmitri ALIEV
RUS
209.92 6 1
2 Deniss VASILJEVS
LAT
204.60 1 2
3 Alexei KRASNOZHON
USA
194.68 3 3
4 Kevin AYMOZ
FRA
187.00 4 4
5 Nicolas NADEAU
CAN
184.96 2 7
6 Petr GUMENNIK
RUS
182.70 5 5
7 Julian Zhi Jie YEE
MAS
176.79 7 6
8 Sena MIYAKE
JPN
168.73 10 8
9 Se Jong BYUN
KOR
161.25 13 9
10 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
160.70 9 11
11 Paolo BORROMEO
USA
159.19 8 12
12 Tangxu LI
CHN
151.80 14 10
13 Kazuki TOMONO
JPN
147.93 11 13
14 Yunda LU
CHN
144.65 12 14
15 Lukas BRITSCHGI
SUI
130.03 21 15
16 Armen AGAIAN
GEO
124.90 18 16
17 Mikhail MEDUNITSA
UKR
123.63 15 19
18 Anton KARPUK
BLR
122.62 20 17
19 Glebs BASINS
LAT
122.45 19 18
20 Aleksandr SELEVKO
EST
118.10 16 20
21 John-Olof HALLMAN
SWE
116.94 17 21
22 Michel TSIBA
NED
109.98 22 22
23 Artur PANIKHIN
KAZ
104.99 23 23
24 Mehmet CAKIR
TUR
101.05 24 24
WD Timothee MANAND
BEL
WD Daniels ROSCIKS
LAT