2017 Skate America Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Satoko MIYAHARA JPN 70.72 36.77 33.95 8.46 8.32 8.46 8.57 8.61 0.00 #11
2 Kaori SAKAMOTO JPN 69.40 38.26 31.14 7.96 7.54 7.75 7.89 7.79 0.00 #6
3 Gabrielle DALEMAN CAN 68.08 35.10 32.98 8.36 7.96 8.18 8.36 8.36 0.00 #10
4 Bradie TENNELL USA 67.01 37.63 29.38 7.29 7.11 7.61 7.39 7.32 0.00 #2
5 Serafima SAKHANOVICH RUS 66.28 36.51 29.77 7.43 7.18 7.61 7.43 7.57 0.00 #5
6 Ashley WAGNER USA 64.12 30.44 33.68 8.18 8.14 8.61 8.50 8.68 0.00 #9
7 Alena LEONOVA RUS 63.91 34.53 29.38 7.36 7.04 7.50 7.32 7.50 0.00 #4
8 Polina TSURSKAYA RUS 63.20 33.31 30.89 7.82 7.50 7.64 7.86 7.79 1.00 #3
9 Karen CHEN USA 59.53 29.60 30.93 7.71 7.50 7.64 7.89 7.93 1.00 #8
10 Nicole RAJICOVA SVK 55.43 27.77 27.66 6.86 6.68 7.04 7.04 6.96 0.00 #7
11 Xiangning LI CHN 55.24 28.50 26.74 6.75 6.43 6.75 6.79 6.71 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Satoko MIYAHARA JPN 143.31 72.23 71.08 8.79 8.57 9.04 8.96 9.07 0.00 #11
2 Kaori SAKAMOTO JPN 141.19 73.71 67.48 8.39 8.14 8.50 8.54 8.61 0.00 #9
3 Bradie TENNELL USA 137.09 72.68 64.41 7.86 7.71 8.36 8.07 8.25 0.00 #6
4 Polina TSURSKAYA RUS 132.36 69.20 63.16 8.07 7.61 8.00 7.86 7.93 0.00 #4
5 Serafima SAKHANOVICH RUS 123.47 64.56 58.91 7.57 7.11 7.43 7.32 7.39 0.00 #8
6 Karen CHEN USA 123.27 61.38 61.89 7.68 7.50 7.75 7.86 7.89 0.00 #5
7 Alena LEONOVA RUS 122.02 62.90 59.12 7.39 7.14 7.57 7.32 7.54 0.00 #3
8 Gabrielle DALEMAN CAN 121.06 55.93 65.13 8.32 7.82 8.07 8.25 8.25 0.00 #10
9 Nicole RAJICOVA SVK 112.18 57.32 54.86 6.89 6.57 7.04 6.93 6.86 0.00 #1
10 Xiangning LI CHN 109.08 56.91 52.17 6.75 6.25 6.54 6.50 6.57 0.00 #2
WD Ashley WAGNER USA #7

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Satoko MIYAHARA
JPN
214.03 1 1
2 Kaori SAKAMOTO
JPN
210.59 2 2
3 Bradie TENNELL
USA
204.10 4 3
4 Polina TSURSKAYA
RUS
195.56 8 4
5 Serafima SAKHANOVICH
RUS
189.75 5 5
6 Gabrielle DALEMAN
CAN
189.14 3 8
7 Alena LEONOVA
RUS
185.93 7 7
8 Karen CHEN
USA
182.80 9 6
9 Nicole RAJICOVA
SVK
167.61 10 9
10 Xiangning LI
CHN
164.32 11 10
WD Ashley WAGNER
USA
6

2017 Skate America Ladies Preview

We’ve reached the final Grand Prix event of the season and five of the spots in the Grand Prix Final have been secured.  Evgenia Medvedeva and Alina Zagitova have each qualified with 30 points, while Kaetlyn Osmond, Carolina Kostner, and Maria Sotskova each have 26 points.  Wakaba Higuchi currently sits in the final spot with 24 points.

This is the most clear cut event in terms of qualification scenarios.  If either Ashley Wagner or Polina Tsurskaya win, they qualify for the Final.  If another lady besides these two wins the event, Wagner can qualify with a silver medal if she scores at least 235.76 points (which would be in World Record score territory).  Tsurskaya would only need 209.51 points to qualify with a silver medal, just a hair less than she scored at NHK Trophy.  If none of these conditions are met, Higuchi will hang on to the last spot.

While the qualification scenarios are clear, the field is not.  While Wagner won a bronze medal this season, it was a bit of a gift as she didn’t place in the top 3 in either segment of the event.  Gabrielle Daleman is a reigning World medalist and has been putting out great short programs but has been really struggling through her free skates.  Satoko Miyahara is still coming back from injury and isn’t back to the form that qualified her for the Final last season.  And Bradie Tennell could be a spoiler in her Grand Prix debut, especially if she earns higher program components than she received at Lombardia Trophy.  If any one of these ladies can put together two clean skates, the podium picture might look very different.

Polina Tsurskaya won bronze at NHK Trophy in her Grand Prix debut with personal best scores across the board.  She even broke 200 points for the first time in ISU competition.  Her short program includes a triple lutz + triple toe and a triple loop.  She earned Level 4 on all of her spins and had all positive GOEs worth 6 points.  Her program components were in the mid to high 7s.  Her free skate was very strong with a triple lutz + triple toe and a double axel + triple toe + double toe in the bonus.  She has five jumps in the bonus and earned all positive GOEs worth 11 points.  She earned Level 4 on all of her spins and the step sequence and had program components in the low to mid 8s.  She has the 8th best short program, 7th best free skate, and 6th best total scores.

Ashley Wagner won a bronze medal at Skate Canada.  Her short program ranked her 7th at that event after she under-rotated her triple flip + triple toe combo and her solo triple loop.  She also only earned Level 3 on two of her spins.  She didn’t do herself any favors on GOEs and only earned a slight bonus.  Her program components were decent in the low to mid 8s.  Her short program was also riddled with errors and she was only 4th in that segment.  She under-rotated her triple flip + triple toe, triple loop, triple loop + double toe, and had an edge call on her triple lutz.  In fact she only had one clean triple in the entire program.  Her program components were in the low to high 8s.

Gabrielle Daleman placed 6th at Cup of China after winning the short program.  She landed a triple toe + triple toe with almost all +3 GOEs, earning 10.60 points overall.  She also had a triple lutz in the bonus.  Her program components were in the low to mid 8s.  She has competed at two events this season, Cup of China and Finlandia Trophy, and at both events, her free skate did not even rank in the top 6 for the event.  She has the 6th best short program score.

Satoko Miyahara finished a disappointing 5th at NHK Trophy after qualifying for the Grand Prix Final last season.  Her short program had a triple lutz + double toe which was under-rotated and a triple loop.  She earned all Level 4 on her spins and only had a slightly negative GOE on the opening combo.  Her program components were in the low to mid 8s.  Her free skate had an under-rotated triple lutz + triple toe and an under-rotated double axel.  She earned Level 4 on two of her spins and the step sequence.  Her program components were a bit all over the board with some judges giving her marks in the 7s while others were in the 9s, but she averaged mid 8s.

Bradie Tennell is making her Grand Prix debut at this event after placing 4th at Lombardia Trophy earlier this season.  Despite only competing in one Challenger Series event early in the season, she had top ten scores until last week.  She has the highest international score by a US lady this season and could pull off a big upset by placing above Karen Chen and Ashley Wagner at this event.  Her short program has a triple lutz + triple toe and a solo triple loop.  She earned Level 4 on all of her spins and had all positive GOEs.  While her technical elements were all very solid, her program components kept her overall placement down with arks in the mid to high 6s.  Her free skate included a triple lutz + triple toe and she earned Level 4 on two of her spins and the step sequence.  She did earned one slight negative GOE on her solo triple loop and netted 9 points overall.  Her program components were still on the lower side in the mid 7s.

 

My podium predictions:

Gold: Polina Tsurskaya

Silver: Satoko Miyahara

Bronze: Ashley Wagner

 

Bios of the competitors:

Gabrielle Daleman, CAN: She is the reigning World Bronze Medalist and reigning Four Continents Silver Medalist.  She placed 6th at Cup of China.  Her personal best is 214.15.  She is 19 years old.

Xiangning Li, CHN: She placed 14th at Worlds, 13th at Four Continents, and 11th at Junior Worlds.  She finished 8th at Cup of China.  Her personal best is 179.42.  She is 17 years old.

Satoko Miyahara, JPN: She finished 5th at NHK Trophy.  She is the 2015 World Silver Medalist, 2016 Four Continents Champion, and 2014 and 2015 Four Continents Silver Medalist.  Her personal best is 218.33.  She is 19 years old.

Kaori Sakamoto, JPN: She is the reigning World Junior Bronze Medalist.  She finished 5th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 195.54.  She is 17 years old.

Alena Leonova, RUS: She finished 6th at NHK Trophy.  She is the 2012 World Silver Medalist and 2009 World Junior Champion.  Her personal best is 191.39.  She is 27 years old.

Anna Pogorilaya, RUS: She finished 13th at Worlds and is the reigning European Silver Medalist.  She placed 9th at Skate Canada.  She is the 2016 World Bronze Medalist, 2015 and 2016 European Bronze Medalist, and 2013 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 216.47.  She is 19 years old.

Polina Tsurskaya, RUS: She placed 10th at Junior Worlds.  She won bronze at NHK Trophy.  Her personal best is 210.19.  She is 16 years old.

Nicole Rajicova, SVK: She finished 17th at Worlds and 6th at Europeans.  She placed 10th at NHK Trophy.  Her personal best is 179.70.  She is 22 years old.

Karen Chen, USA: She finished 4th at Worlds and 12th at Four Continents.  She placed 7th at Skate Canada.  Her personal best is 199.29.  She is 18 years old.

Bradie Tennell, USA: She placed 7th at Junior Worlds.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 196.70.  She is 19 years old.

Ashley Wagner, USA: She placed 7th at Worlds.  She won bronze at Skate Canada.  She is the 2016 World Silver Medalist, 2012 Four Continents Champion, and 2007 and 2009 World Junior Bronze Medalist. Her personal best is 215.39.  She is 26 years old.

2017 NHK Trophy Ladies Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA  RUS 79.99 41.71 38.28 9.43 9.57 9.64 9.54 9.68 0.00 #12
2 Carolina KOSTNER  ITA 74.57 37.25 37.32 9.21 9.18 9.36 9.36 9.54 0.00 #8
3 Polina TSURSKAYA  RUS 70.04 38.78 31.26 7.82 7.57 7.96 7.79 7.93 0.00 #2
4 Rika HONGO  JPN 65.83 34.00 31.83 7.96 7.79 8.11 7.89 8.04 0.00 #10
5 Mirai NAGASU  USA 65.17 34.45 30.72 7.82 7.29 7.82 7.68 7.79 0.00 #9
6 Satoko MIYAHARA  JPN 65.05 31.02 34.03 8.50 8.29 8.54 8.50 8.71 0.00 #11
7 Alena LEONOVA  RUS 63.61 34.13 29.48 7.39 7.04 7.50 7.39 7.54 0.00 #1
8 Yuna SHIRAIWA  JPN 57.34 28.86 28.48 7.46 6.89 7.04 7.07 7.14 0.00 #5
9 Mariah BELL  USA 57.25 26.94 30.31 7.54 7.29 7.64 7.68 7.75 0.00 #7
10 Nicole RAJICOVA  SVK 53.36 27.33 27.03 6.82 6.57 6.64 6.86 6.89 1.00 #6
11 Soyoun PARK  KOR 51.54 24.24 27.30 7.00 6.61 6.79 6.86 6.86 0.00 #4
12 Alaine CHARTRAND  CAN 49.60 23.06 27.54 6.89 6.79 6.71 7.11 6.93 1.00 #3

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA  RUS 144.40 70.60 74.80 9.36 9.39 9.18 9.43 9.39 1.00 #10
2 Polina TSURSKAYA  RUS 140.15 74.38 65.77 8.36 8.00 8.32 8.21 8.21 0.00 #11
3 Carolina KOSTNER  ITA 137.67 62.96 75.71 9.39 9.39 9.36 9.50 9.68 1.00 #12
4 Mirai NAGASU  USA 129.29 66.20 63.09 8.07 7.57 8.11 7.82 7.86 0.00 #8
5 Alena LEONOVA  RUS 127.34 65.22 62.12 7.61 7.50 8.04 7.71 7.96 0.00 #4
6 Satoko MIYAHARA  JPN 126.75 58.23 68.52 8.68 8.43 8.46 8.57 8.68 0.00 #9
7 Rika HONGO  JPN 122.00 58.55 64.45 7.96 7.79 8.25 8.07 8.21 1.00 #7
8 Yuna SHIRAIWA  JPN 114.60 55.29 59.31 7.61 7.14 7.57 7.39 7.36 0.00 #5
9 Alaine CHARTRAND  CAN 109.76 55.03 55.73 7.07 6.75 6.86 7.11 7.04 1.00 #1
10 Mariah BELL  USA 108.79 52.84 57.95 7.36 7.18 7.07 7.32 7.29 2.00 #6
11 Nicole RAJICOVA  SVK 106.42 51.27 55.15 7.04 6.68 6.93 6.89 6.93 0.00 #2
12 Soyoun PARK  KOR 84.25 35.19 50.06 6.50 6.21 6.11 6.25 6.21 1.00 #3

Total

PL Name Nation SP FS Points
1. Evgenia MEDVEDEVA  RUS 1 1 224.39
2. Carolina KOSTNER  ITA 2 3 212.24
3. Polina TSURSKAYA  RUS 3 2 210.19
4. Mirai NAGASU  USA 5 4 194.46
5. Satoko MIYAHARA  JPN 6 6 191.80
6. Alena LEONOVA  RUS 7 5 190.95
7. Rika HONGO  JPN 4 7 187.83
8. Yuna SHIRAIWA  JPN 8 8 171.94
9. Mariah BELL  USA 9 10 166.04
10. Nicole RAJICOVA  SVK 10 11 159.78
11. Alaine CHARTRAND  CAN 12 9 159.36
12. Soyoun PARK  KOR 11 12 135.79

2017 NHK Trophy Ladies Preview

Of those, finished competing on the Grand Prix this season, Wakaba Higuchi stands at 24 points, while Elena Radionova has 20.  They will both need some help from other competitors to have a chance at making the Final, so the event is wide open at this point, but a few spots could be filled this weekend.

This is a bit of a rematch of Rostelecom Cup, as Medvedeva, Kostner, Nagasu, and Bell are all competing again here.  Medvedeva and Kostner took the top two spots in Russia, while Bell got the best of Nagasu on the US side.  This will actually be the third time this season that Bell and Nagasu have competed against each other, and both have come out on top once.

Medvedeva has won gold at Skate America, Skate Canada, Trophee de France, Rostelecom Cup, and the Grand Prix Final.  If she wins gold here this weekend, she’ll only need to win gold at Cup of China to have won every single event on the circuit, despite this being just her third season competing.

Both Yuna Shiraiwa and Polina Tsurskaya are making their Grand Prix debuts.  Shiraiwa is the youngest at 15, while Carolina Kostner is the oldest at 30.  Eight of these ladies have scored over 190 points, while three have scored over 200 in their careers.  Medvedeva currently holds World record scores in every category.

Evgenia Medvedeva won the gold medal at Rostelecom Cup.  All of her short program jumps are in the bonus, including her triple flip +triple toe and her triple loop.  She has earned all Level 4s at both of her events this season (including the earlier Ondrej Nepela Trophy) and had positive GOEs on all of her elements.  In Russia, she netted 9 points from GOEs alone.  Her program components were in the mid 9s and she earned three 10.00 marks.  She reworked her free skate layout after Nepela, moving one of the jumping passes out of the bonus.  She still has a triple flip + triple toe and a triple salchow + triple toe.  She earned all Level 4s and all positive GOEs, except for her final double axel which she fell on, extremely unusual for her.  Even with the fall, she still earned 13 points from GOEs and had program components in the mid 9s, including three 10.00 marks, although they were all from the same judge.  She needs a gold or silver medal to guarantee her spot in the Final, while a bronze would keep her in the running.  She has the best short program, best free skate, and best total scores.

Carolina Kostner won the silver medal at Rostelecom Cup, behind Medvedeva.  She hit her triple toe + triple toe combination for the first time this season in her short program and also landed a triple loop.  She earned all Level 4s and had all positive GOEs worth 7 points.  Her program components were in the high 8s to mid 9s, not her best for the season.  Out of three events, she has not landed a triple + triple combination in her free skate, although Rostelecom Cup was her cleanest performance to date with no popped jumps or falls and she did add a double axel + half loop + triple salchow combination.  She received all Level 4s and positive GOEs totaling 11 points.  Her program components were in the high 8s to mid 9s.  She needs a gold medal to guarantee her spot in the Final, while a silver would keep her in contention.  She has the 3rd best short program, 5th best free skate, and 5th best total scores.

Rika Hongo placed 6th at Skate Canada.  Her short program had an under-rotated triple flip + triple toe and a triple lutz.  Her program components were in the low to mid 7s.  Her free skate was riddled with jump problems, including four under-rotation calls, but she does have a triple flip + triple toe and a double axel + triple toe + double toe planned.  Her program components were slightly better in the mid to high 7s.

Mirai Nagasu placed a disappointing 9th at Rostelecom Cup.  In her short program, she has stood up on triple axel at both of her events this season, earning a negative GOE at the US Figure Skating Classic and under-rotating it in Russia.  At Rostelecom Cup, her triple + triple combination was also downgraded and she fell, and she fell on an under-rotated triple lutz, giving her no clean jumping passes in the short program.  Despite that, her program components were still fairly good in the mid to high 7s.  She landed a quality triple axel in the free skate at the US International Figure Skating Classic, and while she stood up on it in Russia, it was under-rotated.  She also under-rotated two other jumps, which was better than the four jumps she had under-rotated at the US Classic.

Mariah Bell finished 6th at Rostelecom Cup and won’t be able to qualify for the Final, but could still compete for a medal here.  She hasn’t hit her triple lutz + triple toe cleanly in the short program this season but twice she has received all positive GOEs on everything else in the program and her program components were much better in Russia, scoring in the mid 7s.  She has hit her triple lutz + triple toe combination in her free skate twice with positive GOEs, and she fully rotated all of her jumps, much better than at the US Figure Skating Classic.  Her program components were what really held her back, scoring in the mid 7s, although this was better than she received earlier in the season.

Satoko Miyahara is competing in her first event of the season.  She won the silver medal right behind Medvedeva at the Grand Prix Final last year, but then had to miss the rest of the season.  It has been 11 months since she has competed, so this will be the first real test if she’ll be competitive for an Olympic medal in a few short months.  If she medals here, she’ll have a chance to qualify for the Final at Skate America.

Polina Tsurskaya is a bit of a wild card at this event.  She won two gold medals on the Junior Grand Prix last season with some of the highest junior marks recorded.  She had to have surgery and missed the Junior Grand Prix Final.  She placed 3rd at Russian nationals as a junior and a disappointing 10th at Junior Worlds, but that likely was not her at her best.  The surgery was on her knee and this will be a better indicator of how well it has healed and whether she can land all of the jumps without an issue.

 

My podium predictions:

Gold: Evgenia Medvedeva

Silver: Carolina Kostner

Bronze: Satoko Miyahara

 

Bios of the competitors:

Alaine Chartrand, CAN: She placed 11th at Four Continents.  She finished 11th at Skate Canada.  Her personal best is 186.11.  She is 21 years old.

Carolina Kostner, ITA: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Bronze Medalist.  She won silver at Rostelecom Cup.  She is the 2014 Olympic Bronze Medalist; 2012 World Champion; 2008 and 2013 World Silver Medalist; 2005, 2011, and 2014 World Bronze Medalist; 2007, 2008, 2010, 2012, and 2013 European Champion; 2009 and 2011 European Silver Medalist; 2006 and 2014 European Bronze Medalist; and 2003 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 216.73.  She is 30 years old.

Rika Hongo, JPN: She placed 16th at Worlds and 10th at Four Continents.  She finished 6th at Skate Canada.  She is the 2015 and 2016 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 199.15.  She is 21 years old.

Satoko Miyahara, JPN: She won bronze at Skate Canada and silver at NHK Trophy last season to qualify for the Grand Prix Final where she won silver.  She is the 2015 World Silver Medalist, 2016 Four Continents Champion, and 2014 and 2015 Four Continents Silver Medalist.  Her personal best is 218.33.  She is 19 years old.

Yuna Shiraiwa, JPN: She finished 5th at Junior Worlds.  She placed 4th at JGP Russia and won silver at JGP Germany last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 186.80.  She is 15 years old.

Soyoun Park, KOR: She placed 8th at Skate America and 5th at Trophee de France last season.  Her personal best is 185.19.  She is 20 years old.

Alena Leonova, RUS: She finished 12th at Trophee de France last season.  She is the 2012 World Silver Medalist and 2009 World Junior Champion.  Her personal best is 191.39.  She is 26 years old.

Evgenia Medvedeva, RUS: She is the reigning World Champion and reigning European Champion.  She won gold at Rostelecom Cup.  She is the 2016 World Champion, 2016 European Champion, 2015 World Junior Champion, and 2014 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 241.31.  She is 17 years old.

Polina Tsurskaya, RUS: She placed 10th at Junior Worlds.  She won gold at JGP Russia and gold at JGP Estonia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final, but had to withdraw due to injury.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 195.28.  She is 16 years old.

Nicole Rajicova, SVK: She finished 17th at Worlds and 6th at Europeans.  She placed 7th at Rostelecom Cup and 11th at NHK Trophy last season.  Her personal best is 179.70.  She is 22 years old.

Mariah Bell, USA: She placed 12th at Worlds and 6th at Four Continents.  She finished 6th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 191.59.  She is 21 years old.

Mirai Nagasu, USA: She is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 9th at Rostelecom Cup.  She is the 2016 Four Continents Silver Medalist, 2011 Four Continents Bronze Medalist, 2007 World Junior Silver Medalist, and 2008 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 194.95.  She is 24 years old.

2016 JGP Estonia Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Polina TSURSKAYA RUS 66.72 37.27 29.45 7.29 7.14 7.39 7.39 7.61 0.00 #18
2 Mako YAMASHITA JPN 62.65 36.09 26.56 6.89 6.39 6.64 6.57 6.71 0.00 #9
3 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 62.41 35.09 27.32 6.82 6.57 6.93 6.79 7.04 0.00 #7
4 Tessa HONG USA 55.81 31.42 24.39 6.04 5.93 6.14 6.21 6.18 0.00 #19
5 Rin NITAYA JPN 54.22 28.81 25.41 6.54 6.21 6.36 6.32 6.32 0.00 #25
6 Anita OESTLUND SWE 46.94 28.40 18.54 4.79 4.50 4.61 4.64 4.64 0.00 #4
7 Joanna KALLELA FIN 44.97 25.20 19.77 5.11 4.71 5.00 4.93 4.96 0.00 #27
8 Laura BARQUERO ESP 42.59 23.39 19.20 4.75 4.43 4.96 4.86 5.00 0.00 #26
9 Fruzsina MEDGYESI HUN 41.77 24.59 17.18 4.46 4.07 4.21 4.36 4.36 0.00 #8
10 Nastasya EREMINA EST 40.16 23.42 16.74 4.29 3.96 4.14 4.21 4.32 0.00 #2
11 Julie FROETSCHER FRA 38.97 19.97 19.00 4.82 4.46 4.82 4.71 4.93 0.00 #23
12 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 38.94 23.20 16.74 4.21 3.93 4.25 4.25 4.29 1.00 #17
13 Aiza MAMBEKOVA KAZ 38.73 20.68 19.05 4.64 4.43 4.96 4.82 4.96 1.00 #15
14 Tina HELLEKEN GER 38.40 20.49 17.91 4.68 4.21 4.46 4.46 4.57 0.00 #12
15 Ellen YU NOR 38.10 21.28 16.82 4.18 3.96 4.21 4.29 4.39 0.00 #16
16 Danielle HARRISON GBR 38.00 19.93 18.07 4.39 4.21 4.64 4.64 4.71 0.00 #20
17 Elif ERDEM TUR 37.87 20.10 17.77 4.43 4.25 4.43 4.54 4.57 0.00 #31
18 Greta MORKYTE LTU 36.19 21.33 15.86 4.11 3.75 3.96 4.00 4.00 1.00 #32
19 Emily BAUSBACK CAN 36.15 17.46 19.69 4.96 4.86 4.79 4.96 5.04 1.00 #30
20 Amelia Scarlett JACKSON AUS 35.43 19.51 15.92 3.93 3.68 4.07 4.11 4.11 0.00 #11
21 Lu ZHENG CHN 34.48 19.83 15.65 4.21 3.46 3.93 3.96 4.00 1.00 #13
22 Caya SCHEEPENS NED 33.78 18.88 14.90 3.61 3.57 3.82 3.75 3.86 0.00 #33
23 Diana REINSALU EST 33.47 18.70 14.77 3.79 3.46 3.82 3.68 3.71 0.00 #1
24 Malika SHARSHENBAEVA KGZ 31.81 17.86 13.95 3.57 3.32 3.43 3.57 3.54 0.00 #22
25 Hanna PAROSHINA BLR 30.28 18.11 14.17 3.75 3.36 3.46 3.64 3.50 2.00 #14
26 Nikola MAZGANE LAT 29.95 15.35 14.60 3.79 3.46 3.61 3.71 3.68 0.00 #21
27 Jo-Wei FANG TPE 29.40 15.63 13.77 3.46 3.25 3.46 3.54 3.50 0.00 #24
28 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 27.91 14.63 13.28 3.32 3.14 3.39 3.32 3.43 0.00 #3
29 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 27.66 14.80 12.86 3.43 3.11 3.11 3.25 3.18 0.00 #10
30 Cecilie Kongsbak DREIER DEN 27.66 13.72 13.94 3.50 3.25 3.50 3.54 3.64 0.00 #5
31 Kathryn WINSTANLEY RSA 27.04 14.15 12.89 3.29 3.04 3.29 3.29 3.21 0.00 #29
32 Tracy DANBROOK NZL 24.06 11.10 12.96 3.18 2.96 3.25 3.39 3.43 0.00 #28
33 Elisavet VOULGARI GRE 19.88 8.99 11.89 2.96 2.71 2.96 3.11 3.11 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Polina TSURSKAYA RUS 127.30 67.13 60.17 7.68 7.32 7.57 7.50 7.54 0.00 #31
2 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 126.02 67.47 58.55 7.32 7.14 7.39 7.39 7.36 0.00 #32
3 Mako YAMASHITA JPN 121.41 65.30 56.11 7.21 6.89 7.04 7.00 6.93 0.00 #33
4 Rin NITAYA JPN 96.26 46.84 49.42 6.46 6.00 5.96 6.25 6.21 0.00 #29
5 Julie FROETSCHER FRA 91.50 49.11 42.39 5.46 5.00 5.43 5.21 5.39 0.00 #22
6 Tessa HONG USA 88.09 39.54 48.55 6.29 5.96 5.89 6.14 6.07 0.00 #28
7 Fruzsina MEDGYESI HUN 83.98 44.29 40.69 5.18 4.93 5.04 5.21 5.07 1.00 #27
8 Aiza MAMBEKOVA KAZ 83.71 42.17 41.54 5.21 4.86 5.29 5.21 5.39 0.00 #16
9 Anita OESTLUND SWE 81.27 43.75 40.52 5.29 4.82 5.07 5.11 5.04 3.00 #30
10 Emily BAUSBACK CAN 80.80 44.13 37.67 5.11 4.61 4.61 4.64 4.57 1.00 #12
11 Joanna KALLELA FIN 79.29 39.45 39.84 5.25 4.86 4.79 5.00 5.00 0.00 #25
12 Nastasya EREMINA EST 79.16 39.56 39.60 5.18 4.75 4.93 5.00 4.89 0.00 #24
13 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 78.10 39.03 39.07 5.14 4.71 4.86 4.82 4.89 0.00 #23
14 Tina HELLEKEN GER 75.32 36.78 39.54 5.14 4.68 4.96 4.86 5.07 1.00 #18
15 Danielle HARRISON GBR 74.95 35.35 39.60 4.79 4.61 5.07 5.07 5.21 0.00 #19
16 Caya SCHEEPENS NED 70.05 35.58 34.47 4.32 4.11 4.36 4.46 4.29 0.00 #14
17 Ellen YU NOR 68.05 35.52 33.53 4.50 4.07 4.21 4.14 4.04 1.00 #20
18 Greta MORKYTE LTU 64.12 33.11 34.01 4.46 4.11 4.07 4.36 4.25 3.00 #21
19 Amelia Scarlett JACKSON AUS 63.78 30.19 35.59 4.50 4.14 4.43 4.54 4.64 2.00 #15
20 Lu ZHENG CHN 61.40 31.95 30.45 4.39 3.57 3.86 3.71 3.50 1.00 #13
21 Laura BARQUERO ESP 60.01 24.93 37.08 4.75 4.46 4.50 4.71 4.75 2.00 #26
22 Nikola MAZGANE LAT 59.74 29.37 31.37 4.39 3.68 3.89 3.86 3.79 1.00 #8
23 Diana REINSALU EST 59.62 30.20 29.42 3.82 3.50 3.71 3.79 3.57 0.00 #11
24 Hanna PAROSHINA BLR 58.46 29.94 30.52 4.25 3.71 3.79 3.71 3.61 2.00 #7
25 Elif ERDEM TUR 57.78 25.83 33.95 4.43 4.04 4.18 4.25 4.32 2.00 #17
26 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 56.46 29.44 27.02 3.64 3.25 3.36 3.39 3.25 0.00 #2
27 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 55.05 25.79 29.26 3.68 3.54 3.64 3.68 3.75 0.00 #6
28 Jo-Wei FANG TPE 52.82 24.21 28.61 3.71 3.39 3.57 3.71 3.50 0.00 #10
29 Kathryn WINSTANLEY RSA 51.58 26.89 24.69 3.36 2.89 3.07 3.18 2.93 0.00 #4
30 Cecilie Kongsbak DREIER DEN 50.47 24.83 28.64 3.68 3.39 3.54 3.61 3.68 3.00 #5
31 Malika SHARSHENBAEVA KGZ 49.36 22.49 28.87 3.89 3.43 3.61 3.61 3.50 2.00 #9
32 Tracy DANBROOK NZL 47.89 22.80 25.09 3.14 2.93 3.18 3.18 3.25 0.00 #1
33 Elisavet VOULGARI GRE 38.70 15.33 23.37 2.79 2.68 2.93 3.07 3.14 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Polina TSURSKAYA
RUS
194.02 1 1
2 Elizaveta NUGUMANOVA
RUS
188.43 3 2
3 Mako YAMASHITA
JPN
184.06 2 3
4 Rin NITAYA
JPN
150.48 5 4
5 Tessa HONG
USA
143.90 4 6
6 Julie FROETSCHER
FRA
130.47 11 5
7 Anita OESTLUND
SWE
128.21 6 9
8 Fruzsina MEDGYESI
HUN
125.75 9 7
9 Joanna KALLELA
FIN
124.26 7 11
10 Aiza MAMBEKOVA
KAZ
122.44 13 8
11 Nastasya EREMINA
EST
119.32 10 12
12 Kristina SHKULETA-GROMOVA
EST
117.04 12 13
13 Emily BAUSBACK
CAN
116.95 19 10
14 Tina HELLEKEN
GER
113.72 14 14
15 Danielle HARRISON
GBR
112.95 16 15
16 Ellen YU
NOR
106.15 15 17
17 Caya SCHEEPENS
NED
103.83 22 16
18 Laura BARQUERO
ESP
102.60 8 21
19 Greta MORKYTE
LTU
100.31 18 18
20 Amelia Scarlett JACKSON
AUS
99.21 20 19
21 Lu ZHENG
CHN
95.88 21 20
22 Elif ERDEM
TUR
95.65 17 25
23 Diana REINSALU
EST
93.09 23 23
24 Nikola MAZGANE
LAT
89.69 26 22
25 Hanna PAROSHINA
BLR
88.74 25 24
26 Zhansaya ADYKHANOVA
KAZ
84.12 29 26
27 Emilia Ros OMARSDOTTIR
ISL
82.96 28 27
28 Jo-Wei FANG
TPE
82.22 27 28
29 Malika SHARSHENBAEVA
KGZ
81.17 24 31
30 Kathryn WINSTANLEY
RSA
78.62 31 29
31 Cecilie Kongsbak DREIER
DEN
78.13 30 30
32 Tracy DANBROOK
NZL
71.95 32 32
33 Elisavet VOULGARI
GRE
58.58 33 33

2016 JGP Estonia Ladies Preview

Polina Tsurskaya won gold at JGP Russia where she set a new personal best short program.  Her free skate had some problems, including a singled axel.  She has a strong first combination of triple lutz + triple toe + double toe, but she doubled the first jump in Russia.  She needs a gold or silver medal to guarantee her spot in the Final, while a silver medal would give her a strong chance to qualify.  She has the best short program, 9th best free skate and 6th best total scores.

Rin Nitaya won the bronze medal at JGP France where she set new personal bests across the board.  She had two double axel + triple toe combinations in the bonus at that event, but had a popped axel that received no credit.  She needs a gold medal to give herself a chance to qualify for the Final.  She has the 9th best short program, 10th best free skate and 10th best total scores.

Mako Yamashita won a bronze medal at JGP Japan in her debut.  Her triple lutz + triple toe in her free skate was downgraded but she does have a double axel + triple toe + double toe in the bonus.  She needs a gold medal to keep herself in contention for the Final.  She has the 5th best short program and 7th best total scores.

Elizaveta Nugumanova won bronze in her debut at JGP Russia.  Her free skate has a triple loop + triple loop and a double axel + triple toe + double toe in the bonus.  Like Yamashita and Nitaya, she needs a gold medal to keep herself in the running for the Final.  She has the 8th best free skate score.

Tessa Hong placed 6th in her international debut at JGP Spain last season.  She’s struggled with injuries over the years which has kept her from being able to compete at US Nationals, but she’s continued to skate well enough to earn another JGP assignment this year.  While her score in Spain last year, likely isn’t enough to keep up with the Russians and Japanese, it should give her a chance of scoring in the top six here.

My podium predictions:

Gold: Polina Tsurskaya

Silver: Mako Yamashita

Bronze: Rin Nitaya

 

The competitors:

Amelia Scarlett Jackson, AUS

Hanna Paroshina, BLR

Emily Bausback, CAN

Lu Zheng, CHN

Jo-Wei Fang, TPE

Cecilie Kongsbak Dreier, DEN

Nastasya Eremina, EST

Diana Reinsalu, EST

Kristina Shkuleta-Gromova, EST

Joanna Kallela, FIN

Julie Froetscher, FRA

Tina Helleken, GER

Danielle Harrison, GBR

Elisavet Voulgari, GRE

Fruzsina Medgyesi, HUN

Emilia Ros Omarsdottir, ISL

Rin Nitaya, JPN

Mako Yamashita, JPN

Zhansaya Adykhanova, KAZ

Aiza Mambekova, KAZ

Malika Sharshenbaeva, KGZ

Nikola Mazgane, LAT

Greta Morkyte, LTU

Caya Scheepens, NED

Tracy Danbrook, NZL

Ellen Yu, NOR

Aleksandra Rudolf, POL

Elizaveta Nugumanova, RUS

Polina Tsurskaya, RUS

Nina Polsak, SLO

Kathryn Winstanley, RSA

Laura Barquero, ESP

Anita Ostlund, SWE

Elif Erdem, TUR

Tessa Hong, USA

2016 JGP Russia Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Polina TSURSKAYA RUS 69.02 39.60 29.42 7.42 6.96 7.50 7.42 7.46 0.00 #17
2 Stanislava KONSTANTINOVA RUS 64.38 36.82 27.56 7.00 6.63 7.08 6.79 6.96 0.00 #7
3 Yuna SHIRAIWA JPN 59.02 33.73 25.29 6.58 6.04 6.29 6.42 6.29 0.00 #10
4 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 57.30 31.38 25.92 6.50 6.33 6.33 6.63 6.63 0.00 #26
5 Hanul KIM KOR 56.97 33.21 23.76 6.13 5.75 6.08 5.92 5.83 0.00 #21
6 Kokoro IWAMOTO JPN 53.05 30.92 23.13 6.00 5.58 5.71 5.88 5.75 1.00 #3
7 Annika HOCKE GER 51.99 29.20 22.79 5.58 5.58 5.75 5.71 5.88 0.00 #12
8 Brynne MCISAAC USA 48.36 25.32 23.04 5.96 5.71 5.63 5.75 5.75 0.00 #5
9 Joanna KALLELA FIN 44.95 25.06 19.89 5.13 4.88 4.83 4.96 5.08 0.00 #20
10 Nastasya EREMINA EST 43.03 23.59 19.44 4.88 4.58 4.92 5.00 4.92 0.00 #28
11 Sophia SCHALLER AUT 40.23 21.83 18.40 4.75 4.46 4.54 4.71 4.54 0.00 #18
12 Pauline WANNER FRA 39.76 20.55 20.21 5.21 4.75 4.92 5.13 5.25 1.00 #24
13 Sophie ABRAMS ISR 38.88 20.51 19.37 4.83 4.71 4.96 4.79 4.92 1.00 #15
14 Chiara CALDERONE ITA 37.94 21.55 18.39 4.83 4.29 4.58 4.67 4.63 2.00 #2
15 Greta MORKYTE LTU 35.87 20.98 15.89 4.33 3.88 3.75 4.04 3.88 1.00 #13
16 Tianqi YUAN CHN 33.18 17.84 17.34 4.67 4.17 4.08 4.46 4.29 2.00 #11
17 Kristina GRIGOROVA BUL 32.88 18.48 14.40 3.75 3.42 3.54 3.79 3.50 0.00 #6
18 Yu-Hsun LIN TPE 32.72 17.23 15.49 3.83 3.79 3.83 3.96 3.96 0.00 #4
19 Julia BATORI HUN 32.11 16.58 16.53 4.29 4.13 4.00 4.21 4.04 1.00 #19
20 Ilayda BAYAR TUR 31.33 16.56 15.77 4.08 3.71 3.96 3.96 4.00 1.00 #1
21 Hana CVIJANOVIC CRO 27.79 15.36 12.43 3.29 3.00 3.04 3.17 3.04 0.00 #9
22 Darija SHATIBELKO LAT 27.28 15.26 14.02 3.83 3.38 3.21 3.58 3.54 2.00 #27
23 Shokhsanam TOKHIROVA UZB 25.75 12.42 13.33 3.54 3.13 3.25 3.46 3.29 0.00 #22
24 Yelena DZOZ KAZ 23.83 12.80 11.03 2.96 2.63 2.63 3.00 2.58 0.00 #23
25 Margarita GALIMOVA KAZ 23.76 12.55 12.21 3.17 2.96 3.00 3.13 3.00 1.00 #16
26 Varvara PETROVA KGZ 22.56 12.17 11.39 3.00 2.83 2.63 3.08 2.71 1.00 #8
27 Polina USTINOVA CYP 21.41 10.80 11.61 3.08 2.79 2.79 3.08 2.79 1.00 #14
28 Elisavet VOULGARI GRE 19.84 8.70 11.14 2.92 2.54 2.71 2.92 2.83 0.00 #25

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 115.83 61.62 54.21 6.83 6.50 6.88 6.79 6.88 0.00 #25
2 Polina TSURSKAYA RUS 114.71 57.51 57.20 7.25 6.96 7.00 7.29 7.25 0.00 #28
3 Stanislava KONSTANTINOVA RUS 110.82 59.08 53.74 6.75 6.42 6.58 6.92 6.92 2.00 #27
4 Yuna SHIRAIWA JPN 110.65 58.83 52.82 6.88 6.29 6.63 6.63 6.58 1.00 #26
5 Kokoro IWAMOTO JPN 109.05 59.77 49.28 6.29 5.96 6.29 6.13 6.13 0.00 #23
6 Hanul KIM KOR 98.78 51.85 47.93 6.29 5.71 6.04 6.04 5.88 1.00 #24
7 Annika HOCKE GER 89.18 42.91 46.27 5.88 5.54 5.83 5.75 5.92 0.00 #21
8 Brynne MCISAAC USA 84.03 38.84 46.19 5.75 5.58 5.71 5.79 6.04 1.00 #20
9 Sophia SCHALLER AUT 79.61 42.14 37.47 4.83 4.50 4.67 4.67 4.75 0.00 #19
10 Joanna KALLELA FIN 79.29 39.46 40.83 5.21 4.92 4.96 5.21 5.21 1.00 #22
11 Pauline WANNER FRA 77.64 39.12 40.52 5.29 4.92 4.83 5.25 5.04 2.00 #17
12 Chiara CALDERONE ITA 75.83 34.17 41.66 5.25 4.96 5.25 5.29 5.29 0.00 #16
13 Nastasya EREMINA EST 75.66 38.32 39.34 5.04 4.67 4.88 4.96 5.04 2.00 #18
14 Sophie ABRAMS ISR 68.06 33.26 35.80 4.71 4.29 4.42 4.42 4.54 1.00 #11
15 Julia BATORI HUN 64.03 31.62 32.41 4.33 3.92 3.96 4.08 3.96 0.00 #7
16 Greta MORKYTE LTU 62.59 32.98 32.61 4.33 3.92 3.92 4.08 4.13 3.00 #13
17 Ilayda BAYAR TUR 60.12 30.59 31.53 4.13 3.58 4.04 3.79 4.17 2.00 #8
18 Hana CVIJANOVIC CRO 59.46 33.37 27.09 3.67 3.21 3.38 3.29 3.38 1.00 #9
19 Kristina GRIGOROVA BUL 57.83 28.96 30.87 4.04 3.71 3.83 3.88 3.83 2.00 #14
20 Tianqi YUAN CHN 56.37 27.69 30.68 4.38 3.33 3.79 3.96 3.71 2.00 #12
21 Darija SHATIBELKO LAT 52.92 23.36 31.56 4.21 3.75 3.88 3.96 3.92 2.00 #10
22 Shokhsanam TOKHIROVA UZB 48.30 24.70 23.60 3.33 2.54 3.00 2.96 2.92 0.00 #6
23 Yu-Hsun LIN TPE 46.33 17.44 29.89 3.88 3.63 3.54 3.88 3.75 1.00 #15
24 Varvara PETROVA KGZ 46.14 24.40 22.74 3.08 2.75 2.75 3.00 2.63 1.00 #3
25 Margarita GALIMOVA KAZ 42.64 21.02 21.62 3.17 2.46 2.71 2.67 2.50 0.00 #4
26 Polina USTINOVA CYP 36.90 17.70 19.20 2.79 2.17 2.33 2.50 2.21 0.00 #1
27 Elisavet VOULGARI GRE 35.76 16.36 20.40 2.71 2.33 2.38 2.79 2.54 1.00 #5
28 Yelena DZOZ KAZ 33.21 17.17 18.04 2.63 2.21 1.92 2.38 2.13 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Polina TSURSKAYA
RUS
183.73 1 2
2 Stanislava KONSTANTINOVA
RUS
175.20 2 3
3 Elizaveta NUGUMANOVA
RUS
173.13 4 1
4 Yuna SHIRAIWA
JPN
169.67 3 4
5 Kokoro IWAMOTO
JPN
162.10 6 5
6 Hanul KIM
KOR
155.75 5 6
7 Annika HOCKE
GER
141.17 7 7
8 Brynne MCISAAC
USA
132.39 8 8
9 Joanna KALLELA
FIN
124.24 9 10
10 Sophia SCHALLER
AUT
119.84 11 9
11 Nastasya EREMINA
EST
118.69 10 13
12 Pauline WANNER
FRA
117.40 12 11
13 Chiara CALDERONE
ITA
113.77 14 12
14 Sophie ABRAMS
ISR
106.94 13 14
15 Greta MORKYTE
LTU
98.46 15 16
16 Julia BATORI
HUN
96.14 19 15
17 Ilayda BAYAR
TUR
91.45 20 17
18 Kristina GRIGOROVA
BUL
90.71 17 19
19 Tianqi YUAN
CHN
89.55 16 20
20 Hana CVIJANOVIC
CRO
87.25 21 18
21 Darija SHATIBELKO
LAT
80.20 22 21
22 Yu-Hsun LIN
TPE
79.05 18 23
23 Shokhsanam TOKHIROVA
UZB
74.05 23 22
24 Varvara PETROVA
KGZ
68.70 26 24
25 Margarita GALIMOVA
KAZ
66.40 25 25
26 Polina USTINOVA
CYP
58.31 27 26
27 Yelena DZOZ
KAZ
57.04 24 28
28 Elisavet VOULGARI
GRE
55.60 28 27

2016 Youth Olympic Games Ladies Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 SHIRAIWA Yuna JPN 60.87 35.44 25.43 6.64 6.11 6.46 6.29 6.29 0.00 #9
2 TURSYNBAEVA Elizabet KAZ 59.11 32.57 26.54 6.43 6.36 6.82 6.64 6.93 0.00 #16
3 NIKITINA Diana LAT 58.81 34.44 24.37 6.18 5.93 6.07 6.18 6.11 0.00 #13
4 TSURSKAYA Polina RUS 58.65 30.76 27.89 7.04 6.86 6.93 7.11 6.93 0.00 #11
5 SAKAMOTO Kaori JPN 56.25 32.22 24.03 6.43 5.79 6.00 6.00 5.82 0.00 #15
5 BYUN Ji Hyun KOR 56.25 32.22 24.03 6.07 5.75 6.00 6.00 6.21 0.00 #8
7 GALUSTYAN Anastasia ARM 55.89 31.91 23.98 6.07 5.82 6.04 6.04 6.00 0.00 #10
8 SOTSKOVA Maria RUS 53.40 29.29 25.11 6.50 6.25 6.04 6.43 6.18 1.00 #14
9 JARVENPAA Anni FIN 48.27 27.38 21.89 5.54 5.21 5.43 5.57 5.61 1.00 #4
10 GIANG Vanna USA 48.14 25.55 22.59 5.68 5.46 5.64 5.68 5.79 0.00 #1
11 GENNARO Lucrezia ITA 47.45 26.41 21.04 5.21 5.11 5.25 5.36 5.36 0.00 #7
12 BENJAMINSEN Juni Marie NOR 47.18 27.40 20.78 5.29 5.11 5.14 5.32 5.11 1.00 #6
13 LI Xiangning CHN 46.97 26.39 20.58 5.43 4.86 5.11 5.25 5.07 0.00 #12
14 MEDGYESI Fruzsina HUN 43.45 23.83 19.62 4.89 4.75 4.93 5.04 4.93 0.00 #5
15 HOCKE Annika GER 41.52 21.12 20.40 5.18 4.82 5.29 5.07 5.14 0.00 #2
16 HAGAROVA Alexandra SVK 38.75 21.36 17.39 4.43 4.14 4.46 4.39 4.32 0.00 #3

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 TSURSKAYA Polina RUS 127.39 69.46 57.93 7.29 7.13 7.33 7.29 7.17 0.00 #15
2 SOTSKOVA Maria RUS 116.10 64.01 52.09 6.71 6.25 6.50 6.46 6.63 0.00 #7
3 TURSYNBAEVA Elizabet KAZ 108.77 57.43 53.34 6.50 6.38 6.79 6.75 6.92 2.00 #13
4 NIKITINA Diana LAT 106.79 57.50 49.29 6.21 5.96 6.17 6.33 6.13 0.00 #16
5 SHIRAIWA Yuna JPN 105.79 54.37 52.42 6.75 6.38 6.54 6.63 6.46 1.00 #11
6 SAKAMOTO Kaori JPN 98.98 52.19 46.79 6.33 5.50 5.83 5.83 5.75 0.00 #12
7 GIANG Vanna USA 87.51 44.11 44.40 5.58 5.38 5.58 5.67 5.54 1.00 #10
8 BYUN Ji Hyun KOR 87.45 42.44 47.01 5.88 5.79 5.71 6.08 5.92 2.00 #14
9 GENNARO Lucrezia ITA 86.73 43.66 43.07 5.33 5.17 5.54 5.46 5.42 0.00 #6
10 HOCKE Annika GER 83.68 41.13 43.55 5.42 5.13 5.63 5.54 5.50 1.00 #4
11 GALUSTYAN Anastasia ARM 77.32 32.90 45.42 5.83 5.50 5.46 5.88 5.71 1.00 #8
12 HAGAROVA Alexandra SVK 74.52 41.15 34.37 4.46 4.21 4.21 4.38 4.21 1.00 #3
13 LI Xiangning CHN 74.27 39.74 35.53 5.00 4.00 4.54 4.42 4.25 1.00 #5
14 MEDGYESI Fruzsina HUN 74.16 35.55 40.61 5.13 5.04 4.83 5.21 5.17 2.00 #2
15 JARVENPAA Anni FIN 72.64 34.69 40.95 5.38 5.08 4.88 5.21 5.04 3.00 #9
16 BENJAMINSEN Juni Marie NOR 69.98 33.38 38.60 5.08 4.71 4.71 4.83 4.79 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 TSURSKAYA Polina
RUS
186.04 4 1
2 SOTSKOVA Maria
RUS
169.50 8 2
3 TURSYNBAEVA Elizabet
KAZ
167.88 2 3
4 SHIRAIWA Yuna
JPN
166.66 1 5
5 NIKITINA Diana
LAT
165.60 3 4
6 SAKAMOTO Kaori
JPN
155.23 5 6
7 BYUN Ji Hyun
KOR
143.70 5 8
8 GIANG Vanna
USA
135.65 10 7
9 GENNARO Lucrezia
ITA
134.18 11 9
10 GALUSTYAN Anastasia
ARM
133.21 7 11
11 HOCKE Annika
GER
125.20 15 10
12 LI Xiangning
CHN
121.24 13 13
13 JARVENPAA Anni
FIN
120.91 9 15
14 MEDGYESI Fruzsina
HUN
117.61 14 14
15 BENJAMINSEN Juni Marie
NOR
117.16 12 16
16 HAGAROVA Alexandra
SVK
113.27 16 12

Russian Nationals Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Evgenia Medvedeva MOS 79.44 42.14 37.30 9.25 9.18 9.39 9.43 9.39 0.00 # 17
2 Elena radio news MOS 76.69 40.58 36.11 9.00 8.71 9.14 9.07 9.21 0.00 #15
3 Yulia Lipnitsky M / S 73.77 38.37 35.40 8.82 8.57 8.93 9.00 8.93 0.00 #8
4 Anna Pogorilaya MOS 71.22 37.27 33.95 8.54 8.25 8.57 8.46 8.61 0.00 # 3
5 Polina TSURSKAYA M / O 70.53 38.14 32.39 8.14 7.93 8.18 8.11 8.14 0.00 # 7
6 Adeline Sotnikova MOS 69.47 33.93 36.54 9.18 9.00 8.96 9.29 9.25 100 #13
7 Alena Leonova SPB 66.15 32.83 34.32 8.54 8.29 8.46 8.79 8.82 100 #12
8 Maria Sotskova MOS 66.14 35.01 31.13 7.82 7.61 7.79 7.86 7.82 0.00 #14
9 Elizaveta Tuktamysheva C / C 63.68 30.43 34.25 8.75 8.43 8.32 8.64 8.68 100 #5
10 Diana Pervushkin TOL 61.70 33.25 28.45 7.11 6.93 7.14 7.21 7.18 0.00 #1
eleven Maria Artemyev SPB 60.76 30.39 31.37 7.89 7.61 7.71 8.00 8.00 100 # 6
12 Serafima Serafima Sakhanovich SPB 59.59 29.14 31.45 8.00 7.68 7.79 7.89 7.96 100 #18
13 Maria PEREDEROVA SPB 52.96 29.05 23.91 6.04 5.71 5.96 6.14 6.04 0.00 #10
14 Alice Fedichkin SPB 52.59 23.62 28.97 7.25 7.07 7.04 7.39 7.46 0.00 #4
15 Catherine Bajanova Rx 52.39 26.88 25.51 6.46 6.07 6.43 6.46 6.46 0.00 #9
16 Alina Karavaevi SPB 51.50 28.44 23.06 6.04 5.57 5.71 5.82 5.68 0.00 #16
17 Alexander SAYUTINA MOS 49.01 26.10 22.91 5.96 5.54 5.64 5.79 5.71 0.00 # 2
18 Evgeny Ivankov MOS 46.93 25.59 21.34 5.50 5.18 5.25 5.36 5.39 0.00 #eleven

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Evgenia Medvedeva MOS 155.44 78.41 77.03 9.54 9.46 9.68 9.71 9.75 0.00 #18
2 Elena radio news MOS 145.88 72.34 73.54 9.14 8.96 9.29 9.29 9.29 0.00 #14
3 Anna Pogorilaya MOS 143.08 70.83 72.25 8.96 8.79 9.11 9.11 9.18 0.00 #16
4 Maria Sotskova MOS 135.18 70.24 64.94 8.18 7.86 8.18 8.18 8.18 0.00 #12
5 Polina TSURSKAYA M / O 134.93 68.41 66.52 8.46 8.11 8.39 8.36 8.25 0.00 #15
6 Elizaveta Tuktamysheva C / C 131.06 59.08 71.98 9.07 8.75 9.07 8.96 9.14 0.00 #8
7 Adeline Sotnikova MOS 128.51 57.14 73.37 9.25 9.04 8.89 9.32 9.36 2.00 #13
8 Alice Fedichkin SPB 124.88 64.88 60.00 7.57 7.25 7.50 7.57 7.61 0.00 #4
9 Alena Leonova SPB 124.17 55.08 69.09 8.61 8.36 8.64 8.75 8.82 0.00 #eleven
10 Yulia Lipnitsky M / S 121.47 50.68 70.79 8.96 8.68 8.75 8.89 8.96 0.00 # 17
eleven Serafima Serafima Sakhanovich SPB 118.74 55.79 63.95 8.11 7.82 7.89 8.04 8.11 100 # 7
12 Maria Artemyev SPB 110.70 47.87 63.83 8.11 7.79 7.79 8.14 8.07 100 #9
13 Diana Pervushkin TOL 109.41 52.53 57.88 7.32 7.14 7.18 7.25 7.29 100 #10
14 Catherine Bajanova Rx 105.10 52.19 52.91 6.79 6.46 6.57 6.46 6.79 0.00 # 6
15 Alexander SAYUTINA MOS 105.10 57.79 47.31 6.18 5.64 6.00 5.86 5.89 0.00 # 2
16 Evgeny Ivankov MOS 97.64 52.32 45.32 5.89 5.43 5.68 5.71 5.61 0.00 # 3
17 Maria PEREDEROVA SPB 94.36 49.18 46.18 6.04 5.50 5.71 5.86 5.75 100 #1
18 Alina Karavaevi SPB 92.02 46.70 45.32 5.93 5.50 5.71 5.68 5.50 0.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points KP PP
1 Evgenia Medvedeva MOS 234.88 1 1
2 Elena Radionova MOS 222.57 2 2
3 Anna Pogorilaya MOS 214.30 4 3
4 Polina TSURSKAYA M / O 205.46 5 5
5 Maria Sotskova MOS 201.32 8 4
6 Adelina Sotnikova MOS 197.98 6 7
7 Julia Lipnitskaia M / S 195.24 3 10
8 Elizaveta Tuktamysheva C / C 194.74 9 6
9 Alena Leonova SPB 190.32 7 9
10 Serafima Sakhanovich SPB 178.33 12 eleven
eleven Alisa Fedichkina SPB 177.47 14 8
12 Maria Artiemev SPB 171.46 eleven 12
13 Diana Pervushkina TOL 171.11 10 13
14 Catherine Bajanova Rx 157.49 15 14
15 Alexander SAYUTINA MOS 154.11 17 15
16 Maria PEREDEROVA SPB 147.32 13 17
17 Evgeny Ivankov MOS 144.57 18 16
18 Alina Karavaevi SPB 143.52 16 18

Junior Grand Prix Final Ladies Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Polina TSURSKAYA RUS 66.69 38.40 28.29 7.18 6.89 7.07 7.11 7.11 0.00 #6
2 Alisa FEDICHKINA RUS 64.17 37.46 26.71 6.64 6.43 6.79 6.75 6.79 0.00 #1
3 Marin HONDA JPN 63.69 36.26 27.43 6.93 6.61 6.96 6.86 6.93 0.00 #3
4 Maria SOTSKOVA RUS 62.64 35.64 27.00 6.79 6.50 6.79 6.75 6.93 0.00 #5
5 Yuna SHIRAIWA JPN 60.68 34.48 26.20 6.68 6.29 6.57 6.57 6.64 0.00 #4
6 Mai MIHARA JPN 56.01 30.61 25.40 6.46 6.21 6.32 6.39 6.36 0.00 #2

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Polina TSURSKAYA RUS 128.59 69.21 59.38 7.43 7.25 7.68 7.36 7.39 0.00 #6
2 Maria SOTSKOVA RUS 121.37 65.81 55.56 7.18 6.68 7.11 6.96 6.79 0.00 #3
3 Marin HONDA JPN 114.95 60.28 55.67 7.25 6.75 6.93 6.93 6.93 1.00 #4
4 Alisa FEDICHKINA RUS 113.94 56.92 57.02 7.04 6.93 7.21 7.14 7.32 0.00 #5
5 Yuna SHIRAIWA JPN 113.14 60.76 53.38 6.93 6.36 6.79 6.71 6.57 1.00 #2
6 Mai MIHARA JPN 110.24 59.45 50.79 6.57 6.04 6.46 6.39 6.29 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Polina TSURSKAYA
RUS
195.28 1 1
2 Maria SOTSKOVA
RUS
184.01 4 2
3 Marin HONDA
JPN
178.64 3 3
4 Alisa FEDICHKINA
RUS
178.11 2 4
5 Yuna SHIRAIWA
JPN
173.82 5 5
6 Mai MIHARA
JPN
166.25 6 6