2018 Northwest Pacific Regionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Gabriella Lee, SC of Oregon 2 38.64 1 71.77 110.41
2 9 Raffaella Koncius, Kent Valley FSC 1 39.31 3 64.59 103.90
3 6 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 3 38.36 2 65.29 103.65
4 8 Nira Barlow, Everett FSC 5 37.39 7 56.92 94.31
5 1 Emma Tang, Carousel Sherwood FSC 6 35.02 6 56.97 91.99
6 2 Sasha Desaunois-Mullen, Kent Valley FSC 7 31.44 4 57.85 89.29
7 5 Ava Sloboda, Highland SC 4 37.52 9 51.47 88.99
8 4 Brittney Schuler, Lakewood Winter Club 8 30.42 5 57.30 87.72
9 3 Ashley Haywood, Lakewood Winter Club 9 29.78 8 55.96 85.74

2017 Northwest Pacific Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 9 Abby Jurasin, Lilac City FSC 47.05
2 3 Elizabeth Qin, Highland SC 46.29
3 11 Hailey Sundstrom, Alaska Assoc of Figure Skaters 45.27
4 6 Evelyn Jackson, Seattle SC 42.72
5 10 Rhiana Bretl, Highland SC 42.06
6 5 Ashlyn Huber, Kingsgate SC 41.27
7 8 Maya Tang, Highland SC 40.81
8 12 Marina Black, Bozeman FSC 40.76
9 2 Claire Dickau, Lilac City FSC 40.29
10 7 Holly Zhu, Kingsgate SC 40.05
11 1 Riko Nakagawa, SC of Oregon 39.02
12 4 Tia Hilbelink, Portland ISC 37.37

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 19 Alena Budko, SC of Oregon 1 36.23 1 59.59 95.82
2 18 Da eun (Danika) Lee, Portland ISC 2 35.43 4 52.30 87.73
3 17 Kaizen Oudom, Portland ISC 6 28.25 2 58.58 86.83
4 21 Jenny Shyu, Kingsgate SC 3 31.42 5 52.10 83.52
5 20 Riona Kessler, Seattle SC 4 29.95 6 51.69 81.64
6 14 Anna Olson-Voss, Portland ISC 9 26.22 3 52.33 78.55
7 12 Kamryn Yee, Portland ISC 7 27.52 7 50.76 78.28
8 13 Hope Terpilowski, Highland SC 10 26.13 8 47.62 73.75
9 16 Hailey Bowman, Lakewood Winter Club 5 28.78 12 39.92 68.70
10 11 Sarah Mixsell, Alaska Assoc of Figure Skaters 11 25.61 10 42.69 68.30
11 10 Anastasia Tam, SC of Oregon 13 23.45 9 43.54 66.99
12 8 Isabelle Bergeron, Everett FSC 14 22.67 11 41.96 64.63
13 15 Joanna Peng, Kingsgate SC 8 26.65 16 35.71 62.36
14 9 Victoria Zhang, Cascade Valley FSC 15 22.05 13 37.58 59.63
15 7 Lily Scott, Lakewood Winter Club 16 21.72 18 34.53 56.25
16 3 Savannah Morrey, Bremerton FSC 18 19.65 17 35.66 55.31
17 4 Mia Matson, Seattle SC 19 19.12 15 36.09 55.21
18 5 Elise McMahon, Carousel Sherwood FSC 20 16.09 14 37.17 53.26
19 2 Kaysa Anderson, Everett FSC 17 20.74 19 30.29 51.03
WD Sarah Goertz, Seattle SC 12 24.10
WD Taylar Yuen, Everett FSC 21 14.14
WD Ayodele Lewis, SC of Oregon

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Grace Cohen, Seattle SC 1 34.87 1 68.33 103.20
2 15 Kaya Sasaki, Portland ISC 5 31.25 3 62.94 94.19
3 13 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 4 31.39 4 61.75 93.14
4 6 Mina Done, Highland SC 12 24.76 2 64.86 89.62
5 17 Sasha Lynette, Bellingham FSC 6 31.13 5 57.81 88.94
6 12 Lydia Marie Finch, SC of Oregon 2 33.26 8 55.28 88.54
7 14 Grace Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 3 31.48 7 56.10 87.58
8 10 Ashley Haywood, Lakewood Winter Club 8 27.35 6 56.66 84.01
9 9 Nira Barlow, Everett FSC 9 27.29 9 53.09 80.38
10 8 MacKenzie Kazandjian, SC of Oregon 7 30.51 11 47.40 77.91
11 11 Hannah Yi, Highland SC 11 25.91 10 51.51 77.42
12 7 Elana Klopfstein, Kingsgate SC 10 26.90 13 41.21 68.11
13 5 Ashlyn Pickering, Everett FSC 14 20.88 12 43.49 64.37
14 3 Sabrina Rust, Seattle SC 13 22.13 14 40.35 62.48
15 4 Makayla Bouwman, Lakewood Winter Club 15 19.70 17 35.02 54.72
16 2 Rachel Feaster, Alaska Assoc of Figure Skaters 16 16.37 16 37.69 54.06
17 1 Lily Brady, Bremerton FSC 17 14.73 15 38.37 53.10

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Raffaella Koncius, Sun Valley FSC 1 41.39 1 67.76 109.15
2 4 MacKenzie Caputo, Highland SC 2 41.01 2 64.76 105.77
3 6 Courtney Kirschke, Lilac City FSC 3 34.98 3 62.92 97.90
4 2 Laurinne Balstad, Juneau SC 6 26.76 4 60.17 86.93
5 5 Jiale Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 30.28 6 55.29 85.57
6 1 Kenzie Sacco, Highland SC 5 28.40 5 56.17 84.57
7 3 Sasha Desaunois-Mullen, Kent Valley FSC 7 25.13 7 53.04 78.17
WD Gabriella Lee, SC of Oregon

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Livvy Shilling, Sun Valley FSC 1 55.78 1 94.93 150.71
2 5 Kaitlyn Doan, Sun Valley FSC 2 42.53 2 57.83 100.36
3 4 Gabrielle Bargoot, Bellingham FSC 3 27.93 3 52.33 80.26
4 3 Anna Teutsch, Seattle SC 4 22.87 5 40.78 63.65
5 1 Nakira Kreofsky, SC of Oregon 5 20.42 4 42.84 63.26
6 2 Alanna Collins, Wenatchee FSC 6 13.52 6 29.42 42.94

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Liam Kapeikis, Wenatchee FSC 50.74
2 2 Andriy Kratyuk, SC of Oregon 41.61
3 3 Nikolai Kaldanian, Highland SC 29.57

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Samuel Mindra, Portland ISC 1 39.89 1 67.54 107.43
2 4 Andrew Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 2 27.71 2 50.42 78.13
3 1 Kamden Black, Seattle SC 3 24.29 3 38.92 63.21
4 2 Benjamin Klusewitz, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 13.89 4 37.50 51.39

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 1 56.48 1 102.21 158.69
2 2 Micah Lynette, Bellingham FSC 2 53.84 2 88.22 142.06
3 1 Ikaika Miyata, Everett FSC 3 37.10 3 76.56 113.66