2017 Pacific Coast Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Samuel Mindra, Portland ISC 1 34.56 1 75.25 109.81
2 7 Goku Endo, All Year FSC 3 33.11 2 59.40 92.51
3 8 Timothy Pomares, Peaks FSC 2 33.88 5 54.27 88.15
4 10 Henry Privett-Mendoza, Pasadena FSC 4 30.68 3 56.26 86.94
5 6 Samir Mallya, Los Angeles FSC 6 28.78 4 55.70 84.48
6 9 Baltazar Poling, Los Angeles FSC 5 30.62 6 52.42 83.04
7 5 Andrew Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 7 27.63 7 45.92 73.55
8 3 Ian Ramsey, Peninsula SC 8 25.02 8 43.19 68.21
9 2 Kamden Black, Seattle SC 10 22.60 9 42.44 65.04
10 1 Fyodor Filippov, Centennial Park FSC 9 22.85 10 39.71 62.56
11 4 Seth Kurogi, Salt Lake Figure Skating 11 20.08 11 34.25 54.33

2017 Northwest Pacific Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 9 Abby Jurasin, Lilac City FSC 47.05
2 3 Elizabeth Qin, Highland SC 46.29
3 11 Hailey Sundstrom, Alaska Assoc of Figure Skaters 45.27
4 6 Evelyn Jackson, Seattle SC 42.72
5 10 Rhiana Bretl, Highland SC 42.06
6 5 Ashlyn Huber, Kingsgate SC 41.27
7 8 Maya Tang, Highland SC 40.81
8 12 Marina Black, Bozeman FSC 40.76
9 2 Claire Dickau, Lilac City FSC 40.29
10 7 Holly Zhu, Kingsgate SC 40.05
11 1 Riko Nakagawa, SC of Oregon 39.02
12 4 Tia Hilbelink, Portland ISC 37.37

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 19 Alena Budko, SC of Oregon 1 36.23 1 59.59 95.82
2 18 Da eun (Danika) Lee, Portland ISC 2 35.43 4 52.30 87.73
3 17 Kaizen Oudom, Portland ISC 6 28.25 2 58.58 86.83
4 21 Jenny Shyu, Kingsgate SC 3 31.42 5 52.10 83.52
5 20 Riona Kessler, Seattle SC 4 29.95 6 51.69 81.64
6 14 Anna Olson-Voss, Portland ISC 9 26.22 3 52.33 78.55
7 12 Kamryn Yee, Portland ISC 7 27.52 7 50.76 78.28
8 13 Hope Terpilowski, Highland SC 10 26.13 8 47.62 73.75
9 16 Hailey Bowman, Lakewood Winter Club 5 28.78 12 39.92 68.70
10 11 Sarah Mixsell, Alaska Assoc of Figure Skaters 11 25.61 10 42.69 68.30
11 10 Anastasia Tam, SC of Oregon 13 23.45 9 43.54 66.99
12 8 Isabelle Bergeron, Everett FSC 14 22.67 11 41.96 64.63
13 15 Joanna Peng, Kingsgate SC 8 26.65 16 35.71 62.36
14 9 Victoria Zhang, Cascade Valley FSC 15 22.05 13 37.58 59.63
15 7 Lily Scott, Lakewood Winter Club 16 21.72 18 34.53 56.25
16 3 Savannah Morrey, Bremerton FSC 18 19.65 17 35.66 55.31
17 4 Mia Matson, Seattle SC 19 19.12 15 36.09 55.21
18 5 Elise McMahon, Carousel Sherwood FSC 20 16.09 14 37.17 53.26
19 2 Kaysa Anderson, Everett FSC 17 20.74 19 30.29 51.03
WD Sarah Goertz, Seattle SC 12 24.10
WD Taylar Yuen, Everett FSC 21 14.14
WD Ayodele Lewis, SC of Oregon

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Grace Cohen, Seattle SC 1 34.87 1 68.33 103.20
2 15 Kaya Sasaki, Portland ISC 5 31.25 3 62.94 94.19
3 13 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 4 31.39 4 61.75 93.14
4 6 Mina Done, Highland SC 12 24.76 2 64.86 89.62
5 17 Sasha Lynette, Bellingham FSC 6 31.13 5 57.81 88.94
6 12 Lydia Marie Finch, SC of Oregon 2 33.26 8 55.28 88.54
7 14 Grace Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 3 31.48 7 56.10 87.58
8 10 Ashley Haywood, Lakewood Winter Club 8 27.35 6 56.66 84.01
9 9 Nira Barlow, Everett FSC 9 27.29 9 53.09 80.38
10 8 MacKenzie Kazandjian, SC of Oregon 7 30.51 11 47.40 77.91
11 11 Hannah Yi, Highland SC 11 25.91 10 51.51 77.42
12 7 Elana Klopfstein, Kingsgate SC 10 26.90 13 41.21 68.11
13 5 Ashlyn Pickering, Everett FSC 14 20.88 12 43.49 64.37
14 3 Sabrina Rust, Seattle SC 13 22.13 14 40.35 62.48
15 4 Makayla Bouwman, Lakewood Winter Club 15 19.70 17 35.02 54.72
16 2 Rachel Feaster, Alaska Assoc of Figure Skaters 16 16.37 16 37.69 54.06
17 1 Lily Brady, Bremerton FSC 17 14.73 15 38.37 53.10

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Raffaella Koncius, Sun Valley FSC 1 41.39 1 67.76 109.15
2 4 MacKenzie Caputo, Highland SC 2 41.01 2 64.76 105.77
3 6 Courtney Kirschke, Lilac City FSC 3 34.98 3 62.92 97.90
4 2 Laurinne Balstad, Juneau SC 6 26.76 4 60.17 86.93
5 5 Jiale Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 30.28 6 55.29 85.57
6 1 Kenzie Sacco, Highland SC 5 28.40 5 56.17 84.57
7 3 Sasha Desaunois-Mullen, Kent Valley FSC 7 25.13 7 53.04 78.17
WD Gabriella Lee, SC of Oregon

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Livvy Shilling, Sun Valley FSC 1 55.78 1 94.93 150.71
2 5 Kaitlyn Doan, Sun Valley FSC 2 42.53 2 57.83 100.36
3 4 Gabrielle Bargoot, Bellingham FSC 3 27.93 3 52.33 80.26
4 3 Anna Teutsch, Seattle SC 4 22.87 5 40.78 63.65
5 1 Nakira Kreofsky, SC of Oregon 5 20.42 4 42.84 63.26
6 2 Alanna Collins, Wenatchee FSC 6 13.52 6 29.42 42.94

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Liam Kapeikis, Wenatchee FSC 50.74
2 2 Andriy Kratyuk, SC of Oregon 41.61
3 3 Nikolai Kaldanian, Highland SC 29.57

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Samuel Mindra, Portland ISC 1 39.89 1 67.54 107.43
2 4 Andrew Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 2 27.71 2 50.42 78.13
3 1 Kamden Black, Seattle SC 3 24.29 3 38.92 63.21
4 2 Benjamin Klusewitz, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 13.89 4 37.50 51.39

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 1 56.48 1 102.21 158.69
2 2 Micah Lynette, Bellingham FSC 2 53.84 2 88.22 142.06
3 1 Ikaika Miyata, Everett FSC 3 37.10 3 76.56 113.66

2016 US Nationals Juvenile Boys Results

Place Start Name Score
1 5 Ilia Malinin, Washington FSC 58.06
2 2 Samuel Mindra, Portland ISC 54.41
3 3 Maxim Zharkov, Dallas FSC 51.92
4 10 Philip Baker, SC of Boston 50.99
5 6 Zachary Yaninek, Hershey FSC 46.76
6 8 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington 46.15
7 1 Samir Mallya, South Bay FSC 44.97
8 7 Levon Davis, Arctic FSC 44.46
9 4 Trevor Bucek, Northern Ice SC 42.28
10 9 Daniel Tioumentsev, Albuquerque FSC 41.94
11 11 Goku Endo, South Bay FSC 40.22
12 12 Baltazar Poling, Los Angeles FSC 36.99

Pacific Coast Sectionals Juvenile Boys Results

Place Start Name Score
1 10 Samuel Mindra, Portland ISC 53.55
2 6 Baltazar Poling, Los Angeles FSC 44.48
3 1 Samir Mallya, South Bay FSC 43.88
4 2 Goku Endo, South Bay FSC 43.69
5 5 Eric Song, Los Angeles FSC 41.30
6 8 Karel (Kai) Kovar, Wasatch FSC 37.76
7 9 James Dayton, St. Moritz ISC 34.18
8 7 Thomas Hsu, All Year FSC 34.12
9 4 Lawrence Winters, Wasatch FSC 32.68
10 3 Kamden Black, Seattle SC 31.56
11 11 Jonathan Ko, Peninsula SC 28.08
12 12 Dash Kamriani Beard, Peninsula SC 26.89

2016 Northwest Pacific Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 7 Alena Budko, SC of Oregon 53.75
2 19 Jenny Shyu, Kingsgate SC 52.34
3 3 Da eun (Danika) Lee, Portland ISC 46.14
4 17 Hailey Sundstrom, Alaska Assoc of Figure Skaters 43.08
5 20 Riona Kessler, Highland SC 42.42
6 21 Hailey Bowman, Lakewood Winter Club 41.48
7 8 Abby Jurasin, Lilac City FSC 41.40
8 12 Hope Terpilowski, Cascade Valley FSC 37.49
9 11 HANNAH RAINFORD, Whitefish FSC 36.06
10 10 Claire Dickau, Lilac City FSC 34.25
11 5 Selina Wu, Kingsgate SC 34.11
12 18 Elizabeth Qin, Kingsgate SC 32.59
13 9 Anastasia Tam, SC of Oregon 32.26
14 2 Michelle Lee, Lakewood Winter Club 30.65
15 6 Isabelle Bergeron, Everett FSC 30.44
16 15 Monet Medeiros, Highland SC 28.80
17 13 Kaysa Anderson, Everett FSC 25.61
18 14 Savannah Morrey, Bremerton FSC 25.56
19 16 Aruwin Salehhuddin, Everett FSC 24.19
20 1 Katherine Walkenhorst, Everett FSC 24.10
21 4 Miku Reed, Highland SC 23.16

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Cheyenne King, Lilac City FSC 1 34.65 1 63.90 98.55
2 9 Hannah Yi, Highland SC 3 32.04 2 54.72 86.76
3 10 Kaya Sasaki, SC of Oregon 4 30.16 3 52.90 83.06
4 8 Anna Olson-Voss, SC of Oregon 6 27.92 4 50.69 78.61
5 7 MacKenzie Kazandjian, Lilac City FSC 2 32.74 9 45.59 78.33
6 3 Sasha Lynette, Everett FSC 7 27.57 5 48.88 76.45
7 12 Sarah Mixsell, Alaska Assoc of Figure Skaters 5 27.99 10 45.53 73.52
8 5 Brittney Schuler, Lakewood Winter Club 8 27.46 8 45.68 73.14
9 2 Hailey West, Highland SC 11 25.51 6 47.09 72.60
10 1 Jane Duberow, Highland SC 10 26.38 7 46.13 72.51
11 4 Ashlyn Pickering, Everett FSC 12 20.36 11 38.50 58.86
12 6 Nira Barlow, Everett FSC 9 27.05 12 27.52 54.57

 

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 MacKenzie Caputo, Highland SC 1 39.89 1 77.95 117.84
2 16 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 2 38.94 2 71.16 110.10
3 19 Lydia Marie Finch, SC of Oregon 3 34.72 3 64.82 99.54
4 15 Mina Done, Cascade Valley FSC 5 31.90 4 62.99 94.89
5 14 Courtney Kirschke, Lilac City FSC 8 30.98 5 58.98 89.96
6 17 Jasmine Cheng, Cascade Valley FSC 4 33.46 6 56.33 89.79
7 10 Grace Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 6 31.24 7 55.45 86.69
8 11 Kenzie Sacco, Highland SC 9 29.56 9 53.03 82.59
9 12 Emma Probus, Central Florida FSC 10 27.48 8 54.93 82.41
10 13 Jordan Hagness, Cascade Valley FSC 7 31.23 11 46.56 77.79
11 9 Phoebie Simonyi, Seattle SC 13 25.25 10 51.77 77.02
12 6 Jiale Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 12 26.04 12 45.55 71.59
13 5 Elana Klopfstein, Kent Valley FSC 11 26.95 16 39.47 66.42
14 8 Sierra Harmon, Everett FSC 15 23.71 14 42.63 66.34
15 1 Evangeline Chang, Cascade Valley FSC 17 21.64 13 43.48 65.12
16 7 Kristin Baker, Lakewood Winter Club 14 24.41 18 37.64 62.05
17 4 Sasha Mullen, Kent Valley FSC 18 18.50 15 41.10 59.60
18 3 Miharu Chaffin, Lakewood Winter Club 19 13.69 17 37.74 51.43
WD Brooke Bowman, Lakewood Winter Club 16 22.60

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Anna Lank, Highland SC 2 43.56 1 76.89 120.45
2 5 Gabriella Lee, SC of Oregon 1 45.76 2 74.69 120.45
3 3 Victoria Dinh, Everett FSC 3 39.31 4 55.53 94.84
4 1 Shoritah Ching, Seattle SC 4 35.94 3 55.82 91.76
5 2 Lisa Grimm, Portland ISC 5 25.37 5 54.17 79.54

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Xinghua Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 1 31.78 1 57.56 89.34
2 3 Annee Magee, SC of Oregon 2 24.42 2 46.32 70.74
3 1 Larissa Rasmussen, Lilac City FSC 3 22.08 3 46.18 68.26
4 2 Alanna Collins, Wenatchee FSC 4 14.84 4 33.48 48.32

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Samuel Mindra, Portland ISC 53.59
2 2 Kamden Black, Seattle SC 35.82

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Ivan Brown, Highland SC 1 25.40 1 46.86 72.26
2 3 Andrew Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 2 21.27 2 40.06 61.33
3 1 Carson Leckenby, Lakewood Winter Club 3 19.35 3 36.54 55.89

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Micah Lynette, Everett FSC 1 42.06 1 78.11 120.17
2 1 Dmitri Murphy, Lilac City FSC 2 33.79 2 69.87 103.66

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 1 52.83 1 98.98 151.81
2 4 Alec Schmitt, Bremerton FSC 2 45.57 2 89.33 134.90
3 2 Ikaika Miyata, Everett FSC 3 40.70 3 73.88 114.58
4 1 Remington Burghart, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 37.98 4 60.40 98.38