2017 NHK Trophy Pairs Preview

Sui and Han won gold last week at Cup of China with a new personal best free skate score.  Their short program included a solo triple toe and a throw triple flip with Level 4 on everything but their death spiral.  Their throw triple flip was awarded all +3 GOE, receiving 7.60 points overall.  They had all positive GOEs, racking up 10 points, and had program components in the mid 9s.  They even earned five 10.00 marks coming from three different judges.  Their free skate started with a quad twist and also included a triple toe + double toe + double toe combination and a triple salchow.  Their throws were a triple flip and triple salchow, both which received very high GOEs.  They earned Level 4 on their lifts, and while they did earn a negative GOE on their side by side triple salchows, overall the program was so good, they earned 14 points.  Their program components were in the mid 9s and they received one 10.00 mark.  Despite setting up a sizeable gap between the other competitors and setting a new personal best, they still have some improvement they can make in their free skate, especially in regards to their levels.  They need a gold or silver medal to qualify for the Final, while a bronze would give them a solid chance.  They have the best short program, best free skate, and best total scores.

Stolbova and Klimov won silver at Rostelecom Cup.  At that event, they executed a throw triple flip and a solo triple toe (fall) in the short program.  They earned the most Level 4s of the season with their death spiral, pairs spin, lift, and step sequence.  Their program components were in the high 8s to low 9s, also their highest of the season.  Their free skate featured throw triple flip and throw triple salchow (fall) along with side by side triple salchows and side by side triple toes (fall and missed combo–intended to be triple toe + double toe + double toe).  They earned Level 4 on their lifts, death spiral, and spins and despite the falls, had program components in the high 8s to mid 9s.  They need a gold medal to qualify for the Final, while a silver would keep them in contention.  They have the 6th best short program, 7th best free skate, and 7th best total scores.

Astakhova and Rogonov won a bronze medal at Rostelecom Cup with personal best free skate and total scores.  Their short program included a side by side triple salchow and throw triple flip.  While they had earned Level 4s on all of their elements at both Nepela Trophy and Finlandia Trophy, they only earned Level 4 on their lift, death spiral, and pairs spin in Russia.   In every short program this season, they have earned all positive GOEs, except for one slightly negative GOE at Finlandia.  They earned their best program components in Russia, in the mid 7s.  In the free skate, they hit their triple toe + double toe + double toe combination for the first time this season along with their side by side triple salchows.  They also hit a throw triple flip and throw triple loop.  They earned Level 4 on their lifts and spins, whereas they had received Level 4 on their twists and death spiral at their earlier events.  Their program components were in the high 7s to low 8s.  They need a gold medal to give themselves a solid chance of qualifying for the Final.  They have the 9th best free skate and 8th best total scores.

Seguin and Bilodeau finished 5th at Rostelecom Cup, and likely won’t be able to qualify for the Final, however they could still compete for a medal here.  They hit their side by side triple salchows in the short program along with their throw triple lutz.  They earned Level 4 on their lift, death spiral, and pairs spin but only a Level 2 on their step sequence, which had previously earned Level 4 at the Autumn Classic International.  They had all positive GOEs and their program components were their best of the season, in the mid to high 7s.  They missed their triple toe + double toe combo in the free skate but hit their side by side triple salchows.  They landed their throw triple lutz and throw triple loop.  They earned Level 4 on only one lift and their side by side spins, and only earned a Level 1 on their pair spin.  Their program components were in the mid to high 7s.

Scimeca and Knierim had to sit out most of last season as she battled a life threatening illness that required several surgeries.  They still managed a top 10 finish at Worlds with a new personal best short program score.  If they can medal here, they’ll have a chance to qualify for the Final in a few weeks at Skate America.  This will be their fifth Grand Prix season and they have medaled twice, qualifying them for the Grand Prix Final once.  They kicked off their season with a silver medal at the US International Figure Skating Classic. Their short program included doubled salchows and a throw triple flip.  They earned Level 4 on their lift and death spiral and only a Level 1 on their pairs spin.  Their program components were in the low to mid 7s.  Their free skate did not include their signature quad twist.  They singled their side by side salchows and completed a double toe + double toe sequence.  They did land a throw triple salchow and throw triple flip.  They earned Level 4 on their lifts, death spiral, and pairs spin.  Their program components were in the high 7s to low 8s.

 

My podium predictions:

Gold: Sui/Han

Silver: Stolbova/Klimov

Bronze: Astakhova/Rogonov

 

Bios of the competitors:

Ziegler/Kiefer, AUT: They finished 18th at Worlds and 9th at Europeans.  They placed 6th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 180.60.  She is 23 and he is 27.

Seguin/Bilodeau, CAN: They placed 11th at Worlds.  They finished 5th at Rostelecom Cup.  They are the 2015 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 208.30.  She is 21 and he is 24.

Sui/Han, CHN: They are the reigning World Champions and reigning Four Continents Champions.  They won gold at  Cup of China.  They are the 2015 and 2016 World Silver Medalists; 2012, 2014, and 2016 Four Continents Champions; and 2010, 2011, and 2012 World Junior Champions.  Their personal best is 232.06.  She is 22 and he is 25.

Suto/Boudreau-Audet, JPN: They finished 17th at Worlds and 10th at Four Continents.  They placed 8th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 164.96.  She is 19 and he is 24.

Suzaki/Kihara, JPN: They placed 13th at Four Continents.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 130.85.  She is 17 and he is 25.

Astakhova/Rogonov, RUS: They won bronze at Rostelecom Cup.  Their personal best is 199.11.  She is 20 and he is 29.

Stolbova/Klimov, RUS: They finished 5th at Worlds and 4th at Europeans.  They won silver at Rostelecom Cup.  They are the 2014 Olympic Silver Medalists; 2014 World Silver Medalists; 2014 and 2015 European Silver Medalists; 2012 European Bronze Medalists; 2011 World Junior Silver Medalists; and 2010 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 229.44.  She is 25 and he is 27.

Scimeca Knierim/Knierim, USA: They placed 10th at Worlds and 6th at Four Continents.  They are the 2016 Four Continents Silver Medalists and 2014 Four Continents Bronze Medalists.  Their personal best is 207.96.  She is 26 and he is 30.

 

2016 World Championships Pairs Preview

Volosozhar and Trankov should be the favorites going into this event.  They’ve had a bit of a rough start returning to competition with injuries, but they have won every event they entered, including the European Championships in January.  They don’t have any quad elements in their arsenal, however they rely on high levels and positive GOEs along with strong program components to make up the difference.  But, their free skates have been a problem spot this season with lots of little errors that have cost them points.  Despite their winning record, they do not hold the top scores of the season.  They have the best short program, 6th best free skate and 2nd best total scores.

Sui and Han took a big step up in their gold medal winning performance at Four Continents, setting new personal bests in all segments of competition.  They hit a quad twist and a clean throw quad salchow in their free skate and received positive GOEs on all but one element.  They could still work on bringing up their levels but their program components are right there with the best.  They have the 2nd best short program, 4th best free skate and 3rd best total scores.

Duhamel and Radford didn’t lose a single event last season en route to their first World title but they have had some trouble living up to the expectations of being favorites.  They took home the silver medal from the Grand Prix Final and have yet to come up against Volosozhar and Trankov and Savchenko and Massot in competition.  They had to withdraw from Four Continents due to illness.  They have a throw quad salchow but it’s not always reliable and they’ve held off throwing it in their free skate if their short program wasn’t clean, which has often been the case this season.  They have the 7th best short program, 2nd best free skate and 4th best total scores.

Savchenko and Massot finally received clearance to compete this past fall, and started off at several Senior B events.  In their European debut, they won the silver medal, but they had several problems at that event, including botching two lifts in their free skate and receiving no credit.  They are still a fairly new team with little international experience and their last two events have not been as strong as their first two.  They do have the 3rd best short program, 5th best free skate and 6th best total scores, but these scores were set at a Challenger Series event.

Stolbova and Klimov sat out of Worlds last year to work on quads in order to position themselves for World and Olympic titles in the future.  It looked as if this strategy might not have paid off as they started their season with a 4th place showing at Skate America.  They rebounded with a gold medal at Rostelecom Cup before setting personal best free skate and total scores to claim gold at the Grand Prix Final.  Injuries kept them out of the Russian Nationals and the European Championships and they may not be able to obtain the same level they had in December.  Despite their success at the Final, they did not attempt any quads there.  They relied on a difficult three jump side by side combo in addition to obtaining positive GOEs on all of their elements.  They have the 5th best short program, best free skate and best total scores.

Tarasova and Morozov were able to repeat as European Bronze Medalists this year, but they haven’t had performances to truly put them in contention for a World medal.  Their personal best is just shy of 200 points and they are most likely looking for a top 10 finish.  They have the 6th best short program and 10th best total scores.

Scimeca and Knierim have had a breakthrough season, qualifying for their first Grand Prix Final.  They let the pressure of expectations get to them and lost their US title in January, despite being the heavy favorite going in to the event.  They were able to rebound and surpass expectations at Four Continents, winning the silver medal.  They set personal bests in the free skate and total score, and surpassed 200 points.  They have a huge quad twist in their free skate, but their success is dependent on the side by side jumps which have been inconsistent all year long.  If they hit them, they can be very competitive, but it’s not an element you can count on.  They have the 10th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Peng and Zhang are late additions to this event.  They were alternates to the Grand Prix Final and were able to attend replacing the injured Sui and Han.  They did not compete at Four Continents last month, but were given the nod to compete at Worlds over Yu and Jin.  They took home 4th place at this event last season, but don’t seem poised to be able to repeat that feat here.

Notable teams with scores in the top 10 who are not competing include Kavaguti and Smirnov (injured, 5th best total score), Seguin and Bilodeau (injured, 8th best total score) and Yu and Jin (9th best total score).

 

My podium predictions:

Gold: Volosozhar/Trankov

Silver: Sui/Han

Bronze: Stolbova/Klimov

 

Bios of the competitors:

Ziegler/Kiefer, AUT: They finished 18th at Worlds last season.  They placed 9th at Europeans.  They placed 6th at Skate Canada and 8th at Trophee Eric Bompard.  Their personal best is 153.29.  She is 22 and he is 25.

Danilova/Kamianchuk, BLR: They placed 10th at Europeans.  Their personal best is 147.36.  She is 22 and he is 28.

Duhamel/Radford, CAN: They are the reigning World Champions.  They won gold at Skate Canada and gold at NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where they won silver.  They are the 2013 and 2014 World Bronze Medalists, 2013 and 2015 Four Continents Champions and 2011 Four Continents Silver Medalists.  Their personal best is 221.53.  She is 30 and he is 31.

Iliushechkina/Moscovitch, CAN: They placed 13th at Worlds last season.  They placed 5th at Four Continents.  They placed 7th at Cup of China and 5th at NHK Trophy.  Their personal best is 180.63.  She is 24 and he is 31.

Moore-Towers/Marinaro, CAN: They won bronze at Skate Canada and placed 7th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 174.85.  She is 23 and he is 24.

Sui/Han, CHN: They are the reigning World Silver Medalists and Four Continents Champions.  They won gold at Skate America and silver at Cup of China.  They are the 2012 and 2014 Four Continents Champions and 2010-2012 World Junior Champions.  Their personal best is 221.91.  She is 20 and he is 23.

Peng/Zhang, CHN: They finished 4th at Worlds last season.  They placed 4th at Trophee Eric Bompard and won bronze at Rostelecom Cup to qualify for the Grand Prix Final where they finished 6th.  They are the 2015 Four Continents Silver Medalists.  Their personal best is 206.63.  She is 18 and he is 31.

Wang/Wang, CHN: They placed 5th at Skate America and 4th at Cup of China.  Their personal best is 186.76.  She is 17 and he is 27.

Esbrat/Novoselov, FRA: She is 18 and he is 26.

James/Cipres, FRA: They placed 9th at Worlds last season.  They finished 4th at Europeans.  They won silver at Trophee Eric Bompard and placed 6th at NHK Trophy.  Their personal best is 185.55.  She is 28 and he is 24.

Savchenko/Massot, GER: They are the reigning European Silver Medalists.  Their personal best is 214.42.  She is 32 and he is 27.

Tankova/Krasnopolski, ISR: They finished 13th at Europeans.  Their personal best is 119.00.  She is 15 and he is 27.

Della Monica/Guarise, ITA: They finished 14th at Worlds last season.  They placed 6th at Europeans.  They finished 5th at Trophee Eric Bompard.  Their personal best is 191.98.  She is 26 and he is 27.

Marchei/Hotarek, ITA: They placed 11th at Worlds last season.  They finished 5th at Europeans.  They placed 6th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 182.61.  She is 29 and he is 32.

Suto/Boudreau Audet, JPN: They placed 9th at Four Continents.  Their personal best is 145.33.  She is 18 and he is 22.

Butkute/Ermolaev, LTU: They finished 11th at Europeans.  Their personal best is 149.84.  She is 16 and he is 24.

Stolbova/Klimov, RUS: They finished 4th at Skate America and won gold at Rostelecom Cup to qualify for the Grand Prix Final where they won gold.  They are the 2014 Olympic Silver Medalists, 2014 World Silver Medalists and 2014 and 2015 European Silver Medalists.  Their personal best is 229.44.  She is 24 and he is 25.

Tarasova/Morozov, RUS: They placed 6th at Worlds last season and are the reigning European Bronze Medalists.  They won silver at Skate Canada and placed 7th at Trophee Eric Bompard.  They are the 2015 European Bronze Medalists and 2014 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 198.46.  She is 21 and he is 23.

Volosozhar/Trankov, RUS: They are the reigning European Champions.  They won gold at Trophee Eric Bompard.  They are the 2014 Olympic Champions; 2013 World Champions, 2011 and 2012 World Silver Medalists; and 2012, 2013 and 2014 European Champions.  Their personal best is 237.71.  She is 29 and he is 32.

Chtchetinina/Scherer, SUI: Their personal best is 114.60.  She is 20 and he is 23.

Kayne/O’Shea, USA: They finished 4th at Four Continents.  They finished 6th at Skate America and 4th at Rostelecom Cup.  They are the 2014 Four Continents Silver Medalists.  Their personal best is 182.02.  She is 22 and he is 25.

Scimeca/Knierim, USA: They placed 7th at Worlds last season and are the reigning Four Continents Silver Medalists.  They won silver at Skate America and bronze at NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where they finished 7th.  They are the 2014 Four Continents Bronze Medalists.  Their personal best is 207.96.  She is 24 and he is 28.

2016 Four Continents Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 78.51 42.93 35.58 8.86 8.57 9.07 8.89 9.07 0.00 #8
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 71.90 37.36 34.54 8.75 8.50 8.54 8.71 8.68 0.00 #9
3 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 67.61 36.79 30.82 7.89 7.46 7.79 7.68 7.71 0.00 #7
4 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 64.99 35.85 31.14 7.89 7.57 7.79 7.89 7.79 2.00 #10
5 Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 61.97 33.86 30.11 7.46 7.36 7.46 7.64 7.71 2.00 #4
6 Marissa CASTELLI / Mervin TRAN USA 61.34 33.78 28.56 7.21 7.00 7.18 7.18 7.14 1.00 #2
7 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA 59.72 31.97 28.75 7.32 6.96 7.07 7.25 7.32 1.00 #6
8 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 53.83 29.19 24.64 6.32 5.82 6.32 6.21 6.11 0.00 #3
9 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU AUDET JPN 52.70 28.61 24.09 6.14 5.86 6.07 6.04 6.00 0.00 #1
10 Vanessa GRENIER / Maxime DESCHAMPS CAN 50.07 25.69 25.38 6.54 6.11 6.25 6.50 6.32 1.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 143.40 72.10 72.30 9.11 8.82 9.04 9.04 9.18 1.00 #10
2 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 140.35 73.90 66.45 8.36 8.07 8.46 8.32 8.32 0.00 #7
3 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 122.34 59.69 63.65 8.14 7.75 7.96 8.00 7.93 1.00 #9
4 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA 122.30 63.03 60.27 7.57 7.32 7.57 7.50 7.71 1.00 #4
5 Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 117.70 57.90 60.80 7.57 7.46 7.54 7.75 7.68 1.00 #6
6 Marissa CASTELLI / Mervin TRAN USA 113.74 55.89 58.85 7.39 7.29 7.21 7.46 7.43 1.00 #5
7 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 103.41 54.59 48.82 6.43 5.68 6.25 6.11 6.04 0.00 #1
8 Vanessa GRENIER / Maxime DESCHAMPS CAN 98.75 47.86 51.89 6.61 6.29 6.39 6.68 6.46 1.00 #3
9 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU AUDET JPN 92.63 43.85 48.78 6.14 5.89 6.04 6.21 6.21 0.00 #2
WD Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN #8

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wenjing SUI / Cong HAN
CHN
221.91 1 1
2 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM
USA
207.96 3 2
3 Xiaoyu YU / Yang JIN
CHN
187.33 4 3
4 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA
USA
182.02 7 4
5 Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
179.67 5 5
6 Marissa CASTELLI / Mervin TRAN
USA
175.08 6 6
7 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM
PRK
157.24 8 7
8 Vanessa GRENIER / Maxime DESCHAMPS
CAN
148.82 10 8
9 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU AUDET
JPN
145.33 9 9
WD Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
2

2016 Four Continents Pairs Preview

Duhamel and Radford are the leaders coming into this event.  While their silver medal finish at the Final was a bit of a disappointment, it was the first event they didn’t win gold at in a year and a half.  With Volosozhar and Trankov returning to the scene, along with Savchenko and Massot making their debuts, they’ll have some stiff competition defending their world title.  They have a throw quad salchow but it’s not always reliable and they’ve held off throwing it in their free skate if their short program wasn’t clean.  They scored over 200 at all of their events this season.  They have the 7th best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores of the season.

Sui and Han finished right behind Duhamel and Redford at Worlds last season.  They did well enough to qualify for the Final this year, but had to withdraw.  They are definitely all grown up and are skating much more maturely on the ice.  They can land throw quads and quad twists, giving them some major technical fire power.  They scored over 200 points at both of their events this season.  They have the 5th best short program, 6th best free skate and 5th best total scores of the season.

Yu and Jin have qualified for the Final each of the last two seasons, but missed out on making the Four Continents and Worlds teams last year.  This is their first full senior season, and they are still trying to find their place as a senior team.  They have a throw quad salchow in their free skate.  Their personal best is just under 200 points.  They have the 9th best short program, 9th best free skate and 8th best total scores of the season.

Scimeca and Knierim rely on their quad twist in the free skate to keep them competitive, but they have had trouble with their side by side jumps this year in competition.  This has been their best international season to date, qualifying for the Grand Prix Final, but they lost out on repeating their US title last month in St. Paul.  They have the 10th best short program score of the season.

Kayne and O’Shea don’t have the quads that these other top teams have, but they went out and put together two clean programs to claim their first US national title.  After not achieving the results on the Grand Prix they were hoping for, they changed their short program to “Take Me To Church” and it seems to bring out the best in both of them and their skating.  Their personal best was set at this event in 2014 when they won silver and they stand a good chance of besting it at this year’s event.

 

My podium predictions:

Gold: Duhamel/Radford

Silver: Sui/Han

Bronze: Yu/Jin

 

Bios of the competitors:

Duhamel/Radford, CAN: They are the reigning World Champions and reigning Four Continents Champions.  They won gold at Skate Canada and gold at NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where they won silver.  They are the 2013 and 2014 World Bronze Medalists, 2013 Four Continents Champions and 2011 Four Continents Silver Medalists.  Their personal best is 221.53.  She is 30 and he is 31.

Grenier/Deschamps, CAN: They finished 7th at Skate Canada and 8th at Cup of China.  Their personal best is 159.34.  She is 23 and he is 24.

Iliushechkina/Moscovitch, CAN: They placed 13th at Worlds and 6th at Four Continents last season.  They placed 7th at Cup of China and 5th at NHK Trophy.  Their personal best is 180.63.  She is 24 and he is 31.

Sui/Han, CHN: They are the reigning World Silver Medalists and placed 4th at Four Continents last season.  They won gold at Skate America and silver at Cup of China.  They are the 2012 and 2014 Four Continents Champions and 2010-2012 World Junior Champions.  Their personal best is 215.62.  She is 20 and he is 23.

Yu/Jin, CHN: They are the reigning World Junior Champions.  They won bronze at Cup of China and silver at NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where they placed 5th.  They are the 2014 World Junior Champions and 2012 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 197.75.  She is 20 and he is 21.

Ryom/Kim, PRK: Their personal best is 132.18.  She is 16 and he is 23.

Suto/Boudreau Audet, JPN: Their personal best is 137.06.  She is 18 and he is 22.

Castelli/Tran, USA: They placed 4th at Skate Canada and 6th at Trophee Eric Bompard.  Their personal best is 173.40.  She is 25 and he is 25.

Kayne/O’Shea, USA: They finished 8th at Four Continents last season.  They finished 6th at Skate America and 4th at Rostelecom Cup.  They are the 2014 Four Continents Silver Medalists.  Their personal best is 181.45.  She is 22 and he is 25.

Scimeca/Knierim, USA: They placed 7th at Worlds and 5th at Four Continents last season.  They won silver at Skate America and bronze at NHK Trophy to qualify for the Grand Prix Final where they finished 7th.  They are the 2014 Four Continents Bronze Medalists.  Their personal best is 192.09.  She is 24 and he is 28.

2016 US Nationals Senior Pairs Free Skate

Group 1

Fujimoto/Barsi-Rhyne: 86.34 Total: 128.39

McDougal/Schatz: 62.90 Total: 95.04 and into 2nd place

  • Side by side double toes a little off on unison
  • Double twist not bad but could use more height–Level 2
  • Double flip missed the combo by her and two footed the landing
  • Press lift into a nice hip hold
  • Good death spiral–Level 2
  • Throw double loop
  • Throw double toe
  • Good pairs spin positions but a little pulling on the change of direction
  • Nice hip hold lift with a carry feature in a catch foot and a back flip exit

Usmantseva/Silecky: 66.96 Total: 105.30 and into 2nd place

  • Double twist with a clean catch–Level 2
  • Side by side triple salchow she flipped out
  • Throw triple lutz fall
  • Lasso lift and he misses her hip to get her full extended into the hold position–no value
  • Good unison and positions at the start of their side by side spin and they maintain pretty well throughout–Level 4
  • Nice lift position –Level 3
  • Triple toe she stepped out so no combo
  • Throw triple salchow she fell
  • A little slow on the pairs spin but a nice change in direction–Level 3
  • Nice carry feature in a spread eagle but really slow on the rotation with a cartwheel exit-Level 4

 

Group 2

Shaughnessy/Morgan: 86.94 Totla: 129.50 and into 1st place

  • Nice double twist with a clean catch–Level 1
  • She falls on the side by side triple salchows and he stumbles out
  • Lasso lift to a nice air position and a one arm hold but her shoulders seemed to come up a lot on the transition to one arm–Level 3
  • Throw double loop out of a dance lift
  • Pretty nice death spiral at the beginning but flattened out at the end–Level 4
  • She lost her edge for a second in the side by side spin but manages to hang on to it; unison off throughout–Level2
  • Good hip hold in a stag position–Level 3
  • Throw triple salchow was very big and right on the music
  • Nice side by side double axel + double toe
  • Decent speed on the pairs spin with pretty good positions; a little pulling on the change of direction–Level 2
  • A little stiff and slow on the rotation on the final lift–Level 1

Fields/Stevens: 71.72 Total: 117.39 and into 3rd place

  • Great speed into their double twist with a clean catch and nice flow–Level 3
  • Big throw triple loop but her legs get tangled on the landing and she fell
  • Side by side double toe + double toe
  • Lasso with a really nice air position but they have to check their one arm hold then she grabs his head and they may have come down early–Level Basic
  • They are really far apart on the side by side spin–Level 4
  • Press to hip hold with her in a stag and a nice carry feature with pretty decent rotation speed at the end and a twist out–Level 4
  • Her head touches the ice on the death spiral and they had to pull out early after she almost fell–Level Basic
  • They had to abort their final lift and will receive no credit
  • Side by side double salchow
  • Nice throw triple salchow in the air but she has to two foot the landing and turn out
  • Slow on the pairs spin with some interesting position variations–Level 2
  • I really love the costumes but nothing about this program actually screams Spanish to me
  • That was an unfortunate program for them and they’re capable of so much more

De la Mora/Kurdukov: 85.05 Total: 130.09 and into 1st place

  • She steps out of the side by side triple salchows
  • Not a bad double twist
  • Huge height on the throw triple salchow but she two foots the landing
  • Side by side double axle she steps out of the first one and he has a wonky takeoff; they complete the sequence but not sure if it will count
  • Backward takeoff to the first lift with her arm behind her back the whole time–Level 4
  • Throw double loop nicely done
  • Not a bad air position but it looked like they needed to hesitate to get the one arm hold–Level 4
  •  A little slow on the pairs spin but some good positions and nice flow through the changes–Level 4
  • Press lift with a pretty good pair position into a stag and change in rotational direction; cartwheel exit–Level 4
  • Spiral into a death spiral really nice arch and a change of hand for him; she reaches to grab his hand on the exit but he releases her one handed–Level 3
  • Good distance between them on the side by side spin and not terrible unison–Level Basic
  • Overall not a bad program

 

Groups 3 and 4 will be shown on NBC beginning at 1:30 CST (note Group 3 may be blacked out)

 

Group 3

Smith/Reiss: 101.09 Total: 152.18 and into 1st place

  • Side by side triple salchows pretty nice
  • Good triple twist but a little crashy on the catch–Level 1
  • Throw triple loop two footed the landing
  • Overhead hand to hand lift with nice position and a nice exit–Level 3
  • Side by side single axel + double sequence pretty good but off on the first jump
  • Hard fall on the throw triple lutz
  • Back entrance to a hip hold with nice carriage on the carry feature; great lift overall–Level 4
  • Nice death spiral position–Level 2
  • Off on the unison on their side by side spins–Level 4
  • Press into a star lift with great stretch from her–Level 3
  • A bit slow on their pairs spin–Level 2

Calalang/Sidhu: 106.24 Total: 156.77 and into 1st place

  • He falls on the side by side double axel and can’t complete the sequence
  • Pretty good triple twist –Level 1
  • He pops the side by side triple salchows and she two foots it
  • Really nice lift positions with a cartwheel exit–Level 4
  • Great death spiral position–Level 3
  • Pretty good unison on the side by side spins but a little far apart–Level
  • Nice one arm exit on the lift–Level 4
  • Great landing position on the throw triple salchow
  • Press into a star position with nice stretch but could have more power in the carry feature–Level 4
  • Throw triple lutz was really nice
  • A little slow and choppy on the pairs spin–Level 3
  • Overall pretty nice program for them

Pfund/Santillan: 79.59  Total: 133.79 and into 3rd place

  • No live video is available for this team but their elements are listed below
  • Side by side triple salchow + double axel sequence with positive GOEs
  • Level 3 double twist with positive GOE
  • Side by side triple toes with positive GOE
  • Throw triple loop
  • Lift was never fully up and received no credit
  • Level 1 death spiral with positive GOEs
  • Level 2 side by side spin
  • Level 1 lift
  • Throw triple salchow with a fall
  • Level 1 lift
  • No level on the pairs spin and no credit
  • Too bad on some of the elements as the first part was really nice

 

Group 4

Aaron/Settlage: 48.71 TES + 52.63 PCS -1.00 = 100.34  Total: 157.81 and into 1st place

  • Not a lot of height on the triple twist but a pretty clean catch–Level 1
  • Side by side triple salchows she put her hand down (under-rotated)
  • Press lift into a star position with a cartwheel exit–Level 3
  • Not a bad throw triple loop with a slight step out on the landing but then a fluky fall on the transition out of it
  • He turns out of the second jump in the side by side double axel sequence and she singles it
  • Back entrance to their lift with a nice arched stag position but not a lot of speed or ice coverage–Level  2
  • Great death spiral position–Level 3
  • Hands down on the throw triple salchow
  • Good distance between them on the side by side spins and is pretty good on unison–Level 3
  • Nice hand to hand hold with a twist exit–Level 3
  • A little slow on the pairs spin–Level 4
  • Overall not a bad program, it just looked like it needed some more mileage on it

Castelli/Tran: 54.23 TES + 62.29 PCS -2.00  = 114.92  Total: 179.04 and into 1st place

  • Clean triple twist–Level 2
  • Backward entry to the hand to hand hold into a split–Level 4
  • Side by side triple salchow
  • Nice throw double axel with a bit of a two foot landing
  • A tad slow on the pairs spin but nice positions–Level 2
  • He falls on the side by side triple toe and she steps out of it
  • Behind the back entry with a nice carry feature but it could have more speed and ice coverage–Level 4
  • Hand to hand lift with a catch foot and a twist out–Level 4
  • She two foots the falls on the throw triple salchow
  • Really off on the unison on their side by side spins–Level 3
  • Good death spiral position–Level 4

Scimeca/Knierim: 65.76 TES + 64.69 PCS -1.00 = 129.45  Total: 196.80 and into 1st place

  • Quad twist but she had to grab his head a bit on the landing–Level 2
  • Solid side by side triple salchows
  • Great height and ice coverage on the throw triple salchow but she barely two foots the landing
  • Great death spiral position with nice speed–Level 3
  • He goes down on the side by side triple toes
  • Backwards entry to the lift–Level 4
  • She puts her hands down on the throw triple lutz but a lot of height
  • Nice position in the second lift with a nice twist toss off his back on the exit–Level 4
  • Good distance between them on the side by side spin with good unison–Level 4
  • Good hand to hand hold lift–Level 4
  • Nice positions in the pairs spin, a little choppy on the change of direction but picking up speed–Level 4
  • They definitely left the door open

Kayne/O’Shea: 71.36 TES + 70.68 PCS = 142.04 Total: 211.65 and into 1st place

  • Pretty good triple twist–Level 2
  • Really nice side by side triple salchows
  • Great landing on the throw triple salchow
  • Backward entry to the lift with a nice dance exit–Level 4
  • So solid on the side by side double axel sequences
  • Great cartwheel entry into their throw triple lutz
  • Really nice death spiral with good speed–Level 3
  • Good unison on their side by side spins but losing it in the middle a bit–Level 4
  • Great expression from her on the lift into a nice star position with a death drop exit–Level 4
  • Great rotation in their final lift–Level 4
  • Good final pairs spin with good speed–Level 4
  • The crowd is on their feet before they even finish!
  • What a performance for them and they’ll be the new national Champions
Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Tarah Kayne, Southwest Florida FSC
Danny OShea, Southwest Florida FSC
1 69.61 1 142.04 211.65
2 12 Alexa Scimeca, DuPage FSC
Christopher Knierim, Broadmoor SC
2 67.35 2 129.45 196.80
3 11 Marissa Castelli, SC of Boston
Mervin Tran, SC of Boston
3 64.12 3 114.92 179.04
4 10 Madeline Aaron, Coyotes SC of Arizona
Max Settlage, Broadmoor SC
4 57.47 6 100.34 157.81
5 8 Jessica Calalang, DuPage FSC
Zack Sidhu, Las Vegas FSC
7 50.53 4 106.24 156.77
6 7 Erika Smith, SC of New York
AJ Reiss, Los Angeles FSC
6 51.09 5 101.09 152.18
7 9 Jessica Pfund, Southwest Florida FSC
Joshua Santillan, All Year FSC
5 54.20 10 79.59 133.79
8 6 Brianna de la Mora, Texas Gulf Coast FSC
Maxim Kurdukov, Texas Gulf Coast FSC
9 45.04 9 85.05 130.09
9 4 Alexandria Shaughnessy, SC of Boston
James Morgan, SC of Boston
10 42.56 7 86.94 129.50
10 1 Cali Fujimoto, Peninsula SC
Nicholas Barsi-Rhyne, Southwest Florida FSC
11 42.05 8 86.34 128.39
11 5 Caitlin Fields, Indiana World Sk Acad FSC
Ernie Utah Stevens, Indiana World Sk Acad FSC
8 45.67 11 71.72 117.39
12 3 Elizaveta Usmantseva, Los Angeles FSC
Matej Silecky, SC of New York
12 38.34 12 66.96 105.30
13 2 Alyssa McDougal, Birmingham FSC
Paul Schatz, Southwest Florida FSC
13 32.14 13 62.90 95.04

2016 US Nationals Senior Pairs Preview

As a group, these teams have won 14 nationals medals.  Scimeca and Knierim took home two medals from the Grand Prix.  This group earned seven medals on the Challenger and Senior B circuit combined.  The gold, bronze and pewter medalists are returning along with the 5th, 6th, 10th and 12th place finishers.  The junior gold and silver medalists along with the 7th place finishers are moving up to compete as seniors.  The short program will  be held on Thursday, January 21st with the free skate on Saturday, January 23rd.

To be competitive internationally, these teams will need at least one quad, either a twist or a throw.

Scimeca and Knierim were the only US team to medal on the Grand Prix this season, and they won medals at both of their assignments.  Their short program includes a triple twist, side by side triple salchows, and throw triple flip.  They received higher levels at Skate America, earning Level 4 on their death spiral, lift, step sequence and spin with a Level 3 on their twist.  They earned 5 points from GOE at that event.  Their best program components came at NHK Trophy where they earned 7.61-7.89.  Their free skate includes a quad twist, side by side triple salchow (fall at Skate America), throw triple salchow, triple toe (intended combo missed at both events, fall at Skate America) and throw triple flip.  They received a Level 4 on their lifts and side by side spin at Skate America with a Level 3 on their death spiral and pairs spin.  They had fairly similar program components between events, earning 7.64-8.00 at Skate America.

Kayne and O’Shea earned two Grand Prix assignments this season.  Their short program includes a triple twist and a side by side triple salchow.  They landed a throw triple flip at Skate America and a throw triple lutz at Rostelecom Cup.  They had better levels at Skate America, where they earned Level 4 on their spin and lift with a Level 3 on the step sequence.  Their best program components came at Rostelecom Cup where they earned 7.04-7.29.  Their free skate includes a triple twist, side by side triple salchow (under-rotated at fall at Skate America), triple salchow throw (attempted quad at Skate America was under-rotated and fall), side by side double axel + double axel and a throw triple lutz.  They had better levels at Rostelecom Cup where they received Level 4 on their lifts, death spiral and spins.  They also earned better program components there, ranging from 7.21-7.43.

Castelli and Tran only had one full Grand Prix event this season, competing at Skate Canada and Trophee Eric Bompard.  Their short program includes a triple twist, side by side triple salchow and throw triple salchow.  They earned Level 4 on their lift, spin and death spiral with a Level 3 on their step sequence.  Their program components ranged from 6.89-7.11.  Their free skate includes a triple twist, side by side double salchow (likely triple), throw triple salchow, side by side triple toe (under-rotated and missed combo) and double axel throw.  She is capable of landing throw quad salchows and throw triple axels so these throw jumps are likely place holders for upgrades, although they may not be for this season.  They earned Level 4 on their lifts, pair spin and death spiral with a Level 3 on their side by side spin.  Their program components ranged from 7.04-7.32.

Calalang and Sidhu earned one Grand Prix assignment to the NHK Trophy.  Their short program includes a side by side triple salchow (under-rotated and fall), triple twist and triple lutz throw.  They earned a Level 4 on their lift with a Level 3 on their spin and steps.  They earned program components ranging from 6.36-6.64.  Their free skate includes a side by side double axel + double toe (under-rotated), triple twist, side by side single salchow (likely intended triple), throw triple salchow and throw triple flip (fall).  They received Level 4 on two of their lifts with a Level 3 on their death spiral and third lift.  Their program components ranged from 6.04-6.43.

Pfund and Santillan have made a big splash on the international scene in just their first season together, earning an assignment to Skate America.  Their short program includes a side by side triple salchow, throw triple loop (fall at Eastern Sectionals) and a double twist.  They earned Level 4 on their lift with a Level 3 on their spin and step sequence at sectionals.  Their best program components came at Skate America where they earned 5.54-5.96.  Their free skate includes a side by side triple salchow + double axel sequence (fall and missed combo at sectionals), double twist, side by side triple toe (fall at sectionals), throw triple loop, and throw triple salchow.  They earned Level 4 on two of their lifts and the pair spin at sectionals with Level 3 on their death spiral and side by side spin.  Their best program components came at Skate America, where they earned 5.82-6.32.

Aaron and Settlage missed the first half of the season due to injury but were able to compete at the Tallinn Trophy.  Their short program includes a triple twist, side by side triple salchow (under-rotated) and a throw triple salchow.  They earned Level 4 on their spin and Level 3 on their step sequence.  They received a 2 pt deduction for illegal elements.  Their program components ranged from 6.25-6.70.  Their free skate includes a triple twist, side by side triple salchow (under-rotated and fall), throw triple loop, single axel (intended double axel + double axel sequence), and a throw triple salchow.  They earned Level 4 on one lift and their pair spin and Level 3 on another lift and their side by side spin.  Their program components ranged from 6.05-6.50.

 

My podium predictions:

Gold: Scimeca/Knierim

Silver: Kayne/O’Shea

Bronze: Castelli/Tran

Pewter: Calalang/Sidhu

 

Bios of the competitors:

Aaron/Settlage: She is 21 and represents the Coyotes Skating Club of Arizona and he is 23 and represents the Broadmoor Skating Club.  They placed 5th at the Tallinn Trophy.  They are the reigning Pewter Medalists, 2014 Junior Champions, 2013 Junior Bronze Medalists, finished 6th as juniors in 2012 and are the 2011 Novice Champions.

Calalang/Sidhu: She is 20 and represents the DuPage Figure Skating Club and he is 24 and represents the Las Vegas Figure Skating Club.  They finished 7th at NHK Trophy.  They placed 4th at Ice Challenge.  They finished 5th last season, 11th in 2014, are the 2013 Junior Silver Medalists, 2012 Junior Pewter Medalists and finished 8th in juniors in 2011.

Castelli/Tran: She is 25 and he is 25 and they represent the Skating Club of Boston.  They placed 4th at Skate Canada and 6th at Trophee Eric Bompard.  They won silver at the US International Classic, silver at the Autumn Classic International and placed 5th at the Golden Spin of Zagreb.  They finished 6th last season.

De la Mora/Kurdukov: She is 16 and he is 25 and they represent the Texas Gulf Coast Figure Skating Club.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Fields/Stevens: She is 20 and he is 22 and they represent the Indiana World Figure Skating Academy Figure Skating Club.  They finished 5th at Junior Worlds last season.  They placed 8th at Golden Spin of Zagreb.  They are the reigning Junior Champions.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Fujimoto/Barsi-Rhyne: She is 24 and represents the Peninsula Skating Club and he is 24 and represents the Southwest Florida Figure Skating Club.  They placed 12th last season, 8th as juniors in 2014, 8th in juniors in 2013, 11th in juniors in 2012, 7th in novice in 2009, 12th in novice in 2008, 5th in intermediate in 2007, are the 2006 Juvenile Pewter Medalists, finished 7th in juvenile in 2005 and 11th in juvenile in 2004.

Kayne/O’Shea: She is 22 and he is 24 and they represent the Southwest Florida Figure Skating Club.  They placed 8th at Four Continents last season.  They placed 6th at Skate America and 4th at Rostelecom Cup.  They won gold at the US International Classic and bronze at the Golden Spin of Zagreb.  They are the 2014 Four Continents Silver Medalists.  They are the reigning Bronze Medalists, placed 6th in 2014 and 7th in 2013.

Liu/Johnson: She is 16 and represents the St. Paul Figure Skating Club and he is 20 and represents the Detroit Skating Club.  They finished 7th at Junior Worlds last season.  They placed 8th at JGP Austria and 5th at JGP Poland.  They are the reigning Junior Silver Medalists.

McDougal/Schatz: She is 17 and represents the Birmingham Figure Skating Club and he is 24 and represents the Southwest Florida Figure Skating Club.  They finished 7th as juniors last season, 10th as juniors in 2014.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Pfund/Santillan:  She is 18 and represents the Southwest Florida Figure Skating Club and he is 23 and represents the All Year Figure Skating Club.  They placed 8th at Skate America.  They won bronze at the Autumn Classic International.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Scimeca/Knierim: She is 24 and represents the DuPage Figure Skating Club and he is 28 and represents the Broadmoor Skating Club.  They placed 7th at Worlds and 5th at Four Continents last season.  They won silver at Skate America and bronze at NHK Trophy.  They won silver at Nebelhorn Trophy and gold at Ice Challenge.  They are the 2014 Four Continents Bronze Medalists.  They are the reigning Champions, 2014 Pewter Medalists and 2013 Silver Medalists.  Internationally, they have the 10th best short program score.

Shaughnessy/Morgan: She is 23 and he is 24 and they represent the Skating Club of Boston.  They placed 10th last season, 12th in 2014, 10th as juniors in 2013, are the 2012 Novice Bronze Medalists and finished 5th in novice in 2011.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Smith/Reiss: She represents the Skating Club of New York and he is 23 and represents the Los Angeles Figure Skating Club.

Usmantseva/Silecky: She represents the Los Angeles Figure Skating Club and he represents the Skating Club of New York.

NHK Trophy Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 71.04 38.00 33.04 8.29 8.04 8.29 8.36 8.32 0.00 #8
2 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 68.43 37.28 31.15 7.86 7.61 7.89 7.86 7.71 0.00 #7
3 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 67.00 37.66 29.34 7.46 7.29 7.18 7.43 7.32 0.00 #5
4 Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT RUS 64.06 35.47 28.59 7.21 6.89 7.14 7.29 7.21 0.00 #3
5 Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 63.80 34.80 29.00 7.29 7.04 7.18 7.39 7.36 0.00 #1
6 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 61.91 31.63 30.28 7.64 7.32 7.64 7.64 7.61 0.00 #6
7 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 55.19 30.10 26.09 6.61 6.36 6.50 6.64 6.50 1.00 #4
8 Amani FANCY / Christopher BOYADJI GBR 42.52 19.17 23.35 5.89 5.54 5.79 6.11 5.86 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 131.68 65.65 67.03 8.43 8.14 8.46 8.50 8.36 1.00 #8
2 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 124.02 63.83 61.19 7.64 7.46 7.71 7.75 7.68 1.00 #6
3 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 122.23 59.43 62.80 7.89 7.75 7.86 7.96 7.79 0.00 #7
4 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 118.29 59.90 58.39 7.32 7.14 7.21 7.46 7.36 0.00 #3
5 Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT RUS 117.64 59.49 58.15 7.32 7.14 7.25 7.32 7.32 0.00 #5
6 Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 116.83 57.96 58.87 7.39 7.18 7.36 7.50 7.36 0.00 #4
7 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 95.07 46.52 49.55 6.43 6.04 6.07 6.36 6.07 1.00 #2
8 Amani FANCY / Christopher BOYADJI GBR 83.28 42.27 44.01 5.64 5.43 5.36 5.71 5.36 3.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
202.72 1 1
2 Xiaoyu YU / Yang JIN
CHN
191.02 3 2
3 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM
USA
190.66 2 3
4 Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT
RUS
181.70 4 5
5 Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
180.63 5 6
6 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES
FRA
180.20 6 4
7 Jessica CALALANG / Zack SIDHU
USA
150.26 7 7
8 Amani FANCY / Christopher BOYADJI
GBR
125.80 8 8

NHK Trophy Pairs Preview

The standings going into this event are (bolded skaters have qualified):

  1. Kavaguti/Smirnov (28)
  2. Sui/Han (28)
  3. Stolbova/Klimov (24)
  4. Seguin/Bilodeau (22) *
  5. Peng/Zhang (20) *
  6. Wang/Wang (16)
  7. Volosozhar/Trankov (15) *

*  Volosozhar and Trankov were scheduled to compete at this event and had to withdraw.  They currently sit in 7th and could qualify for the Final based on competing at Trophee Eric Bompard but it is highly unlikely.  If either Seguin/Bilodeau or Peng/Zhang finish in 7th place, they will also qualify for the Final.

Duhamel and Radford took home the gold from Skate Canada.  They have the 5th best short program, best free skate and best total scores.  They need a gold, silver, bronze or 4th place finish to guarantee a spot in the Final.

Scimeca and Knierim won the silver medal at Skate America.  They have the 8th best short program and 10th best total scores.  They need a gold or silver medal to guarantee a spot in the Final.

James and Cipres finished 2nd in the short program at Trophee Eric Bompard.  They need a gold or silver medal to guarantee a spot in the Final.  If they finish 7th in the Final standings, they will also qualify for the Final.

Yu and Jin won bronze at Cup of China.  They have the 7th best short program, 8th best free skate and 7th best total scores.  They need a gold medal to guarantee a spot in the Final.

 

My podium predictions: 

Gold: Duhamel/Radford

Silver: Yu/Jin

Bronze: Scimeca/Knierim

Ice Challenge Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 68.74 38.70 30.04 7.35 7.25 7.50 7.70 7.75 0.00 #3
2 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 58.34 31.06 27.28 6.70 6.75 6.85 6.80 7.00 0.00 #5
3 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 56.38 30.58 25.80 6.45 6.25 6.50 6.40 6.65 0.00 #1
4 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 52.58 28.22 24.36 6.15 5.85 6.10 6.20 6.15 0.00 #4
5 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 44.16 23.36 21.80 5.50 5.25 5.45 5.50 5.55 1.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 120.54 62.82 58.72 7.35 7.20 7.30 7.50 7.35 1.00 #5
2 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 99.24 51.60 48.64 6.10 6.05 5.75 6.35 6.15 1.00 #3
3 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 98.38 52.02 47.36 6.00 5.80 5.70 6.20 5.90 1.00 #2
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 96.44 46.32 51.12 6.50 6.25 6.05 6.60 6.55 1.00 #4
5 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 88.02 44.70 44.32 5.70 5.15 5.65 5.75 5.45 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 189.28 1 1
2 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 155.62 3 2
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 154.78 2 4
4 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 150.96 4 3
5 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 132.18 5 5

Skate America Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 69.69 39.00 30.69 7.79 7.29 7.82 7.68 7.79 0.00 #6
2 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 68.28 35.76 32.52 8.11 7.86 8.14 8.29 8.25 0.00 #7
3 Xuehan WANG / Lei WANG CHN 64.95 37.62 27.33 6.89 6.46 7.00 6.89 6.93 0.00 #2
4 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 64.85 36.16 28.69 7.11 6.82 7.32 7.21 7.39 0.00 #4
5 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 63.41 31.29 33.12 8.36 8.25 7.93 8.57 8.29 1.00 #8
6 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA 58.38 31.01 27.37 6.79 6.75 6.86 6.93 6.89 0.00 #5
7 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 58.25 31.66 26.59 6.64 6.43 6.71 6.71 6.75 0.00 #3
8 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 50.20 27.42 22.78 5.96 5.54 5.57 5.79 5.61 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 133.72 67.12 67.60 8.50 8.21 8.46 8.61 8.46 1.00 #7
2 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 125.65 62.36 64.29 8.29 7.93 7.75 8.21 8.00 1.00 #4
3 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 124.64 63.80 60.84 7.57 7.43 7.82 7.57 7.64 0.00 #5
4 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 122.28 61.14 63.14 7.96 7.64 7.86 8.00 8.00 2.00 #8
5 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA 107.61 55.75 54.86 6.96 6.71 6.75 6.93 6.93 3.00 #3
6 Xuehan WANG / Lei WANG CHN 106.82 52.95 55.87 7.25 6.82 6.96 7.07 6.82 2.00 #6
7 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 101.20 52.46 48.74 6.32 5.82 6.11 6.21 6.00 0.00 #1
8 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 99.72 46.49 53.23 6.71 6.46 6.64 6.82 6.64 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wenjing SUI / Cong HAN
CHN
202.00 2 1
2 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM
USA
191.97 1 4
3 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU
CAN
189.49 4 3
4 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV
RUS
189.06 5 2
5 Xuehan WANG / Lei WANG
CHN
171.77 3 6
6 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA
USA
165.99 6 5
7 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV
RUS
157.97 7 8
8 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN
USA
151.40 8 7