2015 US Nationals Senior Men’s Preview

Nineteen of these men have been to nationals before and have won a combined 64 medals.  Nine competed on the Grand Prix this season, winning 4 medals.  Three competed on the Junior Grand Prix, winning one medal.  Despite being a post-Olympic year, the 1st-8th, 10th, 11th, 13th, 14th, 16th and 19th place finishers from last years seniors event have returned.  The Junior 1st-3rd place finishers will also be competing.

At the international level, these men will need at least one quad and triple + triple combinations to be competitive.

Jason Brown had a breakout season last year, winning the silver medal at nationals and earning a spot on the Olympic team.  He was in medal contention after the short program but had some uncharacteristic mistakes in his free skate but finished in the top 10.  His jumps are behind some of the others his age, but he’s put the work into his program components, spins and steps and Rohene Ward’s choreography brings out the best in him.  He makes use of every note in the music and his programs are always enjoyable to watch.  His triple axel is his newest and still one of his riskier elements.  He’s gained a lot of consistency on it, but occasionally it can cause him trouble.  His free skate has a Triple Axel + Double Toe worth 9.80 points, Triple Lutz + Half Loop + Triple Salchow with 11.77 points and a Triple Flip + Triple Toe worth 10.34. points.  He consistently receives Level 4 steps and spins and positive GOEs.  His program components at Skate America in the free skate ranged from 7.93-8.43.  For his short program, he has a Triple Flip + Triple Toe combination and a Triple Axel.

Max Aaron entered last season as the National Champion and won a medal in his Grand Prix debut.  However, he finished in 3rd place at nationals and did not make the Olympic team.  He was named to the Worlds team and was able to earn a 3rd spot for the US at Worlds this season.  He has explosive jumps but is often criticized for not having enough finesse in his programs.  He has been working on this area over the last few seasons and has been picking music that fits his on ice persona.  He’s also cut back on some of the technical content to focus more on the rest of his program.  His free skate has a Quad Salchow + Double Toe worth 11.80 points, Quad Salchow worth 10.50 points, Triple Axel + Double Toe worth 10.78 points, Triple Axel worth 9.35 points and Triple Toe + Half Loop + Triple Salchow worth 9.68 points.  This gives him a huge technical advantage and gives him more room to make mistakes.  At Rostelecom Cup he doubled both his quads and lost the majority of this advantage.  His program components ranged from 7.21-7.57 at Skate America, but his Rostelecom performance was much weaker, losing 5 points from GOE and with program components 6.54-6.86.  His short program has a Quad Toe, Triple Axel and Triple Lutz + Triple Toe.

Richard Dornbush set the highest short program in US Nationals history last season (his record was later broken by Jeremy Abbott) but mistakes in his free skate cost him a shot on the Olympic team.  He’s cut back on some of the quad variety as he started college this year, studying engineering.  His free skate has a Quad Toe worth 10.30 points, Triple Axel worth 8.50 points and Triple Axel + Triple Toe worth 13.86 points.  His free skate at Cup of China started out very strong, but he lost steam at the end and doubled several jumps.  He did receive 6 points from GOE and program components from 7.61-7.93.  However, at Trophee Eric Bompard his quad was downgraded and he fell, only earning 2.00 points and he doubled both axels.  He’s tried out different jump layouts for his short, attempting a Quad Salchow at one event and a Triple Flip at another.  He has a ton of personality on the ice and his Coldplay free skate plays perfectly into all of his strengths.  The use of vocals is done well and really gets the crowd involved in the end of his program.

Nathan Chen is making his long awaited senior debut after winning seven consecutive national medals including two Junior titles.  After winning the World Junior Bronze medal last season, he missed the beginning of this season and was only able to compete in one Junior Grand Prix event.  His triple axel is an element that he has been working towards for some time with varying degrees of consistency but he seems to have set it aside for now and go for quads instead.  His free skate at sectionals had a Quad Toe worth 10.30 and a Quad Toe + Double Toe worth 11.60 points.  He also has a Triple Lutz + Double Loop + Double Loop worth 10.56 points and Triple Flip + Triple Toe worth 10.34 points.  He only had one axel in his free skate and it was a double.  He received a Level 4 on all of his steps and spins and earned 10 points on GOE arks.  His program components were a strong 7.80-8.30 points.  His short program does not include a triple axel which puts him at a disadvantage technically, however he does have a Quad Toe and a Triple Lutz + Triple Toe.  He is very enjoyable to watch on the ice and has always been a performer beyond his years.  He is old enough to compete at Senior Worlds, however if he doesn’t finish in the top three, he will surely be assigned to Junior Worlds.

Jeremy Abbott thought he had gone out with a bang at nationals last season, reclaiming his national title and taking in the moment as he left the ice for the final time.  He had made it back to the Olympics and hoped to redeem himself.  A hard fall in the short program saw him laying on the ice for several seconds and no one knew if he would be able to get up and finish the program.  He rallied and became one of the top stories of the Games.  He went on to tie his best finish ever at Worlds, finishing 5th.  He decided to return to try and win the one thing that eludes him, a World medal.  He has long struggled to put together two clean programs and the quad is something that he knows he needs but hasn’t been able to consistently land.  His short program to Sam Smith music with vocals gives the feel of a show program and his free skate has the potential to be a showstopper.  It is quiet and subtle with haunting music, however, it loses it’s effectiveness if it’s not skated cleanly.  His free skate has a Triple Flip + Triple Toe, Triple Axel and Triple Flip + Half Loop + Triple Salchow.  He also has an intended Quad Toe and a second Triple Axel in combination but did not complete them cleanly at this two Grand Prix assignments.  His program components were strong as ever, ranging from 7.54-8.25 at one event and 8.11-8.57 at the other.

After two 10th place finishes at nationals, Stephen Carriere seems poised to make a jump in the standings.  He finished just off the podium at one of his Grand Prix assignments and won gold at a Challenger Series event.  His free skate includes a Quad Toe worth 10.30, Triple Axel + Triple Toe worth 12.60 and Triple Axel worth 8.50.  At Rostelecom Cup, he under-rotated the quad and his axel combination had a fall and was worth only 1.04 points.  His program components are in the mid 7 range.

Adam Rippon is pulling double duty at these nationals as both a competitor and a choreographer.  He choreographed for Mirai Nagasu in addition to collaborating on Ashley Wagner’s short program.  The triple axel has long been a troublesome element from him and his signature element, the triple lutz, has also become a problem of late.  He does have a Triple Flip + Triple Loop worth 11.44 and a Triple Lutz + Triple Toe worth 11.11 in his free skate.  At Skate Canada, he had one double axel and two single axels, giving up a ton of points.  His one landed Triple Axel was under-rotated and only earned 3.60 points.  At Trophee Eric Bompard, he did land a Triple Axel + Double Toe + Double Loop worth 11.60 but his second axel had a fall.  At Skate Canada, he singled his lutz in the short program and received no credit and his Triple Lutz + Triple Toe combination was under-rotated at Trophee Eric Bompard.  His skating is sublime, however his program components haven’t reflected the quality of his skating thus far this season.

Ross Miner was a favorite for the Olympic team last year after three straight medal finishes at nationals, however he dropped to 7th.  He struggled with his quads at international competitions this season, but his short program to “The Way We Were” is to die for and was one of my favorite programs last season.  At NHK Trophy he tripled his quad salchow in the free skate and only earned 1.00 point.  He did land a Triple Axel worth 8.50 points, Triple Lutz + Triple Toe worth 10.10 points and Triple Axel + Double Toe worth 10.78 points.  He has a presumed Triple Lutz + Half Loop + Triple Salchow but missed at least one of the jumps at his international assignments.  He didn’t land a clean quad in his short program but did have Level 3 and 4 spins and steps.  His program components were on the lower end with  lot of high 6s and low 7s.

 

My podium predictions:

Gold: Jason Brown

Silver: Max Aaron

Bronze: Jeremy Abbott

Pewter: Nathan Chen

 

Bios of the competitors:

Max Aaron: He is 22 years old and represents the Broadmoor Skating Club.   He placed 8th at Worlds last season.  He won bronze at Skate Canada and placed 7th at Rostelecom Cup.  He won gold at the US International Figure Skating Classic.  He is the reigning Bronze Medalist, 2013 Champion, finished 8th in seniors in 2012, is the 2011 Junior Champion, 2010 Junior Bronze Medalist, finished 13th in juniors in 2008, 5th in novice in 2007, is the 2006 Intermediate Bronze Medalist and the 2005 Juvenile Champion.  Internationally, he has the 8th best free skate and 10th best total scores.

Jeremy Abbott: He is 29 and represents the Detroit Skating Club.  He finished 12th at the Olympics and 5th at Worlds last season.  He placed 5th at Skate America and 5th at NHK Trophy.  He is the reigning Champion, 2013 Bronze Medalist, 2012 Champion, 2011 Pewter Medalist, 2010 Champion, 2009 Champion, 2008 Pewter Medalist, 2007 Pewter Medalist, 2005 Junior Champion, finished 7th in juniors in 2004, 6th in novice in 2002, 6th in intermediate in 2000, and 9th in juvenile in 1998.  Internationally, he has the 10th best short program score.

Jason Brown: He is 20 and represents the Skokie Valley Skating Club.  He placed 9th at the Olympics last season.  He won silver at Skate America and placed 5th at Rostelecom Cup.  He won gold at Nebelhorn Trophy.  He is the 2013 Junior Worlds Silver Medalist and the 2012 Junior Worlds Bronze Medalist.  He is the reigning Silver Medalist, finished 8th in 2013, 9th in 2012, 7th in 2011, is the 2010 Junior Champion, 2009 Novice Bronze Medalist, 2008 Intermediate Silver Medalist and 2007 Juvenile Champion.  Internationally, he has the 9th best short program score.

Stephen Carriere: He is 25 and represents the Skating Club of Boston.  He finished 4th at Skate Canada and 9th at Rostelecom Cup.  He won gold at Ondrej Nepela Trophy.  He is the 2007 World Junior Champion.  He placed 10th last season, 10th in 2013, 6th in 2012, 9th in 2009, is the 2008 Bronze Medalist, finished 9th in 2007, is the 2006 Junior Champion, finished 7th in juniors in 2005, is the 2004 Novice Pewter Medalist, finished 6th in intermediate in 2003, 5th in intermediate in 2002 and finished 14th in juvenile in 2001.

Nathan Chen: He is 15 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  He is the reigning World Junior Bronze Medalist.  He won silver at JGP Croatia.  He is the reigning Junior Champion, 2013 Junior Bronze Medalist, 2012 Junior Champion, 2011 Novice Champion, 201o Novice Champion, 2009 Intermediate Silver Medalist, 2008 Juvenile Bronze Medalist and placed 10th as a juvenile in 2007.  He won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Internationally as a junior he has the 5th best short program 6th best free skate and 5th best total scores.  Nationally, he has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Timothy Dolensky: He is 22 and represents the Atlanta Figure Skating Club.  He placed 4th at the Skate Canada Autumn Classic.  He finished 13th last season, is the 2012 Junior Silver Medalist, 2010 Novice Bronze Medalist, finished 15th in intermediate in 2007, 15th in intermediate in 2006 and 9th in juvenile in 2005.  He won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally he has the 8th best short program, 8th best free skate and 7th best total scores.

Richard Dornbush: He is 23 and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 5th at Four Continents last season.  He won bronze at Cup of China and placed 7th at Trophee Eric Bompard.  He won gold at Lombardia Trophy.  He placed 5th last season, 6th in 2013, 13th in 2012, is the 2011 Silver Medalist, finished 11th in 2010, is the 2008 Junior Pewter Medalist, finished 8th in juniors in 2007, 6th in novice in 2006, 5th in novice in 2005, 5th in intermediate in 2004, and is the 2003 Juvenile Champion.

Joshua Farris: He is 20 and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 6th at Four Continents last season.  He finished 11th at NHK Trophy.  He is the 2013 World Junior Champion and the 2012 Junior Worlds Silver Medalist.  He is the reigning Pewter Medalist, 2013 Pewter Medalist, finished 16th in 2012, 21st in 2011, is the 2010 Junior Silver Medalist, 2009 Novice Champion, 2008 Intermediate Champion, finished 9th in intermediate in 2007 and is the 2006 Juvenile Champion.

Grant Hochstein: He is 24 and represents the Skating Club of New York.  He placed 4th at Lombardia Trophy and 4th at Golden Spin of Zagreb.  He finished 11th last season, 15th in 2013, 12th in 2012, 12th in 2011, 7th in 2010, is the 2009 Junior Pewter Medalist, finished 11th in junior in 2008, 12th in juniors in 2007, 8th in novice in 2005, is the 2004 Intermediate Pewter Medalist, and finished 10th in juvenile in 2003.  He won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 3rd best short program, 6th best free skate and 5th best total scores.

Alexander Johnson: He is 24 and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 6th at Nebelhorn Trophy and 8th at the Skate Canada Autumn Classic.  He finished 7th in 2013, 15th in 2012, 17th in 2010, is the 2009 Junior Bronze Medalist, finished 7th in juniors in 2008, is the 2007 Novice Silver Medalist, finished 9th in novice in 2006, 5th in intermediate in 2005, 13th in intermediate in 2004, 12th in juvenile in 2003 and 16th in juvenile in 2002.  He won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 4th best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Jimmy Ma: He is 19 years old and represents the Skating Club of New York.  He placed 14th at JGP Japan.  He is the reigning Junior Bronze Medalist, 2013 Junior Pewter Medalist, finished 5th as a novice in 2012 and 14th as an intermediate in 2010.  He won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally he has the 10th best short program, 9th best free skate and 10th best total scores.

Ross Miner: He is 24 and represents the Skating Club of Boston.  He finished 7th at NHK Trophy.  He won silver at the US International Figure Skating Classic and gold at the Skate Canada Autumn Classic.  He is the 2012 Four Continents Bronze Medalist.  He finished 7th last season, is the 2013 Silver Medalist, 2012 Bronze Medalist, 2011 Bronze Medalist, 2009 Junior Champion, 2008 Novice Silver Medalist, 2006 Intermediate Champion and finished 8th in intermediate in 2005.

Jordan Moeller: He is 19 years old and represents the Northern Ice Skating Club.  He finished 9th at Junior Worlds last season.  He placed 7th at the US International Figure Skating Classic.  He is the reigning Junior Silver Medalist, 2013 Junior Pewter Medalist, finished 5th as a novice in 2012 and 14th as an intermediate in 2010.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the best short program, 3rd best free skate and 2nd best total scores.

Shotaro Omori: He is 19 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  He finished 26th at Junior Worlds last season.  He placed 4th at JGP Slovenia and 6th at JGP Germany.  He is the 2013 World Junior Bronze Medalist.  He is the 2013 Junior Silver Medalist, finished 9th in juniors in 2011, 9th in novice in 2010, is the 2009 Juvenile Bronze Medalist, and finished 5th in juvenile in 2008.  He won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Sebastien Payannet: He represents the Rocky Mountain Figure Skating Club.  He won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Robert Przepioski: He represents the Rochester Figure Skating Club.  He finished 19th last season.  He won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Sean Rabbitt: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He finished 14th last season and 19th in 2013.  He won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 6th best short program, 5th best free skate and 4th best total scores.

Douglas Razzano: He is 26 years old and represents the Coyotes Skating Club of Arizona.  He finished 8th at Skate America and 10th at Trophee Eric Bompard.  He placed 4th at the US International Figure Skating Classic and won gold at Ice Challenge.  He placed 6th last season, 12th in 2013, 5th in 2012, 10th in 2011, 15th in 2010, 14th in 2009, 16th in 2008, 5th in juniors in 2007, 12th in juniors in 2006, is the 2005 Junior Pewter Medalist, finished 5th in novice in 2004 and is the 2003 Intermediate Pewter Medalist.

Adam Rippon: He is 25 and represents the Skating Club of New York.  He finished 8th at Four Continents last season.  He placed 10th at Skate Canada and 5th at Trophee Eric Bompard.  He won silver at Finlandia Trophy.  He is the 2010 Four Continents Champion and the 2008 and 2009 World Junior Champion.  He placed 8th last season, 5th in 2013, is the 2012 Silver Medalist, finished 5th in 2011, 5th in 2010, 7th in 2009, is the 2008 Junior Champion, finished 6th in juniors in 2007, 11th in juniors in 2006, is the 2005 Novice Siler Medalist, finished 6th in intermediate in 2004 and 7th in juvenile in 2003.

Patrick Rupp: He represents the Orlando Figure Skating Club.  He won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally he has the 7th best free skate and 8th best total scores.

Philip Warren: He is 21 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 16th last season, 18th in 2013, is the 2012 Junior Bronze Medalist, finished 6th in juniors in 2011, is the 2010 Novice Pewter Medalist, and finished 12th in intermediate in 2008.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 5th best short program and 9th best total scores.

2014 Rostelecom Cup Men’s Preview

Javier Fernandez did not meet expectations at Skate Canada and had to settle for the silver medal.  He had several issues in his free skate, including not hitting his planned third quad and seemed to just run out of steam at the end of the program.  His short program to Black Betty including lyrics is a great vehicle for him and really gets the crowd involved.  With his silver medal at Skate Canada, he needs a gold or silver medal to guarantee a spot in the Final.

Jason Brown exceeded expectations in taking home the silver medal from Skate America.  He skated a bit conservatively in his programs, but did manage to skate relatively clean while showcasing his spins and steps.  The triple axel looked good even if he does stalk it a bit and there are still no quads in his programs so he has to skate clean and rack up the GOE and PCS points.  With his silver medal, he needs a gold or silver medal to guarantee a spot in the Final.

If Brown and Fernandez win silver, there is a chance that 7 skaters could end up with 26 points or more.  There would be a tiebreaker for the last spot and the tie would be broken by total points earned in the series.  If Hanyu is injured and cannot compete at NHK Trophy, this possibility is removed and 26 points with two silvers would be enough by itself to qualify.

Max Aaron put together a bronze medal finish at Skate Canada after placing 5th in the short program.  His quads were on full display and the Gladiator music seemed to fit his personality and style of skating well.  His artistic side continues to improve but it still no where near that of Jason Brown so he has to hit his jumps to stay competitive.  He needs a gold medal to guarantee a spot in the Final.

Stephen Carriere finished just a tenth of a point off the podium at Skate Canada and set personal best scores in all segments of the competition.  While I didn’t particularly like the choice of music for his free skate, jumping from Clare de Lune to a contemporary piece with lyrics without a real story or transition evident, he skated effectively to his music and hit his jumps.  He can stay in the Grand Prix Final hunt with a gold medal here.

Sergei Voronov is starting his season at Rostelecom Cup and will compete next at NHK Trophy.  He won the silver medal at Europeans last season after a slow start to his season.  He has great jumps and quads but not much else going for him in his programs which has contributed to his hit or miss performances.  If the jumps are on he can place very well, but once they start unraveling there isn’t much else to hold the program up.  If he can take home a medal here, he has a chance to earn a spot in the Final later this month.

 

My podium predictions:

Gold: Javier Fernandez

Silver: Jason Brown

Bronze: Max Aaron

 

Bios of the competitors:

Jeremy Ten, CAN: He placed 9th at Four Continents.  His personal best is 212.64.  He is 25 years old.

Michal Brezina, CZE: He placed 10th at the Olympics and 4th at Europeans.   He placed 7th at Skate Canada.  He is the 2013 European Bronze Medalist and 2009 World Junior Silver Medalist.  His personal best is 243.52.  He is 24 years old.

Ivan Righini, ITA: He placed 13th at Worlds.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 213.09.  He is 23 years old.

Takahiko Kozuka, JPN: He placed 6th at Worlds and is the reigning Four Continents Silver Medalist.  He placed 8th at Skate Canada.  He is the 2011 World Championships Silver Medalist, 2009 Four Continents Bronze Medalist and 2006 World Junior Champion.  Her personal best is 258.41.  He is 25 years old.

Artur Gachinski, RUS: He placed 9th at Skate America.  He is the 2010 World Junior Bronze Medalist.  His personal best is 246.27.  He is 21 years old.

Moris Kvitelashvili, RUS: He placed 4th at JGP Slovakia and won bronze at JGP Czech Republic last season.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 201.14.  He is 19 years old.

Sergei Voronov, RUS: He is the reigning European Silver Medalist.  He placed 9th at NHK Trophy last season.  His personal best is 252.55.  He is 27 years old.

Javier Fernandez, ESP: He finished 4th at the Olympics and is the reigning World Bronze Medalist and European Champion.  He won silver at Skate Canada.  He is the 2013 World Bronze Medalist and 2013 European Champion.  His personal best is 275.93.  He is 23 years old.

Max Aaron, USA: He finished 8th at Worlds.  He won bronze at Skate Canada.  His personal best is 240.22.  He is 22 years old.

Jason Brown, USA: He finished 9th at the Olympics.  He won silver at Skate America.  He is the 2013 World Junior Silver Medalist and 2012 World Junior Bronze Medalist.  His personal best is 243.09.  He is 19 years old.

Stephen Carriere, USA: He placed 4th at Skate Canada.  He is the 2007 World Junior Champion.  His personal best is 231.67.  He is 25 years old.

Misha Ge, UZB: He placed 17th at the Olympics, 27th at Worlds and 13th at Four Continents.  He placed 5th at Cup of China.  His personal best is 219.28.  He is 23 years old.

Skate Canada Men’s Free Skate Results

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Takahito MURA JPN 173.24 91.74 81.50 8.32 7.75 8.36 8.11 8.21 0.00 #10
2 Javier FERNANDEZ ESP 158.51 75.73 83.78 8.43 8.21 8.18 8.57 8.50 1.00 #11
3 Max AARON USA 155.27 83.35 71.92 7.46 7.00 7.21 7.18 7.11 0.00 #7
4 Stephen CARRIERE USA 151.34 77.48 74.86 7.54 7.21 7.54 7.57 7.57 1.00 #8
5 Florent AMODIO FRA 143.57 70.93 73.64 7.46 6.71 7.43 7.54 7.68 1.00 #4
6 Konstantin MENSHOV RUS 143.33 69.67 73.66 7.61 7.21 7.29 7.36 7.36 0.00 #9
7 Adam RIPPON USA 139.09 68.59 70.50 7.18 6.89 6.89 7.25 7.04 0.00 #1
8 Michal BREZINA CZE 134.95 62.25 73.70 7.64 7.21 7.25 7.36 7.39 1.00 #5
9 Liam FIRUS CAN 133.97 64.91 69.06 7.00 6.54 6.96 6.96 7.07 0.00 #2
10 Andrei ROGOZINE CAN 131.45 67.37 64.08 6.50 6.18 6.36 6.61 6.39 0.00 #3
11 Takahiko KOZUKA JPN 127.32 51.62 75.70 7.75 7.46 7.46 7.57 7.61 0.00 #6

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Takahito MURA
JPN
255.81 2 1
2 Javier FERNANDEZ
ESP
244.87 1 2
3 Max AARON
USA
231.77 5 3
4 Stephen CARRIERE
USA
231.67 4 4
5 Konstantin MENSHOV
RUS
225.03 3 6
6 Florent AMODIO
FRA
215.71 8 5
7 Michal BREZINA
CZE
208.24 7 8
8 Takahiko KOZUKA
JPN
203.17 6 11
9 Andrei ROGOZINE
CAN
202.40 9 10
10 Adam RIPPON
USA
201.92 11 7
11 Liam FIRUS
CAN
198.91 10 9

Skate Canada Men’s Short Program Results

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Javier FERNANDEZ ESP 86.36 43.18 43.18 8.68 8.43 8.71 8.61 8.75 0.00 #11
2 Takahito MURA JPN 82.57 44.21 38.36 7.93 7.54 7.64 7.71 7.54 0.00 #10
3 Konstantin MENSHOV RUS 81.70 44.64 37.06 7.64 7.14 7.43 7.46 7.39 0.00 #7
4 Stephen CARRIERE USA 80.33 44.58 35.75 7.21 6.86 7.18 7.18 7.32 0.00 #3
5 Max AARON USA 76.50 40.58 35.92 7.43 7.00 7.14 7.21 7.14 0.00 #8
6 Takahiko KOZUKA JPN 75.85 38.24 37.61 7.79 7.36 7.39 7.61 7.46 0.00 #6
7 Michal BREZINA CZE 73.29 36.51 37.78 7.82 7.32 7.39 7.75 7.50 1.00 #9
8 Florent AMODIO FRA 72.14 34.21 37.93 7.71 7.11 7.54 7.57 8.00 0.00 #4
9 Andrei ROGOZINE CAN 70.95 39.00 31.95 6.46 6.14 6.39 6.46 6.50 0.00 #2
10 Liam FIRUS CAN 64.94 33.76 32.18 6.50 6.18 6.50 6.46 6.54 1.00 #1
11 Adam RIPPON USA 62.83 27.73 36.10 7.32 7.07 7.07 7.39 7.25 1.00 #5

2014 Ondrej Nepela Trophy Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Jin Seo KIM KOR 71.44 39.44 32.00 6.40 6.05 6.50 6.45 6.60 0.00 #1
2 Stephen CARRIERE USA 71.18 38.33 33.85 6.75 6.45 6.70 7.00 6.95 1.00 #2
3 Gordei GORSHKOV RUS 67.70 34.40 33.30 6.60 6.35 6.85 6.70 6.80 0.00 #3
4 Kristof FORGO HUN 48.90 24.80 25.10 5.20 4.70 5.00 5.15 5.05 1.00 #6
5 Jack NEWBERRY GBR 46.43 23.63 22.80 4.85 4.25 4.45 4.70 4.55 0.00 #4
6 Marco KLEPOCH SVK 44.74 20.69 24.05 4.95 4.40 4.90 4.85 4.95 0.00 #8
7 Jakub KRSNAK SVK 38.90 19.15 20.75 4.35 3.80 4.10 4.35 4.15 1.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Stephen CARRIERE USA 148.58 75.18 73.40 7.35 6.95 7.40 7.45 7.55 0.00 #6
2 Gordei GORSHKOV RUS 138.85 70.55 68.30 6.85 6.50 7.05 6.85 6.90 0.00 #7
3 Jin Seo KIM KOR 135.90 69.40 67.50 6.70 6.40 6.90 6.85 6.90 1.00 #5
4 Kristof FORGO HUN 98.03 44.33 53.70 5.55 5.15 5.45 5.40 5.30 0.00 #4
5 Jack NEWBERRY GBR 86.94 42.94 44.00 4.55 4.25 4.30 4.50 4.40 0.00 #2
6 Marco KLEPOCH SVK 75.10 32.50 44.60 4.55 4.15 4.45 4.70 4.45 2.00 #1
7 Jakub KRSNAK SVK 71.74 33.94 38.80 4.15 3.70 3.90 3.95 3.70 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Stephen CARRIERE USA 219.76 2 1
2 Jin Seo KIM KOR 207.34 1 3
3 Gordei GORSHKOV RUS 206.55 3 2
4 Kristof FORGO HUN 146.93 4 4
5 Jack NEWBERRY GBR 133.37 5 5
6 Marco KLEPOCH SVK 119.84 6 6
7 Jakub KRSNAK SVK 110.64 7 7
WD Albert MÜCK AUT

2014 US Nationals Senior Men’s Preview

With so many talented US men and only two spots in Sochi, it is going to be very difficult to make the Olympic team.  The quad is going to be important along with the triple axel and clean skates overall.  Program components could also make or break the skaters if they all go cleanly.  There are a lot of international assignments to go around for the skaters who don’t make the Olympic team with Four Continents up for grabs and some of these skaters still eligible for Junior Worlds if USFSA decides to go that route and depending on results.  This event is especially tough to call as there are no clear favorites and there are any number of combination of skaters that are qualified to go to the Olympics and would represent the US well.  Four U.S. men have international scores in the top 10 and it is a shame that we can only send two.

Adam Rippon revitalized his skating this season and came into the year looking fit and ready to compete.  He has two solid programs and his elements have largely returned.  The triple axel is still a bit of a trouble spot for him and he has been experimenting with different quad jumps in his free skate to different degrees of success.  The triple Rippon lutz has returned in full force and his free skate is choreographically brilliant.

Jason Brown had a solid debut senior season winning his first Grand Prix medal.  His triple axel is still a bit of a work in progress and he doesn’t have a quad but the rest of his jumps are solid and his program components keep him ahead of the pack.  Without the quad, he has a greater chance of completing a clean program and keeping himself in the podium mix.  His Riverdance free skate is high energy and a real crowd pleaser and if skated well should bring the house down in Boston.

Max Aaron is the reigning national champion but has had a bit of a struggle in his Grand Prix debut season.  After winning the bronze medal at his first event, he slipped to 7th place at NHK Trophy.  He’s completely reworked his free skate including the music selections and will be debuting it in Boston.  He has an extremely technically challenging free skate with three quads planned and a difficult triple + triple combination in the back half.  If he hits it, he should have a monster score but going clean could prove to be a challenge.

Jeremy Abbott returned to his Exogenesis free skate that took him to the US title in 2012.  He hit the quad in his short program in international competition for the first time in several years but wasn’t able to put together two clean programs.  If he hits all the jumps his free skate is breathtaking but he tends to let small mistakes get to him and the program can unravel.

Stephen Carriere had a great international outing at the U.S. International Classic where he won the silver medal, but he did not fare as well at sectionals, where he placed 3rd nearly 15 points behind his earlier outing.  He significantly changed his planned program components, omitting the 2nd quad, the triple axel in the bonus and a difficult triple + triple combination which he’ll need to stay on pace with the top men in the field here.

Richard Dornbush finished 5th at both of his Grand Prix assignments this season and has been more consistent than in years past.  He has a great style on the ice and is a great showman but his triple axel has been a source of problems in recent years that have kept him off the podium.

Joshua Farris is the reigning Junior World Champion but didn’t have the debut senior season he was hoping for.  He had to withdraw from one assignment due to injury and seemed to be getting a slow start to getting his feet wet competing at the senior level.  He has the quads and the artistry to be among the top US men and after his pewter medal at nationals last season should be in the running for Sochi but his confidence seemed to take a hit and the mental aspect might be what keeps him from the Olympic team this season.

Ross Miner had boot problems and an ankle injury that forced him to withdraw from one of his Grand Prix events this season and he had disappointing scores in the other.  He has changed back to his old boots and feels more comfortable and says the injury is behind him.  His Boston Strong free skate should play very well in front of the Boston audience and he always skates better toward the end of the season so he shouldn’t be counted out of the mix just yet.

 

My podium predictions:

Gold: Adam Rippon

Silver: Max Aaron

Bronze: Jason Brown

Pewter: Jeremy Abbott

 

Bios of the competitors:

Max Aaron: He is 21 years old and represents the Broadmoor Skating Club.   He placed 7th at Worlds and 4th at Four Continents last season.  He won bronze at Skate America and placed 7th at NHK Trophy.  He is the reigning Champion, finished 8th in seniors in 2012, is the 2011 Junior Champion, 2010 Junior Bronze Medalist, finished 13th in juniors in 2008, 5th in novice in 2007, is the 2006 Intermediate Bronze Medalist and the 2005 Juvenile Champion.  Internationally, he has the 7th best free skate and 10th best total scores.

Jeremy Abbott: He is 28 and represents the Detroit Skating Club.  He placed 6th at Skate Canada and won bronze at NHK Trophy.  He is the reigning Bronze Medalist, 2012 Champion, 2011 Pewter Medalist, 2010 Champion, 2009 Champion, 2008 Pewter Medalist, 2007 Pewter Medalist, 2005 Junior Champion, finished 7th in juniors in 2004, 6th in novice in 2002, 6th in intermediate in 2000, and 9th in juvenile in 1998.  Internationally he has the 9th best free skate.

Jason Brown: He is 19 and represents the Skokie Valley Skating Club.  He is the reigning Junior Worlds Silver Medalist and the 2012 Junior Worlds Bronze Medalist.  He placed 5th at Skate America and won bronze at Trophee Eric Bompard.  He finished 8th last season, 9th in 2012, 7th in 2011, is the 2010 Junior Champion, 2009 Novice Bronze Medalist, 2008 Intermediate Silver Medalist and 2007 Juvenile Champion.  Internationally, he has the 9th best short program, 10th best free skate and 7th best total scores.

Stephen Carriere: He is 24 and represents the Skating Club of Boston.  He is the 2007 World Junior Champion.  He placed 10th last season, 6th in 2012, 9th in 2009, is the 2008 Bronze Medalist, finished 9th in 2007, is the 2006 Junior Champion, finished 7th in juniors in 2005, is the 2004 Novice Pewter Medalist, finished 6th in intermediate in 2003, 5th in intermediate in 2002 and finished 14th in juvenile in 2001.  He won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores from qualifying.

Timothy Dolensky: He is 21 and represents the Atlanta Figure Skating Club.  He is the 2012 Junior Silver Medalist, 2010 Novice Bronze Medalist, finished 15th in intermediate in 2007, 15th in intermediate in 2006 and 9th in juvenile in 2005.  He won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best free skate, 3rd best free skate and best total score from qualifying.

Richard Dornbush: He is 22 and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 5th at Four Continents last season.  He finished 5th at Cup of China and 5th at Rostelecom Cup.  He placed 6th last season, 13th in 2012, is the 2011 Silver Medalist, finished 11th in 2010, is the 2008 Junior Pewter Medalist, finished 8th in juniors in 2007, 6th in novice in 2006, 5th in novice in 2005, 5th in intermediate in 2004, and is the 2003 Juvenile Champion.

Scott Dyer: He is 22 and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 10th in 2012, 13th in 2011, is the 2010 Junior Pewter Medalist, the 2007 Novice Pewter Medalist and the 2006 Novice Pewter Medalist.  He won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 9th best short program score from qualifying.

Joshua Farris: He is 19 and represents the Broadmoor Skating Club.  He is the reigning World Junior Champion and the 2012 Junior Worlds Silver Medalist.  He placed 5th at Skate Canada.  He is the reigning Pewter Medalist, finished 16th in 2012, 21st in 2011, is the 2010 Junior Silver Medalist, 2009 Novice Champion, 2008 Intermediate Champion, finished 9th in intermediate in 2007 and is the 2006 Juvenile Champion.

Grant Hochstein: He is 23 and represents the Skating Club of New York.  He finished 15th last season, 12th in 2012, 12th in 2011, 7th in 2010, is the 2009 Junior Pewter Medalist, finished 11th in junior in 2008, 12th in juniors in 2007, 8th in novice in 2005, is the 2004 Intermediate Pewter Medalist, and finished 10th in juvenile in 2003.  He won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program, best free skate and 2nd best total scores from qualifying.

Lukas Kaugars: He is 18 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 11th in juniors last season, 5th in juniors in 2012, 5th in novice in 2011, 8th in novice in 2010 and 6th in intermediate in 2009.  He won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best short program and 9th best total scores from qualifying.

Keegan Messing: He is 21 and represents the Alaska Association of Figure Skaters.  He finished 16th last season, 7th in 2012, 8th in 2011, 9th in 2010, is the 2009 Junior Silver Medalist, finished 5th in juniors in 2008, is the 2007 Novice Bronze Medalist, finished 9th in intermediate in 2006, 6th in intermediate in 2005, and 5th in juvenile in 2004.  He won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 8th best free skate and 8th best total scores from qualifying.

Ross Miner: He is 23 and represents the Skating Club of Boston.  He placed 14th at Worlds and 9th at Four Continents.  He finished 9th at Skate Canada.  He is the 2012 Four Continents bronze medalist.  He is the reigning Silver Medalist, 2012 Bronze Medalist, 2011 Bronze Medalist, 2009 Junior Champion, 2008 Novice Silver Medalist, 2006 Intermediate Champion and finished 8th in intermediate in 2005.

Brandon Mroz: He is 23 and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 9th last season, 14th in 2012, 7th in 2011, 6th in 2010, is the 2009 Silver Medalist, 2008 Junior Silver Medalist, 2007 Junior Silver Medalist, 2006 Novice Silver Medalist, finished 7th in novice in 2004, 11th in intermediate in 2003, and 18th in juvenile in 2002.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, 4th best free skate and 4th best total scores from qualifying.

Robert Przepioski: He won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Daniel Raad: He won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program, 9th best free skate and 10th best total scores from qualifying.

Sean Rabbitt: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He finished 19th last season.  He won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 10th best short program, 5th best free skate and 6th best total scores from qualifying.

Douglas Razzano: He is 25 years old and represents the Coyotes Skating Club of Arizona.  He placed 12th last season, 5th in 2012, 10th in 2011, 15th in 2010, 14th in 2009, 16th in 2008, 5th in juniors in 2007, 12th in juniors in 2006, is the 2005 Junior Pewter Medalist, finished 5th in novice in 2004 and is the 2003 Intermediate Pewter Medalist.  He won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best short program, 6th best free skate and 5th best total scores from qualifying.

Adam Rippon: He is 24 and represents the Skating Club of New York.  He won silver at Skate America and placed 4th at NHK Trophy.  He is the 2010 Four Continents Champion and the 2008 and 2009 World Junior Champion.  He placed 5th last season, is the 2012 Silver Medalist, finished 5th in 2011, 5th in 2010, 7th in 2009, is the 2008 Junior Champion, finished 6th in juniors in 2007, 11th in juniors in 2006, is the 2005 Novice Silver Medalist, finished 6th in intermediate in 2004 and 7th in juvenile in 2003.  Internationally, he has the 10th best short program, 8th best free skate and 8th best total scores.

Philip Warren: He is 20 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 18th last season, is the 2012 Junior Bronze Medalist, finished 6th in juniors in 2011, is the 2010 Novice Pewter Medalist, and finished 12th in intermediate in 2008.  He has the 8th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores from qualifying.

Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Timothy Dolensky, Atlanta FSC 1 70.21 3 139.64 209.85
2 5 Grant Hochstein, SC of New York 3 68.82 1 140.47 209.29
3 6 Stephen Carriere, SC of Boston 2 69.27 2 139.77 209.04
4 4 Daniel Raad, Southwest Florida FSC 4 61.25 4 108.60 169.85
5 3 Brad Vigorito, Colonial FSC 5 53.46 5 106.01 159.47
6 1 Emmanuel Savary, University of Delaware FSC 6 50.24 6 93.53 143.77
7 2 Zachary DeWulf, Washington FSC 7 45.85 7 80.48 126.33

US Nationals Senior Men’s Preview

Jeremy Abbott is coming in as the reigning Champion, but this isn’t going to be an easy event.  After skating a stellar Spy themed short program at Skate America, he had a nerve injury in his back during the free skate and struggled with his jumps.  Physical therapy got him in better shape for Trophee Eric Bompard but he hasn’t been competing at the top of his game and has been limited in the training of his quad.  He’s planning on playing it safe in Omaha and if he can land his jumps, he’s one of the best skaters in the World.  His best performances of the season often come at nationals and he might be able to pull it off again here.  

Ross Miner has a higher international score than Jeremy Abbot this season.  The reigning Four Continents bronze medalist hit his first quad jump in competition at NHK Trophy en route to a bronze medal.  He is a great skater but seems to fly under the radar despite his solid and consistent finishes and this could be his breakout year.  If he skates clean and hits the quad he could upset Abbott for the title.  

Max Aaron has been tearing up the Senior B circuit this season and posted the highest qualifying scores by a 10 point margin.  He has a quad salchow + triple toe in a free skate and another planned quad salchow that he doubled at sectionals, so he still has room to improve in his scores.  He has great jumps and has been working on adding polish to his programs as well.  He wasn’t happy with his 8th place finish last season in his senior debut and wants to prove that he belongs with the best.  His international scores were some of the highest of any US man this season, but Senior B’s can be a little inconsistent in their scoring so this will be his first opportunity this season to see how he stands up to the rest of the pack.

One of the dark horses has to be Alexander Johnson.  He finished 15th at Nationals last season (also his highest finish as a senior) but had a stunning free skate.  He set the 2nd highest qualifying score this season.  He has a very interesting free skate lay out including a triple lutz + single loop + triple flip combination, two double axels and a double axel + triple toe.  It will be interesting to see what he does under the nationals spotlight, but he seems poised to make a big jump in the standings.

Richard Dornbush battled boot problems all last season and dropped to 13th place at nationals.  He’s since solved the problem and has regained consistency on his triple axel and has been including quads.  He has a great style on the ice but hasn’t been able to completely gain back the form and confidence that won him the silver medal in 2011.  His “Triple Dornbush” can’t be missed; a triple lutz + triple toe performed with both arms overhead. 

Joshua Farris has had another outstanding Junior season, hitting the triple axel and a quad toe consistently to claim two gold medals at his JGP events and the silver at the Final.  He hasn’t been able to put together the programs to make his mark nationally, and he faces the disadvantage of having to add time and elements to his programs and has had less mileage on them then the skaters who have been competing senior all season.  His place on the Junior Worlds team is likely secure regardless of his results here, but he could make a run for the podium and make USFSA consider giving him a senior competition invite.  

Keegan Messing is always a crowd favorite at nationals.  He is a skater who knows his strengths and structures his programs to take full advantage of them.  He has a wild abandon on the ice and goes for everything in his programs and is well known for his huge jumps.  He’s always a threat as he has the technical skills and consistency to put himself in medal contention but if everyone skates clean, he doesn’t have the program components to keep up.

Adam Rippon changed coaches in the off season but has yet to see that change pay off.  He finished 4th at Cup of China and 8th at NHK Trophy behind both Dornbush and Miner.  He’s struggled with his triple axel for several seasons and his signature jump, the Rippon Lutz, has even been failing him at events.  While he was once the only skater in the world who could land it, Richard Dornbush and Gracie Gold are now including it in their programs and have put their own spin on it.  He has a big hurdle to overcome if he wants to make the World team again.

There was a lot of talk last season after Armin Mahbanoozadeh won the pewter medal at U.S. nationals but did not receive a spot on the Four Continents team.  He has been given several Senior B assignments this season and has been solid but not among the top men internationally this season.  

Stephen Carriere made big improvements last season to qualify for nationals for the first time since 2009 and finished 6th.  He could not quite match his international results at Sectionals but he has consistently scored over the 200 mark this season and should easily be able to make the top 10.

Jason Brown could not quite replicate his results from last season falling to 4th at the Junior Grand Prix Final.  He has been working on his triple axel and landed it clean for the first time at the Junior Grand Prix Final.  He’s been scoring just under the 200 point mark and will need to pull his scores up to keep pace with the top senior men, but his spot at Junior Worlds is likely secure.

My podium predictions:
Gold: Jeremy Abbott
Silver: Ross Miner
Bronze: Richard Dornbush
Pewter: Max Aaron

Bios of the competitors:
Max Aaron: He is 20 years old and represents the Broadmoor Skating Club.   He is the 2005 Juvenile Champion, 2006 Intermediate bronze medalist, finished 5th in Novice in 2007, 13th in Juniors in 2008, is the 2010 Junior bronze medalist, the 2011 Junior Champion and finished 8th in Seniors in 2012.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Jeremy Abbott: He is 27 and represents the Detroit Skating Club.  He placed 5th at Skate America and won silver at Trophee Eric Bompard.  He finished 9th in Juvenile in 1998, 6th in Intermediate in 2000, 6th in Novice in 2002, 7th in Juniors in 2004, is the 2005 Junior Champion, is the 2007 and 2008 pewter medalist, 2009 and 2010 Champion, 2011 pewter medalist and the reigning Champion.  Internationally, he has the 8th best short program and 10th best total scores.

William Brewster: He is 22 and represents the Detroit Skating Club.  He is the 2002 Juvenile Champion, 2003 Intermediate Champion, finished 6th in Novice in 2004, is the 2005 Novice bronze medalist, finished 14th in Juniors in 2006, 13th in Juniors in 2007, 9th in Juniors in 2008, 15th in Seniors in 2009 and 18th in 2012.  He won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Jason Brown: He is 18 and represents the Skokie Valley Skating Club.  He is the reigning Junior Worlds bronze medalist.  He won silver at JGP France and gold at JGP Turkey to qualify for the Junior Grand Prix Final where he finished 4th.  He is the 2007 Juvenile Champion, 2008 Intermediate Men’s silver medalist, 2009 Novice bronze medalist, 2010 Junior Champion, finished 7th in Seniors in 2011 and 9th in 2012.  Nationally, he has the 8th best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.  Internationally as a junior he has the 5th best short program, 5th best free skate and 6th best total scores.

Wesley Campbell: He is 27 years old and represents the Colonial Figure Skating Club.  He finished 7th in Juvenile in 1997, is the 1999 Intermediate Champion, finished 7th in Novice in 2000 and 2001, is the 2002 Novice pewter medalist, finished 6th in Juniors in 2003, is the 2004 Junior bronze medalist, finished 14th in Seniors in 2005, 7th in 2008, 20th in 2010, 14th in 2011 and 17th in 2012.  He won gold at New England Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.
Nationally, he has the 5th best free skate and 7th best total scores.

Stephen Carriere: He is 23 and represents the Skating Club of Boston.  He is the 2007 World Junior Champion.  He finished 14th in Juvenile in 2001, 5th in Intermediate in 2002, 6th in Intermediate in 2003, is the 2004 Novice pewter medalist, finished 7th in Junior in 2005, is the 2006 Junior Champion, finished 9th in Seniors in 2007, is the 2008 bronze medalist, finished 9th in 2009 and 6th in 2012.  He won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 5th best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Jonathan Cassar: He is 26 and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 12th in Juvenile in 2000, 5th in Intermediate in 2002, 8th in Juniors in 2006, 9th in Seniors in 2007, 16th in 2009, 12th in 2010, 11th in 2011 and 11th in 2012.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 9th best free skate and 10th best total scores.

Harrison Choate: He is 19 years old and represents the Skating Club of Boston.  He finished 4th at JGP France and won bronze at JGP Croatia.  He finished 5th in Juvenile in 2007, is the 2008 Intermediate Men’s pewter medalist, finished 6th in Novice in 2010, 8th in Juniors in 2011 and is the reigning Junior pewter medalist.  He won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Internationally as a junior he has the 7th best short program and 9th best total scores.  Nationally, he has the 9th best short program, 7th best free skate and 8th best total scores.

Richard Dornbush: He is 21 and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 6th at Rostelecom Cup and 5th at NHK Trophy.  He finished 11th in Juvenile in 2002, is the 2003 Juvenile Champion, finished 5th in Intermediate in 2004, 5th in Novice in 2005, 6th in Novice in 2006, 8th in Juniors in 2007, is the 2008 Junior pewter medalist, finished 11th in Seniors in 2010, is the 2011 silver medalist and finished 13th in 2012.

Joshua Farris: He is 18 and represents the Broadmoor Skating Club.  He is the reigning Junior Worlds silver medalist.  He won gold at JGP USA and gold at JGP Slovenia to qualify for the Junior Grand Prix Final where he won silver.  He is the 2006 Juvenile Champion, finished 9th in Intermediate in 2007, is the 2008 Intermediate Men’s Champion, 2009 Novice Champion, 2010 Junior silver medalist, finished 21st in Seniors in 2011 and 16th in 2012.  Internationally as a junior, he has the 2nd best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.

Grant Hochstein: He is 22 and represents the Skating Club of New York.  He finished 10th in Juvenile in 2003, is the 2004 Intermediate pewter medalist, finished 8th in Novice in 2005, finished 12th in Juniors in 2007, 11th in Juniors in 2008, is the 2009 Junior pewter medalist, finished 7th in Seniors in 2010, 12th in 2011 and 12th in 2012.  He won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 6th best short program and 9th best total scores.

Alexander Johnson: He is 22 and represents the Broadmoor Skating Club.  He finished 16th in Juvenile in 2002, 12th in Juvenile in 2003, 13th in Intermediate in 2004, 5th in Intermediate in 2005, 9th in Novice in 2006, is the 2007 Novice silver medalist, finished 7th in Juniors in 2008, is the 2009 Junior bronze medalist, finished 17th in Seniors in 2010, 16th in 2011 and 15th in 2012.  He won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Armin Mahbanoozadeh: He is 21 and represents the Washington Figure Skating Club.  He placed 7th at Skate America He finished 16th in Intermediate in 2004, is the 2005 Intermediate silver medalist, finished 7th in Novice in 2006, is the 2007 Novice Champion, finished 8th in Juniors in 2008, 6th in Juniors in 2009, 8th in Seniors in 2010, 6th in 2011 and is the reigning pewter medalist.

Keegan Messing: He is 20 and represents the Alaska Association of Figure Skaters.  He placed 5th in Juvenile in 2004, 6th in Intermediate in 2005, 9th in Intermediate in 2006, is the 2007 Novice bronze medalist, finished 5th in Juniors in 2008, is the 2009 Junior silver medalist, finished 9th in Seniors in 2010, 8th in 2011 and 7th in 2012.  He won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the best short program, 8th best free skate and 5th best total scores.

Ross Miner: He is 22 and represents the Skating Club of Boston.  He finished 5th at Skate Canada and won bronze at NHK Trophy.  He is the reigning Four Continents bronze medalist.  He finished 8th in Intermediate in 2005, is the 2006 Intermediate Champion, 2008 Novice silver medalist, 2009 Junior Champion, 2011 bronze medalist and reigning bronze medalist.  Internationally, he has the 6th best free skate and 8th best total scores.

Brandon Mroz: He is 22 and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 9th at Rostelecom Cup and NHK Trophy.  He finished 18th in Juvenile in 2002, 11th in Intermediate in 2003, 7th in Novice in 2004, is the 2006 Novice silver medalist, 2007 and 2008 Junior silver medalist, 2009 silver medalist, finished 6th in 2010, 7th in 2011 and 14th in 2012.  He won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 4th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.

Douglas Razzano: He is 24 years old and represents the Coyotes Skating Club of Arizona.  He placed 9th at Skate America He is the 2003 Intermediate pewter medalist, finished 5th in Novice in 2004, is the 2005 Junior pewter medalist, finished 12th in Juniors in 2006, 5th in Juniors in 2007, 16th in Seniors in 2008, 14th in 2009, 15th in 2010, 10th in 2011 and 5th in 2012.

Sean Rabbitt: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He won silver at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 10th best short program score.

Adam Rippon: He is 23 and represents the Skating Club of New York.  He placed 4th at Cup of China and 8th at NHK Trophy.  He is the 2010 Four Continents  Champion and the 2008 and 2009 World Junior Champion.  He placed 7th in Juvenile in 2003, 6th in Intermediate in 2004, is the 2005 Novice silver medalist, finished 11th in Juniors in 2006, 6th in Juniors in 2007, is the 2008 Junior Champion, finished 7th in Seniors in 2009, 5th in 2010 and 2011 and is the reigning silver medalist.

Philip Warren: He is 19 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 12th in Intermediate Men in 2008, is the 2010 Novice Men’s pewter medalist, finished 6th in Juniors in 2011 and is the reigning Junior bronze medalist.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally he has the 7th best short program.

Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Stephen Carriere, SC Of Boston 1 67.87 1 137.05 204.92
2 9 Harrison Choate, SC Of Boston 3 64.08 2 126.76 190.84
3 8 Wesley Campbell, Colonial FSC 4 63.12 3 126.56 189.68
4 7 Grant Hochstein, SC of New York 2 67.63 5 118.85 186.48
5 1 Alexander Aiken, First Coast FSC 7 52.18 4 120.27 172.45
6 6 Timothy Dolensky, Atlanta FSC 5 60.06 6 111.16 171.22
7 3 Daniel Raad, Florida Everblades FSC 9 41.74 7 105.88 147.62
8 4 Brad Vigorito, Colonial FSC 6 52.35 9 94.58 146.93
9 5 Michael Chau, Southwest Florida FSC 8 50.05 8 95.48 145.53
10 2 Kevin Coppola, SC Of Boston 10 33.66 10 83.33 116.99
WD Emmanuel Savary, SC of New York
WD Christopher Wan, North Jersey FSC

2013 Eastern Sectionals Preview

Friday, November 9th
9:20-10:40 Novice Ladies Short Program
2:35-3:40 Novice Pattern Dance
7:55-9:15 Novice Men’s Short Program

Saturday, November 10th
11:45-1:05 Junior Ladies Short Program
1:20-2:10 Novice Free Dance
2:25-4:10 Junior Men’s Short Program
5:55-7:15 Novice Men’s Free Skate
7:30-8:50 Novice Ladies Free Skate

Sunday, November 11th
9:15-10:00 Novice Ladies Free Skate
10:15-1:45 Novice Short Dance
11:00-12:00 Junior Pairs Short Program
12:15-1:45 Senior Men’s Short Program
2:00-3:45 Junior Ladies Free Skate
4:00-4:55 Senior Short Dance
5:10-6:30 Junior Men’s Free Skate
6:45-7:15 Senior Pairs Short Program
7:30-9:20 Senior Ladies Short Program

Monday, November 12th
10:00-1:45 Novice Pairs Free Skate
11:00-11:35 Junior Free Dance
11:50-12:50 Junior Pairs Free Skate
1:05-2:05 Senior Free Dance
2:20-4:10 Senior Men’s Free Skate
4:25-4:55 Senior Pairs Free Skate
5:10-7:00 Senior Ladies Free Skate

Senior Ladies

Fourteen ladies are competing in this event for four spots to nationals.  Yasmin Siraj is the reigning Sectional Champion and placed 15th at nationals last year.  She has the second best short program, third best free skate and second best total score from regionals.  Haley Dunne finished 16th at nationals last season and has the 7th best short program, 2nd best free skate and 4th best total score.  Joelle Forte placed 14th at nationals last season and has the 10th best short program.  Aimee Buchanan finished 19th at nationals last year.

Lauren Dinh is the 2011 Junior Silver Medalist but did not make it out of regionals last season.  She has the 5th best short program, 9th best free skate and 8th best total score from regionals.  Jordan Bauth did not qualify for nationals last season but was assigned to the Youth Olympic Games where she finished 7th.  Jenelle Herman finished 8th as a junior at nationals last season.  Alexandria Shaughnessy is the reigning Novice Pairs Bronze Medalist.  Jessica Hu has the 10th best free skate and total score from regionals.

Samantha Cesario won bronze medals at her last three Junior Grand Prix assignments but has struggled with injuries over the last few years and had to withdraw from nationals the last two seasons.  She withdrew from her second JGP assignment earlier this season due to injury after her short program.

Senior Men
There are twelve men competing for four spots to nationals.  Stephen Carriere finished 6th at nationals last season and finished 4th at Nebelhorn Trophy earlier this season.  Grant Hochstein finished 12 at nationals, Wesley Campbell finished 17th, Alexander Akin placed 19th and Daniel Raad placed 20th.

Timothy Dolensky is the reigning Junior Men’s Silver Medalist and placed 4th at the U.S. Figure Skating Classic.  Harrison Choate is the reigning Junior Men’s Pewter Medalist and won a bronze medal on the Junior Grand Prix.  Emmanuel Savary finished 12th in juniors last season.

Senior Pairs
Two teams are competing and both will qualify for nationals.  Zhang and Bartholomay finished 8th at nationals last season and 4th at the U.S. Figure Skating Classic.  Kayne and O’Shea are a new team.

Senior Dance
Seven teams are competing and four will qualify for nationals.  Cannuscio and McManus placed 6th at nationals and finished 7th at Skate America.  Hoptman and Filchenkov placed 11th at nationals.  Cannuscio and Bramante both competed at nationals last season but with different partners.  The Gamelin siblings placed 12th as juniors at nationals.

Junior Ladies
Twelve ladies are competing for four spots at nationals.  Madison Vinci is the reigning Novice Pewter Medalist.  She has the 8th best short program, 4th best free skate and 4th best total score from regionals.  Olivia Serafini finished 5th, Brianna Laxson finished 6th and Morgan Sewall finished 11th as a novice last season.  Serafini has the 8th best free skate; Sewall has the 7tb best free skate and 9th best total score from regionals.

Junior Men
Eleven men are competing for four slots at nationals.  Jay Yostanto finished 7th at nationals and placed 6th at his Junior Grand Prix assignments.

James Schetelich is the reigning Novice Men’s Silver Medalist and has the 6th best short program score from regionals.  Jimmy Ma placed 5th at nationals last season as a novice and has the 10th best short program, 4th best free skate and 5th best total score from regionals.  Joseph Dolkiewicz placed 10th in Junior Pairs last season.

Junior Pairs
Seven teams are competing for four places at nationals.  Oltmanns and Santillan finished 9th at nationals last season and placed 12th at their JGP assignment earlier this season.  Goldberg/Dolkiewiecz placed 10th at nationals and Fujimoto/Barsi-Rhyne finished 11th.

Shaughnessy and Morgan are the reigning Novice Bronze Medalists.  Belt and Johnson did not qualify for nationals last season but competed at the Youth Olympic Games.

Junior Dance
Four teams are competing and all four will qualify for nationals.  McNamara and Carpenter are the reigning Junior Bronze Medalists, the Parsons siblings are the reigning Junior Pewter medalists and Pogrebinksy and Gudis finished 8th at nationals.  Miller and MacMillan are the reigning Novice Silver Medalists.  McNamara/Carpenter finished 4th and 6th in their JGP assignments, the Parsons finished 3rd and 6th, Pogrebinsky/Gudis placed 6th and 11th and Miller/MacMillan placed 10th.

Novice Ladies
Twelve ladies are competing for four spots at nationals.  Dalia Rivkin is the reigning Intermediate Ladies Pewter Medalist.  She has the 10th best short program, 7th best free skate and 5th best total score from regionals.  Selin Kang finished 6th in Intermediate Ladies last season and Elise Romola finished 17th.  Kang has the 10th best free skate score from regionals.

Novice Men
There are twelve men competing for four spots at nationals.  Tony Lu placed 10th at nationals last season and Oleksiy Melnyk finished 11th.  Lu has the 6th best short program, 10th best free skate and 7th best total score from regionals.  Melnyk has the best short program, 3rd best free skate and 3rd best total score.

Sean Conlon is the reigning Intermediate Silver Medalist.  Bennett Gottlieb finished 5th, Jonah Barrett finished 7th and Yamato Rowe finished 15th in Intermediate last season.

Novice Pairs
Five teams are competing for four spots to nationals.  Donahoe/Rappold finished 10th at nationals last season.  Knopp/Chinault finished 8th in Intermediate at nationals last season.

Novice Dance
Four teams are competing and all four will qualify for nationals.  Lucas/Kazaksny finished 10th at nationals last season.  The Becker siblings are the reigning Intermediate Champions and Wren/Shchepetov are the reigning Intermediate Bronze Medalists.