2017 Mentor Nestle Cup Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 55.49 30.89 24.60 6.42 5.75 6.33 6.17 6.08 0.00 #4
2 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 51.43 29.43 22.00 5.58 5.42 5.50 5.42 5.58 0.00 #3
3 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 49.78 28.30 21.48 5.42 5.08 5.50 5.42 5.42 0.00 #6
4 Minerva HASE / Nolan SEEGERT GER 48.62 28.16 20.46 5.33 4.83 5.17 5.08 5.17 0.00 #7
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 48.05 26.77 21.28 5.25 5.08 5.42 5.42 5.42 0.00 #2
6 Alexandra HEBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 36.42 18.90 18.52 4.50 4.50 4.58 4.83 4.75 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 108.99 57.33 52.66 6.67 6.25 6.83 6.58 6.58 1.00 #6
2 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 96.48 53.47 44.01 5.67 5.17 5.75 5.50 5.42 1.00 #4
3 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 92.84 50.77 45.07 5.92 5.50 5.42 5.75 5.58 3.00 #5
4 Minerva HASE / Nolan SEEGERT GER 89.47 47.94 42.53 5.58 5.08 5.42 5.17 5.33 1.00 #3
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 88.39 48.39 42.00 5.42 5.08 5.25 5.42 5.08 2.00 #2
6 Alexandra HEBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 85.71 46.63 39.08 4.92 4.42 5.17 5.00 4.92 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 164.48 1 1
2 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 146.26 3 2
3 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 144.27 2 3
4 Minerva HASE / Nolan SEEGERT GER 138.09 4 4
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 136.44 5 5
6 Alexandra HEBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 122.13 6 6
WD Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA

2016 Nestle Cup Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 55.69 30.43 26.26 6.50 6.42 6.58 6.75 6.58 1.00 #9
2 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 55.35 30.23 25.12 6.25 6.08 6.33 6.42 6.33 0.00 #5
3 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 50.97 28.43 23.54 6.00 5.67 5.83 5.92 6.00 1.00 #1
4 Adel TANKOPVA / Evgeni KRASNOPOLSKY ISR 48.38 25.40 23.98 6.08 5.75 6.00 6.08 6.08 1.00 #8
5 Marin ONO / Wesley KILLING JPN 43.39 22.99 21.40 5.42 5.17 5.25 5.58 5.33 1.00 #3
6 Marcelina LECH / Aritz MAESTU ESP 40.36 22.64 17.72 4.58 4.33 4.50 4.50 4.25 0.00 #6
7 Lana PETRANOVIC / Michael LUECK CRO 38.66 22.00 17.66 4.50 4.25 4.50 4.50 4.33 1.00 #2
8 Paris STEPHENS / Matthew DODDS AUS 28.22 15.80 16.42 4.25 3.92 3.92 4.25 4.17 4.00 #7

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 104.36 49.37 55.99 7.00 6.83 6.83 7.25 7.08 1.00 #7
2 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 102.26 55.20 49.06 6.08 5.83 6.33 6.17 6.25 2.00 #5
3 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 94.77 44.97 50.80 6.33 6.17 6.42 6.50 6.33 1.00 #8
4 Adel TANKOPVA / Evgeni KRASNOPOLSKY ISR 91.03 44.96 49.07 6.25 6.00 6.17 6.17 6.08 3.00 #6
5 Marin ONO / Wesley KILLING JPN 86.48 44.16 43.32 5.58 5.25 5.33 5.58 5.33 1.00 #4
6 Marcelina LECH / Aritz MAESTU ESP 70.69 37.76 34.93 4.50 4.25 4.33 4.50 4.25 2.00 #3
7 Paris STEPHENS / Matthew DODDS AUS 67.23 35.76 33.47 4.25 4.00 4.17 4.33 4.17 2.00 #1
8 Lana PETRANOVIC / Michael LUECK CRO 66.69 34.16 34.53 4.58 4.08 4.17 4.50 4.25 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 160.05 1 1
2 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 153.23 3 2
3 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 150.12 2 3
4 Adel TANKOPVA / Evgeni KRASNOPOLSKY ISR 139.41 4 4
5 Marin ONO / Wesley KILLING JPN 129.87 5 5
6 Marcelina LECH / Aritz MAESTU ESP 111.05 6 6
7 Lana PETRANOVIC / Michael LUECK CRO 105.35 7 8
8 Paris STEPHENS / Matthew DODDS AUS 95.45 8 7
WD Vera BAZAROVA / Andrey DEPUTAT RUS