2016 Junior Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 64.73 37.19 27.54 6.82 6.68 7.04 6.89 7.00 0.00 #2
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 61.38 33.78 27.60 6.96 6.82 6.79 7.04 6.89 0.00 #3
3 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 59.05 33.99 25.06 6.46 6.11 6.29 6.29 6.18 0.00 #1
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 58.75 32.66 26.09 6.61 6.46 6.46 6.57 6.50 0.00 #6
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 57.08 32.39 25.69 6.54 6.25 6.46 6.50 6.36 1.00 #5
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 56.78 31.37 26.41 6.61 6.43 6.57 6.79 6.61 1.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 115.90 58.35 57.55 7.18 6.93 7.29 7.25 7.32 0.00 #5
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 106.38 52.51 54.87 6.96 6.93 6.75 6.86 6.79 1.00 #6
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 100.97 50.89 51.08 6.54 6.25 6.39 6.43 6.32 1.00 #3
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 99.09 47.76 51.33 6.61 6.29 6.36 6.39 6.43 0.00 #4
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 84.28 39.82 46.46 6.00 5.64 5.68 6.04 5.68 2.00 #2
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 82.72 37.83 46.89 6.14 5.71 5.57 6.00 5.89 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
180.63 1 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
167.76 2 2
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
159.72 4 3
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
158.14 3 4
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
141.36 5 5
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
139.50 6 6

2016 Tallinn Trophy Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 65.64 37.64 28.00 7.05 6.70 7.25 7.15 6.85 0.00 #5
2 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS 57.62 32.62 27.00 7.00 6.60 6.50 6.95 6.70 2.00 #1
3 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 54.06 28.50 25.56 6.45 6.10 6.30 6.60 6.50 0.00 #3
4 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA 50.76 29.24 21.52 5.45 5.20 5.35 5.55 5.35 0.00 #2
5 Arina CHERNIAVSKAIA / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 44.98 24.78 21.20 5.35 5.05 5.25 5.45 5.40 1.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS 103.06 49.94 55.12 7.00 6.65 6.75 7.15 6.90 2.00 #4
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 102.14 49.22 53.92 6.90 6.60 6.65 6.95 6.60 1.00 #5
3 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 95.24 45.68 50.56 6.40 6.15 6.10 6.50 6.45 1.00 #3
4 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA 91.11 46.35 45.76 5.85 5.55 5.60 5.85 5.75 1.00 #2
5 Arina CHERNIAVSKAIA / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 86.24 46.36 40.88 5.50 4.90 5.15 5.05 4.95 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 167.78 1 2
2 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS 160.68 2 1
3 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 149.30 3 3
4 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA 141.87 4 4
5 Arina CHERNIAVSKAIA / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 131.22 5 5

2016 JGP Germany Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 62.10 36.07 26.03 6.32 6.29 6.54 6.68 6.71 0.00 #7
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 59.34 34.82 24.52 6.36 5.89 6.25 6.32 5.82 0.00 #6
3 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 58.58 32.84 25.74 6.64 6.18 6.50 6.50 6.36 0.00 #16
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 55.58 32.52 23.06 5.96 5.57 5.82 5.89 5.57 0.00 #3
5 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 50.47 29.41 21.06 5.46 5.07 5.25 5.29 5.25 0.00 #12
6 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 49.80 28.97 20.83 5.18 5.11 5.21 5.25 5.29 0.00 #5
7 Ami KOGA / Spencer Akira HOWE JPN 49.33 28.27 22.06 5.61 5.32 5.39 5.64 5.61 1.00 #13
8 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 49.02 27.70 21.32 5.29 5.04 5.43 5.54 5.36 0.00 #14
9 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 48.38 27.18 21.20 5.29 5.11 5.25 5.39 5.46 0.00 #10
10 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 47.52 26.78 20.74 5.43 4.93 5.18 5.32 5.07 0.00 #4
11 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 46.55 25.46 21.09 5.25 5.07 5.29 5.36 5.39 0.00 #17
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 46.46 26.46 20.00 4.89 4.75 5.18 5.07 5.11 0.00 #15
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 45.93 24.59 21.34 5.64 5.21 5.11 5.46 5.25 0.00 #8
14 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 41.13 24.48 16.65 4.50 3.93 4.14 4.29 3.96 0.00 #1
15 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 37.51 21.82 16.69 4.21 3.86 4.29 4.36 4.14 1.00 #11
16 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 36.41 19.10 18.31 4.79 4.46 4.39 4.79 4.46 1.00 #9
17 Jessica ROTONDO / Ryan DODDS AUS 28.25 16.15 12.10 3.11 2.86 3.07 3.21 2.86 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 111.22 56.37 54.85 6.79 6.64 7.04 6.89 6.93 0.00 #17
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 106.93 54.85 53.08 6.86 6.64 6.64 6.54 6.50 1.00 #14
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 96.87 48.06 48.81 6.36 5.93 6.07 6.18 5.96 0.00 #15
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 95.92 47.18 48.74 6.39 6.00 5.96 6.18 5.93 0.00 #16
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 94.90 48.57 46.33 5.86 5.57 5.89 5.89 5.75 0.00 #10
6 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 89.81 44.43 45.38 5.61 5.50 5.64 5.86 5.75 0.00 #9
7 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 87.06 44.55 43.51 5.64 5.21 5.39 5.64 5.32 1.00 #12
8 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 86.51 43.87 42.64 5.57 5.18 5.29 5.50 5.11 0.00 #8
9 Ami KOGA / Spencer Akira HOWE JPN 85.96 41.53 45.43 5.79 5.57 5.64 5.79 5.61 1.00 #11
10 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 84.82 42.05 42.77 5.39 5.07 5.39 5.57 5.32 0.00 #7
11 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 84.65 42.09 43.56 5.50 5.36 5.36 5.57 5.43 1.00 #13
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 82.85 43.43 39.42 4.82 4.79 5.00 5.07 4.96 0.00 #5
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 81.23 40.28 41.95 5.25 5.18 5.04 5.46 5.29 1.00 #6
14 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 68.64 32.56 36.08 4.61 4.29 4.54 4.68 4.43 0.00 #3
15 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 65.92 34.74 31.18 4.07 3.57 4.14 4.00 3.71 0.00 #1
16 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 65.81 33.18 34.63 4.57 4.11 4.21 4.46 4.29 2.00 #4
17 Jessica ROTONDO / Ryan DODDS AUS 51.44 27.83 24.61 3.21 2.89 3.07 3.25 2.96 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
173.32 1 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
165.51 3 2
3 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
155.26 2 4
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
152.45 4 3
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
143.92 8 5
6 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY
CAN
138.19 9 6
7 Yue HAN / Yongchao YANG
CHN
137.53 5 7
8 Ami KOGA / Spencer Akira HOWE
JPN
135.29 7 9
9 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA
ITA
134.45 6 11
10 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
134.03 10 8
11 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE
USA
131.37 11 10
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW
USA
129.31 12 12
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
USA
127.16 13 13
14 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN
ISR
106.94 14 16
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO
ITA
105.05 16 14
16 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
103.43 15 15
17 Jessica ROTONDO / Ryan DODDS
AUS
79.69 17 17

2016 JGP Germany Pairs Preview

With only four events for the pairs on the Junior Grand Prix circuit and so many teams competing in the last two, eight teams competing here still have a mathematical chance to qualify for the Final.  Atakhanova and Spirdonov (22 points) and Borisova and Sopot (22) have both qualified for the Final.  Alexandrovskaya and Windsor (18) and Liu and Johnson (18) are on the bubble.  Mishina and Mirzoev and Duskova and Bidar sit in 5th and 6th place currently with 15 points and are competing at this event.

Mishina and Mirzoev won gold at JGP Russia with personal best short program and total scores.  They had a pretty solid free skate at that event, with the only trouble coming on their three jump combo which was downgraded and had all negative GOEs.  They need a gold, silver, or bronze medal, 4th or 5th place finish to qualify for the Final.  They have the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Duskova and Bidar won gold at JGP Czech Republic.  They had two falls in their free skate including their three jump combo  which was all singled jumps and received negative GOEs. They also can qualify for the Final with a 1st-5th place finish.  They have the 3rd best short program, 5th best free skate and 2nd best total scores.

Ustimkina and Volodin won the silver medal at JGP Estonia with personal best scores across the board.  They can qualify for the Final with a 1st-4th place finish.  They have the 5th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.

Boikova and Kozlovskii won the silver medal in their debut at JGP Russia.  They can qualify for the Final with a 1st-4th place finish.  They have the 4th best short program, 9th best free skate and 6th best total scores.

Oganesian/Bardei and Digerness/Deudecker both finished 6th at their first JGP event of the season.  They need a gold or silver medal to have a shot at qualifying for the Final and will still need help from several other teams.

Rose and Goodpaster were 7th in their first event and Han and Yang were 8th and both need a gold medal and some help to qualify for the Final.

 

My podium predictions:

Gold: Mishina/Mirzoev

Silver: Duskova/Bidar

Bronze: Ustimkina/Volodin

 

The competitors:

Rotondo/Dodds, AUS

Brasseur/Ostiguy, CAN

Walsh/Michaud, CAN

Han/Yang, CHN

Duskova/Bidar, CZE

Thomalla/Kunkel, GER

Kops/Tsoglin, ISR

Caldara/Caputo, ITA

Foresti/Sforza, ITA

Koga/Howe, JPN

Boikova/Kozlovskii, RUS

Mishina/Mirzoev, RUS

Ustimkina/Volodin, RUS

Oganesian/Bardei, UKR

Digerness/Neudecker, USA

Lockley/Prochnow, USA

Marvaldi/Villeneuve, USA

2016 JGP Estonia Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 64.79 38.81 25.98 6.57 6.32 6.57 6.50 6.50 0.00 #10
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 57.31 34.16 23.15 6.00 5.57 5.86 5.79 5.71 0.00 #8
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 56.98 34.27 22.71 5.71 5.61 5.68 5.75 5.64 0.00 #9
4 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 56.34 33.46 22.88 5.89 5.54 5.68 5.79 5.71 0.00 #12
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 55.46 32.78 22.68 5.71 5.54 5.68 5.71 5.71 0.00 #3
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 50.37 29.96 20.41 5.21 5.07 5.07 5.11 5.04 0.00 #2
7 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 48.68 28.73 19.95 5.07 4.82 5.11 5.00 4.93 0.00 #1
8 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 46.85 26.43 20.42 5.21 4.96 5.18 5.04 5.14 0.00 #11
9 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 46.46 26.20 20.26 5.07 5.00 5.14 5.07 5.04 0.00 #13
10 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 44.51 25.12 20.39 5.18 4.93 5.00 5.18 5.21 1.00 #6
11 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY USA 44.02 26.62 17.40 4.50 4.18 4.29 4.46 4.32 0.00 #4
12 Hannah DAWSON / Christian REEKIE CAN 42.41 23.15 19.26 4.79 4.68 4.86 4.86 4.89 0.00 #7
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 37.93 22.34 16.59 4.21 4.00 4.18 4.18 4.18 1.00 #5
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 35.33 20.05 15.28 3.93 3.71 3.75 4.00 3.71 0.00 #14

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 102.28 55.13 47.15 6.04 5.82 5.79 5.96 5.86 0.00 #11
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 99.64 52.04 47.60 6.04 5.79 5.96 6.00 5.96 0.00 #13
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 93.91 46.29 48.62 6.25 6.00 5.89 6.14 6.11 1.00 #12
4 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 91.68 47.54 45.14 5.75 5.46 5.57 5.68 5.75 1.00 #10
5 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 85.42 41.94 43.48 5.46 5.32 5.50 5.46 5.43 0.00 #8
6 Hannah DAWSON / Christian REEKIE CAN 83.66 45.44 38.22 4.86 4.64 4.82 4.75 4.82 0.00 #1
7 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 83.01 35.89 50.12 6.50 6.36 5.82 6.46 6.18 3.00 #14
8 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 82.37 42.88 41.49 5.36 5.11 5.07 5.25 5.14 2.00 #9
9 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY USA 80.07 40.02 40.05 5.00 4.82 4.79 5.21 5.21 0.00 #6
10 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 78.84 38.91 40.93 5.36 4.93 5.07 5.18 5.04 1.00 #7
11 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 76.37 38.49 39.88 5.29 4.79 4.82 5.07 4.96 2.00 #5
12 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 74.93 37.40 39.53 5.07 4.89 4.75 5.07 4.93 2.00 #4
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 67.66 35.82 31.84 4.18 3.86 4.04 4.00 3.82 0.00 #3
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 64.26 32.29 31.97 4.11 3.86 3.96 4.11 3.93 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
159.26 3 1
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
156.95 2 2
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
150.25 4 3
4 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
147.80 1 7
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
147.14 5 4
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
132.74 6 8
7 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE
USA
132.27 8 5
8 Yue HAN / Yongchao YANG
CHN
127.52 7 10
9 Hannah DAWSON / Christian REEKIE
CAN
126.07 12 6
10 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY
USA
124.09 11 9
11 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
122.83 9 11
12 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA
ITA
119.44 10 12
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
105.59 13 13
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN
ESP
99.59 14 14

2016 JGP Estonia Pairs Preview

Of all the events at this Junior Grand Prix, this is the most unpredictable and the hardest to determine Junior Grand Prix Final qualification scenarios.  Seven teams are making their season debut here and will compete again next week in Germany.

Atakahova and Spiridonov won silver at JGP Czech Republic.  They have some impressive technical content in their free skate, including a side by side triple toe + double toe + double toe combination.  They need a gold medal to guarantee their spot in the Final.  They have the 4th short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Borisova and Sopot won bronze at JGP Russia.  They struggled with both their side by side jumps in the free skate, doubling one and singling and falling on the other.  They need a gold medal to give themselves a chance to qualify for the Final.  They have the 5th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.

Liu and Johnson won bronze at JGP Czech Republic, although there was a sizable gap between them and Atakhanova and Spiridonov.  They did set a new personal best free skate score at that event, despite having two falls and receiving negative GOEs on five of the elements.  They need a gold medal to give themselves a strong chance of qualifying for the Final.  They have the 7th best short program, 5th best free skate and 6th best total scores.

Oganesian and Bardei placed 4th at Junior Worlds last year and qualified for the Junior Grand Prix Final.  They have competed two seasons on the Junior Grand Prix and won three medals.  If they medal here, they’ll have a chance to qualify for the Final next week in Germany.

Ustimkina and Volodin have only competed in one Junior Grand Prix event, placing 5th last season in Latvia.  They are the reigning Youth Olympic Games bronze medalist.  They also have a chance to qualify for the Final next week in Germany if they can medal here.

 

My podium predictions:

Gold: Borisova/Sopot

Silver: Atakhanova/Spiridonov

Bronze: Oganesian/Bardei

 

The competitors: 

Alexandrovskaya/Windsor, AUS

Dawson/Reekie, CAN

Walsh/Michaud, CAN

Han/Yang, CHN

Thomalla/Kunkel, GER

Caldara/Caputo, ITA

Atakhanova/Spiridonov, RUS

Borisova/Sopot, RUS

Ustimkina/Volodin, RUS

Broda/Betegon Martin, ESP

Oganesian/Bardei, USA

Chen/Hartley, USA

Liu/Johnson, USA

Marvaldi/Villeneuve, USA

2016 Youth Olympic Games Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 61.82 34.84 26.98 6.54 6.57 6.86 7.00 6.75 0.00 #9
2 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 60.80 34.25 26.55 6.93 6.29 6.61 6.75 6.61 0.00 #7
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 56.38 32.13 24.25 6.18 5.96 6.07 6.14 5.96 0.00 #4
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 48.51 27.06 21.45 5.46 5.14 5.39 5.46 5.36 0.00 #10
5 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 46.47 26.56 19.91 4.93 4.79 5.04 5.25 4.89 0.00 #5
6 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 45.84 24.87 20.97 5.39 4.93 5.07 5.54 5.29 0.00 #8
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 43.96 24.90 19.06 4.86 4.50 4.86 4.93 4.68 0.00 #2
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 35.86 19.83 17.03 4.46 3.93 4.11 4.50 4.29 1.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 35.49 18.49 17.00 4.39 4.18 4.11 4.46 4.11 0.00 #6
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 28.16 14.23 13.93 3.68 3.29 3.39 3.68 3.39 0.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 107.86 52.44 55.42 7.14 6.75 6.86 7.07 6.82 0.00 #9
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 104.31 51.68 54.63 6.86 6.96 6.54 6.96 6.82 2.00 #10
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 96.39 47.06 49.33 6.36 5.89 6.18 6.29 6.11 0.00 #7
4 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 93.22 48.14 45.08 5.64 5.54 5.61 5.82 5.57 0.00 #5
5 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 92.08 47.35 45.73 5.68 5.57 5.68 5.86 5.79 1.00 #8
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 80.06 38.06 44.00 5.39 5.54 5.21 5.75 5.61 2.00 #6
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 75.82 36.33 39.49 4.93 4.96 4.79 5.11 4.89 0.00 #4
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 72.67 36.76 35.91 4.57 4.36 4.54 4.61 4.36 0.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 64.66 32.62 33.04 4.29 3.93 4.00 4.32 4.11 1.00 #1
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 46.14 20.51 26.63 3.61 3.14 3.21 3.43 3.25 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry
RUS
168.66 2 1
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin
CZE
166.13 1 2
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita
RUS
152.77 3 3
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu
CAN
140.59 4 5
5 ZHAO Ying / XIE Zhong
CHN
139.06 6 4
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph
USA
126.53 5 6
7 GAO Yumeng / LI Bowen
CHN
119.78 7 7
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae
KOR
108.53 8 8
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo
ITA
100.15 9 9
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D
UKR
74.30 10 10

2015 NRW Trophy Junior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 50.27 28.33 21.94 5.50 5.17 5.83 5.42 5.50 0.00 #2
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 49.64 29.80 19.84 5.33 4.58 5.08 5.08 4.75 0.00 #1
3 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI BSV92/SCB GER 33.00 16.80 16.20 4.25 3.83 4.17 4.17 3.83 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 93.10 52.97 40.13 5.58 4.33 5.33 4.92 4.92 0.00 #2
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 73.25 37.84 38.41 5.25 4.67 4.25 5.17 4.67 3.00 #3
3 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI BSV92/SCB GER 55.32 25.33 29.99 4.00 3.58 3.83 3.75 3.58 0.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 142.74 2 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 123.52 1 2
3 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI BSV92/SCB GER 88.32 3 3