2017 Grand Prix Final Ladies Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Kaetlyn OSMOND  CAN 77.04 40.64 36.40 9.00 8.82 9.32 9.14 9.21 0.00 #5
2 Alina ZAGITOVA  RUS 76.27 41.21 35.06 8.71 8.71 8.79 8.82 8.79 0.00 #6
3 Satoko MIYAHARA  JPN 74.61 39.39 35.22 8.71 8.64 8.89 8.86 8.93 0.00 #1
4 Maria SOTSKOVA  RUS 74.00 40.11 33.89 8.57 8.25 8.54 8.46 8.54 0.00 #3
5 Wakaba HIGUCHI  JPN 73.26 39.08 34.18 8.57 8.29 8.71 8.54 8.61 0.00 #2
6 Carolina KOSTNER  ITA 72.82 35.36 37.46 9.25 9.21 9.29 9.54 9.54 0.00 #4

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Alina ZAGITOVA  RUS 147.03 76.61 70.42 8.79 8.61 8.96 8.79 8.86 0.00 #5
2 Maria SOTSKOVA  RUS 142.28 73.59 68.69 8.57 8.36 8.75 8.57 8.68 0.00 #2
3 Carolina KOSTNER  ITA 141.83 66.87 74.96 9.46 9.11 9.39 9.39 9.50 0.00 #1
4 Satoko MIYAHARA  JPN 138.88 67.00 71.88 9.00 8.79 8.93 9.07 9.14 0.00 #6
5 Kaetlyn OSMOND  CAN 138.12 66.50 72.62 9.14 8.79 9.07 9.18 9.21 1.00 #4
6 Wakaba HIGUCHI  JPN 128.85 62.67 66.18 8.50 8.00 8.18 8.36 8.32 0.00 #3

Total

PL Name Nation SP FS Points
1. Alina ZAGITOVA  RUS 2 1 223.30
2. Maria SOTSKOVA  RUS 4 2 216.28
3. Kaetlyn OSMOND  CAN 1 5 215.16
4. Carolina KOSTNER  ITA 6 3 214.65
5. Satoko MIYAHARA  JPN 3 4 213.49
6. Wakaba HIGUCHI  JPN 5 6 202.11

2017 Cup of China Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Gabrielle DALEMAN CAN 70.65 37.51 33.14 8.36 8.00 8.39 8.29 8.39 0.00 #11
2 Wakaba HIGUCHI JPN 70.53 37.68 32.85 8.39 7.89 8.29 8.25 8.25 0.00 #9
3 Elena RADIONOVA RUS 70.48 37.17 33.31 8.29 8.07 8.39 8.43 8.46 0.00 #10
4 Alina ZAGITOVA RUS 69.44 39.01 31.43 7.82 7.71 7.71 8.11 7.93 1.00 #4
5 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 67.10 35.67 31.43 7.89 7.50 8.07 7.82 8.00 0.00 #6
6 Marin HONDA JPN 66.90 35.01 31.89 8.00 7.68 8.11 8.00 8.07 0.00 #5
7 Mai MIHARA JPN 66.90 34.66 32.24 8.11 7.79 8.11 8.11 8.18 0.00 #8
8 Xiangning LI CHN 59.20 32.95 26.25 6.68 6.18 6.75 6.64 6.57 0.00 #2
9 Dabin CHOI KOR 53.90 26.10 27.80 7.04 6.71 6.89 7.07 7.04 0.00 #7
10 Amber GLENN USA 52.61 25.78 27.83 7.14 6.79 6.68 7.11 7.07 1.00 #3
11 Ziquan ZHAO CHN 50.39 26.68 24.71 6.25 6.00 6.14 6.32 6.18 1.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alina ZAGITOVA RUS 144.44 76.09 68.35 8.39 8.36 8.79 8.50 8.68 0.00 #8
2 Wakaba HIGUCHI JPN 141.99 74.10 67.89 8.64 8.11 8.61 8.50 8.57 0.00 #9
3 Mai MIHARA JPN 139.17 74.45 64.72 8.14 7.79 8.32 8.07 8.14 0.00 #3
4 Elena RADIONOVA RUS 136.34 69.43 66.91 8.39 8.11 8.43 8.32 8.57 0.00 #11
5 Marin HONDA JPN 131.42 66.84 64.58 8.11 7.68 8.25 8.14 8.18 0.00 #6
6 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 129.58 66.04 63.54 8.07 7.54 8.07 8.00 8.04 0.00 #7
7 Gabrielle DALEMAN CAN 126.18 61.05 65.13 8.29 7.89 8.18 8.21 8.14 0.00 #10
8 Xiangning LI CHN 115.62 63.43 52.19 6.93 5.93 6.93 6.36 6.46 0.00 #4
9 Dabin CHOI KOR 112.09 59.08 53.01 6.82 6.32 6.64 6.79 6.57 0.00 #5
10 Amber GLENN USA 98.53 45.66 53.87 6.89 6.64 6.46 6.86 6.82 1.00 #1
11 Ziquan ZHAO CHN 94.32 48.75 46.57 6.04 5.39 5.93 5.96 5.79 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alina ZAGITOVA
RUS
213.88 4 1
2 Wakaba HIGUCHI
JPN
212.52 2 2
3 Elena RADIONOVA
RUS
206.82 3 4
4 Mai MIHARA
JPN
206.07 7 3
5 Marin HONDA
JPN
198.32 6 5
6 Gabrielle DALEMAN
CAN
196.83 1 7
7 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
196.68 5 6
8 Xiangning LI
CHN
174.82 8 8
9 Dabin CHOI
KOR
165.99 9 9
10 Amber GLENN
USA
151.14 10 10
11 Ziquan ZHAO
CHN
144.71 11 11

2017 Cup of China Ladies Preview

Three strong Japanese ladies are competing at this event, and with only two spots on the Olympic team, placements here matter when deciding who will head to Korea.  But there are still some dangerous Russian skaters as well as the reigning World Bronze Medalist in the mix.

Alina Zagitova and Amber Glenn are making their Grand Prix debuts at this event.  This is a relatively young field, with Alina Zagitova the youngest at 15 and Elizaveta Tuktamysheva the oldest at 20.  Of the eleven skaters competing in this event, a whopping seven have scored over 200 points in their careers.

Alina Zagitova is making her Grand Prix debut after winning the World Junior title last season.  She kicked off her first senior season with a gold medal at Lombardia Trophy.  At that event, she landed a triple lutz + triple loop and a triple flip in her short program, both in the bonus.  She fell on her double axel but that was the only negative GOE she received for the program.  She earned Level 4 for all of her spins and steps, and despite the fall, she still earned GOEs totaling 5.5 points.  Her program components ranged from 7.70-8.20, fairly strong for a first year senior competitor.  Her free skate is completely backloaded, with all seven of her jumping passes in the bonus, including a double axel + triple toe and a triple lutz + triple loop.  They lutz + loop combo earned positive GOEs and was worth 13.61 points.  In fact, she earned positive GOEs on the entire program, many in the 2s and 3s, and netted 13 points total.  She again achieved Level 4 on all of her spins and the step sequence and her program components were higher than the short program, in the mid 8s.  She has the 5th best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores.

Wakaba Higuchi won bronze at Rostelecom Cup a few weeks ago.  She can guarantee herself a spot in the Final with a gold medal, while a silver or bronze would keep her in the running.  Her best short program came at Lombardia Trophy and included a triple lutz + triple toe and a triple flip both in the bonus.  She earned all positive GOEs, netting her 7 points over the base value.  She earned Level 4 for all of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  At Rostelecom Cup, her triple + triple was under-rotated, but she did max out her levels.  She has hit her triple lutz + triple toe combinations at both her events this year, and earned all Level 4s at Rostelecom Cup with program components in the mid 8s.  She has the 4th best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Mai Mihara is starting her sophomore season on the Grand Prix after winning bronze in her debut last season at Skate America.  She started this season with a silver medal at the Autumn Classic International.  Her short program included a triple lutz + triple toe and a triple flip, but she received an edge call.  Her program components were in the mid 7s to low 8s.  Her free skate featured a triple lutz + triple toe at the beginning of the program and in the bonus but she again received an edge call on her flip and popped the last jump in the program into a double.  She received all positive GOEs except for the flip and her program components were in the high 7s to mid 8s.  She has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Marin Honda finished 5th in her Grand Prix debut in Canada last week.  Her short program was not strong enough to finish in the top 6 at that event, but at the US International Figure Skating Classic, she landed a triple flip + triple toe and a triple loop with all positive GOEs and program components in the mid 7s.  Her free skate included a triple flip + triple toe and an under-rotated double axel + triple toe.  She also under-rotated a triple flip, but has five jumping passes in the bonus.  Her program components were in the low to high 7s, but were higher with some marks in the 8s at the US International Figure Skating Classic.  She has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Elena Radionova finished 4th at Rostelecom Cup, placing off the podium for the first time in her Grand Prix career.  She has qualified for each of the last four Grand Prix Finals, and she’ll need to win a gold medal here to give herself a chance at qualifying.  Her triple lutz + triple toe in the short program was under-rotated at both Rostelecom Cup and Ondrej Nepela Trophy but her program components were strongest in Russia, where she received marks in the mid to high 8s.  Her free skates have been full of problems from receiving no credit for an intended triple loop at both events, edge calls on her flip at Nepela Trophy, and an under-rotation on her opening triple lutz + triple toe at Rostelecom Cup.  Her program components were best in Russia, ranging from 8.36 to 8.75.  She has the 8th best short program score.

Elizaveta Tuktamysheva is starting her 7th season on the Grand Prix and has won seven total medals.  She has qualified for the Final three times, most recently in 2014, and won gold that year.  She placed 6th at Lombardia Trophy and then won bronze at Finlandia Trophy to start her season.  At Lombardia Trophy, her short program included a triple toe + triple toe and a triple lutz (fall).  Her program components were also on the lower side, in the mid 7s.  Her free skate started with a popped lutz and she did not hit a triple + triple combination.  Her program components were slightly better, in the high 7s to mid 8s.  At Finlandia Trophy, she again his her triple toe + triple toe and stood up on her lutz, earning all positive GOEs.  Her program components were higher, in the mid 7s to low 8s.  Her free skate had a triple toe + triple toe in the bonus but she under-rotated a flip and fell on it.  Her program components were similar to Lombardia.  She has the 9th best short program score.

Gabrielle Daleman is entering her third season on the Grand Prix, but has never finished higher than 4th place.  She had a breakout end to her season, medaling at both Four Continents and Worlds.  She had a bit of a disappointing start to this season, finishing 6th at Finlandia Trophy.  Her short program there started with her signature triple toe + triple toe, but she didn’t receive the +3 GOE she normally gets.  She also had a solo triple lutz that she fell on and she only earned Level 2 for all of her spins, leaving lots of points on the table.  Her program components were in the high 7s to low 8s.  Her free skate did not even place her in the top 6 at that event.

 

My podium predictions:

Gold: Alina Zagitova

Silver: Wakaba Higuchi

Bronze: Mai Mihara

 

Bios of the competitors:

Gabrielle Daleman, CAN: She is the reigning World Bronze Medalist and reigning Four Continents Silver Medalist.  She placed 4th at Skate American and 4th at Trophee de France last season.  Her personal best is 214.15.  She is 19 years old.

Xiangning Li, CHN: She placed 14th at Worlds, 13th at Four Continents, and 11th at Junior Worlds.  She finished 10th at Cup of China last season.  Her personal best is 179.42.  She is 17 years old.

Ziquan Zhao, CHN: She finished 15th at Four Continents.  She placed 11th at Cup of China last season.  Her personal best is 149.12.  She is 19 years old.

Wakaba Higuchi, JPN: She placed 11th at Worlds and 9th at Four Continents.  She won bronze at Rostelecom Cup.  She is the 2015 and 2016 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 217.63.  She is 16 years old.

Marin Honda, JPN: She is the reigning World Junior Silver Medalist.  She finished 5th at Skate Canada.  She is the 2016 World Junior Champion.  Her personal best is 201.61.  She is 16 years old.

Mai Mihara, JPN: She finished 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  She won bronze at Skate America and placed 4th at Cup of China last season.  Her personal best is 218.27.  She is 18 years old.

Dabin Choi, KOR: She placed 10th at Worlds and 5th at Four Continents.  She finished 7th at Skate Canada and 9th at NHK Trophy.  Her personal best is 191.11.  She is 17 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 4th at Rostelecom Cup.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 18 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 4th at Skate Canada and won bronze at Cup of China last season.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 20 years old.

Alina Zagitova, RUS: She is the reigning World Junior Champion.  She won gold at JGP France and bronze at JGP Slovenia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she won gold.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 218.46.  She is 15 years old.

Amber Glenn, USA: This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 183.60.  She is 18 years old.

2017 Rostelecom Cup Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 80.75 42.69 38.06 9.36 9.43 9.64 9.54 9.61 0.00 #12
2 Carolina KOSTNER ITA 74.62 37.93 36.69 8.96 8.96 9.32 9.25 9.36 0.00 #6
3 Wakaba HIGUCHI JPN 69.60 36.26 33.34 8.32 8.14 8.46 8.36 8.39 0.00 #8
4 Kaori SAKAMOTO JPN 68.88 38.59 30.29 7.57 7.50 7.54 7.68 7.57 0.00 #5
5 Elena RADIONOVA RUS 68.75 34.21 34.54 8.50 8.43 8.71 8.75 8.79 0.00 #9
6 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 63.92 32.71 31.21 7.75 7.68 7.86 7.86 7.86 0.00 #10
7 Mariah BELL USA 63.85 34.05 29.80 7.39 7.32 7.54 7.46 7.54 0.00 #7
8 Valeriia MIKHAILOVA RUS 63.38 35.38 28.00 7.00 6.79 7.14 7.00 7.07 0.00 #1
9 Mirai NAGASU USA 56.15 27.91 30.24 7.86 7.29 7.54 7.61 7.50 2.00 #11
10 Nicole SCHOTT GER 55.55 27.99 27.56 6.89 6.75 6.96 6.96 6.89 0.00 #3
11 Mae Berenice MEITE FRA 54.24 28.93 26.31 6.50 6.32 6.71 6.64 6.71 1.00 #4
12 Anastasia GALUSTYAN ARM 48.10 24.04 26.06 6.54 6.36 6.43 6.61 6.64 2.00 #2

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 150.46 75.35 76.11 9.39 9.39 9.57 9.61 9.61 1.00 #11
2 Carolina KOSTNER ITA 141.36 68.09 73.27 8.93 8.93 9.36 9.25 9.32 0.00 #12
3 Wakaba HIGUCHI JPN 137.57 69.37 68.20 8.50 8.36 8.61 8.61 8.54 0.00 #10
4 Elena RADIONOVA RUS 126.77 58.84 68.93 8.54 8.36 8.82 8.61 8.75 1.00 #7
5 Kaori SAKAMOTO JPN 125.12 62.46 63.66 7.93 7.75 7.96 8.18 7.96 1.00 #9
6 Mariah BELL USA 124.71 64.37 60.34 7.61 7.25 7.71 7.57 7.57 0.00 #4
7 Mirai NAGASU USA 122.10 61.64 60.46 7.86 7.25 7.57 7.57 7.54 0.00 #5
8 Valeriia MIKHAILOVA RUS 121.71 63.52 59.19 7.32 7.14 7.57 7.43 7.54 1.00 #6
9 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 121.03 58.01 63.02 7.79 7.71 8.04 7.89 7.96 0.00 #8
10 Nicole SCHOTT GER 113.17 57.03 56.14 7.11 6.79 7.04 7.04 7.11 0.00 #2
11 Anastasia GALUSTYAN ARM 106.80 53.31 53.49 6.68 6.21 6.96 6.79 6.79 0.00 #1
12 Mae Berenice MEITE FRA 106.72 53.65 53.07 6.57 6.32 6.82 6.71 6.75 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
231.21 1 1
2 Carolina KOSTNER
ITA
215.98 2 2
3 Wakaba HIGUCHI
JPN
207.17 3 3
4 Elena RADIONOVA
RUS
195.52 5 4
5 Kaori SAKAMOTO
JPN
194.00 4 5
6 Mariah BELL
USA
188.56 7 6
7 Valeriia MIKHAILOVA
RUS
185.09 8 8
8 Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
184.95 6 9
9 Mirai NAGASU
USA
178.25 9 7
10 Nicole SCHOTT
GER
168.72 10 10
11 Mae Berenice MEITE
FRA
160.96 11 12
12 Anastasia GALUSTYAN
ARM
154.90 12 11

2017 Rostelecom Cup Ladies Preview

Evgenia Medvedeva did not lose a single event last season and she holds the top scores ever recorded for ladies.  In fact, the last time she lost an event was at this event back in 2015 when she won a silver medal.  The only person she has ever lost to as a senior is Elena Radionova, who is also competing at this event.  However, if anyone else walked away with the gold, it would be considered a huge upset.  The rest of this talented field will be competing for the other two spots on the podium.

The youngest competitor is Valeriia Mikhailova who is 15, while the oldest is Carolina Kostner at 30.  Three ladies are making their Grand Prix debuts, including reigning World Junior Bronze Medalist Kaori Sakomoto.  Four of these ladies have scored over 200 points.  Mirai Nagasu has the biggest technical element of any of these ladies as she’ll attempt the triple axel in both her short program and her free skate.

Evgenia Medvedeva started her season with a gold medal at Ondrej Nepela Trophy.  All of her short program jumps are in the bonus, including her triple flip +triple toe and her triple loop.  Her combination earned an impressive 12.24 points.  She earned Level 4 on all of her spins and the step sequence and had all positive GOEs, earning 9 points.  Her program components were in the low to mid 9s and she even received one 10.00 for performance.  Her free skate is backloaded with six jumping passes in the bonus, including a triple flip + triple toe and a triple salchow + triple toe.  She did earn an edge call on her triple lutz, which was the only negative GOE for the program.  She earned 12 points from GOEs and earned Level 4 on all of her spins.  Her program components ranged from 9.10 to 9.35, and she earned two 10.00 marks, one for performance and one for interpretation of music.  She has the best short program, 2nd best free skate, and best total scores.

Wakaba Higuchi is entering her second season on the Grand Prix.  She won a bronze medal in her debut at Trophee de France last season.  She won silver at Lombardia Trophy with personal best scores in the short program and overall.  Her short program includes a triple lutz + triple toe and a triple flip both in the bonus.  She earned all positive GOEs, netting her 7 points over the base value.  She earned Level 4 for all of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  Her free skate includes two triple lutz + triple toe combinations, but only four jumps in the bonus.  She earned all positive GOEs, earning 12 points.  She earned Level 4 on two of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  Her biggest upgrade from last season has been to max out her levels, and complete everything with quality to rack up the GOE points.  She has the 3rd best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Carolina Kostner is returning for her 10th season on the Grand Prix, but her first since 2013.  She has 12 total medals on the Grand Prix circuit, at every event except for Skate Canada.  She has qualified for the Final four times in her career, the last time in 2012, and she has won a medal every time she has qualified for the Final.  She started her season with a bronze medal Lombardia Trophy  and a silver medal at Finlandia Trophy.  At Lombardia Trophy she landed a triple flip + double toe and a triple loop.  She earned all positive GOEs, netting 7 points and earned Level 4 for two of her spins and the step sequence.  Her program components were in the low to mid 9s.  Her free skate did not include a triple + triple combination, which she’ll need to be competitive at the Olympics.  She also singled an axel and did not complete a lutz.  She did earn Level 4 on all of her spins and her step sequence and had mostly positive GOEs.  Her program components seemed a bit low for her, in the high 8s with only one mark in the 9s.  At Finlandia Trophy, she missed her combination and fell in the short program but earned Level 4 for all of her spins and steps.  Her free skate had a singled flip.  She has the 4th best short program, 10th best free skate, and 8th best total scores.

Mirai Nagasu is also competing in her 10th season on the Grand Prix.  She has medaled four times, the last time at this event back in 2013, and has never qualified for the Grand Prix Final.  She kicked off her season with a silver medal at the US International Figure Skating Classic.  Her short program includes a triple flip and her combo at the Classic was a triple lutz + double toe, instead of a triple + triple.  She earned Level 4 on all of her spins. She earned a negative GOE on her triple axel attempt, which was fully rotated and she stood up on.  Her program components were in the low to mid 7s.  In the free skate, she had a much better triple axel with only a very slight negative GOE, earning her 8.10 points.  The rest of the program had issues with four under-rotated jumps.  Her only clean triple with a positive GOE was the final jump in her program: a triple loop.  She also only has four jumps planned in her bonus, she she really needs to make them count.  She earned Level 4 for her spins and her program components were in the high 7s and low 8s.

Elena Radionova will be competing for the 5th season on the Grand Prix and she has never not finished on the podium.  She has qualified for four straight Grand Prix Finals, winning two medals. She started her season with a bronze medal at the Ondrej Nepela Trophy.  Her short program includes a triple lutz + triple toe (under-rotated) and a triple flip.  She earned Level 4 on all of her spins, but only a Level 2 on her step sequence and her program components ranged from mid 7s to mid 8s.  Her free skate had a glitch when she received no credit for a loop and then tried to add a triple loop in later but also received no credit for it as an extra jump.  She also earned an edge call on her triple flip.  She had one clean triple + triple combination, a triple lutz + single loop + triple salchow.  She earned Level 4 on two of her spins and had program components in the high 7s and low 8s.

Elizabet Tursynbaeva will be competing for the 3rd year on the Grand Prix, and she has never won a medal.  Her best finish was in her debut at Skate America in 2015, when she placed 4th.  She won bronze at Autumn Classic International to start her season.  Her short program included a triple lutz + triple toe (under-rotated) and a triple flip.  She earned Level 4 for her spins and had program components in the mid to high 6s.  Her free skate has four jumping passes in the bonus, including triple salchow + triple toe and double axel + triple toe + double toe.  She earned a Level 4 for her step sequence but only one of her spins.  Her program components were better, ranging from 7.10 to 7.45.

Mariah Bell will be competing in her 3rd season on the Grand Prix, in her 3rd event.  She has one medal, a silver from last year’s Skate America.  She placed 5th at the US International Figure Skating Classic earlier this season.  While her score at that event, was fairly low, her scores last season are a better indicator of what she is capable of and that she is in the medal mix.  Her short program includes a triple lutz + triple toe (fall) and a triple flip.  Her only negative GOE was on the opening combination and her program components were in the high 6s and mid 7s.  Her free skate started off with a nice triple lutz + triple toe, but she under-rotated her three jump combo and fell, singled a flip, and missed a spin completely.  She also only earned Level 2 on her step sequence.  Her program components were in the high 6s and low 7s.

 

My podium predictions:

Gold: Evgenia Medvedeva

Silver: Wakaba Higuchi

Bronze: Elena Radionova

 

Bios of the competitors:

Anastasia Galustyan, ARM: She placed 23rd at Worlds and 12th at Europeans.  She finished 9th at Rostelecom Cup and 11th at Trophee de France last season.  Her personal best is 162.58.  She is 18 years old.

Mae Berenice Meite, FRA: She finished 16th at Europeans.  She placed 7th at Trophee de France last season.  Her personal best is 174.53.  She is 23 years old.

Nicole Schott, GER: She placed 19th at Worlds and 10th at Europeans.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 165.92.  She is 21 years old.

Carolina Kostner, ITA: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Bronze Medalist.  She is the 2014 Olympic Bronze Medalist; 2012 World Champion; 2008 and 2013 World Silver Medalist; 2005, 2011, and 2014 World Bronze Medalist; 2007, 2008, 2010, 2012, and 2013 European Champion; 2009 and 2011 European Silver Medalist; 2006 and 2014 European Bronze Medalist; and 2003 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 216.73.  She is 30 years old.

Wakaba Higuchi, JPN: She placed 11th at Worlds and 9th at Four Continents.  She won bronze at Trophee de France and finished 4th at NHK Trophy last season.  She is the 2015 and 2016 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 217.63.  She is 16 years old.

Kaori Sakamoto, JPN: She is the reigning World Junior Bronze Medalist.  She won silver at JGP France and gold at JGP Japan last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she won bronze.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 195.54.  She is 17 years old.

Elizabet Tursynbaeva, KAZ: She finished 9th at Worlds and 8th at Four Continents.  She placed 5th at Rostelecom Cup and 8th at NHK Trophy last season.  Her personal best is 191.99.  She is 17 years old.

Evgenia Medvedeva, RUS: She is the reigning World Champion and reigning European Champion.  She won gold at Skate Canada and gold at Trophee de France last season to qualify for the Grand Prix Final where she won gold.  She is the 2016 World Champion, 2016 European Champion, 2015 World Junior Champion, and 2014 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 241.31.  She is 17 years old.

Valeriia Mikhailova, RUS: This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 152.22.  She is 15 years old.

Elena Radionova, RUS: She won silver at Rostelecom Cup and gold at Cup of China last season to qualify for the Grand Prix Final where she finished 6th.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 18 years old.

Mariah Bell, USA: She placed 12th at Worlds and 6th at Four Continents.  She won silver at Skate America last season.  Her personal best is 191.59.  She is 21 years old.

Mirai Nagasu, USA: She is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 9th at Skate Canada and 5th at NHK Trophy last season.  She is the 2016 Four Continents Silver Medalist, 2011 Four Continents Bronze Medalist, 2007 World Junior Silver Medalist, and 2008 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 194.95.  She is 24 years old.

2017 World Championships Ladies Preview

Evgenia Medvedeva has not lost an event since Rostelecom Cup in 2015.  She is the reigning World Champion, two-time European Champion and two-time Grand Prix Final Champion.  She holds world record scores for the short program, free skate and total.  Her personal best was set at Europeans where she scored 229.71.  She’s as close to a shoe-in as there is at these World Championships.  She has the top four total element scores in the short program, top three program component scores, top two total element scores in the free skate, and top two program component scores.  She is truly the complete package, with top levels, positive Grades of Execution, difficult jumps and top program component scores.  She backloads her short program, putting all the jumps in the bonus.  And while her free skate is not the most difficult technically being attempted at this event, she is so consistent and so good at all of her jumps that she is able to achieve top technical scores.  She has the best short program, best free skate, and best total scores.

Anna Pogorilaya entered this season with a new surge of confidence from her World Bronze medal last season.  She is the reigning European Silver Medalist.  She qualified for the Grand Prix Final with two gold medals and won bronze at the Final.  Her personal best came at the Final this year when she scored 216.47.  What is most striking is how she has developed as an artist this season.  She’s always been known as a strong jumper and flew a bit under the radar in a crowded Russian field.  But she used her consistency to consistently make World and European teams.  But this season, she’s really seen growth in her program component scores as she’s found her voice in her programs and learned to bring an audience in to the performance.  Her free program is slightly more difficult than Medvedeva’s but she isn’t as clean in her jumps and her progam components are still around 4 points less than what Medvedeva is receiving.  She has the 4th best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Carolina Kostner returned to competition after taking some time off after Sochi and then serving a suspension for her role in her former boyfriend’s doping case.  She is the reigning European Bronze Medalist.  Her personal best was sent in Sochi, where she scored 216.73.   Kostner has always been known for her strong artistic presence on the ice, and that hasn’t been lost in her time away.  In her first major competition back, she was keeping pace with Medvedeva on the program components side.  Where Kostner loses ground is on her jump content.  Her short program is worth about two points less than the other top ladies as she attempts the less difficult triple toe + triple toe combination.  She only has one triple+triple in the free skate, no lutz, and only one flip.  Because she is not doing the harder jumps, she’s starting off 5-6 points behind the rest of the top ladies.  She has the 7th best short program, 4th best free skate, and 5th best total scores.

Kaetlyn Osmond is having the best season of her career, winning two silver medals on the Grand Prix and placing 4th at the Grand Prix Final.  She finished 4th at Four Continents, her best career placement.  Her personal best came at the Grand Prix Final, where she scored 212.45.  She credits her success this season, to finally being healthy.  However, she hasn’t been able to put two clean programs together at an event.  She’s a very strong short program skater, and is often near the top of the leaderboard after that segment of competition.  But often she makes a mistake in the free skate and can’t quite seem to recover.  The layout of her programs gives her the technical ability to compete for the podium, it’s just the execution that’s holding her back.  She also has the capability to earn high program components, but when she makes mistakes, the performance side slips as well, so she gives up points on both sides.  She has the 2nd best short program, 5th best free skate, and 4th best total scores.

Maria Sotskova is in her first senior season.  She won a silver and bronze on the Grand Prix to qualify for the Final where she finished 5th.  Her personal best came at Trophee Eric Bompard where she scored 200.35.  She finished 4th at Europeans.  As deep as the Russian field is, just making the team is a huge accomplishment.  With Medvedeva and Pogorilaya the three spots for the next Olympics should be safe, so she’ll just be skating for herself to prove she can handle the pressure and try to secure her place in what is only going to be a deeper Russian pool next season.  Her scores have been bouncing back and forth throughout the season and her outing at Europeans was not the best.  She has a triple lutz + triple toe, giving her a bit of a technical advantage on paper.  She has the 8th best short program, 8th best free skate, and 8th best total scores.

Mai Mihara is also in her first senior season.  She won a bronze medal at Skate America and is the reigning Four Continents Champion.  Her personal best came at Four Continents, where she scored 200.85.  Unlike Sotskova, Mihara still skates very juniorish and her free program and costuming don’t do much to help that image.  In the short program, she’s scoring about 5 points less than Medvedeva in program components and between 10-12 points in the free skate.  She gives up a lot of points on the technical side in the grade of execution as well.  She has very difficult programs, but with the gap on the artistic side she can’t afford to be giving up any points technically with less than perfect landings.  With the withdrawal of Satoko Miyahara, she is the top ranked Japanese lady at this event, and the pressure is on her to place as high as she can to give Japan a chance at keeping three spots at next year’s Olympics.  She has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Ashley Wagner ended the US ladies medal drought last season by winning the silver medal at Worlds.  She started her season with a gold medal at Skate America and had a pretty low bar to meet to qualify for the Grand Prix Final for the 5th consecutive season, but she had two disastrous programs and finished 6th overall and had to sit at home come December.  She had decent outings at US Nationals to win the silver medal and chose to sit out of Four Continents.  This is the spot she likes to be in though, coming in as an underdog and having to fight to prove she belongs with the top ladies.  Her personal best is 215.39, which she set last year at Worlds.  Her programs are very different from each other but really showcase her maturity and artistry.  Even in her tough outing at Cup of China, she was still receiving top program component marks.  Exogenesis is such a difficult piece of music to skate to and it almost demands perfection.  If she can skate a clean free skate, I expect her program components to go through the roof.  What you have to watch for with Ashley is two-footing and under-rotating jumps and little mistakes she’ll make toward the end of programs that just give points away here and there.  She has the 10th best short program and 10th best total scores.

Gabrielle Daleman is the reigning Four Continents Silver Medalist.  She set her personal best at that event, scoring 196.91.  She has slightly easier technical content, since she only does a triple toe + triple toe, however, her jump is good that she routinely receives +3 GOE from all the judges, making it worth as much as some of the more difficult combinations.  She has the 6th best short program and 9th best total scores.

Mariah Bell was the surprise silver medalist at Skate America.  She finished 6th at Four Continents.  She has such a sparkling, infectious personality on the ice and it’s hard not to fall in love with her.  Her short program to music from Chicago is absolutely perfect for her, however, where she really shines is in the free skate.  She tends to perform better when she competes alongside her training mate, Wagner, so I expect that this will be a good event for her.  She doesn’t have much international experience and almost no Championship experience.  She has the 10th best free skate score.

Other ladies in contention for the top 10 include Wakaba Higuchi (3rd at Trophee de France), Rika Hongo (10th at Four Continents), Karen Chen (US Champion), Laurine Lecavelier (5th at Europeans), Elizabet Tursynbaeva (8th at Four Continents), Da Bin Choi (5th at Four Continents), and Nicole Rajicova (6th at Europeans).

Those with top 10 scores not competing here include Satoko Miyahara (3rd best short program, 2nd best free skate, 2nd best total scores, 2nd at Grand Prix Final): injury; Elena Radionova (9th best short program, 6th best free skate, 6th best total score, 6th at Grand Prix Final): did not qualify for Russian team; Mirai Nagasu (5th best short program, 9th best free skate, 3rd at Four Continents): did not qualify for the US team.

 

My podium predictions:

Gold: Evgenia Medvedeva

Silver: Anna Pogorilaya

Bronze: Carolina Kostner

2016 NHK Trophy Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 71.56 36.30 35.26 8.68 8.54 9.00 8.86 9.00 0.00 #2
2 Maria SOTSKOVA RUS 69.96 37.78 32.18 8.00 7.82 8.25 8.07 8.07 0.00 #3
3 Satoko MIYAHARA JPN 64.20 32.08 33.12 8.43 8.11 8.21 8.32 8.32 1.00 #5
4 Mirai NAGASU USA 63.49 32.42 31.07 7.82 7.54 7.75 7.86 7.86 0.00 #10
5 Wakaba HIGUCHI JPN 62.58 32.04 30.54 7.79 7.39 7.57 7.71 7.71 0.00 #9
6 Yura MATSUDA JPN 60.98 31.33 29.65 7.50 7.21 7.43 7.46 7.46 0.00 #8
7 Karen CHEN USA 58.76 28.52 30.24 7.61 7.29 7.57 7.61 7.71 0.00 #6
8 Alaine CHARTRAND CAN 58.72 29.44 29.28 7.29 7.18 7.21 7.43 7.50 0.00 #1
9 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 55.66 26.92 28.74 7.14 7.00 7.14 7.36 7.29 0.00 #11
10 Nicole RAJICOVA SVK 53.43 26.11 27.32 6.82 6.61 6.86 6.89 6.96 0.00 #4
11 Dabin CHOI KOR 51.06 25.54 25.52 6.50 6.29 6.36 6.39 6.36 0.00 #7

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 139.30 68.62 70.68 8.71 8.57 8.82 9.04 9.04 0.00 #9
2 Satoko MIYAHARA JPN 133.80 64.64 69.16 8.50 8.43 8.75 8.68 8.86 0.00 #10
3 Maria SOTSKOVA RUS 125.92 58.83 67.09 8.36 8.14 8.43 8.43 8.57 0.00 #11
4 Wakaba HIGUCHI JPN 122.81 61.62 61.19 7.82 7.39 7.61 7.64 7.79 0.00 #7
5 Karen CHEN USA 119.69 60.31 59.38 7.54 7.18 7.50 7.46 7.43 0.00 #3
6 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 119.45 60.80 59.65 7.57 7.25 7.46 7.54 7.46 1.00 #5
7 Yura MATSUDA JPN 117.28 57.15 60.13 7.68 7.36 7.54 7.50 7.50 0.00 #8
8 Mirai NAGASU USA 116.84 55.71 61.13 7.75 7.43 7.75 7.64 7.64 0.00 #6
9 Dabin CHOI KOR 114.57 61.93 52.64 6.64 6.36 6.68 6.68 6.54 0.00 #1
10 Nicole RAJICOVA SVK 106.27 52.23 54.04 6.89 6.46 6.82 6.82 6.79 0.00 #2
11 Alaine CHARTRAND CAN 101.50 43.53 57.97 7.36 7.18 7.04 7.36 7.29 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anna POGORILAYA
RUS
210.86 1 1
2 Satoko MIYAHARA
JPN
198.00 3 2
3 Maria SOTSKOVA
RUS
195.88 2 3
4 Wakaba HIGUCHI
JPN
185.39 5 4
5 Mirai NAGASU
USA
180.33 4 8
6 Karen CHEN
USA
178.45 7 5
7 Yura MATSUDA
JPN
178.26 6 7
8 Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
175.11 9 6
9 Dabin CHOI
KOR
165.63 11 9
10 Alaine CHARTRAND
CAN
160.22 8 11
11 Nicole RAJICOVA
SVK
159.70 10 10

2016 NHK Trophy Ladies Preview

With one event to go this season, Evgenia Medvedeva (30 points), Elena Radionova (28) and Kaetlyn Osmond (26) have all qualified for the Grand Prix Final.

Ashley Wagner (20 points), Elizaveta Tuktamysheva (20) and Mai Mihara (20) sit in 4th-6th place awaiting the outcome of this event.  Five ladies competing here still have a chance of qualifying for the Final.

Anna Pogorilaya took home the gold medal from Rostelecom Cup with a personal best total score, surpassing the mark that won her a World Bronze medal last season.  She needs a gold, silver, bronze or 4th place finish to qualify for the Final.  She has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Maria Sotskova took home a silver medal from her debut at Trophee de France where she set personal best scores across the board.  She needs a gold or silver medal to qualify for the Final.  She has the 10th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.

Satoko Miyahara won a bronze medal at Skate Canada.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 7th best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.

Wakaba Higuchi took home a bronze medal from Trophee de France with personal best free skate and total scores.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Alaine Chartrand still has a mathematical chance of qualifying for the Final after placing 5th at Skate Canada, but she would need to win a gold medal and have some help from the other skaters here to accomplish that.  She has the 8th best total score.

Mirai Nagasu cannot qualify for the Final, no matter how she scores here, but she has the 4th best short program score.

The best short program score of the season is 78.52 with the top 10 all scoring above 68 points.  The best free skate score is 144.41 with the top 10 scoring above 127.  The best total score is 221.54 with the top 10 scoring above 192.

 

My podium predictions:

Gold: Anna Pogorilaya

Silver: Maria Sotskova

Bronze: Satoko Miyahara

 

The competitors:

Alaine Chartrand, CAN:

Wakaba Higuchi, JPN:

Yura Matsuda, JPN:

Satoko Miyahara, JPN:

Elizabet Tursynbaeva, KAZ:

Dabin Choi, KOR:

Anna Pogorilaya, RUS:

Maria Sotskova, RUS:

Nicole Rajicova, SVK:

Karen Chen, USA:

Mirai Nagasu, USA:

2016 Trophee de France Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 78.52 42.16 36.36 8.93 8.89 9.18 9.21 9.25 0.00 #2
2 Gabrielle DALEMAN CAN 72.70 39.35 33.35 8.50 8.07 8.46 8.36 8.29 0.00 #3
3 Maria SOTSKOVA RUS 68.71 38.56 30.15 7.61 7.29 7.50 7.68 7.61 0.00 #9
4 Laurine LECAVELIER FRA 66.61 36.14 30.47 7.75 7.36 7.79 7.57 7.61 0.00 #8
5 Wakaba HIGUCHI JPN 65.02 33.96 31.06 7.89 7.57 7.82 7.71 7.82 0.00 #12
6 So Youn PARK KOR 64.89 35.67 29.22 7.39 6.96 7.46 7.32 7.39 0.00 #6
7 Alena LEONOVA RUS 63.87 33.13 30.74 7.54 7.32 7.93 7.68 7.96 0.00 #5
8 Mao ASADA JPN 61.29 29.12 32.17 8.11 7.79 8.04 8.14 8.14 0.00 #4
9 Anastasia GALUSTYAN ARM 56.92 30.90 27.02 6.89 6.54 6.75 6.93 6.68 1.00 #10
10 Gracie GOLD USA 54.87 23.19 31.68 8.07 7.71 7.64 8.14 8.04 0.00 #1
11 Mae Berenice MEITE FRA 52.78 26.67 27.11 6.86 6.46 6.71 6.89 6.96 1.00 #7
12 Yuka NAGAI JPN 52.41 24.64 27.77 7.14 6.68 6.82 7.07 7.00 0.00 #11

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 143.02 72.06 71.96 8.86 8.86 9.00 9.11 9.14 1.00 #10
2 Maria SOTSKOVA RUS 131.64 67.77 63.87 8.00 7.71 8.07 8.07 8.07 0.00 #11
3 Wakaba HIGUCHI JPN 129.46 63.59 65.87 8.39 7.96 8.29 8.21 8.32 0.00 #8
4 So Youn PARK KOR 120.30 61.70 59.60 7.64 7.11 7.50 7.46 7.54 1.00 #7
5 Mae Berenice MEITE FRA 119.87 64.28 55.59 7.07 6.61 7.14 6.96 6.96 0.00 #1
6 Gabrielle DALEMAN CAN 119.40 55.26 65.14 8.39 7.86 8.07 8.21 8.18 1.00 #12
7 Laurine LECAVELIER FRA 118.04 58.73 61.31 7.82 7.39 7.68 7.68 7.75 2.00 #9
8 Gracie GOLD USA 111.02 50.69 62.33 7.89 7.64 7.54 7.96 7.93 2.00 #3
9 Yuka NAGAI JPN 107.08 49.95 57.13 7.32 6.89 7.14 7.18 7.18 0.00 #2
10 Mao ASADA JPN 100.10 39.64 60.46 7.75 7.25 7.18 7.82 7.79 0.00 #6
11 Anastasia GALUSTYAN ARM 98.57 46.07 53.50 6.79 6.43 6.75 6.79 6.68 1.00 #4
12 Alena LEONOVA RUS 77.49 33.56 52.93 7.04 6.43 6.18 6.82 6.61 9.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
221.54 1 1
2 Maria SOTSKOVA
RUS
200.35 3 2
3 Wakaba HIGUCHI
JPN
194.48 5 3
4 Gabrielle DALEMAN
CAN
192.10 2 6
5 So Youn PARK
KOR
185.19 6 4
6 Laurine LECAVELIER
FRA
184.65 4 7
7 Mae Berenice MEITE
FRA
172.65 11 5
8 Gracie GOLD
USA
165.89 10 8
9 Mao ASADA
JPN
161.39 8 10
10 Yuka NAGAI
JPN
159.49 12 9
11 Anastasia GALUSTYAN
ARM
155.49 9 11
12 Alena LEONOVA
RUS
141.36 7 12

2016 Lombardia Trophy Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Wakaba HIGUCHI JPN 66.66 38.50 28.16 7.15 6.85 7.05 7.10 7.05 0.00 #4
2 Mirai NAGASU USA 61.29 32.49 29.80 7.50 7.20 7.50 7.55 7.50 1.00 #20
3 Na Hyun KIM KOR 59.58 35.10 24.48 6.35 5.90 6.10 6.15 6.10 0.00 #1
4 So Youn PARK KOR 56.93 30.97 25.96 6.65 6.20 6.55 6.50 6.55 0.00 #11
5 Roberta RODEGHIERO ITA 56.65 30.93 26.72 6.65 6.45 6.60 6.80 6.90 1.00 #21
6 Nicole SCHOTT GER 55.07 30.23 24.84 6.30 5.95 6.25 6.30 6.25 0.00 #7
7 Lutricia BOCK GER 54.68 31.84 22.84 5.85 5.55 5.75 5.70 5.70 0.00 #3
8 Kanako MURAKAMI JPN 54.61 27.89 26.72 6.95 6.35 6.50 6.90 6.70 0.00 #6
9 Viveca LINDFORS FIN 52.71 29.99 22.72 5.80 5.35 5.85 5.75 5.65 0.00 #14
10 Nathalie WEINZIERL GER 52.07 27.47 24.60 6.05 5.95 6.05 6.45 6.25 0.00 #13
11 Micol CRISTINI ITA 50.43 27.63 23.80 6.00 5.65 6.10 5.95 6.05 1.00 #17
12 Helery HÄLVIN EST 48.31 25.83 22.48 5.65 5.30 5.85 5.65 5.65 0.00 #15
13 Kristen SPOURS GBR 46.49 25.93 20.56 5.25 4.95 5.20 5.20 5.10 0.00 #18
14 Fruzsina MEDGYESI HUN 46.37 25.49 21.88 5.50 5.30 5.50 5.55 5.50 1.00 #16
15 Antonina DUBININA SRB 44.51 26.27 19.24 5.05 4.80 4.65 4.90 4.65 1.00 #9
16 Tanja ODERMATT SUI 42.61 22.21 21.40 5.35 5.20 5.25 5.60 5.35 1.00 #12
17 Anna DUSKOVA CZE 41.21 21.45 20.76 5.30 4.85 5.20 5.35 5.25 1.00 #10
18 Liubov EFIMENKO FIN 39.87 20.83 21.04 5.45 5.15 5.10 5.35 5.25 2.00 #19
19 Aleksandra GOLOVKINA LTU 38.07 19.75 20.32 5.05 4.90 4.95 5.30 5.20 2.00 #8
20 Gerli LIINAMÄE EST 36.91 18.71 19.20 4.95 4.70 4.60 4.90 4.85 1.00 #2
21 Se Bin PARK KOR 30.36 14.44 17.92 4.65 4.50 4.25 4.60 4.40 2.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Na Hyun KIM KOR 117.69 63.37 54.32 6.85 6.55 6.85 6.90 6.80 0.00 #16
2 Mirai NAGASU USA 115.57 54.57 62.00 7.85 7.45 7.70 7.85 7.90 1.00 #17
3 Wakaba HIGUCHI JPN 112.20 53.88 58.32 7.55 7.20 7.10 7.45 7.15 0.00 #19
4 Roberta RODEGHIERO ITA 108.17 53.13 55.04 6.95 6.60 6.80 7.00 7.05 0.00 #21
5 So Youn PARK KOR 99.92 46.64 53.28 6.80 6.45 6.55 6.80 6.70 0.00 #18
6 Kanako MURAKAMI JPN 96.66 42.78 54.88 7.00 6.60 6.65 7.00 7.05 1.00 #13
7 Lutricia BOCK GER 94.40 47.40 48.00 6.15 5.80 5.95 6.20 5.90 1.00 #14
8 Nathalie WEINZIERL GER 92.89 45.21 49.68 6.30 6.05 6.15 6.25 6.30 2.00 #12
9 Micol CRISTINI ITA 92.49 43.41 50.08 6.50 6.00 6.35 6.20 6.25 1.00 #15
10 Nicole SCHOTT GER 89.10 39.86 50.24 6.40 6.05 6.25 6.45 6.25 1.00 #20
11 Kristen SPOURS GBR 88.72 47.16 42.56 5.50 5.10 5.30 5.40 5.30 1.00 #6
12 Viveca LINDFORS FIN 88.24 44.28 44.96 5.70 5.40 5.60 5.80 5.60 1.00 #11
13 Helery HÄLVIN EST 85.25 43.73 43.52 5.60 5.25 5.50 5.40 5.45 2.00 #7
14 Se Bin PARK KOR 82.59 43.35 40.24 5.20 4.70 5.00 5.20 5.05 1.00 #3
15 Tanja ODERMATT SUI 82.23 41.35 42.88 5.50 5.15 5.35 5.50 5.30 2.00 #9
16 Fruzsina MEDGYESI HUN 79.99 36.55 43.44 5.55 5.20 5.40 5.55 5.45 0.00 #8
17 Liubov EFIMENKO FIN 75.51 36.79 38.72 5.10 4.65 4.70 4.95 4.80 0.00 #1
18 Gerli LIINAMÄE EST 71.37 33.93 37.44 4.85 4.40 4.60 4.85 4.70 0.00 #5
19 Anna DUSKOVA CZE 70.32 33.20 39.12 5.10 4.75 4.65 5.20 4.75 2.00 #4
20 Aleksandra GOLOVKINA LTU 70.12 35.72 38.40 5.00 4.55 4.60 5.05 4.80 4.00 #2
21 Antonina DUBININA SRB 69.06 31.74 38.32 5.15 4.55 4.60 4.90 4.75 1.00 #10

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wakaba HIGUCHI JPN 178.86 1 3
2 Na Hyun KIM KOR 177.27 3 1
3 Mirai NAGASU USA 176.86 2 2
4 Roberta RODEGHIERO ITA 164.82 5 4
5 So Youn PARK KOR 156.85 4 5
6 Kanako MURAKAMI JPN 151.27 8 6
7 Lutricia BOCK GER 149.08 7 7
8 Nathalie WEINZIERL GER 144.96 10 8
9 Nicole SCHOTT GER 144.17 6 10
10 Micol CRISTINI ITA 142.92 11 9
11 Viveca LINDFORS FIN 140.95 9 12
12 Kristen SPOURS GBR 135.21 13 11
13 Helery HÄLVIN EST 133.56 12 13
14 Fruzsina MEDGYESI HUN 126.36 14 16
15 Tanja ODERMATT SUI 124.84 16 15
16 Liubov EFIMENKO FIN 115.38 18 17
17 Antonina DUBININA SRB 113.57 15 21
18 Se Bin PARK KOR 112.95 21 14
19 Anna DUSKOVA CZE 111.53 17 19
20 Gerli LIINAMÄE EST 108.28 20 18
21 Aleksandra GOLOVKINA LTU 108.19 19 20