2017 Internationaux de France Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 81.40 42.46 38.94 9.68 9.57 9.89 9.68 9.86 0.00 #9
2 Madison CHOCK / Evan BATES USA 73.55 37.07 36.48 9.07 8.96 9.18 9.18 9.21 0.00 #10
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 70.02 35.56 34.46 8.57 8.43 8.75 8.61 8.71 0.00 #6
4 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 69.73 36.24 33.49 8.39 8.21 8.36 8.36 8.54 0.00 #7
5 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 68.94 32.69 36.25 9.11 8.93 8.93 9.21 9.14 0.00 #8
6 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA 60.64 31.26 29.38 7.36 7.21 7.43 7.36 7.36 0.00 #4
7 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 60.43 30.22 30.21 7.61 7.36 7.64 7.54 7.61 0.00 #5
8 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 59.81 31.05 28.76 7.14 6.89 7.39 7.21 7.32 0.00 #2
9 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 58.58 29.30 29.28 7.32 7.14 7.32 7.39 7.43 0.00 #3
10 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA 54.07 28.53 26.54 6.79 6.50 6.64 6.68 6.57 1.00 #1

Free Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 120.58 61.52 59.06 9.75 9.64 9.93 9.89 10.00 0.00 #9
2 Madison CHOCK / Evan BATES USA 108.30 53.47 54.83 9.07 9.04 9.11 9.18 9.29 0.00 #10
3 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 108.03 53.19 54.84 9.11 8.93 9.18 9.18 9.29 0.00 #7
4 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 107.22 54.34 52.88 8.75 8.61 8.86 8.89 8.96 0.00 #8
5 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 101.28 52.23 50.05 8.39 8.11 8.39 8.32 8.50 1.00 #6
6 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 95.74 50.20 45.54 7.50 7.36 7.71 7.57 7.82 0.00 #4
7 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA 93.50 48.49 45.01 7.50 7.25 7.61 7.54 7.61 0.00 #5
8 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 89.19 44.93 44.26 7.32 7.11 7.50 7.46 7.50 0.00 #1
9 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 85.42 40.95 44.47 7.50 7.21 7.50 7.46 7.39 0.00 #3
10 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA 80.21 39.69 40.52 6.79 6.50 6.89 6.79 6.79 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
FRA
201.98 1 1
2 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
181.85 2 2
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
RUS
177.24 3 4
4 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
176.97 5 3
5 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
ITA
171.01 4 5
6 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
155.55 8 6
7 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT
USA
154.14 6 7
8 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV
POL
147.77 9 8
9 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
145.85 7 9
10 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET
FRA
134.28 10 10

2017 Internationaux de France Dance Preview

With two events left in the Grand Prix series, only Virtue and Moir have qualified for the Final with 30 points.  Hubbell and Donohue have 24 points as do Bobrova and Soloviev and will have to wait and see how the next two weeks play out to determine if they receive a spot in the Final.

Papadakis and Cizeron won gold at Cup of China with personal best scores across the board.  They were also the first dance team to break the 200 point mark and currently hold the world record score.  They need a gold, silver, or bronze medal to qualify for the Final while a 4th place finish would keep them in the running.  Their short dance had a Level 4 rhumba, twizzles, and lift, and partial step sequence with Level 3 on their non touching step sequence.  They had all positive GOEs, worth nearly 11 points, and program components in the mid to high 9s.  They even received eight 10.00 marks, better than they scored at Finlandia Trophy earlier in the season.  They earned at least one 10.00 from five of the nine judges.  Their free dance had Level 4 twizzles, lifts, and spin, and the midline step sequence with Level 3 on their circular step sequence.  Their GOEs were all positive, netting 17 points and their program components were extremely high, in the mid to high 9s with their interpretation score averaging 9.93.  In all, they received 14 10.00 marks for their free dance, including at least one from seven of the nine judges.  They have the 2nd best short dance, best free dance, and best total scores.

Weaver and Poje won silver at Skate Canada with a personal best short dance score. They need a gold or silver medal to qualify for the Final.  Their short dance featured Level 4 twizzles, rhumba, partial step sequence, and lift, with only a Level 3 on the non touching step sequence.  They earned all positive GOEs worth almost 9 points and had program components in the low to mid 9s.  They made a switch to a new free dance before Skate Canada and while the move seems to have paid off, it should be even better at this event with more run-throughs under their belt.  Their free dance received Level 4 on their lifts, twizzles, and spin, and most impressively on their diagonal step sequence.  Their only Level 3 element was on the circular step sequence.  They had all positive GOEs, totaling 14 points and had program components in the low to mid 9s.  They did receive a one point deduction for an extended lift.  They have the 3rd best short dance, 4th best free dance, and 3rd best total scores.

Chock and Bates won silver at Cup of China.  They need a gold or silver medal to guarantee a spot in the Final.  They short dance earned Level 4 for their twizzles and lift with Level 3 on the partial step sequence and the rhumba.  They had all positive GOEs worth 7 points and program components in the low to mid 9s.  heir free dance received Level 4 for their lifts, twizzles, and spin, with Level 3 on their step sequences.  They earned all positive GOEs worth 14 points with program components in the low to mid 9s.  They have the 8th best short dance, 6th best free dance, and 8th best total scores.

Stepanova and Bukin won the bronze medal at Rostelecom Cup with a personal best free dance and total score.  They need a gold medal to guarantee themselves a spot in the Final.  Their short dance received Level 4 for their twizzles and lift with Level 3 on all three step sequences.  They had all positive GOEs, receiving nearly 7 points.  Their program components were in the mid to high 8s.   Their free dance earned Level 4 for their lifts, twizzles, and spin, with Level 3 on their step sequences.  They again earned all positive GOEs, worth 13 points and had program components in the mid to high 8s.  They have the 9th best free dance and 9th best total scores.

 

My podium predictions:

Gold: Papadakis/Cizeron

Silver: Chock/Bates

Bronze: Weaver/Poje

 

Bios of the competitors: 

Weaver/Poje, CAN: They finished 4th at Worlds and 5th at Four Continents.  They won silver at Skate Canada.  They are the 2014 World Silver Medalists, 2015 World Bronze Medalists, 2010 and 2015 Four Continents Champions, 2012 and 2016 Four Continents Bronze Medalists, and 2007 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 190.56.  She is 28 and he is 30.

Abachkina/Thauron, FRA: They finished 8th at Junior Worlds last season.  They placed 8th at Cup of China.  Their personal best is 152.17.  She is 17 and he is 22.

Alessandrini/Souquet, FRA: They placed 28th at Worlds.  They finished 9th at Trophee de France last season.  Their personal best is 131.78.  She is 27 and he is 23.

Papadakis/Cizeron, FRA: They are the reigning World Silver Medalists and European Champions.  They won gold at Cup of China.  They are the 2015 and 2016 European Champions, 2015 and 2016 World Champions, and 2013 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 200.43.  She is 22 and he is 23.

Guignard/Fabbri, ITA: They placed 11th at Worlds and 6th at Europeans.  They finished 5th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 180.30.  She is 28 and he is 29.

Kaliszek/Spodyriev, POL: They finished 14th at Worlds and 8th at Europeans.  They placed 9th at Skate Canada.  Their personal best is 157.15.  She is 21 and he is 23.

Loboda/Drozd, RUS: They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They finished 5th at Skate Canada.  They are the 2016 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 164.37.  She is 18 and he is 21.

Stepanova/Bukin, RUS: They placed 10th at Worlds and 5th at Europeans.  They won bronze at Rostelecom Cup.  They are the 2015 European Bronze Medalists, 2013 World Junior Champions, and 2012 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 179.35.  She is 22 and he is 24.

Chock/Bates, USA: They finished 7th at Worlds and are the reigning Four Continents Bronze Medalists.  They won silver at Cup of China.  They are the 2015 World Silver Medalists, 2016 World Bronze Medalists, 2015 and 2016 Four Continents Silver Medalists, and 2013 Four Continents Bronze Medalists.  Their personal best is 189.01.  She is 25 and he is 28.

Pogrebinsky/Benoit, USA: They finished 7th at Cup of China.  Their personal best is 167.81.  She is 19 and he is 22.

2017 Skate Canada Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 82.68 43.91 38.77 9.50 9.50 9.93 9.68 9.86 0.00 #8
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 77.47 40.69 36.78 9.04 9.00 9.32 9.25 9.36 0.00 #9
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 76.08 40.57 36.51 8.96 8.93 9.29 9.14 9.32 1.00 #10
4 Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 64.34 34.53 29.81 7.36 7.21 7.61 7.46 7.61 0.00 #2
5 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 63.10 32.47 30.63 7.57 7.43 7.75 7.68 7.86 0.00 #5
6 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 62.60 31.98 30.62 7.68 7.50 7.71 7.71 7.68 0.00 #7
7 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 57.77 29.23 28.54 7.04 6.96 7.29 7.21 7.18 0.00 #1
8 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 56.41 28.41 28.00 6.93 6.75 7.14 7.07 7.11 0.00 #3
9 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 55.92 28.17 28.75 7.11 7.14 7.07 7.32 7.29 1.00 #6
10 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 54.74 26.75 27.99 6.93 6.89 7.00 7.18 7.00 0.00 #4

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 117.18 58.48 58.70 9.61 9.57 9.89 9.89 9.96 0.00 #8
2 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 113.35 57.47 55.88 9.11 9.14 9.50 9.32 9.50 0.00 #10
3 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 112.54 57.90 55.64 9.04 9.11 9.39 9.39 9.43 1.00 #9
4 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 102.10 53.05 49.05 8.04 7.86 8.43 8.18 8.36 0.00 #7
5 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 93.12 46.98 46.14 7.68 7.50 7.79 7.68 7.79 0.00 #3
6 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 92.50 46.66 45.84 7.50 7.39 7.71 7.71 7.89 0.00 #4
7 Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 90.47 43.97 46.50 7.54 7.46 7.89 7.86 8.00 0.00 #6
8 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 89.67 45.68 43.99 7.18 7.00 7.50 7.43 7.54 0.00 #5
9 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 88.86 44.64 44.22 7.21 7.21 7.43 7.46 7.54 0.00 #2
10 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 86.09 43.61 42.48 6.93 6.96 7.18 7.18 7.14 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR
CAN
199.86 1 1
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
190.01 2 3
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
USA
189.43 3 2
4 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER
USA
165.20 5 4
5 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
155.72 6 5
6 Olivia SMART / Adria DIAZ
ESP
154.81 4 7
7 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS
CAN
150.27 7 6
8 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS
GER
146.08 8 8
9 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV
POL
144.78 9 9
10 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR
TUR
140.83 10 10

2017 Skate Canada Dance Preview

Four teams at this event are making their Grand Prix debut, including reigning World Junior Silver Medalists Loboda and Drozd, while two of these teams qualified for the Grand Prix Final last season.  All Loboda is the youngest female competitor at 18, while both Tessa Virtue and Kaitlyn Weaver are 28.  Pavel Drozd is the youngest male competitor at 21, while Alper Ucar is 32.  Three teams have scored over 180 points, while two teams have scored over 190 points.

Virtue and Moir are the unquestioned favorite at this event, so the real competition will be for silver and bronze and to see how close they can get to Virtue and Moir.  As with any ice dance event, this will come down to levels, especially on the all important step sequences.  By the Olympics, top teams will want Level 4 on all of their elements and some of these teams have even been earning Level 2 on their step sequences.  Given that there can be up to a 1.5 point difference between levels, this can be a huge hit on the technical score.

Virtue and Moir will compete for their 8th season on the Grand Prix and have medaled 13 times, including 10 consecutive gold medals.  They have qualified for the Final six times, winning a medal five times.  Their first gold medal at the Final came last season.  After returning to competition last season, they were undefeated, and only lost a segment of competition once, the free dance at this event.  They won gold at the Autumn Classic International to start this season.  They earned Level 4 for their rhumba, twizzles, and lift in their short dance, with Level 3 on their non touching step sequence and partial step sequence.  They earned all positive GOEs, many of them +3, for a total of 11 points.  Their program components were in the mid 9s, and included two 10.00 scores.  Their free dance received Level 4 for their lifts, twizzles, and spin, with Level 3 on both step sequences.  Their program components were all positive, netting 16 points and their program components were in the mid 9s.  For this program, they earned three 10.00 marks.  They have the best short dance, best free dance, and best total scores.

Hubbell and Donohue are returning for their 7th season the Grand Prix, and have won 7 total medals.  They have qualified for the Grand Prix Final each of the last two seasons.  They won gold at the US Figure Skating Classic to kick off their season.  They earned Level 4 on their rhumba and Level 3 on their non touching step sequence and lift in the short dance.  They had all positive GOEs, earning 9 points, and had program components in the high 8s and low 9s.  Their free dance received Level 4 for their twizzles, spin, and lifts with Level 3 on their diagonal step sequence.  They earned all positive GOEs, earning 14 points, and had program components in the high 8s and low 9s.  They lost one point for an extended lift.  They have the 7th best short dance, 6th best free dance, and 6th best total scores.

Weaver and Poje are competing for the 11th season on the Grand Prix and have medaled 15 times.  The last time they failed to medal at a Grand Prix event was back in 2010 when they finished 4th at Skate America.  They have qualified for the Final five times, including winning gold twice, but they did not make the Final last season.  They won silver at the Autumn Classic International to start their season.  For their free dance, they are returning to Je Suis Malade, the program that put them on the map and was a breakout moment for their careers.  Their short dance featured Level 4 twizzles, and Level 3 partial step sequence, rhumba, non-touching step sequence, and lift.  They earned a slightly negative GOE on their twizzles and had program components in the mid 8s.  Their free dance received Level 4 on their lifts and twizzles with Level 3 on their spin and step sequences.  They had all positive GOEs, totaling 12 points and had program components in the mid 8s.  They have the 10th best short dance, 8th best free dance, and 8th best total scores.

Loboda and Drozd are making their Grand Prix debut after winning two medals at the Junior World Championships.  They competed for four seasons on the Junior Grand Prix, winning 8 medals and qualifying for the Junior Grand Prix Final three times (winning silver each time).  They made their senior debut at Lombardia Trophy where they won the silver medal.  Their short dance earned Level 4 on their twizzles and lift along with a Level 3 on their non touching step sequence.  They earned all positive GOEs and had program components in the mid 7s.  Their free dance received Level 4 for their lifts, twizzles, and spin with all positive GOEs and program components in the mid 7s.

Hawayek and Baker are starting their fourth season on the Grand Prix and have won one medal in their career: a bronze at NHK Trophy in 2014.  They won silver at the US International Figure Skating Classic earlier this season.  They earned Level 4 on their lift in the short dance and had program components in the mid to high 7s.  They also earned a one point deduction for a fall.  Their free dance received Level 4 for the twizzles, lifts and spin.  They had all positive GOEs, worth 10 points, and had program components in the high 7s to low 8s.

 

My podium predictions:

Gold: Virtue and Moir

Silver: Hubbell and Donohue

Bronze: Weaver and Poje

 

Bios of the competitors:

Soucisse/Firus, CAN: This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 154.60.  She is 22 and he is 23.

Virtue/Moir, CAN: They are the reigning World Champions and reigning Four Continents Champions.  They won gold at Skate Canada and gold at NHK Trophy last season to qualify for the Grand Prix Final where they won gold.  They are the 2010 Olympic Champions; 2014 Olympic Silver Medalists; 2010 and 2012 World Champions; 2008, 2011, and 2013 World Silver Medalists; 2009 World Bronze Medalists; 2008 and 2012 Four Continents Champions; 2009 and 2013 Four Continents Silver Medalists; 2006 and 2007 Four Continents Bronze Medalists; 2006 World Junior Champions; and 2005 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 198.62.  She is 28 and he is 30.

Weaver/Poje, CAN: They finished 4th at Worlds and 5th at Four Continents.  They won bronze at Rostelecom Cup and silver at Cup of China last season.  They are the 2014 World Silver Medalists, 2015 World Bronze Medalists, 2010 and 2015 Four Continents Champions, 2012 and 2016 Four Continents Bronze Medalists, and 2007 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 190.56.  She is 28 and he is 30.

Lorenz/Polizoakis, GER: They placed 19th at Worlds and 14th at Europeans.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 155.34.  She is 22 and he is 22.

Kaliszek/Spodyriev, POL: They finished 14th at Worlds and 8th at Europeans.  They placed 5th at Cup of China and 7th at NHK Trophy last season.  Their personal best is 157.15.  She is 21 and he is 23.

Loboda/Drozd, RUS: They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won gold at JGP Russia and gold at JGP Estonia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won silver.  This is their Grand Prix debut.  They are the 2016 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 164.37.  She is 18 and he is 21.

Smart/Diaz, ESP: They placed 18th at Worlds.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 155.56.  She is 20 and he is 27.

Agafonova/Ucar, TUR: They finished 17th at Worlds and 11th at Europeans.  They placed 9th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 163.00.  She is 26 and he is 32.

Hawayek/Baker, USA: They finished 6th at Skate Canada and 4th at NHK Trophy last season.  They are the 2014 World Junior Champions.  Their personal best is 177.36.  She is 20 and he is 24.

Hubbell/Donohue, USA: They placed 9th at Worlds and 4th at Four Continents.  They won silver at Skate America and silver at Trophee de France last season to qualify for the Grand Prix Final where they finished 5th.  They are the 2014 Four Continents Champions.  Their personal best is 180.82.  She is 26 and he is 26.

2017 World Team Trophy Dance Results

Short Dance

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Madison CHOCK
Evan BATES
 USA 79.05 41.51 37.54 9.29 9.29 9.46 9.43 9.46 0.00 #6
2 Kaitlyn WEAVER
Andrew POJE
 CAN 76.73 39.53 37.20 9.21 9.11 9.43 9.32 9.43 0.00 #5
3 Ekaterina BOBROVA
Dmitri SOLOVIEV
 RUS 68.94 33.49 35.45 8.71 8.75 8.89 9.04 8.93 0.00 #4
4 Shiyue WANG
Xinyu LIU
 CHN 64.03 34.47 29.56 7.43 7.21 7.43 7.46 7.43 0.00 #3
5 Kana MURAMOTO
Chris REED
 JPN 63.77 34.71 29.06 7.14 7.07 7.39 7.36 7.36 0.00 #2
6 Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC
 FRA 61.44 33.10 28.34 7.14 6.86 7.18 7.18 7.07 0.00 #1

Free Dance

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Kaitlyn WEAVER
Andrew POJE
 CAN 113.83 57.86 55.97 9.25 9.14 9.39 9.36 9.50 0.00 #5
2 Madison CHOCK
Evan BATES
 USA 109.96 54.88 55.08 9.04 9.11 9.18 9.25 9.32 0.00 #6
3 Ekaterina BOBROVA
Dmitri SOLOVIEV
 RUS 104.55 51.10 53.45 8.86 8.68 8.89 9.07 9.04 0.00 #4
4 Shiyue WANG
Xinyu LIU
 CHN 94.33 49.63 44.70 7.43 7.21 7.57 7.50 7.54 0.00 #3
5 Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC
 FRA 92.92 49.85 43.07 7.14 6.93 7.21 7.29 7.32 0.00 #1
6 Kana MURAMOTO
Chris REED
 JPN 92.68 48.85 43.83 7.25 7.07 7.36 7.39 7.46 0.00 #2

Total

  1. Weaver/Poje, CAN: 190.56
  2. Chock/Bates, USA: 189.01
  3. Bobrova/Soloviev, RUS: 173.49
  4. Wang/Liu, CHN: 158.36
  5. Muramoto/Reed, JPN: 156.45
  6. Lauriault/Le Gac, FRA: 154.36

2017 World Championships Dance Results

Short Dance

 Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 82.43 43.74 38.69 9.57 9.54 9.75 9.68 9.82 0.00 #20
2 Q Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 76.89 38.53 38.36 9.57 9.43 9.64 9.64 9.68 0.00 #30
3 Q Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 76.53 40.47 36.06 8.86 8.79 9.18 9.07 9.18 0.00 #31
4 Q Madison CHOCK / Evan BATES USA 76.25 39.11 37.14 9.18 9.14 9.36 9.32 9.43 0.00 #32
5 Q Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 74.88 37.79 37.09 9.21 9.18 9.32 9.32 9.32 0.00 #28
6 Q Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 74.84 38.15 36.69 9.11 9.00 9.32 9.14 9.29 0.00 #29
7 Q Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 73.70 37.58 36.12 8.96 8.86 9.11 9.04 9.18 0.00 #27
8 Q Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 73.54 36.68 36.86 9.18 9.07 9.29 9.21 9.32 0.00 #25
9 Q Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 72.83 37.58 35.25 8.68 8.71 8.93 8.86 8.89 0.00 #26
10 Q Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 69.07 34.84 34.23 8.61 8.29 8.68 8.54 8.68 0.00 #23
11 Q Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 67.56 34.02 33.54 8.29 8.21 8.46 8.43 8.54 0.00 #24
12 Q Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR 66.27 32.93 33.34 8.36 8.00 8.50 8.39 8.43 0.00 #22
13 Q Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 66.05 36.10 30.95 7.71 7.54 7.82 7.79 7.82 1.00 #19
14 Q Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 63.86 34.09 29.77 7.46 7.32 7.46 7.50 7.46 0.00 #21
15 Q Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 63.37 33.56 29.81 7.32 7.29 7.57 7.57 7.50 0.00 #17
16 Q Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 60.93 32.24 28.69 7.07 7.00 7.29 7.21 7.29 0.00 #5
17 Q Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 60.80 31.21 29.59 7.39 7.18 7.54 7.43 7.46 0.00 #16
18 Q Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 60.77 31.89 28.88 7.21 6.96 7.39 7.25 7.29 0.00 #18
19 Q Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 57.47 30.33 27.14 6.79 6.50 7.00 6.75 6.89 0.00 #11
20 Q Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 57.10 28.89 28.21 7.04 6.82 7.18 7.11 7.11 0.00 #6
21 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA 56.43 28.12 28.31 7.04 6.89 7.11 7.21 7.14 0.00 #8
22 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 54.82 28.96 25.86 6.50 6.21 6.50 6.50 6.61 0.00 #2
23 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN 54.68 26.53 28.15 7.04 6.82 7.11 7.04 7.18 0.00 #9
24 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 52.22 25.79 26.43 6.57 6.46 6.75 6.61 6.64 0.00 #3
25 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM 51.39 26.47 24.92 6.36 6.04 6.29 6.29 6.18 0.00 #12
26 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 51.02 25.54 25.48 6.46 6.18 6.46 6.43 6.32 0.00 #10
27 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 49.73 24.56 25.17 6.43 6.11 6.39 6.36 6.18 0.00 #13
28 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA 49.51 23.83 25.68 6.46 6.14 6.57 6.46 6.46 0.00 #15
29 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 48.26 24.35 24.91 6.21 6.07 6.39 6.25 6.21 1.00 #14
30 Taylor TRAN / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 46.14 22.99 23.15 5.68 5.61 5.86 6.00 5.79 0.00 #7
31 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN AZE 45.58 24.01 22.57 5.68 5.43 5.82 5.71 5.57 1.00 #1
32 Tatiana KOZMAVA / Alexei SHUMSKI GEO 42.71 21.20 21.51 5.43 5.32 5.46 5.39 5.29 0.00 #4

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 119.15 60.79 58.36 9.75 9.50 9.82 9.71 9.86 0.00 #18
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 116.19 58.08 58.11 9.61 9.61 9.71 9.79 9.71 0.00 #19
3 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 110.52 54.74 55.78 9.29 9.11 9.36 9.29 9.43 0.00 #13
4 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 110.30 55.45 55.85 9.36 9.18 9.43 9.25 9.32 1.00 #17
5 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 110.03 54.72 55.31 9.04 8.93 9.39 9.29 9.43 0.00 #14
6 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 109.97 54.54 55.43 9.25 9.11 9.29 9.25 9.29 0.00 #15
7 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 106.16 52.51 53.65 8.82 8.93 8.96 8.93 9.07 0.00 #12
8 Madison CHOCK / Evan BATES USA 105.79 50.01 55.78 9.18 9.29 9.29 9.36 9.36 0.00 #16
9 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 105.63 52.68 52.95 8.75 8.71 8.82 8.89 8.96 0.00 #11
10 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 101.17 47.15 55.02 9.07 9.11 9.11 9.36 9.21 1.00 #20
11 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 98.12 48.20 49.92 8.21 8.18 8.36 8.39 8.46 0.00 #7
12 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR 96.36 47.66 48.70 8.07 7.93 8.29 8.18 8.11 0.00 #9
13 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 93.78 47.65 46.13 7.54 7.54 7.71 7.79 7.86 0.00 #10
14 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 93.48 46.38 47.10 7.82 7.71 7.79 7.89 8.04 0.00 #8
15 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 91.49 45.99 45.50 7.46 7.32 7.64 7.68 7.82 0.00 #6
16 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 89.48 44.90 44.58 7.36 7.18 7.57 7.50 7.54 0.00 #4
17 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 86.09 42.33 43.76 7.32 7.04 7.39 7.36 7.36 0.00 #2
18 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 85.76 43.30 43.46 7.25 7.04 7.25 7.36 7.32 1.00 #1
19 Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 84.68 41.98 44.70 7.36 7.21 7.43 7.61 7.64 2.00 #5
20 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 79.24 38.34 41.90 6.82 6.93 6.89 7.21 7.07 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR
CAN
198.62 1 2
2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
FRA
196.04 2 1
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
185.18 5 4
4 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
184.81 6 6
5 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
RUS
184.06 8 3
6 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE
ITA
183.73 7 5
7 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
182.04 4 8
8 Piper GILLES / Paul POIRIER
CAN
178.99 9 7
9 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
USA
177.70 3 10
10 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
RUS
174.70 10 9
11 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
ITA
165.68 11 11
12 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO
ISR
162.63 12 12
13 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN
DEN
159.53 13 14
14 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV
POL
157.15 15 13
15 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN
UKR
155.35 14 15
16 Shiyue WANG / Xinyu LIU
CHN
150.25 18 16
17 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR
TUR
146.89 17 17
18 Olivia SMART / Adria DIAZ
ESP
145.61 16 19
19 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS
GER
142.86 20 18
20 Yura MIN / Alexander GAMELIN
KOR
136.71 19 20
Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC
FRA
FNR 21
Lilah FEAR / Lewis GIBSON
GBR
FNR 22
Kana MURAMOTO / Chris REED
JPN
FNR 23
Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN
FIN
FNR 24
Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL
ARM
FNR 25
Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN
CZE
FNR 26
Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV
BLR
FNR 27
Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET
FRA
FNR 28
Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY
LAT
FNR 29
Taylor TRAN / Saulius AMBRULEVICIUS
LTU
FNR 30
Anastasia GALYETA / Avidan BROWN
AZE
FNR 31
Tatiana KOZMAVA / Alexei SHUMSKI
GEO
FNR 32

2017 World Championships Dance Preview

In ice dance, all the teams are attempting the same elements, and what the scores come down to are levels, grades of execution and program components.  Teams are seeking to gain Level 4 for all of their elements, including the high value step sequences.  They are looking for all positive GOEs in the 2s and 3s.  And they are trying to achieve the highest program components possible.  No team has earned all Level 4s in either of their programs this season.  With a difference of 1.5 points between a Level 3 and a Level 4 step sequence and two in the short dance and two in the free dance, levels can make a huge difference in who ends up on the podium.

Virtue and Moir came back to competition this season in preparation for competing in next year’s Olympics.  They won two gold medals on the Grand Prix and won gold at the Grand Prix Final.  They are the reigning Four Continents Champions.  They were beat in the free dance at Skate Canada, but since then, they have been on a roll.  The coaching change they have made seems to agree with their style of movement as they have always been a more understated, lyrical team.  They have the top three technical scores in the short dance, program component scores in the short dance, and technical scores in the free dance.  They also have the top two program components scores in the free dance.  Their personal best came at the Grand Prix Final this season where they scored 197.22.  They earned nine 10.00 marks in their free dance at Four Continents.  They have the best short dance, best free dance, and best total scores.

Papadakis and Cizeron seemed untouchable until Virtue and Moir announced their return.  These two teams now train alongside one another.  They are the two time reigning World Champions and three time reigning European Champions.  They won gold at Trophee de France and lost to Virtue and Moir at both NHK Trophy and the Grand Prix Final.  They’ve been missing levels and that has cost them ground in their programs and they’ve been having to come back from behind.  Their personal best is 194.46, set at last year’s World Championships.  They earned five 10.00 marks in their free dance at Europeans.  They have the 2nd best short dance, 3rd best free dance, and 2nd best total scores.

The Shibutanis had their breakout season last year, landing on the World podium for the first time since 2011.  They are the reigning World Silver Medalists and reigning Four Continents Silver Medalists.  They won two gold medals on the Grand Prix and took home gold from the Final.  They have long been known as technical skaters, but were scoring in the 2s on some of their elements early in the season.  They have resolved many of these issues, but still haven’t hit all 4s.  Their free dance is a very subtle, artistic piece and contrasts their hip hop short program.  Their program components have come up significantly this season, as evidenced by their four 10.00 marks in the free dance at Four Continents.  Their personal best came at Four Continents, where they scored 191.85.  They have the 3rd best short dance, 2nd best free dance, and 3rd best total scores.

Cappellini and Lanotte failed to make the Grand Prix Final this year, after placing 4th at Skate Canada.  They turned their season around, winning the silver medal at Europeans.  Their personal best came at that event, where they scored 186.64.  They are capable of hitting top levels on all of their elements, but they haven’t been able to put together all of those elements in the same event.  They are also slightly behind on program components, and did not receive any 10.00s at Europeans.  They have the 7th best short dance, 6th best free dance, and 6th best total scores.

Bobrova and Soloviev are the reigning European Bronze Medalists.  They won a bronze at Skate America and gold at Rostlecom Cup to qualify for the Final where they placed 4th.  Their personal best was at Rostelecom Cup, where they scored 186.68.  At Europeans, they had a costly Level 2 on one of their step sequences and did not receive any 10.00 marks.  They have the 5th best short dance, 5th best free dance, and 5th best total scores.

Chock and Bates are the only team to beat Virtue and Moir this season, finishing ahead of them in the free dance at Skate Canada.  But their season has been uneven.  Their performance at Skate Canada was a personal best, scoring 188.24.  At the Grand Prix Final, they finished 6th and were beaten by Hubbell and Donohue for the first time.  They took home the bronze medal from Four Continents, but were over 6 points behind the Shibutanis.  Their scores at Skate Canada were so high because they received Level 4s on some of their step sequences, the first team to do so this season.  But they haven’t been able to replicate that since.  They did receive four 10.00 marks for their free dance at Four Continents.  They have the 4th best short dance, 4th best free dance, and 4th best total scores.

Weaver and Poje have found themselves slipping in the last few seasons.  They nearly won a World Championship in 2014 and medaled again in 2015.  But they finished 5th last season.  They won a silver and bronze on the Grand Prix, and failed to qualify for the Final this year.  They finished 5th at Four Continents, their worst performance ever at that event (tied with 2008 and 2009). At Four Continents they had some program component marks in the 8s, which will not be good enough to get onto the podium at Worlds.  Their levels are what’s giving them the biggest trouble this season.  They have not yet scored a 4 on either step sequence in their short dance or their twizzles.  They are the only top team not to receive a Level 4 on their twizzles this season, which costs them about 1 point per event.  Their personal best was set at the World Team Trophy in 2015 when they scored 182.93.  They have the 9th best short dance, 9th best free dance, and 9th best total scores.

Gilles and Poirier won two bronze medals on the Grand Prix this season.  They finished 6th at Four Continents last month and 8th at Worlds last season.  Their personal best came from Skate Canada this year, when they scored 182.57.  They have the 7th best free dance and 8th best total scores.

Hubbell and Donohue finished 4th at Four Continents, but they were 5 points from the podium.  They did set a personal best at that event, scoring 180.82.  They won a pair of silver medals on the Grand Prix to qualify for the Final where they finished 5th.  They placed 6th at Worlds last season.  They have the 8th best short dance and 10th best total scores.

Other teams looking to crack the top ten include Stepanova and Bukin and Guignard and Fabbri.

Virtue and Moir, the Shibutanis, Chock and Bates, Papadakis and Cizeron, and Cappellini and Lanotte have all scored above 40 points in the short program for their technical score.  Virtue and Moir hold the top mark of 42.16 with the Shibutanis the next closest at 40.85.

Virtue and Moir, Papadakis and Cizeron, the Shibutanis, and Bobrova and Soloviev have scored above 37 points in program components in the short dance.  The top mark was set by Virtue and Moir at 38.37 with Papadakis and Cizeron having the second highest score of 37.83.

For the free dance, Virtue and Moir, the Shibutanis, Papadakis and Cizeron, Chock and Bates, and Gilles and Poirier have scored above 56 points on the technical side.  Virtue and Moir again have the highest mark of 59.25 with the Shibutanis setting the second highest mark of 58.43.

In program components, Virtue and Moir, Papadakis and Cizeron, the Shibutanis, Bobrova and Soloviev, and Cappellini and Lanotte have all scored above 56 points in program components.  Virtue and Moir have the highest score of 58.14 with Papadakis and Cizeron setting the next highest mark of 57.61.

Virtue and Moir have a significant lead in all aspects of competition and that is without hitting the top levels on their step sequences.  Papadakis and Cizeron have the second highest artistic marks while the Shibutanis have the second highest technical marks.  What this podium is going to come down to is who can hit the Level 4s and how close will the gap on the artistic side be between the French and the Americans.

 

 

My podium predictions:

Gold: Virtue/Moir

Silver: Papadakis/Cizeron

Bronze: Shibutani/Shibutani

2016 Cup of China Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 73.78 37.27 36.51 9.04 8.93 9.29 9.14 9.25 0.00 #9
2 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 73.23 36.87 36.36 8.96 8.93 9.25 9.14 9.18 0.00 #1
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 72.09 37.64 34.45 8.39 8.39 8.79 8.68 8.82 0.00 #4
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 70.24 36.00 34.24 8.57 8.36 8.64 8.61 8.61 0.00 #10
5 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 60.13 32.19 27.94 6.89 6.89 7.04 7.11 7.00 0.00 #3
6 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 58.57 30.23 28.34 7.07 6.89 7.21 7.14 7.11 0.00 #8
7 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 53.43 26.49 26.94 6.79 6.64 6.86 6.71 6.68 0.00 #2
8 Linshu SONG / Zhuoming SUN CHN 53.20 27.25 25.95 6.54 6.25 6.61 6.54 6.50 0.00 #7
9 Hong CHEN / Yan ZHAO CHN 51.54 25.62 25.92 6.50 6.29 6.57 6.54 6.50 0.00 #6
WD Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN #5

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 111.90 55.59 56.31 9.39 9.21 9.50 9.39 9.43 0.00 #8
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 107.76 53.38 55.38 9.18 9.00 9.36 9.25 9.36 1.00 #7
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 105.32 53.39 52.93 8.64 8.64 8.89 9.00 8.93 1.00 #9
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 101.70 50.87 50.83 8.36 8.21 8.54 8.57 8.68 0.00 #6
5 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 91.23 46.76 44.47 7.39 7.21 7.57 7.50 7.39 0.00 #4
6 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 90.65 46.46 44.19 7.14 7.21 7.50 7.43 7.54 0.00 #5
7 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 87.74 44.51 43.23 7.14 6.96 7.36 7.32 7.25 0.00 #3
8 Linshu SONG / Zhuoming SUN CHN 77.70 39.41 38.29 6.29 6.18 6.54 6.46 6.43 0.00 #2
9 Hong CHEN / Yan ZHAO CHN 65.78 33.37 35.41 5.93 5.68 5.89 6.07 5.93 3.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
185.13 2 1
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
181.54 1 2
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
RUS
177.41 3 3
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
RUS
171.94 4 4
5 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV
POL
150.78 5 6
6 Shiyue WANG / Xinyu LIU
CHN
149.80 6 5
7 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS
USA
141.17 7 7
8 Linshu SONG / Zhuoming SUN
CHN
130.90 8 8
9 Hong CHEN / Yan ZHAO
CHN
117.32 9 9
WD Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM
CAN

2016 Cup of China Dance Preview

Bobrova and Soloviev are the only team thus far to qualify for the Grand Prix Final.  Two teams sit on 26 points and will have to await the outcomes of this event and NHK Trophy to find out if they qualify.

The Shibutanis won a gold medal at Skate America.  Their short dance was a perfect blend of hip hop music with the blues.  Their free dance received Level 4s on everything except for their step sequence, which received Level 3s.  They received +2 or +3 GOEs on all their elements from all the judges, netting 15 points.  Their GOEs were also all in the 9 point range, though in the low 9s.  They need a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  They have the 5th best short dance, 2nd best free dance and 5th best total scores.

Weaver and Poje won bronze at Rostelecom Cup.  Their free dance received Level 4s on all the elements, except for the steps which earned Level 3.  They earned 13 points from GOE and had program component in the low 8s and 9s.  They need a gold medal to qualify for the Final.  They have the 8th best short dance, 8th best free dance and 8th best total scores.

Stepanova and Bukin finished 5th at Skate Canada.  Their levels were a bit low, receiving Level 2 on both of their step sequences in the free dance and Level 3 on their twizzles.  Their GOEs were all positive and earned them 11 points.  All of their program components were in the mid 8 range.  They need a gold medal to give themselves even a shot at the Final.  They have the 9th best short dance, 10th best free dance and 10th best total scores.

Sinitsina and Katsalapov will be competing in their first event of the season here.  If they win a medal, they’ll have a chance to qualify for the Final next week in Japan.

The best short dance score of the season so far is 78.26 with the top 10 scoring above 68 points.  The best free dance score is 115.24 with the top 10 scoring above 103.  The best total score is 193.50 with the top 10 scoring above 172.

 

My podium predictions:

Gold: Shibutani/Shibutani

Silver: Weaver/Poje

Bronze: Sinitsina/Katsalapov

 

Bios of the competitors:

 

Paul/Islam, CAN: They placed 8th at Skate Canada.  They are the 2010 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 152.59.  She is 25 and he is 26.

Weaver/Poje, CAN: They placed 5th at Worlds and are the reigning Four Continents Bronze Medalists.  They won bronze at Rostelecom Cup.  They are the 2014 World Silver Medalists, 2015 World Bronze Medalists, 2010 and 2015 Four Continents Champions, 2012 Four Continents Bronze Medalists, and 2007 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 182.93.  She is 27 and he is 29.

Chen/Zhao, CHN: This is their Grand Prix debut.  She is 22 and he is 24.

Song/Sun, CHN:

Wang/Liu, CHN: They placed 22nd at Worlds and 9th at Four Continents.  They placed 9th at Skate Canada.  Their personal best is 144.16.  She is 22 and he is 22.

Kaliszek/Spodyriev, POL: They placed 16th at Worlds and 11th at Europeans.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 150.60.  She is 20 and he is 22.

Sinitsina/Katsalapov, RUS: They placed 9th at Worlds and 4th at Europeans.  They won silver at Skate America and bronze at Rostelecom Cup last season.  Their personal best is 172.65.  She is 21 and he is 25.

Stepanova/Bukin, RUS: They placed 11th at Worlds and 5th at Europeans.  They placed 5th at Skate Canada.  They are the 2015 European Bronze Medalists, 2013 World Junior Champions and 2012 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 172.83.  She is 21 and he is 23.

Cannuscio/McManus, USA: They placed 5th at Skate America and 6th at NHK Trophy last season.  Their personal best is 143.67.  She is 24 and he is 26.

Shibutani/Shibutani, USA: They are the reigning World Silver Medalists and reigning Four Continents Champions.  They won gold at Skate America.  They are the 2011 World Bronze Medalists, 2011 Four Continents Silver Medalists, 2015 Four Continents Bronze Medalists and 2009 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 188.43.  She is 22 and he is 25.

2016 Rostelecom Cup Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Madison CHOCK / Evan BATES USA 75.04 38.35 36.69 9.04 8.93 9.32 9.21 9.36 0.00 #6
2 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 74.92 37.91 37.01 9.25 9.04 9.36 9.29 9.32 0.00 #7
3 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 69.81 34.11 35.70 8.89 8.64 9.00 8.96 9.14 0.00 #4
4 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 67.72 34.86 32.86 8.29 7.89 8.29 8.29 8.32 0.00 #10
5 Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 64.28 32.91 31.37 7.89 7.57 8.00 7.89 7.86 0.00 #8
6 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA 62.93 34.39 28.54 7.18 6.86 7.21 7.25 7.18 0.00 #2
7 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 62.82 32.93 29.89 7.57 7.29 7.61 7.50 7.39 0.00 #3
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 59.31 31.16 28.15 7.07 6.79 7.21 7.11 7.00 0.00 #9
9 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 55.83 29.23 26.60 6.68 6.43 6.75 6.86 6.54 0.00 #1
10 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 54.64 28.29 26.35 6.61 6.46 6.61 6.71 6.54 0.00 #5

Free Dance

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 111.76 55.61 56.15 9.36 9.07 9.50 9.43 9.43 0.00 #8
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 108.76 54.50 54.26 8.96 8.86 9.29 9.11 9.00 0.00 #10
3 Madison CHOCK / Evan BATES USA 107.09 51.79 55.30 9.18 9.07 9.29 9.29 9.25 0.00 #9
4 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 102.73 52.72 50.01 8.32 8.11 8.50 8.46 8.29 0.00 #7
5 Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 92.67 44.80 47.87 8.00 7.71 8.00 8.18 8.00 0.00 #6
6 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA 90.99 45.95 45.04 7.54 7.21 7.57 7.61 7.61 0.00 #5
7 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 89.70 45.35 45.35 7.61 7.39 7.50 7.68 7.61 1.00 #4
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 84.59 41.17 43.42 7.21 7.11 7.29 7.39 7.18 0.00 #3
9 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 77.54 38.41 39.13 6.54 6.46 6.50 6.57 6.54 0.00 #1
10 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 74.91 35.66 39.25 6.57 6.43 6.50 6.71 6.50 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
RUS
186.68 2 1
2 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
182.13 1 3
3 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
178.57 3 2
4 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
ITA
170.45 4 4
5 Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO
RUS
156.95 5 5
6 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT
USA
153.92 6 6
7 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN
DEN
152.52 7 7
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR
TUR
143.90 8 8
9 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN
RUS
133.37 9 9
10 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV
BLR
129.55 10 10