2018 South Atlantic Regionals Junior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Joseph Kang, University of Delaware FSC 1 64.09 2 106.27 170.36
2 4 William Hubbart, Champions Edge SC 2 61.05 1 106.37 167.42
3 2 David Shapiro, SC of Wilmington 3 55.48 4 85.62 141.10
4 1 Peter Liu, SC of Wilmington 4 47.76 3 89.08 136.84

2017 Eastern Sectionals Junior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 William Hubbart, Southwest Florida FSC 2 60.32 1 125.61 185.93
2 5 Ryan Dunk, Baltimore FSC 1 62.71 2 114.82 177.53
3 2 Peter Liu, SC of Wilmington 4 49.31 3 110.36 159.67
4 3 TJ Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 3 56.82 4 77.22 134.04
WD Nicholas Huff, Gardens FSC of Maryland 5 17.73

2016 US Nationals Novice Men’s Free Skate

Group 1

Max Lake: 80.51 Total: 122.13 and into 1st place

  • Nice solid opening triple toe
  • Good triple flip
  • Double axel + loop + double flip
  • The opening was a bit of skating between jumps and I’d like to see him work on a few more transitions
  • A little slow on the opening spin
  • Nice sit spin position
  • Triple toe + double toe
  • Triple salchow + double toe
  • Hangs on to the salchow
  • He seems to be skating through his music rather than to it and this piece might be a bit too hard for him to interpret
  • He seems a bit too upright in his step sequence and is looking down at the ice
  • Very nice height on the double axel
  • Good camel position into a donut but just a bit slow
  • His jumps are very nice and he has a lot to work with!

Ryan Dunk: 99.43 Total: 140.94 and into 1st place

  • Love his expression, lines and flow across the ice
  • Nice double axel in the air but brings his chest forward on the landing and two foots it
  • Triple toe + double toe with one arm variation
  • Great donut spin position into a catch foot picking up speed
  • Triple flip + double toe seemed a bit tentative but pulled it off
  • Good speed in the twisted camel spin with a nice change of foot
  • Really nice flow through the step sequence but a bit choppy on some of the one foot turns; arms and upper body complements the movement nicely
  • Nice toe point in the triple loop, a bit forward on the landing
  • Triple lutz, hand down and then fall
  • Triple salchow with a gorgeous landing position
  • Triple flip a bit scratchy on the landing
  • He needs a bit more fire and confidence going into the jumps but his skating is so refined and reminds me of an Abbott or Rippon

Paul Yeung: 78.18 Total: 119.05 and into 3rd place

  • Triple salchow a lot forward on the landing but someone hangs on and adds a double toe
  • A bit slow on the first spin
  • Good speed into the triple lutz but the chest was way down on the landing
  • Double axel + double loop
  • He could use more flexibility though his combination spin positions
  • Triple toe step out
  • A bit slow through the step sequence and some of the edge changes can be smoothed out
  • Double lutz + loop + (feed cut out)
  • Good sit spin position with nice speed
  • He also competes in intermediate pairs, so this is his fourth competitive program in three days

Sasha Lunin: 83.25 Total: 127.34 and into 2nd place

  • + loop + triple salchow
  • Triple flip hand down
  • Triple salchow + double toe messy landing
  • Slow and needs more flexibility in the sit spin
  • Hunched forward a bit on the step sequence but I appreciate that he is taking his time and really making the edges clear
  • Popped salchow with a two foot landing
  • Triple loop
  • He has a weird arm position on his jumps where he pulls his one arm and shoulder higher than the other and I think it’s throwing off his air position and ability to land the jumps
  • Double axel hands down + single toe
  • Triple toe chest a little forward but otherwise nice landing
  • Pretty good camel position
  • Poor thing looks really upset and can barely do his ending pose; he put up a great fight though and really went for all of his jumps

Mark Sadusky: 62.41 Total: 103.44 and into 5th place

  • Axel opened up a bit early
  • Triple toe hands down and step out
  • Popped salchow
  • This is not the way he wanted to start his program and you can see the frustration
  • Spread eagle into a double axel with a fall and he has trouble getting up but the fall wasn’t that hard
  • He just doesn’t seem like the same skater at all as yesterday–he was so light and refreshing with great lines and even the performance aspect is not the same today
  • Triple toe + double toe
  • Triple salchow + loop + double toe
  • A bit more life coming back into him in this step sequence
  • Double toe + single toe
  • I hope he doesn’t get discouraged by this performance because I so enjoyed him yesterday!

Derek Wagner: 93.37 Total: 128.24 and into 2nd place

  • Triple toe + double toe
  • Good triple flip with nice landing position
  • Triple flip?  Hard to tell on that jump
  • He is skating much better than yesterday and I even feel like his posture has improved a bit
  • Double axel + loop + double salchow
  • Triple toe
  • Not a bad illusion spin into a sit spin but losing speed through the upright catch foot position
  • Double toe a bit hesitant on the landing
  • Spread eagle into a double axel
  • Good twisted sit spin position

 

Group 2

William Hubbart: 92.07 Total: 139.53 and into 2nd place

  • He qualified for novice pairs as well but had to withdraw due to his sister’s injury
  • Triple flip + triple toe nicely done
  • Triple loop flip out
  • Triple lutz right on the music
  • A tad bit stiff through the upper body in the step sequence but I like the content and the effort to work with the music
  • Nice low sit spin position through the changes of position with good speed throughout
  • Triple flip hand down
  • Triple toe turnout double toe
  • Spread eagle into a double axel + double toe
  • Double axel
  • He doesn’t have the best landings with a lot of them slightly forward on the toe pick, but he’s standing up on all of these jumps

Maxim Naumov: 95.36 Total: 148.73 and into 1st place

  • Hard fall on his opening triple lutz
  • Triple loop a little down on one side on the landing but hangs on
  • Triple salchow + double toe + loop
  • Losing his centering and having a hard time hanging on to his first spin
  • Triple toe + double toe
  • Triple salchow
  • Great camel spin position with nice speed into the upright y spin
  • He’s lacking the personality from his short program but I think this is just a very different type of music that is a bit more difficult to relate to
  • Nice triple toe
  • Losing a bit of speed through the footwork
  • Nice double axel + double axel sequence
  • Good speed through the sit spin

Ryan Van Doren: 69.01 Total: 113.13 and into 8th place

  • The feed got choppy and I missed the opening jumps
  • Triple toe + single toe
  • Now the feed is out entirely 🙁

Jun-Hong Chen: 80.48 Total: 126.64 and into 6th place

  • Feed out for entire program

Peter Liu

  • There was an ice resurfacing which delayed the last two skates.  I won’t be able to watch but will post scores later this evening.

Eric Sjoberg

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Eric Sjoberg, Los Angeles FSC 1 54.53 1 117.15 171.68
2 11 Peter Liu, SC of Wilmington 3 52.23 2 99.67 151.90
3 8 Maxim Naumov, Charter Oak FSC 2 53.37 4 95.36 148.73
4 2 Ryan Dunk, Baltimore FSC 9 41.51 3 99.43 140.94
5 7 William Hubbart, Fort Wayne ISC 4 47.46 6 92.07 139.53
6 6 Derek Wagner, Northern Ice SC 12 34.87 5 93.37 128.24
7 4 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 7 44.09 7 83.25 127.34
8 10 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 5 46.16 9 80.48 126.64
9 1 Max Lake, La Jolla FSC 8 41.62 8 80.51 122.13
10 3 Paul Yeung, All Year FSC 11 40.87 10 78.18 119.05
11 9 Ryan VanDoren, Colonial FSC 6 44.12 11 69.01 113.13
12 5 Mark Sadusky, St. Moritz ISC 10 41.03 12 62.41 103.44

2016 US Nationals Novice Men’s Short Program

Group 1

Maxim Naumov: 53.37

  • Love the edge quality and the movement in his skating at the top of the program
  • Triple lutz
  • Nice triple salchow + double toe
  • Good camel spin position into a nice twisted sit spin with good speed throughout
  • Good double axel
  • I love his posture and carriage–very mature style for a novice
  • Nice speed through the final sit spin
  • Very solid and enjoyable program

Ryan Dunk: 41.51 and into 2nd place

  • Poppped lutz + double toe
  • Triple loop a bit forward on the toe pick on the landing but hangs on
  • Nice catch foot camel position but he could be a tad bit lower in his sit spin positions
  • Good double axel right on a musical accent
  • A bit slow though the footwork, not matching the music and not showing the intensity of this Spanish flair
  • Good speed in the camel spin with a nice change foot

Derek Wagner: 34.87 and into 3rd place

  • Triple flip hand down + double toe
  • Good camel spin but a little more flexibility would help with the catch foot
  • Nice spread eagle into a double axel
  • Illusion into a twisted sit spin and broken leg sit spin
  • The feed was so choppy for his program, it was hard to get any real impressions on his skating
  • His shoulders seem a bit hunched forward in places during the step sequence; he is so tall with long legs that if he stood up a bit more straight, he’d have so much more impact on the ice

Paul Yeung: 40.87 and into 3rd place

  • High triple flip and he can’t quite control the landing and has to step out
  • A bit slow in the sit spin
  • Triple lutz fall
  • He seems a bit stiff in his upper body throughout the step sequence
  • He needs more stretch through both legs in his upright spin, but he has nice sit spin positions
  • Finished just a hair behind his music

Ryan VanDoren: 44.12 and into 2nd place

  • Triple salchow two footed + double toe
  • Nice speed into the double axel
  • Good flexibility in his camel spin positions and nice low sit spin, but could have more stretch through his free leg
  • Nice musicality and flowing quality through his step sequence, but I’d like to see him look up and connect with the audience more
  • Good speed in his broken leg sit spin but losing speed after the change of foot

Max Lake: 41.62 and into 3rd place

  • He seems to be marking a bit though the step sequence and not fully committing–he could stretch more through his arms and legs to really finish off the lines
  • Triple flip two footed on the landing
  • Good broken leg sit spin but losing speed a little bit after the flying change of position
  • Nice double axel out of steps
  • Good camel spin position with a nice donut position
  • Spins just seem a tad bit slow and finished just a beat after his music

 

Group 2

Mark Sadusky: 41.03 and into 5th place

  • Triple toe + double toe step out
  • I love his commitment to the character and choreography
  • Pretty good camel spin position, but a little trouble staying centered after the change of foot
  • Great height on the double axel but a little trouble controlling the landing
  • He has a lot of promise and things going for him, but I think a little more speed throughout will really help him solidify his programs

Eric Sjoberg: 54.53 and into 1st place

  • Nice smooth opening footwork into a double axel
  • I love how easy all of the edges and steps look
  • Nice twisted sit spin position with good speed
  • Loving the cool guy vibe in the step sequence, but it could have a bit more pop in places to correspond with some of the musical accents
  • Triple lutz + triple toe looks so easy
  • Triple flip very solid landing
  • Nice camel spin position with good extension on the catch foot
  • By far one of the most technically difficult programs in this event and he made it look super easy

Peter Liu: 52.23 and into 3rd place

  • Really solid triple toe with a nice ride out and gorgeous landing position
  • This music and costume really reminds me of Yuzuru Hanyu and he’s even going for some of the choreographic style
  • Nice double axel landing
  • Cool choreography in the step sequence and very smooth throughout but could use a bit more power in places
  • Good sit spin positions

Sasha Lunin: 44.09 and into 5th place

  • Triple lutz + double toe a bit off in the air but he hangs on to the landing
  • Popped loop
  • Good speed and position in the camel spin with a good catch foot into a broken leg sit spin
  • Nice double axel landed well on the music
  • He could use a bit more stretch through his free leg on the sit spin and is really losing speed after the change of position
  • I’d love to see him stand a bit taller and really stretch through his lines in this step sequence but he has nice power
  • He still has a very raw quality to his skating: very powerful and doesn’t yet have the finesse of the older skaters, but once he develops that control and focus on the lines he’ll have a lot going for him

William Hubbart: 47.46 and into 4th place

  • Triple flip + double toe
  • Spread eagle into a double axel
  • He has great expression and nice finish through all of his movements, really committing to everything
  • His step sequence seems a bit stiff in the upper body and I’d like to see him look up and really connect with the audience more
  • Slow going into the loop and hangs on to a triple
  • Great camel position in his combination spin with a nice upright Y position

Jun-Hong Chen: 46.16 and into 5th place

  • Nice triple lutz
  • Triple toe + double toe
  • Nice stretched legs in the step sequence and I like his quality of movement
  • Good double axel
  • He seems a bit slow on his spins
Place Start Name Score
1 8 Eric Sjoberg, Los Angeles FSC 54.53
2 1 Maxim Naumov, Charter Oak FSC 53.37
3 9 Peter Liu, SC of Wilmington 52.23
4 11 William Hubbart, Fort Wayne ISC 47.46
5 12 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 46.16
6 5 Ryan VanDoren, Colonial FSC 44.12
7 10 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 44.09
8 6 Max Lake, La Jolla FSC 41.62
9 2 Ryan Dunk, Baltimore FSC 41.51
10 7 Mark Sadusky, St. Moritz ISC 41.03
11 4 Paul Yeung, All Year FSC 40.87
12 3 Derek Wagner, Northern Ice SC 34.87

2016 US Nationals Novice Men’s Preview

This is an accomplished group with all but one having competed at nationals previously.  As a group, they have won 10 nationals medals.  The 6th, 8th and 11th place finishers from last year’s novice event are returning and the intermediate 4th, 7th, 9th and 12th place finishers will also be competing here.  The short program will be held on Sunday, January 17th with the free skate on Monday, January 18th.

After regionals, Eric Sjoberg seemed like a shoe-in for the national title.  His score of 171.01 was 16 points higher than the next closest competitor.  However, he had some problems at sectionals and scored nearly 20 points less.  He won the novice silver medal in 2014, but despite having some of the top scores from qualifying last year, fell to 11th place at nationals.  His short program has a Triple Lutz + Triple Toe worth 12.30 points base value and a Triple Flip.  This is the most difficult short program layout being attempted by this group.  He received Level 4 on his spins at both regionals and sectionals and upgraded his steps from a Level 2 to a Level 3 between events.  However, his program components were lower at sectionals, only ranging from 4.13-5.13.  His free skate layout changed between events.  His sectionals layout included a Triple Loop, Double Axel + 1/2 Loop + Triple Salchow worth 9.20 points base value, Double Lutz (intended triple), Triple Flip, Triple Flip + Single Toe and a Triple Lutz.  He received Level 3 and 4 on his spins and 4 on his steps.  Again, his sectionals program components were lower, ranging from 4.44-5.25.

William Hubbart has the second best total score from qualifying, set at his regional event.  He scored nearly 15 points lower at Sectionals.  Hubbart is also pulling double duty, competing in the novice pairs event.  With the way the schedule worked out this year, he will have to compete both short programs on the same day and both free skates on the same day.  His short program includes a Triple Flip + Triple Toe worth 11.60 points base value (doubled at sectionals) and a Triple Loop.  He received all Level 4s at regionals on his spins, but some Level 3s at sectionals.  He received Level 3 on his steps at both events.  His program components were slightly lower at sectionals, ranging from 4.00-4.30.  His free skate has a Triple Flip + Triple Toe (worth 11.60 points), Triple Loop, Triple Lutz (edge call at sectionals), Triple Flip and Triple Toe + Double Toe.  At both events he received Level 3s and 4s on his spins and Level 3 on his steps.  His program components were higher at sectionals, scoring between 4.55-5.00.

Maxim Naumov has the third highest score from qualifying, set at sectionals, where he improved his score by 10 points.  His biggest problem is downgrades and under-rotations.  If he rotates his jumps, he’ll score well but he could lose a lot of points if he shorts his landings.  His short program has a Triple Lutz (downgraded at regionals) and a Triple Salchow + Double Toe.  He received Level 3 and 4 on his spins at both events and upgraded his steps from Level 3 to Level 4.  His program components were much higher at sectionals, ranging from 5.25-5.60.  His free skate has a Triple Lutz (under-rotated at both events), Triple Loop (under-rotated at sectionals), Triple Salchow + Double Toe, Triple Toe + Double Toe, Triple Salchow (fall at regionals), and Triple Toe.  He received Level 3 and 4 spins at both events and Level 2 steps.  His program components were again much stronger at sectionals, ranging from 5.30-5.65.  He doesn’t attempt the triple flip and his triple lutz was only landed cleanly once at regionals and sectionals.  He is at a disadvantage on the technical side, but it is easier for him to land clean programs with less challenging content.

Ryan Dunk has the fourth highest score from qualifying, set at regionals.  However, he only saw a 4 point decrease between events.  His short program has a Triple Flip and a Triple Lutz + Double Toe.  He received Level 4 on his spins at both events while his steps only received a Level 2 at sectionals.  His program components were slightly lower at sectionals, ranging from 4.00-4.30.  His free skate has a Triple Flip + Triple Toe worth 11.60 points base value, Triple Loop, Triple Lutz (edge call at sectionals), Triple Flip, and Triple Toe + Double Toe.  He received all Levels 4s on his spins at regionals, but received a Level 3 at sectionals.  His steps received Level 3 at both events.  His program components were better at sectionals, scoring 4.55-5.00.

Sasha Lunin set the fifth highest score of qualifying at sectionals, his only event.  His short program includes a Triple Lutz + Double Toe (worth 8.30 points base value) and a Triple Loop.  He received all Level 4 spins and Level 3 steps.  His program components ranged from 4.45-5.20.  His free skate includes a Double Axel + 1/2 Loop + Triple Flip worth 10.10 points base value, Triple Lutz, Triple Loop + Double Toe, Triple Loop, Triple Toe and a Triple Flip (downgraded double with an edge call at sectionals).  He received Level 4 on his spins and 3 on his steps.  His program components ranged from 5.00-5.50.

Paul Yeung set the 6th highest score of qualifying at his regional event.  Spin problems contributed to his nearly 14 points loss between events.  His short program has a Triple Flip + Double Toe and a Triple Lutz.  At regionals he received Level 2 and 3 on his spins and 3 on his steps.  At sectionals he had one spin that received no level and no points while the other was a Level 4.  His steps were Level 3.  His program components were lower at sectionals, ranging from 4.38-4.81.  His free skate layout changed between events.  His sectionals layout has a Double Salchow + Double Toe, Triple Lutz, Double Axel + Double Loop, Triple Flip, Triple Lutz + 1/2 Loop + Double Flip (worth 9.24 points base value) and a Triple Toe.  At sectionals, he received a Level 2, 4 and no level with no points on his spins.  He also received Level 2 on his steps.  His program components were much lower ranging from 3.88-4.63.

 

My podium predictions:

Gold: Eric Sjoberg

Silver: Sasha Lunin

Bronze: William Hubbart

Pewter: Ryan Dunk

 

Bios of the competitors:

Jun-Hong Chen: He is 14 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  He finished 12th as an intermediate last season, 8th in intermediate in 2013, is the 2012 Juvenile Boys Bronze Medalist, placed 9th in juvenile in 2011 and 15th as a juvenile in 2010.  He won silver at Southwestern Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 10th best free skate and 10th best total scores.

Ryan Dunk: He represents the Baltimore Skating Club.  He is the reigning Intermediate Men’s Pewter Medalist and finished 11th in juvenile in 2014.  He won gold at South Atlantic Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

William Hubbart: He is 17 years old and represents the Fort Wayne Ice Skating Club.  He finished 8th as a novice last season, 9th in intermediate in 2014, 9th in intermediate in 2013 and 17th in juvenile in 2012.  He won gold at Eastern Great Lakes Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.  He is also competing in the Novice Pairs event.

Max Lake: He is 13 years old and represents the La Jolla Figure Skating Club.  He finished 7th as an intermediate last season, is the 2014 Juvenile Boys Bronze Medalist and finished 13th in juvenile in 2012.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program score.

Peter Liu: He is 15 years old and represents the Skating Club of Wilmington.  He finished 6th as a novice last season, and is the 2014 Intermediate Pewter Medalist.  He won silver at South Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Sasha Lunin: He is 15 years old and represents the Fort Wayne Ice Skating Club.  He is the 2013 Juvenile Boys Bronze Medalist.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.

Maxim Naumov: He is 14 years old and represents the Charter Oak Figure Skating Club.  He finished 5th in intermediate in 2014, is the 2013 Juvenile Boys Champion, and finished 7th in juvenile in 2012.  He won gold at New England Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program, 5th best free skate and 3rd best total scores.

Mark Sadusky He represents the St. Moritz Ice Skating Club.  He won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 10th best short program score.

Eric Sjoberg: He is 14 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  He finished 11th as a novice last season, is the 2014 Novice Silver Medalist, 2013 Intermediate Men’s Pewter Medalist, 2012 Juvenile Boys Pewter Medalist and finished 11th as a juvenile in 2011.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, best free skate and best total scores.

Ryan Van Doren: He is 17 years old and represents the Colonial Figure Skating Club.  He finished 7th in juvenile in 2013.  He won silver at New England Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Derek Wagner: He is 16 years old and represents the Northern Ice Skating Club.  He finished 6th in intermediate in 2013 and 9th in juvenile in 2012.  He won gold at Upper Great Lakes Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program, 9th best free and 8th best total scores.

Paul Yeung: He is 16 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 9th as an intermediate last season and is the 2014 Juvenile Boys Silver Medalist.  He won silver at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 8th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.  He is also competing in Intermediate Pairs.

Midwestern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 1 51.12 1 101.09 152.21
2 12 William Hubbart, Fort Wayne ISC 5 45.14 2 95.78 140.92
3 11 Derek Wagner, Northern Ice SC 2 47.08 4 83.89 130.97
4 8 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 4 45.23 5 82.76 127.99
5 10 Alan Wong, Dallas FSC 3 46.24 6 77.37 123.61
6 7 Luke Ferrante, SC of Huntsville 6 38.77 3 84.15 122.92
7 6 Joonsoo Kim, DuPage FSC 9 34.28 7 68.78 103.06
8 1 Justin Wichmann, Texas Gulf Coast FSC 8 37.10 8 64.79 101.89
9 3 Thomas Schwappach, Centennial 7k SC 10 31.84 10 60.02 91.86
10 4 Andrew Sena, FSC of Bloomington 7 37.82 11 53.14 90.96
11 5 David Kaufmann, Rochester FSC 11 27.11 9 61.51 88.62
WD Stanley Mackey, Westland FSC 12 18.85

2016 Eastern Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 6 Josephine Hagan, Louisville Skating Academy 50.80
2 11 Lily Yu, Columbus FSC 48.47
3 2 Anna Rossiter, Traverse City FSC 46.10
4 12 Alison Yan, Columbus FSC 43.54
5 5 Molly Schelosky, St. Clair Shores FSC 43.35
6 13 Samantha Lee, Columbus FSC 43.07
7 17 Alexandra Klein, Detroit SC 42.80
8 14 Natassja Nowak, Detroit SC 41.71
9 18 Emily Saari, Onyx-Suburban Skating Academy 41.52
10 4 Jadyn Bortman, Detroit SC 41.20
11 3 Kendall Hackler, Columbus FSC 39.59
12 16 Delaney Ratliff, Arctic FSC 39.00
13 9 Jiarui Han, Fort Wayne ISC 38.59
14 15 Isabelle Goldstein, Detroit SC 36.44
15 1 Sarah Bamford, Birmingham FSC 34.35
16 7 Ching Ching Zhang, Nashville FSC 33.97
17 10 Grace Walton, Philadelphia SC & HS 33.55
18 8 Toni Miano, St. Clair Shores FSC 30.53

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 17 Braedyn Miller, Lansing SC 1 34.60 1 60.45 95.05
2 18 Samantha Lang, Detroit SC 2 34.00 2 58.14 92.14
3 19 Caroline Harris, Nashville FSC 3 33.79 3 53.73 87.52
4 16 Winter Deardorff, Northern Kentucky SC 4 32.97 4 53.25 86.22
5 13 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 8 29.93 5 52.40 82.33
6 11 Jessica Pierce, Onyx-Suburban Skating Academy 10 29.16 6 52.19 81.35
7 20 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 5 31.76 12 47.73 79.49
8 15 Frances Rossiter, Traverse City FSC 6 30.01 11 48.81 78.82
9 12 Ani Kahaian, Columbus FSC 9 29.38 10 48.90 78.28
10 10 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 12 27.46 7 50.45 77.91
11 14 Joanna Hubbart, Fort Wayne ISC 7 29.94 13 47.31 77.25
12 4 Cienna Baka, Columbus FSC 18 24.49 8 50.24 74.73
13 9 Megan Kehrig, Onyx-Suburban Skating Academy 11 27.53 15 46.05 73.58
14 1 Kamryn Keller, Columbus FSC 19 23.09 9 49.27 72.36
15 6 Mira Tasich, Detroit SC 14 26.38 17 45.45 71.83
16 3 Lauren Kim, Arctic FSC 17 25.85 16 45.94 71.79
17 8 Elizabeth Hammill, Lansing SC 15 26.37 18 45.33 71.70
18 5 Grace VanZanten, Greater Grand Rapids FSC 16 26.35 19 42.87 69.22
19 2 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 20 21.89 14 46.27 68.16
20 7 Kate Capper, Coliseum FSC Of Michigan 13 26.66 20 39.69 66.35

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Emma Wolak, Arctic FSC 1 45.72 1 83.21 128.93
2 8 Jenna Shi, Arctic FSC 2 43.01 3 74.97 117.98
3 7 Meiryla Findley, Fort Wayne ISC 3 39.07 2 77.61 116.68
4 12 Tori Bennett, Mentor FSC 4 38.75 4 71.87 110.62
5 9 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 5 38.62 5 63.85 102.47
6 10 Lynn Kim, Arctic FSC 6 34.89 6 60.34 95.23
7 1 Evelyn Grace Hanns, Strongsville SC 7 32.50 7 56.11 88.61
8 2 Nekoe Baumgartner, Columbus FSC 8 31.32 9 55.02 86.34
9 6 Sarah Liberatore, Arctic FSC 10 29.06 8 55.79 84.85
10 5 Alexis Proudlock, Arctic FSC 9 29.66 10 53.38 83.04
11 4 Elise Wellman, Fort Wayne ISC 11 28.73 11 47.50 76.23
WD Selina Shi, Detroit SC 12 27.30

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 Chloe Roslin, Detroit SC 1 42.91 1 73.62 116.53
2 19 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 2 41.64 3 69.83 111.47
3 16 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 3 41.18 4 67.76 108.94
4 17 Rebecca Dashevsky, Columbus FSC 4 38.50 2 70.11 108.61
5 12 Melissa Murray, Arctic FSC 6 37.40 5 60.61 98.01
6 20 Jacqueline Tu, Columbus FSC 5 37.43 8 58.90 96.33
7 11 Alyson Pekkola, Winterhurst FSC 9 34.91 6 60.52 95.43
8 15 Vivian Chen, Columbus FSC 8 34.96 10 58.24 93.20
9 9 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 11 31.21 7 59.48 90.69
10 14 Mikaela Manoogian, Detroit SC 7 35.29 14 54.77 90.06
11 7 Quinn Herbison, Arctic FSC 13 30.52 9 58.40 88.92
12 13 Emily Scott, Greater Grand Rapids FSC 10 32.09 12 56.72 88.81
13 10 Regan Landman, Greater Grand Rapids FSC 14 29.48 13 55.67 85.15
14 4 Reagan Liberatore, Arctic FSC 18 25.37 11 56.94 82.31
15 8 Rachael Bachman, Columbus FSC 15 27.27 15 51.46 78.73
16 6 Brenna Sandles, Onyx-Suburban Skating Academy 12 31.08 16 46.29 77.37
17 2 Edith Lui, Detroit SC 17 26.08 17 44.21 70.29
18 1 Dasha Chalenko, Columbus FSC 16 26.29 18 43.75 70.04
19 5 Stephanie Rice, ISC of Indianapolis 19 24.22 20 35.58 59.80
20 3 Andrea Mendez, Onyx-Suburban Skating Academy 20 17.83 19 41.90 59.73
WD Alisha Wang, ISC of Indianapolis

 

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Alexie Mieskoski, Columbus FSC 1 51.29 2 94.82 146.11
2 9 Livvy Shilling, Columbus FSC 3 47.56 1 95.79 143.35
3 11 Anya Kay Cockerell, Winterhurst FSC 4 46.96 3 82.05 129.01
4 6 Christina Cleveland, Strongsville SC 2 50.29 5 75.28 125.57
5 10 Sarah Miller, Lansing SC 5 36.32 4 77.79 114.11
6 7 Isabelle Daskas, Onyx-Suburban Skating Academy 6 30.71 7 58.44 89.15
7 3 Peyton Lee, Detroit SC 9 27.08 6 61.23 88.31
8 5 Amy Hu, Detroit SC 7 29.72 8 58.31 88.03
9 4 Lyndsay Ream, Columbus FSC 8 28.18 10 52.25 80.43
10 1 Ashlyn Olson, Ice House Skating Academy 10 25.94 9 53.26 79.20
11 2 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 11 23.35 11 48.74 72.09
WD Isabella Falsetti, Detroit SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 3 Levon Davis, Arctic FSC 44.88
2 1 Matthew Nielsen, Strongsville SC 43.68
3 2 Matthew Mlachak, Gilmour Academy FSC 32.36
4 4 Alexei Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 30.50

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Jacob Sedlar, Lansing SC 1 35.65 2 56.30 91.95
2 6 Chase Finster, Louisville Skating Academy 2 32.62 1 58.04 90.66
3 9 Nathan Chapple, Shaker FSC 4 30.18 3 54.30 84.48
4 8 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 3 31.79 5 50.73 82.52
5 7 Nick Hubbart, Fort Wayne ISC 5 29.31 4 51.45 80.76
6 1 Dylan Wajda, Strongsville SC 6 23.18 8 36.37 59.55
7 3 Jake Pagano, Nashville FSC 7 22.15 7 36.61 58.76
8 4 Albert Tedjo, Detroit SC 8 19.00 6 37.56 56.56
9 2 Patrick Ronan, Mt Pleasant FSC 9 18.85 9 36.04 54.89

Novice Men

lace Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 William Hubbart, Fort Wayne ISC 1 53.01 1 102.77 155.78
2 2 Luke Ferrante, SC of Huntsville 2 47.93 2 80.66 128.59
3 1 Stanley Mackey, Westland FSC 3 25.41 3 43.73 69.14

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Alexander Newman, Detroit SC 1 43.78 1 63.86 107.64

2015 US Nationals Novice Men’s Preview

This is one of the most talented novice men’s pools with 10 of the 12 having previous nationals experience.  Three are returning to compete at the novice level.  As a group they have 5 national medals including the reigning Novice Silver Medalist and Intermediate Pewter Medalist.  One of the competitors, William Hubbart is the reigning Juvenile Pairs Champion and will also be competing in intermediate pairs at this nationals.

Eric Sjoberg won the silver medal as a novice at nationals last season.  He has an extremely ambitious free skate planned and hit it cleanly at regionals.  He has the top score so far this season by nearly 10 points, however that mark was set at regionals.  Despite an error filled free-skate at sectionals, he still would have the 4th highest score of the season for that outing.  Six of his seven jump passes include a triple jump, including all three combinations.  He has a Double Axel + Triple Toe worth 7.40 points, a Triple Flip + Double Toe worth 6.60 points and a Triple Lutz + Double Toe + Double Loop worth 9.10 points, the highest of the event.  His solo Triple Lutz is also worth 6.60 points.  He has two triple flips and two triple lutzes planned.  At regionals his only error was doubling one of his flips.  He received a Level 1 on one spin and Level 2 on his step sequence.  At sectionals he under-rotated 4 of his jumps, had one fall and one edge call.  He received a Level 1 on one spin and a Level 2 on the step sequence.  The steps and spins are an area where he can show improvement to bring his scores up even more.  With this level of content, he’s shown that he has room to make errors and still be competitive for the podium.  At only 13 years old, he’s also the youngster of the event and will be looking to set himself up for Junior Grand Prix assignments next season.

Kelvin Li set the second best score of the season at Sectionals, relying heavily on the strength of his free skate.  He has triple loops, salchows and toes in his arsenal and five out of his seven jumping passes have a triple jump, including all three combinations.  At sectionals he even received all positive GOEs on his elements.  He has a Triple Toe + Double Toe + Double Loop combination worth 7.92 points.  He also received Level 3s and and 4s on his spins and steps.  He has fairly difficult content even though he isn’t including the more difficult triple flips and lutzes yet, but everything he does is done with quality which gains him extra points.  At regionals he had a Level 2 on his steps and singled two jumps.

Justin Ly currently holds the third best total score of the season.  He has a triple lutz, triple loop and triple salchow in his program.  He has a Triple Loop + Double Toe worth 6.40 points and a Double Axel + Double Toe + Double Loop also worth 6.40 points.  At sectionals, he had his lutz downgraded and fell twice.  He also received a Level 1 on two spins and a Level 2 on the step sequence.  He has lots of room for improvement in these areas and can rack up even more points.  At regionals he did not attempt the lutz and skated a mostly clean program but only attempted three triples.  He received a Level 2 on one spin.  He received virtually the same score at both events so he can do well with an easier clean program as well as a more difficult program with mistakes.

Kendrick Weston has a triple flip, triple toe, triple salchow and the 4th best total score of the season, even though it was set at regionals.  Five of his seven jumping passes include a triple, including two of the combinations.  He received a Level 2 on his step sequence and one spin at sectionals.  He also singled two double jumps and had a fall.  At regionals he scored nearly 10 points higher with a mostly clean program with only one fall.  He also had better levels with a Level 2 on only one spin.

William Hubbart had a strong showing at sectionals to claim the sixth best total score of the season.  He has a triple lutz, triple flip, triple loop and triple toe in his repertoire.  Six of the seven jumping passes in his free skate have triples, including two of the combinations.  He has a Triple Flip + Double Toe combination worth 6.60 points as well as a Double Axel + Half Loop + Double Flip worth 6.27 points.  He received a Level 1 on his step sequence and a Level 2 on one spin.  He improved upon his regionals performance in which he had a fall and a Level 1 spin.

Peter Liu set the seventh best total score of the season at sectionals.  He has a planned triple lutz, triple salchow and triple toe.  He doubled the lutz at both regionals and sectionals so this element may not have been ready yet, but could be ready by nationals and give him a nice point boost.  He received a Level 2 on two spins and the step sequence at sectionals and can work on these elements to see improvement in his scores.  He only has four out of seven jump combinations including a triple and only one combination.  He scored 20 points less at regionals with lots of jump issues and a spin that received no level.  He did, however, have two Level 4 spins.  He needs a clean program to be able to compete with less difficult jumps and to have more consistency in his spins.

Ivan Mokhov had a good regional event to take home the eight best total score of the season, and only finished a tad below at sectionals.  He only has a triple toe and triple salchow and only three out of seven jumping passes include triples, but two of his combinations have a triple.  He has a Triple Toe + Half Loop + Double Flip combination worth 6.50 points.  He received mostly Level 3s on his spins and step sequences.

Daniil Shamis is right behind Mokhov with the ninth best total score of the season.  He also only has a triple salchow and triple toe.  However he has four planned triples in his program including two combinations.  He has a Double Axel + Double Toe + Double Loop worth 6.40 points.  He had a fall and missed combination at sectionals and a Level 1 on one of his spins.

My podium predictions:

Gold: Eric Sjoberg

Silver: Kelvin Li

Bronze: Justin Ly

Pewter: William Hubbart

 

Bios of the competitors:

Jonah Barrett: He is 17 years old and represents the Southwest Florida Figure Skating Club.  He finished 7th in intermediate in 2012.  He won gold at South Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program score.

William Hubbart: He is 16 years old and represents the Tampa Bay Skating Club.  He finished 9th as an intermediate last season, 9th as an intermediate in 2013 and 17th as a juvenile in 2012.  He won silver at South Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 9th best free skate and 6th best total scores.

Colton Johnson:  He represents the Figure Skating Club of Bloomington.  He finished 11th as a novice last season and 15th in juvenile in 2009.  He won silver at Upper Great Lakes Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Kelvin Li: He represents the Northern Ice Skating Club.  He finished 12th in juvenile in 2012.  He won gold at Upper Great Lakes Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Peter Liu: He is 14 year sold and represents the Skating Club of Wilmington.  He is the reigning Intermediate Pewter Medalist.  He won bronze at South Atlantic Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Justin Ly: He is 17 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  He finished 12th as a novice last season and 7th as an intermediate in 2013.  He won silver at Central Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, 5th best free skate and 3rd best total scores.

Ivan Mokhov: He represents the Lansing Skating Club.  He finished 10th as an intermediate last season, 12th as an intermediate in 2013, 5th as a juvenile in 2012 and 20th as a juvenile in 2011.  He won gold at Eastern Great Lakes Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best free skate and 8th best total scores.

Daniil Shamis: He represents the All Year Figure Skating Club.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best short program, 10th best free skate and 9th best total scores.

Benjamin Shou: He is 16 years old and represents the Memorial Figure Skating Club of Houston.  He finished 8th in intermediate last season, 6th as a juvenile in 2012 and 14th as a juvenile in 2011.  He won gold at Southwestern Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Eric Sjoberg: He is 13 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  He is the reigning Novice Silver Medalist, 2013 Intermediate Men’s Pewter Medalist, 2012 Juvenile Boys Pewter Medalist and finished 11th as a juvenile in 2011.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, best free skate and best total scores.

Andrew Uhrig: He represents the Washington Figure Skating Club.  He won pewter at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Kendrick Weston: He is 14 years old and represents Salt Lake Figure Skating.  He finished 7th in intermediate last season, is the 2013 Juvenile Boys Silver Medalist and finished 8th in juvenile in 2012.  He won gold at Central Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program, 8th best free skate and 4th best total scores.

Eastern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 William Hubbart, Tampa Bay SC 3 41.01 1 85.35 126.36
2 8 Peter Liu, SC of Wilmington 2 42.96 2 82.99 125.95
3 9 Jonah Barrett, Southwest Florida FSC 1 47.41 3 69.04 116.45
4 5 Andrew Uhrig, Washington FSC 5 36.80 4 67.24 104.04
5 7 Yamato Rowe, Ice House Of New Jersey FSC 4 40.97 5 59.35 100.32
6 4 Shiloh Judd, Charlottesville FSC 6 32.43 6 51.91 84.34
7 1 Noah Krupnick, SC of New York 7 27.01 7 49.35 76.36
8 3 Justin Curran, Colonial FSC 8 23.54 8 45.41 68.95
9 2 Benjamin Anderson, Yarmouth Ice Club 9 20.74 9 35.51 56.25