2017 Cup of China Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 80.14 42.60 37.54 9.25 9.29 9.50 9.46 9.43 0.00 #5
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 71.37 38.46 32.91 8.29 8.07 8.18 8.39 8.21 0.00 #4
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 63.76 32.90 30.86 7.71 7.61 7.75 7.79 7.71 0.00 #6
4 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 62.52 31.89 30.63 7.64 7.54 7.61 7.86 7.64 0.00 #3
5 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA 59.53 29.28 31.25 7.75 7.64 7.75 7.96 7.96 1.00 #7
6 Mingyang ZHANG / Bowen SONG CHN 53.15 30.27 22.88 5.71 5.46 5.82 5.71 5.89 0.00 #1
7 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 53.15 26.20 27.95 7.00 6.79 7.00 7.04 7.11 1.00 #2

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 150.93 74.81 76.12 9.46 9.46 9.54 9.61 9.50 0.00 #6
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 134.17 65.81 68.36 8.75 8.43 8.43 8.61 8.50 0.00 #7
3 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 132.00 66.17 65.83 8.36 8.07 8.32 8.21 8.18 0.00 #5
4 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA 128.48 63.23 65.25 8.00 7.96 8.25 8.25 8.32 0.00 #2
5 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 126.49 61.47 65.02 8.18 8.07 8.07 8.25 8.07 0.00 #4
6 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 101.21 47.48 54.73 6.89 6.82 6.75 6.89 6.86 1.00 #1
7 Mingyang ZHANG / Bowen SONG CHN 95.19 50.49 44.70 5.68 5.43 5.61 5.75 5.46 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wenjing SUI / Cong HAN
CHN
231.07 1 1
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
205.54 2 2
3 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO
CAN
194.52 4 3
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
ITA
190.25 3 5
5 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK
ITA
188.01 5 4
6 Ashley CAIN / Timothy LEDUC
USA
154.36 7 6
7 Mingyang ZHANG / Bowen SONG
CHN
148.34 6 7

2017 Cup of China Pairs Preview

This is the Chinese team’s signature event, and they are sending their top two pairs to this competition.  Neither have competed in a major event so far this season, so there are some unknown variables, but it is highly likely that China will walk away with two medals from this event.

Cain and LeDuc and Zhang and Song will make their Grand Prix debuts here.  The youngest lady is Xiaoyu Yu at 21 years old, while the oldest is Valentina Marchei at 31.  Both Michael Marinaro and Cong Han are 25, while Hao Zhang and Ondrej Hotarek are 33.  Three of the teams have scored over 200 points in their careers.

Sui and Han are going into their 6th season on the Grand Prix, after missing 2012 and last season.  They have won nine medals, but have only won gold once, at Skate America in 2015.  They have qualified for the Final two times, most recently in 2014, and won bronze each time.  They have not competed yet this season and had to miss the first half of the season last year as she recovered from surgery, however, they hit the end of the season hard, and won their first World title with personal best scores across the board.  They are capable of both throw quad salchows and quad twists and even without competition experience this season, should be able to at the very least land on the medal podium here.

Yu and Zhang won two medals in their Grand Prix debut as a team last season and qualified for the Grand Prix Final, where they won silver.  They started their season with a gold medal at the International Cup of Nice, but this was a senior B event, and scores do not count toward season’s best.  They finished 4th at Worlds last year with a personal best free skate and total score.

Marchei and Hotarek finished 4th at Rostelecom Cup.  They need a gold medal to stay in contention for the Final.  In Russia they hit the side by side triple salchows and throw triple lutz and earned Level 4 for their lift and death spiral.  At Lombardia Trophy, earlier this season they earned Level 4 for their step sequence.  Their program components were strongest at Rostelecom Cup, ranging from 7.79-8.29.  Their free skate had their best side by side jumps of the season so far with an under rotation call and a fall on the triple toe but they did hit the triple salchow + double toe + double toe combination.  They hit their triple loop and triple lutz throws cleanly and received Level 4 on their lifts and side by side spin.  Again, their program components were higher here in the high 7s to low 8s, but they also received a one point deduction for going over time.  They have the 8th best short program and 9th best total scores.

Della Monica and Guarise are going into their 6th season on the Grand Prix, but they have never finished higher than 5th place.  This could be their breakthrough year as they won silver at both Lombardia and Finlandia Trophies to start their season and set a new personal best free skate and total score at Finlandia Trophy.  At Lombardia, their short program included side by side triple salchows and a throw triple loop, with Level 4 on their triple twist, lift, and death spiral.  They earned all positive GOEs and had program components in the mid to high 7s.  Their free skate featured side by side triple salchows and they both fell on the triple toe combination.  For their throws they have triple loop and triple salchow.  They earned Level 4 on their triple twist, pairs spin, two lifts, and their side by side spin.  Their program components were slightly better, in the mid 7s to low 8s.  At Finlandia, they earned Level 4 on their triple twist, lift, step sequence, and pairs spin in the short program and had similar program components.  Their free skate included the triple toe + double toe they fell on earlier that season and they earned Level 4 on their triple twist, pairs spin, death spiral, two lifts, and their side by side spin.  Their program components were slightly better, reaching the mid 8s.  They have the 7th best free skate and 10th best total scores.

 

My podium predictions:

Gold: Sui/Han

Silver: Yu/Zhang

Bronze: Della Monica/Guarise

 

Bios of the competitors:

Moore-Towers/Marinaro, CAN: They placed 7th at Worlds.  Their personal best is 199.65.  She is 25 and he is 25.

Sui/Han, CHN: They are the reigning World Champions and reigning Four Continents Champions.  They are the 2015 and 2016 World Silver Medalists; 2012, 2014, and 2016 Four Continents Champions; and 2010, 2011, and 2012 World Junior Champions.  Their personal best is 232.06.  She is 22 and he is 25.

Yu/Zhang, CHN: They finished 4th at Worlds and 4th at Four Continents.  They won silver at Skate Canada and gold at Cup of China last season to qualify for the Grand Prix Final where they won silver.  Their personal best is 211.51.  She is 21 and he is 33.

Zhang/Song, CHN:

Della Monica/Guarise, ITA: They placed 13th at Worlds and 8th at Europeans.  They finished 6th at Skate Canada and 5th at Cup of China last season.  Their personal best is 193.50.  She is 28 and he is 29.

Marchei/Hotarek, ITA: They finished 9th at Worlds and 6th at Europeans.  They placed 4th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 203.92.  She is 31 and he is 33.

Cain/LeDuc, USA: They placed 9th at Four Continents.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 176.35.  She is 22 and he is 27.

2017 Cup of Nice Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 68.91 38.26 30.65 7.56 7.50 7.81 7.69 7.75 0.00 #12
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 55.86 33.41 22.45 5.69 5.44 5.69 5.69 5.56 0.00 #4
3 Bogdana LUKASHEVICH / Aleksandr STEPANOV RUS 53.44 31.09 22.35 5.75 5.38 5.75 5.50 5.56 0.00 #6
4 Kyeueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 53.43 29.33 24.10 6.13 5.69 6.19 6.06 6.06 0.00 #7
5 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP 51.13 30.88 20.25 5.06 4.75 5.19 5.25 5.06 0.00 #1
6 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV PFV FRA 49.38 28.38 21.00 5.50 5.06 5.06 5.38 5.25 0.00 #2
7 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV COURB FRA 48.78 28.58 20.20 5.00 4.88 5.13 5.19 5.06 0.00 #8
8 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 46.87 27.22 19.65 5.00 4.69 5.06 5.06 4.75 0.00 #3
9 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 45.94 24.84 22.10 5.69 5.25 5.50 5.56 5.63 1.00 #11
10 Lena KRETMEIER / Anton KEMPF GER 39.95 24.25 16.70 4.25 3.88 4.13 4.38 4.25 1.00 #9
11 Dorota BRODA / Pedro BETEGON ESP 35.68 20.13 15.55 3.94 3.69 4.00 3.88 3.94 0.00 #5

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 124.70 62.59 63.11 8.06 7.69 7.88 8.00 7.81 1.00 #11
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 116.84 60.02 57.82 7.13 7.00 7.38 7.31 7.31 1.00 #10
3 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 102.83 49.41 53.42 6.88 6.50 6.63 6.81 6.56 0.00 #8
4 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 101.19 52.19 49.00 6.00 6.00 6.44 6.19 6.00 0.00 #3
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV PFV FRA 97.59 51.08 47.51 6.00 5.69 6.13 5.94 5.94 1.00 #6
6 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP 91.49 50.64 41.85 5.38 5.13 5.13 5.38 5.13 1.00 #7
7 Bogdana LUKASHEVICH / Aleksandr STEPANOV RUS 88.33 46.39 44.94 6.13 5.63 5.38 5.56 5.38 3.00 #9
8 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV COURB FRA 77.11 38.99 39.12 5.25 4.88 4.63 5.00 4.69 1.00 #5
9 Lena KRETMEIER / Anton KEMPF GER 74.49 41.27 34.22 4.38 4.31 4.25 4.38 4.06 1.00 #2
10 Dorota BRODA / Pedro BETEGON ESP 64.40 34.70 30.70 4.06 3.69 3.69 4.00 3.75 1.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 193.61 1 1
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 172.70 2 2
3 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 156.26 4 3
4 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 147.13 9 4
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV PFV FRA 146.97 6 5
6 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP 142.62 5 6
7 Bogdana LUKASHEVICH / Aleksandr STEPANOV RUS 141.77 3 7
8 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV COURB FRA 125.89 7 8
9 Lena KRETMEIER / Anton KEMPF GER 114.44 10 9
10 Dorota BRODA / Pedro BETEGON ESP 100.08 11 10
WD Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN
WD Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU

2017 World Championships Pairs Results

Short Program

Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Wenjing SUI / Cong HAN CHN 81.23 44.40 36.83 9.07 9.04 9.39 9.25 9.29 0.00 #24
2 Q Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 79.84 43.09 36.75 9.07 9.04 9.25 9.29 9.29 0.00 #25
3 Q Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 79.37 43.51 35.86 9.04 8.82 9.04 8.93 9.00 0.00 #27
4 Q Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 75.23 43.11 32.12 8.11 7.79 8.18 8.07 8.00 0.00 #11
5 Q Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 74.26 41.74 32.52 8.14 7.86 8.32 8.21 8.11 0.00 #16
6 Q Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 73.14 40.99 32.15 7.93 7.82 8.11 8.11 8.21 0.00 #18
7 Q Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 72.67 38.12 34.55 8.71 8.50 8.61 8.61 8.75 0.00 #28
8 Q Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM USA 72.17 40.74 31.43 7.93 7.61 7.89 7.86 8.00 0.00 #22
9 Q Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA 71.04 40.24 30.80 7.57 7.36 7.89 7.71 7.96 0.00 #17
10 Q Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 70.10 38.39 32.71 8.21 8.18 7.96 8.32 8.21 1.00 #21
11 Q Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 70.08 39.31 30.77 7.71 7.39 7.79 7.79 7.79 0.00 #23
12 Q Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 66.31 35.74 30.57 7.68 7.50 7.57 7.71 7.75 0.00 #20
13 Q Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 65.69 33.64 34.05 8.75 8.43 8.18 8.68 8.54 2.00 #26
14 Q Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 64.52 36.80 27.72 7.11 6.68 7.07 6.93 6.86 0.00 #12
15 Q Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 63.36 36.84 26.52 6.68 6.61 6.61 6.75 6.50 0.00 #4
16 Q Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 62.03 37.69 24.34 6.29 5.89 6.18 6.07 6.00 0.00 #2
17 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 61.70 35.18 26.52 6.79 6.43 6.75 6.61 6.57 0.00 #9
18 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 61.01 33.53 27.48 6.93 6.68 7.00 6.89 6.86 0.00 #19
19 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 59.76 34.76 25.00 6.36 6.04 6.39 6.29 6.18 0.00 #14
20 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 56.23 31.09 27.14 6.89 6.57 6.57 7.00 6.89 2.00 #15
21 Lana PETRANOVIC / Antonio SOUZA-KORDEIRU CRO 52.83 30.97 21.86 5.54 5.29 5.57 5.46 5.46 0.00 #7
22 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU 52.49 30.40 22.09 5.68 5.29 5.61 5.54 5.50 0.00 #5
23 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 51.79 28.47 23.32 5.89 5.61 5.82 6.00 5.82 0.00 #10
24 Daria BEKLEMISHEVA / Mark MAGYAR HUN 45.96 24.54 21.42 5.50 5.18 5.43 5.29 5.39 0.00 #13
25 Emilia SIMONEN / Matthew PENASSE FIN 45.49 25.60 19.89 5.21 4.75 5.00 5.04 4.86 0.00 #6
26 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 44.33 23.67 20.66 5.39 5.04 4.96 5.32 5.11 0.00 #3
27 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 43.78 23.69 22.09 5.75 5.57 5.21 5.71 5.36 2.00 #8
28 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 40.50 22.18 19.32 5.00 4.71 4.61 5.04 4.79 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 150.83 76.78 75.05 9.32 9.18 9.36 9.43 9.61 1.00 #16
2 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 150.46 74.48 75.98 9.32 9.32 9.57 9.57 9.71 0.00 #15
3 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 141.03 70.62 70.41 8.79 8.54 8.68 9.04 8.96 0.00 #3
4 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 139.66 70.17 70.49 9.14 8.71 8.75 8.89 8.57 1.00 #13
5 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 136.28 68.39 67.89 8.61 8.18 8.64 8.54 8.46 0.00 #14
6 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 134.58 67.99 67.59 8.43 8.32 8.32 8.54 8.64 1.00 #5
7 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 133.39 66.05 68.34 8.61 8.46 8.39 8.64 8.61 1.00 #10
8 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 133.05 66.28 67.77 8.43 8.29 8.39 8.54 8.71 1.00 #12
9 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA 132.88 68.76 64.12 7.79 7.64 8.29 8.11 8.25 0.00 #8
10 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 131.90 67.96 63.94 7.96 7.79 8.07 7.96 8.18 0.00 #7
11 Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM USA 130.20 66.33 63.87 7.89 7.79 8.07 8.04 8.14 0.00 #9
12 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 121.94 60.17 61.77 7.68 7.46 7.71 7.86 7.89 0.00 #6
13 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 118.28 55.70 62.58 8.00 7.71 7.61 8.00 7.79 0.00 #11
14 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 116.34 61.04 55.30 6.96 6.86 6.89 6.96 6.89 0.00 #2
15 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 105.13 54.46 51.67 6.71 6.07 6.61 6.54 6.36 1.00 #1
16 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 102.07 54.95 49.12 6.39 5.96 6.07 6.21 6.07 2.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wenjing SUI / Cong HAN
CHN
232.06 1 1
2 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT
GER
230.30 2 2
3 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
RUS
219.03 3 4
4 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
211.51 4 5
5 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV
RUS
206.72 13 3
6 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
206.19 6 8
7 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
206.06 7 7
8 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES
FRA
204.68 10 6
9 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK
ITA
203.92 9 9
10 Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM
USA
202.37 8 11
11 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU
CAN
198.21 12 10
12 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT
RUS
192.54 5 13
13 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
ITA
192.02 11 12
14 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
179.70 15 14
15 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM
PRK
169.65 14 15
16 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
164.10 16 16
Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET
JPN
FNR 17
Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER
AUT
FNR 18
Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT
GER
FNR 19
Haven DENNEY / Brandon FRAZIER
USA
FNR 20
Lana PETRANOVIC / Antonio SOUZA-KORDEIRU
CRO
FNR 21
Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV
LTU
FNR 22
Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK
BLR
FNR 23
Daria BEKLEMISHEVA / Mark MAGYAR
HUN
FNR 24
Emilia SIMONEN / Matthew PENASSE
FIN
FNR 25
Zoe JONES / Christopher BOYADJI
GBR
FNR 26
Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV
FRA
FNR 27
Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER
SUI
FNR 28

2017 World Championships Pairs Preview

Sui and Han missed the first half of the season as she had surgery last spring.  They are the reigning World Silver Medalists and reigning Four Continents Champions.  Their personal best came at Four Continents, where they scored 225.03.  They have a quad twist in their free skate, but what is most impressive about their programs is the quality of the elements they execute.  They routinely receive +2 and +3 GOE, giving them bonus points on their base score.  This quality performance gives them the best element score in a short program this season.  They have the 2nd best short program, 4th best free skate, and 2nd best total scores.

Stolbova and Klimov also missed the first half of the season due to injury.  They finished 4th at Worlds last season, and 4th at Europeans this year.  Their personal best was set at the Grand Prix Final last season, where they scored 229.44.  Technically there is nothing that stands out in their programs.  They don’t have quads or difficult side by side combinations.  This doesn’t give them a lot of wiggle room and they’ll have to execute everything cleanly to make up for the lack of technical firepower.  The only real difference between them and gold at Europeans was their technical score in the short program after they made errors on the side by side jumps.  They have the 7th best short program, 5th best free skate, and 6th best total scores.

Savchenko and Massot had to sit out the middle of the season, missing the Grand Prix Final, due to injury.  They took home gold in their two Grand Prix assignments and are the reigning World Bronze Medalists and European Silver Medalists.  They set a personal best at Europeans, scoring 222.35.  They had to water down some of their content at Europeans as they were making their way back from the earlier injury.  However, they are capable of landing throw triple axels in the short program and free skate and they have a throw quad salchow planned for the end of their free skate.  It’s a risky move putting such a difficult element as the last thing in the program as it is the last impression the judges have, however, if it’s landed well, it can greatly inflate the program components as the overall impression of the program will likely be higher.  Even with the watered down content, their passionate free skate at Europeans earned the the highest score of the season in program components and the second highest in technical elements.  They have the 4th best short program, best free skate, and 3rd best total scores.

Yu and Zhang have made the most of their new pairing, winning a gold and silver on the Grand Prix and silver at the Grand Prix Final.  They set their personal best at the Final, scoring 206.71.  They finished 4th at Four Continents.  They recently upgraded to a quad twist in their free skate.  They are still a new team and are learning how to perform together in a program.  This is reflected in the steady rise in their program components, staring around 29 points and moving to 33 points in the short program, and going from 65 to 68 points in the free skate.  They have the 5th best short program, 9th best free skate, and 8th best total scores.

Duhamel and Radford are the two-time reigning World Champions and Four Continents Silver Medalists.  They won two gold medals on the Grand Prix and bronze at the Grand Prix Final.  Their personal best was set at Worlds last year when they scored 231.99.  They have difficult programs planned with a throw triple axel in the short program and a throw quad salchow in their free skate.  They haven’t had as much success with these elements, so it will be interesting to see if they include them to prepare for the Olympic season, or if they go for more guaranteed elements and a clean program to try and hold on to their title.  They are fairly successful at their side by side triple lutzes in both programs.  Most teams are attempting a triple toe in their short programs worth 4.30 points, while the lutz is worth 6.00.  They have the 3rd best short program, 6th best free skate, and 5th best total scores.

Tarasova and Morozov didn’t really come in to the season as a team that was on the radar.  They finished 5th at Worlds last year, but were 10 points from the podium.  They won a bronze and silver on the Grand Prix and then were the surprise winners of the Grand Prix Final.  They claimed their first European title in January with a personal best score of 227.58.  In general, the elements of their program are not super difficult, with the exception of the quad twist in their free skate (which they did not include at Europeans), but they have quality.  Everything they do earns positive GOEs.  While their programs are a little bit paint by the numbers, they are clean and have the classic Russian look that earns them high program component marks.  The biggest difference in their success this season has been getting consistency in the free program.  At Skate America, they earned only 49.84 points in the free skate for TES, but they earned 72.82 points at Europeans.  They have the best short program, 2nd best free skate, and best total scores.

James and Cipres had the best performance of their careers to take home the bronze medal from Europeans with a personal best 220.02.  They also won a bronze medal at Trophee de France.  Their biggest improvement has been in the program components.  At Skate America, their free skate earned only 59 points in that segment, while they earned 71.57 at Europeans.  They have the highest technical score in a free skate this season.  They have dialed back some of their side by side content this season but do plan a quad salchow in their free skate.  They do a lower value Group 5 lift in their free skate, which is worth a half point less than other teams are doing.  It’s a small thing, but that half point in base value could make a difference in a tight competition.  They have the 6th best short program, 3rd best free skate, and 4th best total scores.

Seguin and Bilodeau have had a bit of an up and down season.  They won gold at Skate America and then placed 5th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 208.30, but was set at a Challenger Cup series, and they have yet to come close to that score in any other event.  Like James and Cipres, one of the Group 5 lifts in their free skate is a lower base value, although theirs is a full point less.  They have the 7th best free skate and 7th best total scores.

Iliushechkina and Moscovitch are the reigning Four Continents Bronze Medalists.  They won two bronze medals on the Grand Prix.  They have steadily been making improvements in their scores throughout the season, but the biggest thing holding them back is the side by side jumps in their free skate which they’ve yet to hit cleanly.  They have the 9th best short program, 10th best free skate, and 9th best total scores.

Zabiiako and Enbert finished 5th at Europeans.  They won silver at Rostelecom Cup and finished 4th at the Grand Prix Final, coming in as a first alternate.  Their technical score in the free skate is a bit behind the other teams as they are doing a throw double axel.  This is worth at least a half a point less in the throws than any of the other top teams.  However, if they decide to go for the full triple axel, that element would give them an extra three points in base value.  They have the 10th best short program score.

Also trying to crack the top ten are Scimeca Knierim and Knierim (6th at Four Continents) and Denney and Fraizer  (silver at Skate America).

Peng and Jin have the 8th best short program, 8th best free skate, and 10th best total scores, but there were only two spots for Chinese teams at Worlds this year.

 

My podium predictions:

Gold: Savchenko/Massot

Silver: Sui/Han

Bronze: Tarasova/Morozov

2017 Four Continents Championships Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 80.75 44.83 35.92 8.86 8.89 9.07 9.00 9.07 0.00 #12
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 75.20 42.97 32.23 8.14 7.79 8.21 8.07 8.07 0.00 #11
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 74.31 40.90 34.41 8.57 8.54 8.57 8.75 8.57 1.00 #15
4 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 73.04 40.59 32.45 8.00 7.89 8.25 8.21 8.21 0.00 #14
5 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 70.89 39.81 31.08 7.64 7.68 7.93 7.79 7.82 0.00 #9
6 Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM USA 69.10 38.09 31.01 7.75 7.61 7.82 7.75 7.82 0.00 #13
7 Cheng PENG / Yang JIN CHN 66.44 36.60 30.84 7.61 7.54 7.61 7.86 7.93 1.00 #7
8 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 63.39 35.30 29.09 7.32 7.11 7.43 7.25 7.25 1.00 #10
9 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 62.58 35.19 27.39 6.64 6.64 7.04 6.93 7.00 0.00 #4
10 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 58.14 31.85 26.29 6.57 6.39 6.61 6.71 6.57 0.00 #8
11 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 56.10 33.16 23.94 6.18 5.71 6.21 6.04 5.79 1.00 #2
12 Miu SUZAKI / Ryuichi KIHARA JPN 50.48 28.65 21.83 5.61 5.21 5.50 5.57 5.39 0.00 #6
13 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 49.88 28.45 21.43 5.36 5.18 5.50 5.39 5.36 0.00 #5
14 Minji JI / Themistocles LEFTHERIS KOR 45.81 24.58 21.23 5.57 5.14 5.29 5.36 5.18 0.00 #1
15 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 41.06 22.10 19.96 5.00 4.79 4.89 5.14 5.14 1.00 #3

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 144.28 71.45 73.83 9.07 9.21 9.21 9.36 9.29 1.00 #15
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 137.92 70.71 67.21 8.50 8.25 8.29 8.54 8.43 0.00 #12
3 Cheng PENG / Yang JIN CHN 136.48 71.40 65.08 8.04 7.96 8.21 8.21 8.25 0.00 #9
4 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 132.27 66.17 67.10 8.29 8.18 8.54 8.43 8.50 1.00 #13
5 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 128.20 63.70 64.50 8.29 7.89 7.89 8.25 8.00 0.00 #14
6 Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM USA 124.81 61.54 63.27 7.75 7.68 7.93 8.11 8.07 0.00 #11
7 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 121.46 60.97 61.49 7.68 7.54 7.71 7.75 7.75 1.00 #10
8 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 116.06 57.91 59.15 7.29 7.29 7.50 7.43 7.46 1.00 #8
9 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 106.82 56.43 51.39 6.36 6.29 6.50 6.54 6.43 1.00 #7
10 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 106.29 53.28 54.01 6.68 6.61 6.71 6.82 6.93 1.00 #6
11 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 98.00 51.89 46.11 6.00 5.61 5.68 5.89 5.64 0.00 #4
12 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 90.80 50.16 40.64 5.11 4.89 5.29 5.18 4.93 0.00 #2
13 Minji JI / Themistocles LEFTHERIS KOR 83.38 45.39 39.99 5.32 4.79 5.00 5.07 4.82 2.00 #1
14 Miu SUZAKI / Ryuichi KIHARA JPN 80.37 39.20 42.17 5.50 5.21 5.07 5.46 5.11 1.00 #5
15 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 77.85 38.71 40.14 5.11 4.86 5.07 5.11 4.93 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wenjing SUI / Cong HAN
CHN
225.03 1 1
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
212.23 3 2
3 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
205.31 4 4
4 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
203.40 2 5
5 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
202.92 7 3
6 Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM
USA
193.91 6 6
7 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO
CAN
192.35 5 7
8 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER
USA
179.45 8 8
9 Ashley CAIN / Timothy LEDUC
USA
168.87 9 10
10 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET
JPN
164.96 10 9
11 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
154.10 11 11
12 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM
KOR
140.68 13 12
13 Miu SUZAKI / Ryuichi KIHARA
JPN
130.85 12 14
14 Minji JI / Themistocles LEFTHERIS
KOR
129.19 14 13
15 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM
KOR
118.91 15 15

2016 Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 78.60 43.49 35.11 8.68 8.61 9.00 8.71 8.89 0.00 #2
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 75.34 41.83 33.51 8.54 8.18 8.36 8.43 8.39 0.00 #6
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 71.44 38.44 34.00 8.61 8.39 8.43 8.57 8.50 1.00 #3
4 Cheng PENG / Yang JIN CHN 70.84 38.70 32.14 7.93 7.75 8.21 8.07 8.21 0.00 #1
5 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 65.79 34.40 31.39 7.86 7.64 7.89 7.93 7.93 0.00 #4
6 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 60.86 31.49 31.37 7.82 7.79 7.64 8.00 7.96 2.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 135.25 66.05 69.20 8.64 8.54 8.68 8.68 8.71 0.00 #6
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 134.55 65.99 68.56 8.57 8.50 8.46 8.68 8.64 0.00 #4
3 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 131.37 63.64 68.73 8.64 8.43 8.61 8.64 8.64 1.00 #5
4 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 125.99 62.69 64.30 8.04 7.93 8.04 8.00 8.18 1.00 #1
5 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 122.53 61.27 61.26 7.71 7.46 7.61 7.82 7.68 0.00 #2
6 Cheng PENG / Yang JIN CHN 112.35 54.97 59.38 7.54 7.32 7.21 7.61 7.43 2.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
RUS
213.85 1 1
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
206.71 2 3
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
205.99 3 2
4 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT
RUS
188.32 5 5
5 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU
CAN
186.85 6 4
6 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
183.19 4 6

2016 Cup of China Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 72.49 40.84 31.65 8.14 7.68 8.00 7.93 7.82 0.00 #1
2 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 71.28 38.97 32.31 8.04 7.96 8.07 8.18 8.14 0.00 #3
3 Cheng PENG / Yang JIN CHN 69.93 39.36 30.57 7.54 7.43 7.71 7.75 7.79 0.00 #6
4 Xuehan WANG / Lei WANG CHN 66.45 36.51 29.94 7.54 7.25 7.64 7.46 7.54 0.00 #5
5 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 66.39 36.21 30.18 7.61 7.25 7.64 7.61 7.61 0.00 #7
6 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 62.90 32.53 31.37 7.96 7.75 7.64 8.00 7.86 1.00 #4
7 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 60.88 33.16 28.72 7.21 7.07 7.11 7.25 7.25 1.00 #8
8 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 50.32 25.03 26.29 6.61 6.50 6.50 6.64 6.61 1.00 #2

 

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 131.27 66.05 66.22 8.36 8.04 8.21 8.39 8.39 1.00 #7
2 Cheng PENG / Yang JIN CHN 128.03 64.50 63.53 7.96 7.71 8.07 7.96 8.00 0.00 #5
3 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 120.26 57.32 63.94 8.00 7.96 7.75 8.14 8.11 1.00 #8
4 Xuehan WANG / Lei WANG CHN 115.57 56.97 59.60 7.57 7.32 7.36 7.54 7.46 1.00 #6
5 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 113.00 57.10 56.90 7.21 7.00 7.00 7.21 7.14 1.00 #1
6 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 112.63 49.67 62.96 7.89 7.75 7.71 8.00 8.00 0.00 #4
7 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 109.99 52.49 58.50 7.39 7.21 7.07 7.46 7.43 1.00 #3
8 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 92.09 43.91 51.18 6.57 6.39 6.21 6.50 6.32 3.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
203.76 1 1
2 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
197.96 3 2
3 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
191.54 2 3
4 Xuehan WANG / Lei WANG
CHN
182.02 4 4
5 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
ITA
176.38 5 7
6 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV
RUS
175.53 6 6
7 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT
GER
173.88 7 5
8 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN
USA
142.41 8 8

2016 Cup of China Pairs Preview

Savchenko/Massot and Tarasova/Morozov have qualified for the Grand Prix Final.  It’s looking like the qualification bar for pairs might be lower than the other events as several teams have medaled at one event but failed to make the podium at another.

Yu and Zhang took home a silver medal from their debut at Skate Canada. While most teams are moving to quads and difficult throw and side by side jumps this team has none of that yet.  However, they did have Level 4 on almost all of their elements, including the twist and death spiral.  They also earned mostly positive GOEs, netting nearly 11 points.  They also had almost all their program components in the 8s, even more impressive for a new team.  They scored over 200 points in the first event of their career together.  They need a gold, silver, bronze or 4th place finish to qualify for the Final.  They have the 6th best short program, 5th best free skate and 5th best total scores.

Iliushechkina and Moscovitch won the bronze medal at Skate Canada.  Their free skate at that event was a little rough with two falls and a missed combination jump.  They do have a triple lutz throw and received Level 4s on everything but the twist and death spiral.  They need a gold or silver medal to qualify for the Final.  They have the 8th best short program and 9th best total scores.

Kavaguti and Smirnov finished 5th at Skate Canada after returning from injury.  They are capable of doing throw quads but didn’t attempt them at that event.  They had problems with both of their side by side jumps in the free skate, but earned all positive GOEs for the duration of the program.  Their program components were low, especially for such an experienced team, with three in the 7 point range.  They need a gold medal to keep themselves in consideration for the Final.  They have the 7th best short program score.

Peng and Jin are a new Chinese team that were formed from the Chinese federation’s dissolution of Peng/Zhang and Yu/Jin.  Yu and Zhang were paired together and were the stronger pair the Federation desired.  However, Peng and Jin are both good skaters in their own right and if they have gelled as a team as well as Yu and Zhang, they should be very competitive here.  If they find themselves on the medal stand, they have a chance of qualifying for the Final next week in Japan.

Della Monica and Guarise finished 6th at Skate Canada.  They cannot qualify for the Final but they could find themselves on the podium.  They have the 8th best free skate score.

The best short program score so far this season is 78.39 with the top 10 all scoring above 67 points.  The best free skate score is 139.91 with the top 10 scoring above 123.  The best total score is 218.30 with the top 10 scoring above 188.

 

My podium predictions:

Gold: Yu/Zhang

Silver: Iliushechkina/Moscovitch

Bronze: Peng/Jin

 

Bios of the competitors:

Iliushechkina/Moscovitch, CAN: They placed 7th at Worlds and 5th at Four Continents.  They won bronze at Skate Canada.  Their personal best is 199.52.  She is 25 and he is 32.

Peng/Jin, CHN: This is their Grand Prix debut.  She is 19 and he is 22.

Wang/Wang, CHN: They finished 15th at Worlds.  They placed 5th at Skate America and 4th at Cup of China last season.  Their personal best is 186.76.  She is 18 and he is 28.

Yu/Zhang, CHN: They won silver at Skate Canada.  Their personal best is 202.08.  She is 20 and he is 32.

Vartmann/Blommaert, GER: They placed 8th at Europeans.  They finished 6th at Cup of China last season.  Their personal best is 177.04.  She is 27 and he is 24.

Della Monica/Guarise, ITA: They finished 11th at and 6th at Europeans.  They finished 6th at Skate Canada.  Their personal best is 191.98.  She is 27 and he is 28.

Kavaguti/Smirnov, RUS: They finished 5th at Skate Canada.  They are the 2009 and 2010 World Bronze Medalists, 2010 and 2015 European Champions, 2009 and 2011 European Silver Medalists, and 2008 European Bronze Medalists.  She is 34 and he is 32.

Pfund/Santillan, USA: They placed 8th at Skate America last season.  Their personal best is 151.40.  She is 18 and he is 24.

2016 Skate Canada Pairs Free Skate Results

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 139.91 72.35 68.56 8.64 8.46 8.61 8.64 8.50 1.00 #6
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 132.65 67.40 65.25 8.32 7.93 8.21 8.14 8.18 0.00 #7
3 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 122.69 59.55 65.14 8.14 7.93 8.11 8.21 8.32 2.00 #5
4 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 121.73 59.15 62.58 7.86 7.64 7.93 7.86 7.82 0.00 #4
5 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 119.42 59.93 59.49 7.50 7.18 7.50 7.54 7.46 0.00 #3
6 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 118.35 55.47 63.88 7.86 8.14 7.82 8.29 7.82 1.00 #2
7 Brittany JONES / Joshua REAGAN CAN 97.45 48.29 50.16 6.46 6.07 6.25 6.39 6.18 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
218.30 1 1
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
202.08 2 2
3 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
190.22 3 3
4 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER
USA
188.23 4 4
5 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV
RUS
182.75 5 6
6 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
ITA
178.67 6 5
7 Brittany JONES / Joshua REAGAN
CAN
151.68 7 7