2015 Upper Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 16 Wren Warne-Jacobsen, St Paul FSC 48.89
2 18 Grace Ying, St Paul FSC 46.61
3 3 Angelina Huang, St Peters FSA 45.91
4 1 Rachel Men, Skokie Valley SC 42.55
5 9 Vicka Khrabatyn, DuPage FSC 42.20
6 6 Regina Kim, Skokie Valley SC 41.98
7 2 Sophie LeMieux, Greater Green Bay FSC 41.54
8 7 Chihiro Taira, Skokie Valley SC 40.74
9 14 Elle Vaske, Northern Ice SC 40.44
10 11 Samantha Liker, DuPage FSC 39.43
11 20 Anissa Maravilla, DuPage FSC 38.96
12 12 Zoe Parrilli, DuPage FSC 37.96
13 15 Kaitlyn Wu, FSC of Bloomington 36.39
14 5 Grayson Baginski, Northern Ice SC 35.65
15 13 Alison Neumann, Braemar-City of Lakes FSC 35.49
16 4 Alesya Merkepel, Wisconsin FSC 35.31
17 10 Alexa Grant, Skokie Valley SC 31.22
18 17 Cindy Ren, Chicago FSC 28.47
19 8 Michelle Milman, DuPage FSC 28.24
20 19 Berit Cummings, Lake Minnetonka FSC 26.54

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 20 Maxine Marie Bautista, DuPage FSC 1 39.52 2 57.56 97.08
2 16 Diana Zhu, St Paul FSC 2 35.77 1 58.97 94.74
3 19 Carly Leonard, DuPage FSC 4 32.97 3 56.64 89.61
4 18 Paige Zolnierek, Springfield FSC 5 32.59 4 55.20 87.79
5 12 Kelsie Olono, Skokie Valley SC 10 29.98 5 53.87 83.85
6 17 Silvia Hugec, FSC of Bloomington 3 34.09 9 49.25 83.34
7 15 Nyah Homolka, DuPage FSC 6 32.06 8 51.25 83.31
8 14 Gabriella Rossi, Glenwood FSC 7 31.61 7 51.45 83.06
9 13 Alexandra Rogers, Black Hills FSC 9 30.37 6 51.62 81.99
10 11 Ariela Masarsky, DuPage FSC 8 30.41 11 48.73 79.14
11 8 Gabrielle Patschull, Illinois Valley FSC 12 29.25 10 49.23 78.48
12 10 Alexis Le, Northern Ice SC 13 28.53 13 45.40 73.93
13 3 Emily Lee, FSC of Madison 16 26.83 12 46.85 73.68
14 1 Francesca Siracusano, Northern Ice SC 17 26.77 14 43.68 70.45
15 9 Shannon Zhou, FSC of Bloomington 11 29.40 18 39.57 68.97
16 6 Faith Nguyen, Northern Ice SC 14 28.31 17 40.03 68.34
17 2 Anatolia Syed, DuPage FSC 18 26.04 15 41.21 67.25
18 4 Ema Takahashi, DuPage FSC 19 23.02 16 41.12 64.14
19 7 Rachael Wall, Skokie Valley SC 15 27.88 20 34.67 62.55
20 5 Janet Kang, Eden Prairie FSC 20 22.49 19 35.71 58.20

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Taylor Morris, Skokie Valley SC 2 36.50 1 70.99 107.49
2 12 Sarah Nunez, DuPage FSC 1 37.19 2 68.06 105.25
3 16 Cailey Olono, Skokie Valley SC 3 35.94 5 58.92 94.86
4 11 Emma Enebak, FSC of Bloomington 10 29.85 3 63.20 93.05
5 13 Madalyn Moree, Starlight Ice Dance Club 6 31.67 4 59.52 91.19
6 17 Eliana Biggers, Northern Ice SC 4 32.83 6 57.95 90.78
7 8 Isobel Schwob, FSC of Bloomington 7 31.20 7 55.97 87.17
8 15 Alexandra Demma, DuPage FSC 5 32.20 9 54.87 87.07
9 6 Rudi Baruch, Skokie Valley SC 11 29.67 8 55.47 85.14
10 10 Nicole Farolan, Northern Ice SC 9 30.01 11 54.18 84.19
11 3 Jasmine Campbell, Springfield FSC 13 28.11 10 54.38 82.49
12 7 Lily Miller, Wisconsin FSC 12 29.58 13 51.30 80.88
13 1 Skyla Swain, Wagon Wheel FSC 14 26.37 12 52.18 78.55
14 9 Kelly Medd, St Paul FSC 8 30.47 16 43.64 74.11
15 5 Lindsey Anderson, DuPage FSC 15 26.23 15 47.73 73.96
16 2 Eva White, St Paul FSC 17 20.50 14 49.03 69.53
17 4 Nicole Peterson, FSC of Bloomington 16 20.61 17 37.37 57.98
WD Kirsten Horsmann, FSC of Bloomington

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Bradie Tennell, Wagon Wheel FSC 1 57.25 1 97.48 154.73
2 16 Paige Rydberg, Northern Ice SC 2 44.68 2 94.14 138.82
3 11 Makala Arn, Rockford SC 4 42.82 3 76.73 119.55
4 15 Claire Burner, Northern Ice SC 3 43.54 4 73.95 117.49
5 13 Julia Hussian, FSC of Bloomington 6 37.93 5 72.27 110.20
6 12 Lauren Townsend, DuPage FSC 5 38.74 8 62.91 101.65
7 6 Emily Soto, Wisconsin FSC 7 37.27 7 63.67 100.94
8 7 Simarpreet Gadhoke, Northern Ice SC 9 33.46 6 64.28 97.74
9 10 Juliana Welter, Braemar-City of Lakes FSC 10 30.86 9 62.80 93.66
10 5 Haley Wint, DuPage FSC 12 29.40 10 61.82 91.22
11 8 Patrice Martineau, Burnsville-MN Valley FSC 8 33.47 11 55.23 88.70
12 9 Annika Hall, Duluth FSC 11 30.75 13 47.05 77.80
13 1 Elizabeth Korbut, Skokie Valley SC 15 25.40 12 52.34 77.74
14 2 Kristina Zaslavskaya, Shattuck – St Mary’s 13 26.59 14 44.42 71.01
15 4 Jessica Goble, Heart Of Illinois SC 16 22.66 15 43.43 66.09
16 3 Daryn Finkelstein, Shattuck – St Mary’s 14 25.54 16 39.01 64.55
WD Sydney Kolodziej, Individual Member
WD Gabrielle Le, Northern Ice SC

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Dana Sivak, DuPage FSC 2 38.97 1 73.92 112.89
2 6 Kjerstyn Hall, Duluth FSC 3 37.05 2 69.33 106.38
3 7 Ariana Grymski, DuPage FSC 1 39.12 3 67.08 106.20
4 5 Joanna Liu, St Paul FSC 4 36.43 6 62.21 98.64
5 1 Marina Bolam, Northern Ice SC 6 30.12 4 66.39 96.51
6 2 Kaitrin Colby, DuPage FSC 7 29.21 5 66.20 95.41
7 8 Dana Hughes, Northern Ice SC 5 36.28 9 48.22 84.50
8 4 Allison Hall, Duluth FSC 8 26.35 7 57.50 83.85
9 3 Samantha Puhl, Wisconsin FSC 9 18.29 8 56.23 74.52
WD Jizelle Chloe Bacani, DuPage FSC
WD Rita Fehr, FSC of Bloomington

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 2 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 43.61
2 3 Jonathan Yang, St Paul FSC 40.01
3 7 Victor Shi, Skokie Valley SC 39.55
4 5 Trevor Bucek, Northern Ice SC 34.95
5 1 George Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 33.88
6 6 Jan William Eraker, FSC of Madison 27.58
7 4 Alexander Gach, Skokie Valley SC 21.35

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Ryan Bedard, Northern Ice SC 1 32.86 1 61.16 94.02
2 10 Joonsoo Kim, Eastern Iowa FSC 2 30.43 3 53.15 83.58
3 9 Alex Wellman, Central Illinois FSC 3 29.04 2 54.05 83.09
4 11 David Kaufmann, Rochester FSC 4 27.85 4 52.13 79.98
5 8 Paul Stipinas, Northern Ice SC 5 27.57 5 47.60 75.17
6 6 Paul Egebrecht, DuPage FSC 6 24.64 6 41.20 65.84
7 2 Henry Lai, Northern Ice SC 7 23.45 8 33.69 57.14
8 4 Anthony Azarcon, DuPage FSC 8 20.49 9 33.07 53.56
9 5 Andrew Austin, Windy City FSC 9 16.83 7 34.29 51.12
10 1 Jared Turrel, DuPage FSC 11 13.45 10 26.36 39.81
11 3 Brendan LeRette, Hawkeye SC 10 14.35 11 22.30 36.65

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Kelvin Li, Northern Ice SC 1 40.77 3 75.48 116.25
2 4 Colton Johnson, FSC of Bloomington 2 37.44 2 75.92 113.36
3 6 Derek Wagner, Northern Ice SC 3 35.64 1 76.93 112.57
4 3 Max Belovol, DuPage FSC 4 35.63 4 61.02 96.65
5 1 Andrew Sena, FSC of Bloomington 5 35.04 5 57.22 92.26
WD Jacob Kahn, Shattuck – St Mary’s 6 22.84

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Tomoki Hiwatashi, DuPage FSC 1 59.33 1 121.28 180.61
2 1 Richard Kahn, Shattuck – St Mary’s 3 35.46 2 78.36 113.82
3 2 Ryan Santee, Rochester FSC 2 35.50 3 76.44 111.94