Volvo Open Cup Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 60.13 31.30 28.83 6.08 5.58 5.58 5.92 5.67 0.00 #8
2 Artem TSOGLIN ISR 49.99 24.90 25.09 5.33 4.92 4.92 5.00 4.92 0.00 #9
3 Roman GALAY FIN 49.38 23.71 25.67 5.33 4.92 5.17 5.17 5.08 0.00 #7
4 Luc ECONOMIDES FRA 47.95 25.37 22.58 4.50 4.33 4.67 4.50 4.58 0.00 #4
5 Glebs BASINS LAT 47.03 24.37 22.66 4.83 4.25 4.58 4.58 4.42 0.00 #6
6 Daniel Albert NAURITS FRA 44.75 20.83 24.92 5.25 4.75 4.83 4.92 5.17 1.00 #15
7 Anton KARPUK BLR 43.23 20.31 23.92 5.00 4.50 4.50 5.00 4.92 1.00 #2
8 Josh BROWN GBR 40.36 19.11 22.25 4.67 4.25 4.33 4.58 4.42 1.00 #10
9 Armen AGAIAN GEO 40.22 19.89 21.33 4.42 4.00 4.25 4.33 4.33 1.00 #11
10 Vincent CUEREL SUI 39.21 17.20 22.01 4.67 4.25 4.17 4.67 4.25 0.00 #3
11 Jegor ZELENJAK EST 38.24 18.58 19.66 4.25 3.75 3.83 4.00 3.83 0.00 #5
12 Michel TSIBA NED 37.48 16.56 20.92 4.33 3.92 4.25 4.17 4.25 0.00 #14
13 Timothee MANAND BEL 31.70 13.36 19.34 4.17 3.75 3.75 3.92 3.75 1.00 #1
14 Mihhail SOKOLOV EST 23.59 7.92 16.67 3.50 3.08 3.25 3.42 3.42 1.00 #16

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 140.08 74.26 65.82 6.83 6.25 6.58 6.50 6.75 0.00 #12
2 Daniel Albert NAURITS FRA 100.72 48.72 52.00 5.42 4.83 5.17 5.25 5.33 0.00 #6
3 Artem TSOGLIN ISR 95.81 45.13 51.68 5.50 5.00 5.00 5.17 5.17 1.00 #14
4 Roman GALAY FIN 91.16 42.32 48.84 5.25 4.58 4.67 5.00 4.92 0.00 #11
5 Josh BROWN GBR 89.61 44.95 45.66 4.83 4.25 4.58 4.75 4.42 1.00 #8
6 Luc ECONOMIDES FRA 87.16 41.50 48.66 5.08 4.75 4.58 4.92 5.00 3.00 #13
7 Glebs BASINS LAT 78.28 32.60 45.68 4.92 4.25 4.42 4.67 4.58 0.00 #10
8 Armen AGAIAN GEO 77.72 36.70 43.02 4.42 4.08 4.17 4.42 4.42 2.00 #5
9 Vincent CUEREL SUI 73.66 30.48 44.18 4.67 4.17 4.33 4.50 4.42 1.00 #9
10 Timothee MANAND BEL 72.20 30.54 42.66 4.50 4.00 4.33 4.33 4.17 1.00 #1
11 Anton KARPUK BLR 69.54 27.04 43.50 4.75 4.17 4.08 4.42 4.33 1.00 #7
12 Michel TSIBA NED 61.87 26.69 37.18 3.92 3.75 3.50 3.67 3.75 2.00 #2
13 Jegor ZELENJAK EST 55.43 23.27 36.16 4.08 3.50 3.25 3.67 3.58 4.00 #4
14 Mihhail SOKOLOV EST 47.38 18.06 32.32 3.50 3.08 3.08 3.33 3.17 3.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Dmitri ALIEV RUS 200.21 1 1
2 Artem TSOGLIN ISR 145.80 2 3
3 Daniel Albert NAURITS FRA 145.47 6 2
4 Roman GALAY FIN 140.54 3 4
5 Luc ECONOMIDES FRA 135.11 4 6
6 Josh BROWN GBR 129.97 8 5
7 Glebs BASINS LAT 125.31 5 7
8 Armen AGAIAN GEO 117.94 9 8
9 Vincent CUEREL SUI 112.87 10 9
10 Anton KARPUK BLR 112.77 7 11
11 Timothee MANAND BEL 103.90 13 10
12 Michel TSIBA NED 99.35 12 12
13 Jegor ZELENJAK EST 93.67 11 13
14 Mihhail SOKOLOV EST 70.97 14 14
WD Ivan PROKOPOVICH BLR
WD Arturas GANZELA LTU